مقاله

چگونه با ذهن لاغر شویم؟

چگونه با ذهن لاغر شویم؟  قدرت ذهن را در لاغری دست کم نگیرید. با آگاهی درباره ذهن یا ضمیر ناخودآگاه خود می توانید تاثیر پایداری بر روند لاغری تان داشته باشید. ذهن آدمی این توانایی را دارد که از طریق یک سری تدابیر، در بعضی از روندهای طبیعی بدن تغییر ایجاد کند. این همان قابلیت جادویی ذهن است. جادوی لاغری ذهن شما بدون آن که شما متوجه باشید اثر خواهد کرد.

چگونه با ذهن لاغر شویم؟

امروزه به دلایل مختلف، گرفتار باورهای کذبی شده ایم. گمان می کنیم تنها از راه رژیم غذایی می توانیم به لاغری برسیم. در حالیکه این راه که با محرومیت های شدید همراه است، نه تنها به سلامتی و بهداشت روانی آسیب وارد می کند، بلکه فرد را دچار یک نوع مکانیسم عاطفی_روانی بنام استرس چاقی می کند. مبتلایان بجای اینکه در فکر لاغری باشند، دائم به چاقی و اضافه وزن فکر می کنند.

آیا تا به حال از هنر تجسم ذهنی برای کاهش وزن استفاده کرده اید؟

در این روش ما قصد داریم به شما نشان دهیم فقط وقتی می توانید لاغر شوید که، درک کنید بدن از طریق ذهن قابل کنترل است. فقط کافیه آنچه را می پسندید در ذهن خود مجسم کنید. مثلا وقتی در حال کاهش وزن هستید، باید تصویر لاغری از خود در ذهن داشته باشید. برای این منظور بایستی اندام تان را به همان شکلی که تمایل دارید، تجسم کنید. این تصویر را به قسمت ناخودآگاه تان منتقل کنید. ذهن شروع به کار می کند و شما را تبدیل به همانی می کند که دوست دارید.

 

چرا باید تصویر سازی کنیم؟

تصویری که ما با تجسم سازی می سازیم، در واقع، نقشه  ایست که ذهن ناخودآگاه ما بر اساس همان نقشه عمل می کند. درست مثل نقشه یک ساختمان.

حال فرض کنید این نقشه تصویر یک آدم لاغر باشد و رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید. در این حالت، ذهن ناخودآگاه، مصالح کمی در اختیار دارد. پس ابتدا اجازه می دهد نیازهای اصلی بدن تامین شود. سپس کمبودهای بدن را از ذخایر حیاتی آن جبران می کند. بنابراین سلول های چربی شکسته می شوند و کاهش وزن اتفاق میافتد.

تصور:

حالا فکر کنید شما به هر دلیلی نتوانید این تصویر سازی ذهنی را داشته باشید. اما خیلی محکم و با اراده از رژیم لاغری تان پیروی می کنید. در هفته های اول لاغری، شورع به کاهش وزن می کنید. احساس سبکی و سرحالی می کنید. اما این روند لاغری خیلی زود به توقف می رسد.

 

چرا که ذهن ناخودآگاه شما متوجه می شود که ظاهر شما با تصویر یا همان نقشه ایی که از شما دارد مطابقت نمی کند. لذا شروع به جمع کردن مصالح بیشتری برای تطبیق دادن ظاهر شما با تصویر که از شما دارد می کند.

این یعنی با کاهش دادن کار اندام های بدن، شروع به ذخیره کردن مواد غذایی می کند تا در شرایط کم غذایی بتواند طبق نقشه عمل کند. نتیجتا با وجودی که شما رژیم لاغری خود را با دقت کامل رعایت می کنید، ولی لاغر نمی شوید.

بنابراین خسته می شوید و احساس سرخوردگی و شکست می کنید. نهایتا رژیم غذایی لاغری را رها می کنید و افزایش وزن شما آغاز می شود. در ادامه ببینید چگونه با ذهن لاغر شویم؟

 

چطور با استفاده از قدرت ذهن 100 کیلو وزن کم کردم؟

نمونه بارز چگونه با ذهن لاغر شویم؟ شخصی است بنام گابریل. که داستان موفقیتش را در لاغری از طریق تجسم خلاق اینگونه تعریف می کند:

سال ها زحمت می کشیدم تا از راه رژیم وزن کم کنم. با همه جدیتم، فقط وزن اضافه می کردم! حتی زمانی که روزانه 60 دقیقه دوچرخه ثابت می زدم. از خودم نا امید شده بودم. 182 کیلو وزن داشتم و هیچ راه حلی پیدا نکرده بودم.

شنیده بودم که با تجسم میشود موفق شد!! تجسم را یک روش مراقبه می دانستم برای آرامش و رسیدن به اهداف شخصی. البته قبلا برای ترک سیگار از این روش بهره برده بودم. به همین دلیل تصمیم گرفتم برای لاغری و کاهش وزن هم از قدرت ذهن با تجسم استفاده کنم.

در اوج ناباوری، تجسم تاثیر فوق العاده داشت. به محض شروع به تجسم برای لاغری، مثل سابق احساس گرسنگی نمی کردم. میلم به غذاهای سالم بیشتر شده بود. پر انرژی و فعال تر بودم. با این حال اشتهای کمتری داشتم!

نتیجه:

ظرف مدت 2 سال بدون مجبور کردن خودم به ورزش و بدون محدود کردن مواد غذایی  چه بلحاظ کمی و کیفی، 100 کیلو کاهش وزن داشتم. مهم تر از همه اینکه 34 کیلو لاغری اولیه، بدون انجام هیچ گونه ورزشی اتفاق افتاد!!!

بنظر می رسید بدن من ناگهان تصمیم گرفته به لاغر شدن گرفته بود. و در حقیقت به من کمک میکرد تا لاغر شوم.

10سال از آن زمان گذشته و وزن من همچنان پایین مانده است. یعنی بدن من هنوز می خواهد لاغر بماند. و لازم نیست برای لاغر ماندن تلاشی بکنم. الان به این نتیجه رسیدم رویکر لاغری با عملکردی از درون به بیرون، معقول ترین و پایدارترین روش است که با تجسم خلاق برای هماهنگی ذهن و بدن شروع می شود.

 

روش های تجسم برای لاغری

  • تجسم بدن ایده آل خود

با ایجاد یک تصویر از بدن ایده آل خود در ذهن، خودتان را لاغر تصور کنید. به غیر واقعی بودن تصویر، اهمیتی ندهید. اگر نمی توانید در ذهن خود تصویرسازی کنید، می توانید از یک عکس الگو بگیرید. این عکس را به آیینه یا دیوار اتاق تان نصب کنید. با نگاه کردن به این عکس، تصویر ذهنی خود را شبیه سازی کنید. این تصویر یک چشم انداز روشن از هدف تان را به شما نشان می دهد.

 

  • تجسم کاهش استرس

همان طور که می دانید تجسم و مراقبه از تمرینات آرام سازی ذهنی هستند. از سویی دیگر، ترشح هورمون های استرس باعث تحریک گرسنگی، کم کردن سرعت سوخت وساز بدن و تشویق بدن برای تبدیل کالری به چربی می شوند. در این وضعیت، تجسم کمک می کند که آرام باشید و شما را نسبت به عوامل بالقوه استرس زا، مصون نگاه می دارد.

 

  • تجسم حل مسائل عاطفی

سیستم امنیتی ذهن، بطور ناخودآگاه تدابیری را برای حفاظت از شما می اندیشد که شما متوجه اش نیستید. بطور مثال اگر شما هر روز با همکار یا دوستی برخورد داشته باشید که رفتار تهاجمی داشته باشد، ذهن برای محافظت از بدن سعی می کند تا جسم را درشت کند تا طرف مقابل نتواند به ما زور بگوید. این در واقع، یک محافظ یا بادیگارد محسوب می شود. شما خیلی ناخودآگاه با افزایش چربی و بالا بردن وزن خود را به یک آدم درشت هیکل تبدیل می کنید تا دیگران جرات نکنند به شما نزدیک شوند. این شاید در اثر تداعی خاطرات زمان کودکی که احساس ضعیف بودن می کردید، باشد. با استفاده از تجسم می توانید خود را متقاعد کنید که در امنیت کامل هستید و نیازی به محافظ عظیم الجثه ندارید. درست در جریان این متقاعدسازی هاست که همزمان با حل مشکلات عاطفی چاقی، چربی های بدن، بسرعت شروع به آب شدن می کنند.

 

  • تجسم تنفر برای کنترل ولع غذایی

اگر در یک حالت آرامش عمیق که به تجسم می رسید، تصور کنید مثلا دانه های کریستالی شکر، خرده شیشه های بدون طعم و مزه هستند، چه احساسی دارید؟! مطمئنا بخاطر اینکه دهان شما را زخم می کنند ازشون متنفر می شوید. این احساس تنفر به حدی تاثیرگذار است که می توانید آن را در مورد مواد دیگری مثل شکلات و شیرینی (خاک و گل بد بو و کثیف) بکار ببرید.

 

 نتیجه گیری چگونه با ذهن لاغر شویم؟

با این شیوه های مختلف از طریق تجسم، قادر خواهید بود از قدرت ذهن برای حل مشکل چاقی و رسیدن به لاغری بهره ببرید. دلیل اصلی این است که ذهن ما تفاوت بین یک تجربه واقعی و خیالی را نمی فهمد. بنابراین هنگامی که شما چیزی را تجسم می کنید و تصویرش را می سازید، بدن آن را واقعا احساس می کند. پس ذهن می تواند با ایجاد ارتباط از طریق تجسم، بطور طبیعی و مداوم و با عملکردی از درون به بیرون، از بدن تان بخواهد تا لاغر باشد. به قول حضرت مولانا:

بیرون ز تو نیست هر چه در عالم است

از خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

 

سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. کاملا موافق ام فک می کردم این تصور من که میشه با قدرت ذهن بدون استرس لاغر شد …خوشحالم که شمام موافقید?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا