تناسب انداممقاله

بازگشت وزن

بازگشت وزن

بازگشت وزن ، هدف اصلی کسب و کارهای چند میلیارد دلاری صنعت رژیم غذایی است. رژیم های غذایی مد روز، مسلما به شما کمک می کنند تا لاغر شوید. اما قطعا، رعایت کردن این رژیم های لاغری مد روز، در بلند مدت غیر ممکن است. چیزی که اتفاق می افتد، بازگشت وزن به وزن اولیه یا حتی بیشتر از آن است.

با وجود باور عمومی جامعه به رژیم های موجود، هنوز هم لاغری و کاهش وزن از مصرف کالری کمتر حاصل می شود. به عبارتی دیگر، جدای از نام و شهرت رژیم های لاغری که شما از آن استفاده می کنید، کالری پایین، دلیل اصلی کم شدن وزن در این رزیم های لاغر کننده است.


جلو گیری از بازگشت وزن

برای عدم بازگشت وزن، بهترین کار این است از یک رژیم متعادل در طول زمان، با انواع غذاهای سالم استفاده کنید. اینطوری شما می توانید از یک کاهش وزن ماندگار بهره مند شوید. اگر نمی خواهید، پس از یک دوره رژیم لاغری، دوباره بازگشت وزن داشته باشید؛ استراتژی رژیم غذایی بلند مدت، واقع بینانه و انعطاف پذیر، رمز موفقیت شماست.

البته برای جلوگیری از بازگشت وزن و ایجاد یک روش دائمی کم کردن کالری، می شود از متد پلکانی که یک روش جدید برای کنترل و حفظ کاهش وزن است، کمک گرفت. در این روش متخصصین تغذیه با یک زمان بندی معین، بعد از هر کاهش وزن پنج تا ده درصدی در رژیم لاغری، یک تایم رژیم آزاد تعیین می کنند. در این زمان تعیین شده توسط متخصص تغذیه، فرد می تواند از هر نوع مواد غذایی که میل دارد، البته با اندازه مشخص، بخورد. پس از طی این مدت زمان معملوم، دوباره به رعایت رژیم خود بر می گردد.


دلایل بازگشت وزن

در حقیقت، محدود کردن مواد غذایی، از مهمترین عوامل بازگشت وزن و اقدام به پرخوری دوباره است. اگر شما در طول روز احساس محروم بودن از مواد غذایی را نکنید، قطعا از لاغر شدن و کاهش وزن احساس رضایت دارید.

اتفاق مهمی که در محروم کردن بدن از مواد غذایی می افتد این است که سرعت متابولیسم پایه و مصرف انرژی به شدت پایین می آید. نکته مهم در مورد طراحی متابولیسم که باید بدانید، تطبیق یافتن آن با شرایط محیطی است. در رژیم های لاغری سخت و محدود کننده، بدن بعد از مدتی بخاطر تطبیق یافتن الزامی با رژیم لاغری، دیگر به رژیم کاهش وزن جواب نمی دهد. استپ کردن روند لاغری باعث حس دلسردی و نا امیدی و نهایتا پرخوری می گردد. این یعنی بازگشت وزن…

نکته

البته عوامل روحی _ روانی ناشی ازنداشتن انگیزه برای تلاش مجدد و پایداری در رژیم لاغری، تاثیر بیشتری در عدم موفقیت دارد.

رژیم یو یو

مجموع این عوامل باعث ایجاد چرخه ای به اسم یو یو می شود. در این حالت شخص بعد از اینکه با رزیم غذایی لاغری سریع، به وزن مطلوب خود می رسد، فکر می کند کار تمام شد. و به خیال اینکه که دیگرنیازی به رژیم نیست، مثل سابق شروع به پرخوری می کند در این زمان بازگشت وزن اتفاق می افتد. ضمن اینکه این چاقی و لاغری مکرر، باعث جلوگیری از لاغر شدن آنها می شود.

نگاه غیر واقع بینانه

بنابراین با توجه به مواردی که گفته شد، داشتن یک دیدگاه واقع بینانه، نقش اساسی در رژیم لاغری و جلوگیری از بازگشت وزن می تواند داشته باشد. این انتظار از خود که در کوتاه ترین زمان ممکن، لاغر شد، با وزنی که بر اثر مدتها زیاده روی در مصرف مواد غذایی بوجود آمده است، غیر   واقع بینانه است. چون کسی که  () بالایی دارد، نمی تواند یکدفعه وزنش را کم کند. بلکه باید رژیم غذایی مطابق با وضعیت بدنش، بدون حذف ناگهانی انرژی را طراحی کرد تا دچار توقف فرآیند کاهش وزن و بازگشت وزن دوباره نشود.

قطع کردن ورزش

نکته حائز اهمیت در عدم بازگشت وزن، افزایش سرعت متابولیسم و انرژی پایه بدن با انجام  فعالیت بدنی و ورزش است. در نتیجه ورزش جزء جدایی ناپذیر رژیم های لاغری و کاهش وزن است. دقت داشته باشید، شما چه یک بار و چه مکررا، از رژیم های لاغری استفاده کنید، بطور طبیعی سرعت متابولیسم پایه شما کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر، بخش زیادی از بازگشت وزن، بافت چربی می باشد. و همان طور که خبر دارید، چربی از نظر متابولیکی، از بافت ماهیچه ای کمتر فعال است. ولی با داشتن یک برنامه ورزشی منظم، میتوان بخشی از وزن بازگشتی را به عضله تبدیل کرد. زیرا ساخت عضله یا ماهیچه است که می تواند به افزایش متابولیسم بدن بیشتر کمک کند.

بالا رفتن سن

در این جا می خواهیم توجه شما را به یک موضوعی معطوف کنیم که در بحث کاهش وزن و بازگشت وزن کمتر به آن توجه می شود. هر چه سن شما بالاتر می رود،  بطور طبیعی بافت عضله ای بیشتری را از دست می دهید. این یعنی شما حتی در شرایط عادی زندگی، درصد عضله کمتری نسبت به سالیان پیش دارید.

با واقع بینانه نگاه کردن به این قضیه در می یابیم، وقتی در شرایط رژیم و کاهش وزن هستیم و سال به سال سن افزایش پیدا می کند، میزان متابولیسم بطور طبیعی پایین ترمی رود. بنابراین ضروری است یک تعادل پایدار بین کالری خروجی و کالری ورودی برقرار کرد، تا دچار بازگشت وزن نشویم.


جمع بندی بازگشت وزن

در پایان اگر بخواهیم به یک جمع بندی از مطالب گفته شده رسید، می توان گفت اگر هدف گذاری منطقی باشد و به توصیه های علمی توجه کرد، با پیروی از یک رژیم لاغری سالم در کنار روش پلکانی به همراه ورزش، احتمال بازگشت وزن را خیلی کاهش پیدا می کند. فراموش نکنید با احساس خوب و رضایت داشتن از شیوه کاهش وزن، که همان کم کردن کالری می باشد، حفظ وزن خیلی ساده می شود. سالم و تندرست باشید

 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا