مقاله

رفتار درمانی شناختی _ CBT

رفتار درمانی شناختی _ CBT

 

رفتار درمانی شناختی یک روش درمانی موثر و با دوام برای درمان مشکلات احساسی و عاطفی که برروان  ما تاثیر میگذارند. اکر می خواهید در مسیر خود یاری یا بهبود و تعالی خود قدم بردارید، امیدواریم این مقاله شروع مناسبی برای آشنا شدن با روش های رفتار درمانی شناختی باشد و به شما کمک کند بدون نیاز به  مراجعه به روان پزشک یا روان شناس به سلامت و آرامش برسید. با این حال شما را تشویق میکند تا مطالب بیشتری را مطالعه کنید تا راحت تر بتوانید مشکلات عاطفی خود را از سر راه بردارید.

اصول و مبانی رفتار درمانی شناختی _ CBT

نکته مهم  و اصلی در رفتار درمانی شناختی این است که هر طور فکر کنید همان را احساس می کنید. بنابراین اگر سالم فکر کنید می توانید زندگی شادی را تجربه کنید.  در واقع با ترکیب جنبه های مختلفی همچون علم، فلسفه، و رفتار یک روش درمانی قدرتمند برای درک مسائل روانشناختی بدست میدهد. به شما کمک می کند تا از مسائل رفتاری و احساسی به سوی هدف هایتان در این زمینه که چگونه میخواهید احساس و رفتار کنید، حرکت کنید. ( یک روش هدف گرا و سیستماتیک)

اما سئوال اینجاست که ارتباط دادن فکر و احساس چگونه امکان پذیر است؟!  

با استفده از روشی موسوم به  ABC  مشکلات را به اجزائ کوچک تری تقسیم میکنیم تا بتوانیم درکی درستی از مشکلات احساسی و عاطفی خود پیدا کنیم و قدرت تشخیص تفاوت میان 3 جزء افکار، احساسات و رفتار یمان را داشته باشیم. A( حوادث یا فعال کننده) +  B( باور یا تفسیر ما از حادثه)  =  C( نتیجه یا پیامدهای رفتاری و عاطفی)

ABC

این فرمولی است که رفتار درمانی شناختی برای معنی دار ساختن مسائل احساسی شما مورد استفاده قرار می دهد. رفتار درمانی شناختی  میگوید که افکار یا باور شما( تکرار یک فکر) حد فاصل حادثه  و اقدامات و احساسات شما قرار دارد. افکار، باورها و معانی که برای یک حادثه در نظر میگیرید، واکنش های رفتاری و عاطفی شما را موجب می شوند. مثلا اگر همسر شما رعایت حال شما را نکند ممکن است به این نتیجه برسید که او شما را عصبانی میکند یا اینکه نتیجه بگیرید رفتار بی ملاحضه او باعث میشود که شما هم رفتار خاصی را به نمایش بگذارید. برای مثال اخم کنید یا ساعت ها با او صحبت نکنید. در CBT  این همسر شما نیست که شما را خشمگین و دلخور میکند بلکه معنایی که شما برای رفتار او در نظر میگیرید سبب اینگونه رفتار کردن شما میشود. فرضا با خود میگویید او عمدا برای ناراحت کردن  من این رفتار میکند یا او مطلقا نباید چننین کاری بکند. در مثالی دیگر تصور کنید سعی دارید غذای سالم بخورید تا از وزن بدن تان بکاهید. بعد احساس میکنید میل به شیرینی دارید و یک دونات می خورید. ممکن است به این نتیجه برسید برنامه تان بی فایده است. با این ذهنیت همه شیرینی های موجود در یخچال را مصرف می کنید.

می توانید از این اطلاعات برای تکمیل کردن فرم  ABC  درباره مسائل خود  از جمله برخورد با بدشکلی ها یا عدم تناسب اندام(چاقی) استفاده کنید. در مورد کاربردهای عملی رفتار درمانی شناختی در مقالات دیگر بیشتر بحث میکنیم و امیدواریم این روش بتواند در تغییر نگرش فکری ناسالم به نگرش رفتاری سالم  مفید فایده واقع شود.

 

نویسنده : علیرضا آزاد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا