مديريتمقاله

انگیزه قوی برای لاغری

انگیزه قوی برای لاغری

لاغری و حفظ انگیزه برای کم کردن وزن، یک حرکت چالش برانگیز است. و تلاشی است  که شما را وادار می کند تا همیشه خودتون را زیر نظر داشته باشید. برای همین کاهش وزن کار راحتی نیست، که همه بتوانند آن را انجام بدهند. پس طبیعی است، که بعضی وقت ها انگیزه قوی برای لاغری را از دست بدهید و توان پیشرفت نداشته باشید.

حفظ انگیزه قوی برای لاغری

حفظ انگیزه قوی در هر تلاش مثبتی، یکی از دشوار ترین کارهاست. ولی لازمه که به دنبال علتی، برای ادامه مسیر باشیم. اینطوری قطعا، بقیه راه هموار می شود. در مسیر لاغری و کاهش وزن، شروع یک رژیم لاغری، هموراه راحت است، اما پایبند بودن به آن، حقیقتا خیلی سخت است. توی این راه، خیلی وقت ها فکر می کنیم چرا باید با هوس هامون بجنگیم! چرا باید غذاهای رژیمی بخوریم!! و اصلا چرا باید این همه وقت تلف کنیم تا ورزن کم کنیم!!! همین افکار باعث می شوند تا تسلیم شویم و لاغری و حفظ انگیزه آن از دست بروند و رژیم را بشکنیم. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید که قصد دارید انگیزه قوی برای لاغری را حفظ کنید با ما همراه شوید تا در ادامه راهکارهای آن را برسی کنیم.


رژیم لاغری و حفظ انگیزه قوی

همانطور که می دانید ما همیشه در بحث مدیریت استراتژیک بدن بر این موضوع تاکید داریم که قبل از هر چیز با راهکارهای یی برای تغذیه صحیح آشنا شوید. که بارها در مورد این موضوع با عنوان سواد تغذیه ای صحبت کردیم. مشاوره درست با متخصص تغذیه به شما درک صحیحی از شناخت گروه های مختلف غذایی می دهد. همین کار موجب می شود جلوی خیلی از اشتباهات رژیم های غذایی لاغری گرفته شود. در واقع، شما یاد می گیرید شیر خوردن، مساوی با مصرف پروتئین یا همان گروه گوشت است. یا زمانی که گردو مصرف می کنید، ازسهم گروه چربی ها بهره برده اید. و دستیابی به این اطلاعات تغذیه ایی، تنها با آموزش و مشاوره صحیح و البته مطالعه، امکان پذیر است.

آگاهی و ایجاد انگیزه قوی

با آگاهی از انتخاب های مطلوب غذایی در ترکیبات مختلف غذایی و با شناخت کافی و وافی، که از نتیجه شرکت در سمینارها و همایش ها و دوره های آموزشی یا مشاوره حاصل می شود؛ شما گزینه های غذایی بهتری را انتخاب می کنید. به عنوان مثال از میان روغن ها، آنهایی را که از چربی غیر اشباع تولید شده اند را بر می گزینید. یا دیر جذب بودن کربوهیدرات ها را به زود هضم بودن آنها ترجیح می دهید. به این ترتیب شما می فهمید که توانایی کنترل عادت های غذایی تان را دارید. و همین آگاهی در تداوم لاغری و حفظ انگیزه ان خیلی موثر است.

نکته:

خیلی از کسانی که آگاهی درستی از تغذیه ندارند، همیشه درگیر یک برنامه غذایی خاص و پیچیده هستند. که البته بخاطر همین پیچیده بودن برنامه غذایی، نمی توانند آن را به درستی رعایت کنند.  همین باعث میشود انگیزه کاهش وزن و لاغری را از دست بدهند. در حالیکه با کمی بالا بردن سطح سواد تغذیه ای خودشان می توانند به سادگی سهم هر واحد گروه های غذایی مختلف را یاد بگیرند. بنابراین با تصمیم گیری درست و انتخاب صحیح، برنامه غذایی را، خودتان تنظیم کنید.


تغییرات تدریجی برای لاغری

در کل، تغییرات یکدفعه ای عادت ها، سخت است. در تغییر عادت های غذایی و برنامه غذایی، نباید دگرگونی غیر منتظره ای را داشته باشیم. تغییرات باید تدریجی و آهسته باشد. آهستگی و تدریجی بودن به لاغری و حفظ انگیزه کمک زیادی بکند. مثلا 7 کیلو کاهش وزن در هفته، خیلی زود شما را خسته و دل زده می کند، تا هفته ای نیم تا یک کیلو… پس بهتر است تصمیم بگیریم اول با تصحیح وعده صبحانه شروع کنیم. بعد که آن را به عادت تبدیل کردیم، روی تغییر یک عادت تغذیه ای دیگر کار کنیم. مثلا لاغری تدریجی با تغییرات کوچک در دیگر وعده های غذایی دیگر.

نکته:

یادداشت کردن تغییرات مثبت و مرور کردن آنها، به شما انرژی دوباره ای می دهد. انگیزه می گیرید که بیشتر ادامه دهید و جلو بروید. مرور یادداشت ها، نیازمند تشویق هم هست. البته دقت داشته باشید که از تشویق های غیر خوراکی برای خودتان استفاده کنید. مثلا رفتن به تئاتر تالار وحدت یا کنسرت در برج میلاد.


اهداف کوتاه مدت اثرگذار

بعد از تغییر تدریجی عادت های غذایی، داشتن اهداف کوتاه مدت، یکی از اثرگذارترین راهکارها برای حفظ روحیه و افزایش انگیزه است. خریدن لباس هایی با یک سایز کوچک تر، باعث می شود با انگیزه قوی تری، به فکر لاغری باشید. چون برای پوشیدن آن هیچ راهی بجز کاهش وزن ندارید. مخصوصا شلوار های جین چسبان…

در کنار این هدف، خوب است که دلیل اصلی خودتان را برای لاغری مشخص کنید. اکثر آدم ها، سلامتی، داشتن حس خوب و تناسب اندام را دلیل معمول کاهش وزن و لاغر شدن می دانند. ولی شما می توانید برای لاغری و حفظ انگیزه یک دلیل شخصی خاص هم علاوه بر این دلایلی که ذکر شد، داشته باشید. مثلا هدیه دادن خودتان در روز تولدتان. یا عکس انداختن در یک گالری عکاسی.

تکنیک عکس و فیلم گرفتن از خود

گفتیم عکاسی! جالب است بدانید که نتیجه تحقیقات جدید نشان می دهند که آدم ها، بویژه خانم ها، از آنچه که هستند خودشان را لاغرتر می بینند!! این نشان از تصور شما نسبت به خودتان می دهد. به همین خاطر هم عکس و فیلم گرفتن، به شما تصویر واضحی از اینکه حقیقتا چه شکلی هستید، خواهد داد. مخصوصا عکس هایی با نمای از بغل و پشت که ما هیچ وقت براحتی نمی توانیم آن را ببینیم، حتی زمانی که جلوی آیینه هستیم.

با مقایسه تصاویر گذشته و حال تان می توانید همیشه انگیزه قوی برای لاغری را شدت ببخسید. هرچند که افرادی حتی با وجود تصاویرشان، باز هم چاقی شان را انکار می کنند. چون بهانه این را می گیرند که دروبین های فیلم برداری، آدم را از آن چیزی که هست چاق تر نشان می دهد.

 به قولی:

کسی که می خواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند، و کسی که نمی خواهد کاری را انجام دهد، بهانه اش را پیدا می کند


تمرکز بر نکات مثبت و موفقیت ها

برای بالا بردن انگیزه بر نکات مثبت تمرکز کنید و هر پیروزی کوچک را در مسیر لاغری و کاهش وزن را جشن بگیرید. مثبت اندیشی، ضمن تقویت اراده شما، باعث می شود دست به عمل بزنید تا هدف تان را اجرایی کنید. از سویی دیگر منفی نگری موجب بروز بی انگیزگی و ناامیدی و نهایتا رها کردن اهداف می شود.

پس جای به تماشا ایستادن دیگران و همرهنگ شدن با جماعت، تلاش کنید که با قدر دانستن و باارزش دانستن هدف تان، خسته نشوید. و پرانرژی به راهی که انتخاب کردید، ادامه دهید. پیشنهاد می کنیم، جملات انگیزشی و عبارات تاکیدی را که به شما قدرت می دهند انتخاب کنید و به صورت یک شعار آرمانی همیشه با خودتان تکرار کنید. و یا حتی آن را در همه جا یادداشت کنید تا جلوی چشمتان باشد. جاهایی مثل بک گراند موبایل یا لپ تاپ،کنار آیینه یا میز کارتان، روی در یخچال…

این شعار به ما خیالی انرژی می دهد اگر شما هم از آن انگیزه قوی برای لاغری می گیرید، انتخابش کنید.  ” امروز کارهایی را می کنم که دیگران حاضر نیستند آن را انجام بدهند، و فردا کارهایی را می کنم که دیگران قادر نیستند انجامش بدهند ”

سخن پایانی

امیدوارم با توجه به مطالبی که عنوان شد، بتوانید انگیزه های هر چند کوچک جهت ساختن یک انگیزه قوی برای لاغری خودتان ایجاد کنید. پس اول کمی شناخت در مورد تغذیه پیدا کنید. بعد طرح غذایی خود تان را معین کنید. بعد از آن که به برنامه تغذیه جدید عادت کردید، آهسته آهسته آن را گسترده تر کنید. توجه داشته باشید، انسان موجودی  است که با پاداش، پیشرفت می کند. حتی خداوند وعده پاداش به کارهای نیک را برای تشویق انجام کارهای نیک داده است. شما هم از این راهکار برای لاغری و حفظ انگیزه استفاده کنید. روانشناسی مثبت نگری، به این نتیجه رسیده است که شما با توجه و تمرکز به نکات مثبت، روحیه شاد و انگیزه لازم را برای ادامه هر کاری حفظ می کنید. پس اجازه ندهید افکار منفی شما را از ادامه مسیر کاهش وزن باز دارد. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بسيار عالي
    تكنيك كاهش تدريجي وزن و شوك وارد نكردن به بدن بسيار عالي بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا