رادیو بدن

لاغری ژنتیکی

رادیو بدن 16

لاغری ژنتیکی

لاغری ژنتیکی _ شاید در این دوره و زمانه که بیشتر اطرافیان ما به دنبال راهی برای رفع اضافه‌وزنشان می‌گردند، دیدن کسی که دوست داشته باشد چاق بشه، کمی عجیب باشد اما چه بخواهید و چه نخواهید، تعداد افراد لاغر که دوست دارند کمی چاق شوند، اصلا کم نیست  به همین خاطر ما هم این هفته در رادیو بدن سراغ این موضوع رفتیم تا علل لاغری و چاق نشدن برخی افراد را با علیرضا آزاد مشاور ارشد مدیریت بدن بررسی كنيم و همچنین با راه‌حل‌هایی برای رفع لاغری آشنا شویم….

رادیو بدن 16

 

 


متن فایل 16 رادیو بدن – لاغری ژنتیکی

چیپس و پنیرش را با یک لیوان بزرگ دلستر با چنان ولعی می‌خورد که نگو! بعدش هم یک میلک‌شیک گُنده سفارش داد که من حتی با فکر کردن به آن هم ۲ کیلو چاق می‌شوم! چه برسد به خوردنش! اما اون یه ذره هم چربی نداشت …!
با حسرت نگاهش می‌کردم و قهوه تلخم را مضمضه می‌کردم. من از ترس چاق شدن، هر بارکه با دوستام کافی‌شاپ و رستوران می‌روم، کم‌کالری‌ترین خوراکی‌ها را انتخاب می‌کنم و خیلی هم کم می‌خورم که نکند همه زحمت های یک سال رژیم لاغری‌ام به باد بره. اما دوستم همیشه همین‌قدر لاغر بوده و همین‌قدر غذا می‌خورده ولي دریغ از اینکه یک گرم به وزنش اضافه شود! تازه وقتی میگه «هرچی غذا می‌خورم که کمی چاق شوم اما نمی‌شوم» فکر می‌کنم می‌خواهد دل من را بسوزاند! مگر می‌شود کسی دلش بخواهد چاق شود؟!» شما هم فکر می‌کنید هیچ‌کس دوست ندارد چاق شود؟

شاید در این دوره و زمانه که بیشتر اطرافیان ما به دنبال راهی برای رفع اضافه‌وزنشان می‌گردند، دیدن کسی که دوست داشته باشد چاق بشه، کمی عجیب باشد اما چه بخواهید و چه نخواهید، تعداد افراد لاغر که دوست دارند کمی چاق شوند، اصلا کم نیست به همین خاطر ما هم این هفته در رادیو بدن سراغ این موضوع رفتیم تا علل لاغری و چاق نشدن برخی افراد را با علیرضا آزاد مشاور ارشد مدیریت بدن بررسی كنيم و همچنین با راه‌حل‌هایی برای رفع لاغری آشنا شویم.

اولین قدم برای رفع لاغری، ریشه یابی اونه.
لاغري مي‌تواند ريشه در دوره های مختلف زندگي داشته باشد،
از زندگي جنینی گرفته تا
لاغري دوران خردسالي،‌
لاغري دوران قبل از بلوغ،‌
لاغري دوران بلوغ و
لاغري دوران ميانسالي و كهنسالي.
بدترين و مقاوم‌ترين نوع لاغري هم،‌ لاغري‌ دوران قبل از بلوغه. چراكه بنيان بدن در اين دوره شكل مي‌گيرد.

در گام بعدی باید علت را پیدا کنید ! اما از جمله عواملي که می‌تواند علت لاغری باشه، میشه به ”
علل رواني، مثل: نگراني‌هاي شديد،‌ اضطراب، افسردگي، حسادت، رقابت…)،
علل غذايي، مثل: كم‌غذايي، بدغذايي، مشكلات سوء جذب غذايي،‌ بي‌اشتهايي،‌ بد اشتهايي)،‌
علل پزشكي و هورموني، مثل: پركاري تيروئيد،‌ كمي هورمون رشد، پاسخ ناكافي بدن به هورمون رشد، و
علل دارويي، مثل: مصرف موادي كه باعث افزايش سوخت و ساز شده يا جذب را كاهش می‌دهند،یا مصرف موادی که باعث افزايش تخريب چربي و عضله هستن، اشاره کرد. ضمن اینکه لاغري‌هايي با علل ژنتيك از مهم‌ترین دلایل لاغري هستند،
نکته قابل توجه اینکه، با اینکه لاغری ارثی بیماری محسوب نمی‌شود، ولی همین لاغری با بدشكلي بدن به نوعی باعث كم شدن اعتماد به نفس می‌شود و شاید شنیده باشید که بعضی از این افراد به هیچ‌وجه خودشون را زیبا نمی‌دانند و با جمله هایی مثل «عین چوب خشک شده‌ام!» یا «لباس توو تنم زار می‌زند!» و… خودشان را توصیف می‌کنند! و همیشه میگن، نمیدونم چرا با اينكه من خوب غذا مي‌خورم، اما باز هم لاغم!

ولي وقتی عادات غذا خوردن و سبک زندگی آنها توسط پزشک بررسی می‌شود، مشخص می‌شود نه‌تنها غذايي كه مي‌خورند، كافي و مناسب نیست، بلکه شرايط لازم بدني براي افزايش وزن را هم ندارند.

حالا این سوال پیش میاد کسایی که دچار لاغری ژنتیکی هستند برای افزایش وزن و زیباتر شدن چیکار کنند؟

با توجه به علل مختلف لاغری که گفته شد، درمان و چاق شدن به‌شرطی امکان‌پذیره که با پزشک متخصص مشورت و شرح حال دقيق فرد لاغر بررسی بشه. مصرف هركدام از مواد غذايي آن هم در يك نسبت بهينه و به موقع، البته در شرايطی مناسب، برای افزایش وزن لازمه .

بنابراین هیچ نسخه یکسانی براي همه افراد لاغر وجود ندارد که بشه آن را به همه توصیه کرد. شرایط هر فرد باید توسط متخصص بررسی شود تا با توجه به شرایط اختصاصی او، رژیم تجویز شود و به این ترتیب است که می‌توانيد از شر لاغری خلاص شوید!

به خاطر داشته باشيد تنها زياد خوردن باعث خلاصی از لاغري نمي‌شود. بعضي از ميوه‌ها،‌ آبميوه‌ها،‌ عرقيات و عادت‌هاي غذايي و عادات زندگي خود باعث لاغري مي‌شوند، پس لطفا خوددرمانی را فراموش کنید و هرچه سریع‌تر به کارشناس تغذیه مراجعه کنید تا معضل لاغری‌تان، برای همیشه و با راه‌های سالم درمان شود.

از طرفی دیگه روش‌های تغذیه‌ای جدا از اینکه هزینه‌بر است از نظر علمی نیز کار بسیار سختی است چون همزمان باید حواست به دو چیز باشد: یکی اینکه وزن و سطح عضله به سمت طبیعی شدن پیش بره، و دوم اینکه درصد چربی بدن به سمت غیرطبیعی شدن پیش نره.
نکته دیکه ای که باید به اون توجه داشت اینکه افراد لاغر معمولا از لاغری موضعی مثل لاغری صورت یا کوچیک بودن بازوها و سینه شکایت دارند. ولی مشخص نیست فقط با زیاد شدن وزنشون، دقیقا همان نقطه ای رو که دلشون میخواد رو چاق کنند! واتفاقا برعکس، معمولا با چاقی موضعی در نواحی دیگه مثل شکم و پهلو روبرو میشن.
البته با توجه به اینکه سطح عضله این افراد کمتر از حد نرمال است استفاده از روش‌های تغذیه‌ای به تنهایی برای افزایش وزن در افرادی که لاغری ژنتیکی دارند کار خیلی سختیه. چرا که این افراد درصد بالایی از انرژی را به صورت گرما هدر می‌دهند.

از مهمترین راه های دیگه افزایش وزن در این افراد، میشه تقویت عضلات از طریق انجام ورزش های قدرتی رو عنوان کرد.
فواید انجام ورزش‌های قدرتی علاوه بر ایجاد احساس سرخوشی در افراد، اینکه باعث تحریک اشتهای و بهبود وضعیت اشتهای آنها می‌شود. چرا که مصرف انرژی در این افراد بالا می‌رود . ضمن این که وزن اضافه شده در فرد توده چربی نیست، بویژه در خانم‌ها که توده ماهیچه‌ای بدن آنها پایین است . و از هم مهمتر اینکه دست متخصص تغذیه برای افزایش کالری در دادن یک برنامه غذایی با مواد غذایی مختلف باز میمونه. چون به آنها به چشم یک ورزشکار قدرتی نگاه میکنه و این اطمینان رو دارده که این مقدار کالری تجویز شده را می سوزاند و تبدیل به چربی نمی شود

 

نهایتا اینکه، برخلاف رژيم افراد چاق، رژيم‌هايي كه براي افزايش وزن افراد لاغر تجويز مي‌شود، معمولا زمان‌بر هستند و شايد حتي از يك ماه تا ۳ ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر زياد شود. حواستون باشه که اشتباهات رایج و معمول این فرایند رو مرتکب نشید. عوض و بدل كردن كارشناس تغذيه با اين تصور كه رژيم غذايي اين كارشناس موثر نبوده يا ترك عجولانه رژيم با اين تصور كه «جواب نمي‌دهد!» از اشتباهات رايج هستند. يادتون باشه برای حل مشكل لاغري بايد صبور باشيد. سالم و تندرست باشید
خدا نگهدار

 

دقیقا در محصول تغذیه ماه مبارک رمضان چه مطالبی ارائه می شود؟
محتوای این دوره:
اصول تغذیه صحیح
راهکارهای تحمل تشنگی
هول نزدن در موقع افطار و آرامش داشتن
جدا خوردن شام و یکی نکردن آن با افطاری
بیدار شدن برای سحر خوردن
سردرد ناشی از چای نخوردن و گرسنگی
بوی بد دهان و خشکی و ترک پوست
به همین خاطردر نیمه ماه شعبان و در آستانه ماه مبارک رمضان، محصول دانلودی تصویری اصول تغذیه در ماه رماه رمضان با تخفیف استثنایی عرضه می کردد.

 

تولید و پخش در: رادیو بدن

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا