رادیو بدن

روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت _ فردا چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد “فردریک بانتینگ” کاشف انسولینِ، که اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان دیابت ، این پدیده روزافزون است.

سال ها بعد هم، مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را “یک بیماری مزمن و ناتوان کننده با هزینه های هنگفت“ معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت ها و کل جهان با آن مواجه است. بر اساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (23 آبان ماه) به عنوان یک روز رسمی در تقویم جهان ثبت گردید.

رادیو بدن 150

روز جهانی دیابت

براي اعلام عمومی تصويب روز جهاني ديابت از سوي سازمان ملل ، استفاده از يك دايره به عنوان نشان و سمبل «همه با هم براي ديابت»، تصويب شد. چرا که دايره يك نمادِ ساده است كه به راحتي مي توان آن را پذيرفت و استفاده كرد. در تمام ِ فرهنگ ها دايره، نشـانه زندگي و سلامتي است و معني اين نماد نيز اين است كه فشارهاي سخت و شديد، نتيجه مثبت دارد. رنگ آبي، تجسم آسمان است كه همه ملت ها را متحد مي كند (رنگ پرچم سازمان ملل نيز آبي است). بنابراین دايره آبي ديابت، نشان اتحاد جهاني براي مبارزه عليه ديابت است.

نماد جهانی دیابت

حلقه آبی رنگ سمبل دیابت در سال ۲۰۰۷ و پس از تأیید سازمان ملل متحد به عنوان نماد رسمی دیابت انتخاب گردید تا نشان واحدی برای افزایش آگاهی دنیا در مورد اپیدمی دیابت باشد.
روز جهانی دیابت، بزرگترین کمپین اطلاع‌رسانی در مورد دیابت است که هر ساله با محوریت مشخص و با شعاری که فدراسیون بین‌المللی دیابت انتخاب می‌کند، در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا برگزار می‌گردد. اهداف اصلی که این کمپین دنبال می‌کند عبارتند از: اطلاع‌رسانی گسترده به جوامع، سیاستمداران و ذینفعان در سراسر دنیا برای توجه ویژه به دیابت و اطلاع‌رسانی گسترده از فعالیت‌های فدراسیون بین‌المللی دیابت و نقشی که این نهاد در جهت ارتقای آگاهی دنیا ایفا می‌کند، است.

شعار روز جهانی دیابت

برنامه‌ها، شعارها و پیام‌های آموزشی روز جهانی دیابت هر ساله با توجه به حساس‌ترین موضوع بهداشتی مرتبط با دیابت، توسط فدراسیون بین‌المللی دیابت انتخاب می‌گردند. به ابتکار وزارت بهداشت ج.ا. ا و در راستای ارتقای آگاهی عمومی و توجه به معضل دیابت، از سال ۱۳۹۲ هر ساله یک هفته از آبان ماه به نام هفته ملی دیابت نامگذاری میشه و فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی، با مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی، انجمن‌های دیابت سراسر کشور و شرکت‌های دارویی مرتبط در سطح کشور برگزار می‌گردد. و نهادهای دیابت در ایران هم در راستای شعار اعلام شده، هر ساله شعار فارسی و محورهای روز جهانی دیابت را برای برنامه‌های بومی تدوین می‌نمایند.

شعار روز دیابت در ایران

شعار امسال هفته ملی دیابت” از خانواده خود محافظت کنید “نامگذاری شده است که نشان دهنده تاکید بر اهمیت اصلاح سبک زندگی،افزايش و آگاهي عمومي و حساسیت نسبت به اين بيماري عنوان کرد.
چون خانواده رکن اصلی ایجاد یک سبک زندگی سالم می باشد و بدون ایجاد یک تصمیم منطقی و جامع در خانواده، رعایت تغذیه سالم، تحرک بدنی، پیشگیری از استرس و… برای اعضای خانواده ناممکن می باشد.

در پایان ضمن تشکر از همه شما همراهان عزیز همیشگی رادیو بدن، تا پایان این برنامه همراه علیرضا آزاد ، مدرس مهارت های زندگی برای تغییر سبک زندگی از طریق مدیریت استراتژیک بدن بودید، از تون میخوام برای غربالگری دیابت و خطرسنجی بیماری های غیرواگیر به نزدیکترین مرکز و یا پایگاه خدمات جامع سلامت مراجعه نمایند.

تولید و پخش در رادیو بدن 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا