مقاله

لاغری با خودشناسی

لاغری با خودشناسی

نقش شناخت در زندگی، مهم است و هر کس بر مبنای نوع آگاهی از باورهای خود میتواند بهتر عمل نماید. در این میان لاغری با خودشناسی بر اساس طرز فکر، نوع احساس و رفتاری که از ما سر میزند، اتفاق می افتد.

هر چه انسان برای کسب شناختهای صحیح وقت صرف کند، راحتتر به هدف هایش در زندگی میرسد. حال میخواهد این خواسته تغییر در نوع فکر باشد. یا تغییر در وضعیت جسمی و تناسب اندام باشد. چون موفقیت  او بستگی به نوع شناخت و عملش دارد.

یکی از این شناختهای لازم و کارساز، شناخت «خود» است که در این نوشته درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 

بعدهای مختلف خودشناسی

هر کس درباره «خود» از جنبه های متفاوتی میتواند شناخت و آگاهی بدست آورد:

 

 • ارزش وجودی انسان
 • استعدادهای نهفته در درونش
 • افکار، اندیشه ها و احساسات گوناگون انسان
 • شناخت خود از جهت عمل ها، رفتارها، عادت ها و اخلاق
 • نقاط قوت و برجسته رشد و پیشرفت و شناخت عیوب خویشتن
 • شگفتیهای خلقت در اعضا و جوارح و اندام و دستگاه های بدن
 • و بالأخره ارزیابی مسیر زندگی و مقصدی که در سایه اعمالش به آن خواهد رسید.

مثلا اینکه بدانیم بدن ما با ارزش ترین چیزی است که در دنیا داریم، دیگر با پرخوری، به آن بی احترامی نمیکنیم. ضمن اینکه در صورت چاقی و اضافه وزن، با شناخت قدرت ذهن، با تغییر نوع افکارمان به لاغری میرسیم. شاید ضعف ما در مهار اشتهایمان، کمبود اعتماد به نفس باشد. شاید هم نداشتن ارتباط موثر با خودمان و دیگران باشد. هر چه باشد با شناخت از خود، ریشه های اضافه وزن و چاقی را ملموس تر میشوند. اینگونه است که متوجه میشویم  گه چرا بجای آموختن مهارت حل مشکلات درونی، به خوردن متوسل میشویم.

استعدادهای انسانی

از مجموع ابعاد گفته شده، موضوع شناخت استعدادهای انسان  را بررسی  می کنیم تا شما نیز از ارتباط این ابعاد با لاغری و کاهش وزن آگاهی شوید.

انسان،استعدادهای شگفت انگیز و اسرارآمیز، گوناگونی دارد. اگر این استعدادها را بشناسد و آنها را بکار گیرد و در مسیر «هدف» از آنها بهره مند گردد، گامی به سوی مقصد برداشته است.

 

الف) استعدادهای فکری و ذهنی

مغز انسان بوسیله فکر کردن و ثبت تجربه های مختلف ذهنی قدرت تاثیر گذاری شگرفی بر نوع رفتار و عادات وی دارد. در واقع، با تکرار یک فکر، باورهای ارزشمند وی شکل میگیرد. مثلا اگر باور به اسراف در وی نهادینه شده باشد، فکرش اینست که، نه تنها غذایش را کامل بخورد، بلکه غذای مانده  در بشقاب فرزندش را هم بخورد. این شروع از دست دادن لاغری و تناسب اندامش است.

فعالیتهای خارق العاده ذهن و مغز و اندیشه انسان، گویای آن است که آدمی ظرفیت بالایی دارد؛ پس باید تغییرات در سبک زندگی و رسیدن به تناسب اندام را بوسیله لاغری با خودشناسی را، از اینجا آغاز کرد. به قول شاعر: خودشناسی قدم اول عاشق شدن است…

 

 

ب) استعدادهای جسمی

توان جسمی انسان بسیار بالاست، هم از نظر رشد و قوی شدن و هم از حیث انجام کارهای خارق العاده. این توان در همه وجود دارد. اما خیلی ها آن را به کار نمیگیرند.

چه آنانکه با ورزش و تمرینات بدنی، جسم خویش را قوی و عضلات خود را محکم و زیبا می سازند، یا آنان که با حرکات شگفت ورزشی، آکروبات، پرش، وزنه برداری، ژیمناستیک و امثال آن حیرت همگان را بر می انگیزند. در واقع، نقطه قوت خود را با تمرین و ممارست رشد داده اند. این هم گام دوم لاغری با خودشناسی است.

 

 

ج) استعدادهای روحی و معنوی

از نظر رشد اخلاقی و معنوی، رسیدن به کمالات، استعدادهای شگفت و فراوانی در انسان وجود دارد. یکی اسیر نفس است، یکی امیر نفس است. خیلی ها از ترس تمام شدن ، طمع بیشتر خوردن را دارند. عده ایی هم برای سپاسگزار و شکر نعمت، به اندازه تناول میکنند.

شناخت این تونایی روحی، انگیزه پیشرفت در مسیر تکامل معنوی میدهد. طوریکه از سر حرص و آز، به حد بخطر افتادن سلامتی اش غذا نمیخورد. در سایه این آرامش روحی، عملا گام سوم لاغری با خودشناسی اتفاق میافتد. نمونه هایی از این رشد و پیشرفت معنوی عبارتند از:

 •  شادی سپاسگزاری و شاکر بودن
 • با محبت بودن در رابطه با دیگران
 • احساس عشق بی قید و شرط داشتن
 • بخشش افرادی که تو را آزار داده اند

هر انسانی با خودشناسی ، به این پی میبرد که خود نویسنده کتاب زندگی می باشد. پس این قدرت را دارد که قلم سرنوشت را در دست بگیرد. و قصه معنوی خویش را بنگارد.

 

نتیجه لاغری با خودشناسی

انسان با خودشناسی به ارزش خود پی میبرد. ارش قائل میشود. با افکار مثبت، خوراکی پاک و مطهر به روح و روانش میدهد. با جسمش محترمانه رفتار میکند. همه این ارزش ها را با رضایت خاطری که از لاغری با خودشناسی بدست آورده، شکرگزارست. سالم و تندرست باشید

منبع:  مدیریت استراتژیک بدن

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا