مقاله

مشکلات عاطفی چاقی

مشکلات عاطفی چاقی

مشکلات عاطفی چاقی مردم دلایلی بسیار دارد. از تن دادن به هوس هایی که موجب نوسان قند خون می‌شود تا زیاده روی در خوردن پس از یک روز کاری پر تنش. هر چند افرادی بسیاری نیز هستند که در نتیجه مشکلات عاطفی ریشه دار تر چاقی را تجربه می‌کنند. اگر شک دارید با چند معضل عاطفی حل نشده مواجه اید که در تمایل تان به لاغری اخلال ایجاد می‌کند می‌توانید با کشف ویروس های ذهنی تان که به قانون شخصی شما تبدیل شده، ببنید که سیستم اعتقادی شما چقدر بر تلاش هایتان برای لاغری اثر خواهد گذاشت.

باور حاصل تاثیر متقابل فکر و احساس، و تکرار آن

به رغم رواج متداول افزایش وزن میان اقشار مختلف جامعه، میزان تاثیر آن بر ذهن، احتمالا به اندازه کافی بررسی نشده است. فارغ از علل فیزیکی می‌توان گفت که اغلب بد شکلی های جسمی ناشی از عوامل عاطفی و روانی است.
از جمله در بررسی های گوناگون که در این زمینه صورت گرفته مشخص گردیده که بیشتر افراد از عواملی همچون اضطراب و استرس، تمایل به پرخوری پیدا می‌کنند. اینجاست که اهمیت ارتباط ذهن و جسم  پی می‌بریم. احساسات و افکار شما می‌تواند تولید کننده یا تلف کننده انرژ ی باشند. اما پیش از اینکه به این مطلب بپردازیم اجازه بدهید کمی به اصول و مبانی باور و ارزش بپردازیم.

ای برادر تو همان اندیشه ای
مابقی تو استخوان و ریشه ای
گر گُلست اندیشۀ تو گلشنی
ور بود خاری تو همۀ گلخنی

نکته مهم در رفتار ما این است که هر طور فکر کنید همانطور احساس می‌کنید. بنابراین اگر لاغر فکر کنید می‌توانید جسم لاغری داشته باشد. شما هم مثل خیلی های دیگر ممکن است فرضتان بر این باشد که اگر اتفاقی برای شما بیافتد این حادثه سبب می‌شود که احساس خاصی داشته باشید.
برای مثال اگر همسر شما در حالیکه شما رژیم غذایی دارید، رعایت حال شما را نمی کند، شاید به این نتیجه برسید که او شما را عصبانی می‌کند و رفتار بی ملاحضه او باعث می‌شود که شما هم رفتار غیر عادی داشته باشید مثلا اخم کنید یا ساعت‌ها با او صحبت نکنید.
این رابطه سببی،اما نادرست در قالب شکل زیر مفهوم تر می‌شود. تصویرA، حادثه فعال کننده است. B باور ما و اندیشه ما می‌باشد.C پیامد ماست مانند احساسی که بعد از حادثه تجربه می‌کنیم.
اگر چه افکار شما روی احساس شما اثر گذار است، به همان ترتیب احساسات شما هم روی فکر شما تاثیر می‌گذارد که این تشکیل دهنده ارزش‌ها و باور شماست.
با شناخت این چرخه می‌توان احساسات مثبتی ایجاد کرد که منجر به تصویر دلخواه ذهنی میگردد. خوردن از گذشته تا کنون در فرهنگ ما ایرانیان اهمیت زیادی داشته است و بیشتر مردم اشتهای خوب را نشانه سلامت و کاهش اشتها را بسیار نگران کننده می‌دانستند. تفکراتی مانند: کودک چاق مایه افتخار خانواده و نشانه توانمندی والدین در فرزند پروری محسوب می‌شد و کودکان لاغر باعث نگرانی و شرمساری والدین و احساس گناه در آنها می‌شد.بدون شک چنین تفکراتی، به نهادینه شدن اشتغال ذهنی با غذا، از سنین پایین منجر می‌شود. و در بزرگسالی این روند ادامه می‌یابد و منجر به چاقی می‌شود.

مشکلات عاطفی چاقی
مشکلات عاطفی چاقی CBT

ردیابی موقعیت

حالا به پرسش های زیر در زمینه وضعیت کنونی وزن خود پاسخ دهید:
• با استفاده از چه نوع برنامه ریزی این وضعیت را در زندگی ام به وجود آورده ام؟
• این وضعیت چه فایده ای برایم دارد؟
• از این پس چه کار متفاوتی باید انجام دهم تا دوباره برایم پیش نیاید؟
هر گاه چیزی در زندگی تان طبق برنامه پیش نرفت این موارد را از خود بپرسید. خیلی زود نتایجی متفاوت به دست می‌آورید. هنگام طرح این پرسش‌ها ممکن است پاسخ هایی به ذهن تان برسد که انتظارش را نداشتید. این عالی است، چون آن پاسخ‌ها از ضمیر ناخودآگاهتان تراوش می‌شود و شما باید به شنیده هایتان توجه کنید.
اگر در طول رژیم غذایی جدید دوباره به حالت قبلی برگشتید، این پرسش‌ها را از خود بکنید، چون آن‌ها تضمین خواهند کرد که به سرعت به مسیر اصلی خود باز گردید و به حرکت به سوی اهدافتان ادامه دهید.

 

نویسنده: علیرضا آزاد

مشاور ارشد مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. استاد با سلام
    مطالبتون عالی و همینطور در خور توجه بود
    منتظره مطالب جدیدتون هستیم
    با سپاس فراوان از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا