مقاله

لاغری بوسیله تلقین

لاغری بوسیله تلقین

لاغری بوسیله تلقین _ یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهدکه تلقین کردن به همراه داشتن رژیم لاغری و تحرک، باعث لاغری و کاهش وزن افراد چاق می‌شود. محققان در مطالعات خود بر روی بیش از پنجاه و شش زن پنجاه و یک ساله تا شصت و شش ساله دریافتند، گروهی که علاوه بر رعایت رژیم غذایی و تحرک، خود باوری را با تلقین، نیز تمرین می‌کنند، نسبت به گروه دیگر وزن بیشتری کم کرده اند.

همچنین، به گفته پزشکان اگرچه این روش در کاهش وزن اثر دارد، اما مطالعات نشان می‌دهد تلقین کردن در زنان تاثیر بیشتری دارد. ما در این مقاله قصد داریم قدرت استفاده از تلقین در لاغری و کاهش وزن را برای شما بازگو کنیم. شما بعد از خواندن مقاله لاغری با تلقین می دانید:

• تلقین ها چطور کار می کنند؟
• چطور با قدرت تلقین بر زندگی، کنترل داشته باشیم؟
• تلقین ها خوب چطور بر زندگی ما تاثیر می گذارند؟
• ذهن و بدن چطور کار می کند؟
• چرا ضمیر ناخودآگاه چنین مهم است؟
• چطور از ضمیر ناخودآگاه به نفع خودمان استفاده کنیم؟

قدرت تلقین

برای شروع اجازه دهید، تلقین را برایتان شرح دهیم. شاید هزاران بار این کلمه را از هر سخنران انگیزشی گرفته تا مدرس مهارت های زندگی و بهبود فردی، شنیده باشید. تلقین واقــــعا مفید است و قدرت غیرقابل تصوری دارد !به هیچ وجه خرافات نیست. زیرا دانشمندان بزرگی همچون انیشتین، نیوتن یا روانشناسان بزرگی مثل فروید در نوشته هایشان به قدرت باور و تلقین اشاره کرده اند. ضمن اینکه، تمامی پیامبران با شیوه تدریس خودشان، یکی از اصولی که به انسان ها آموختند این بود: باور کنید تا ببینید…

چیستی تلقین

شاید بپرسید، اصلا تلقین چی هست؟ تلقین فقط یک جمله است! به همین سادگی. اما، این جمله ساده می تواند آینده یک کودک را بسازد و یا آن را ویران کند. این جمله ساده چنان تاثیری ژرفی در ناخودآگاه انسان دارد، که زبده ترین روانشناسان هم نمی توانند آن را از ضمیر ناخودآگاه بیرون کنند. اما سئوال مهم اینست که…

• چرا اینقدر زیاد کلمه تلقین به کار می رود؟
• آیا فقط با تلقین یک سری عبارات زندگی ما متحول می شود؟
• فقط با تکرارِ من لاغر می شوم، لاغر و متناسب می شویم؟
• یا همه اش، فقط خرافات است؟

شما در طول روز هزاران هزار، از این جملات را خودتان به خودتان می گویید و چند صد تا هم از دیگران می شونید. این یعنی، اگر کنترلی بر آنها نداشته باشید به راحتی می توانند مسیر زندگی شما را تغییر بدهند !

بی جهت نیست که، در هر درسِ موفقیت، از روانشناسان و مدرسان گرفته، تا افراد موفق، یکی از درس های مهم، انتخاب صحیح دوست است. شما اگر زمان تان را با فردی که تماما در حال گفتنِ جملاتِ منفی و مخرب است، سپری کنید، این جملات در ضمیر ناخودآگاه شما می نشینند و به سختی قادر خواهید بود آنها را عوض کنید.

یک مثال ساده برای درک موضوع،این است که شما در طول روز مدام به خودتان بگویید: امروز روز خوبی است. حتی اگر روز خوبی هم نباشد، کم کم احساس خواهید کرد که نکند روز خوبی است و شما خبر ندارید! به همین راحتی…


قدرت ذهن برای لاغری بوسیله تلقین

وقتی بزرگ ترین ورزشکارها وارد گود می شوند، بسیاری از آن ها یک بازی تمرینی موفقیت آمیز را در ذهن شان پشت سر گذاشته اند. وقتی آن ها از قبل حرکات و عکس العمل های احتمالی خود را حسابی تمرین کرده باشند، قدرت ذهن به آن ها، این امکان را می دهد که با نتیجه ای خیره کننده از پس تمام فشارها بر بیایند.

 

این همان اتفاقی است که در مورد تناسب اندام و کاهش وزن یا لاغری با تلقین برای هر فردی می تواند رخ دهد. وقتی شما هنر تصور و تجسم ذهنی را تمرین کنید، می توانید تمرین های ورزشی تان را با سرعت بیشتری پیش ببرید. وقتی ورزش تازه ای را شروع می کنید، مجموعه ماهیچه هایی را که برای این حرکت جدید فعال می شوند، در ذهن مجسم کنید.

 

همان طور که تمرین می کنید، مغز شما این پیام را به ماهیچه های شما می رساند و در نتیجه آن ها عکس العمل نشان می دهند. راز این کار در آن است که در طول تجسم ذهنی ، با خودتان روراست باشید. همزمان با انجام حرکاتی که با توجه به توانایی و قدرت خود انجام می دهید، همان را در ذهن تان مجسم کنید.

توجه:

هنر تجسم ذهنی و استفاده روزانه از جمله های تاکیدی، ابزار بی نظیری هستند که می توانند شما را در زمینه تناسب اندام و لاغری با تلقین پیش ببرند.

این کار برای مغز، درست مثل این است که شما واقعا همین حرکات را قبلا انجام داده اید. بنابراین بعد از مدتی، می توانید خود را در حال انجام حرکات بیشتر تصور کنید و قدرت و توان بدنی تان را افزایش دهید. شما یک حرکت را تجسم کرده و ماهیچه هایی که برای انجامش لازم هستند، متصور می شوید. اگر پیش از صعود فیزیکی به مراحل بعدی حرکات ورزشی، هر کدام را یک به یک در ذهن مجسم کنید، سرعت پیشرفت واقعی تان به شدت افزایش می یابد.

 

البته از این روش می توان برای پایبند ماندن به رژیم غذایی هم استفاده کرد. هدف تان از رژیم گرفتن را در ذهن متصور شوید و ببینید که این کار تا چه حد می تواند در سلامت، ظاهر، قدرت و شادابی شما تاثیرگذار باشد. این کار را امتحان کنید و مطمئن باشید که رژیم گرفتن برای شما، دیگر مشکل نیست! با این تمرین، شما مغزتان را مجاب می کنید که رژیم غذایی را بپذیرد و به این ترتیب نیمی از راه را رفته اید! لاغری بوسیله تلقین


سیستم ذهن _ بدن

همان طور که می دانید، انسان از ذهن _ بدن تشکیل شده است. و ذهن انسان از دو قسمت تشکیل شده :

1. ضمیر آگاه
2. ضمیر ناخودآگاه

ضمیر آگاه 10% از تاثیرات را در زندگیتان دارد و همان ذهنی است که هنگام فکر کردن با آن کار می کنید. هنگامی که مطلبی جدید یاد می گیرید ضمیر آگاه شما فعال است. این ضمیر قدرت این را دارد که اطلاعات دریافتی را قبول یا رد کند. قدرت انتخاب افکار را دارد و می تواند احساسات را تحلیل کند، اما بر روی تصمیم گیری ها و باورهایتان قدرت کمی دارد.

اما ضمیرناخودآگاه 90% از فعالیت ذهن ما را به خود اختصاص می دهد. تقریبا اکثر کارهایی که در طول روز انجام می دهید، بدون فکر کردن است و ضمیرناخودآگاه شما به شما کمک می کند تا آن کار را انجام دهید.

 

برای مثال، وقتی می خواهید راه بروید شما اینطوری فکر نمی کنید که، خب اول عضله پای راست ام را منقبض کنم، استخوان ران ام را کشیده و به سمت بالا بیاورم، با چرخش باسن زانوی پای چپ ام را با زاویه 40% جمع می کنم سپس عضله پای راست ام را منبسط می کنم … تا اینکه بخواهید یک قدم بردارید !

شما یک بار وقتی بچه بودید برای یادگرفتن این افکار را در ضمیرناخودآگاه تان ضبط کردید و بعد از آن تمام کارها را ضمیرناخودآگاه تان خودش انجام داده… اما جالب است بدانید ضمیر ناخودآگاه قدرت انتخاب ندارد ! تحلیل نمی کند، قدرت اجرایی بالایی دارد و هرآنچه به آن بدهید قبول می کند. لاغری بوسیله تلقین


عملکرد ضمیر ناخودآگاه لاغری بوسیله تلقین

شما هنگامی که یک جمله را یکبار ادا می کنید، ضمیر آگاه شما بر روی جمله قضاوت می کند و با توجه به جملاتی که ضمیرناخودآگاه نسبت به آن واکنش نشان می دهد، یا آنرا قبول می کند یا نمی کند. اما اگر، جمله ای را چندین بار در چندین ساعت مختلف روز بگویید، ضمیرآگاه شما قادر به جلوگیری از آن نخواهد بود و کار را به ضمیرناخودآگاه می سپارد.

ضمیر ناخودآگاه هم بعد از چندین بار تکرار آنرا قبول می کند، زیرا قوه ی تشخیص درست یا غلط را ندارد. ضمیرناخودآگاه شما فقط اجرا می کند و نمی تواند تشخیص بدهد، این جمله ایی که قرار است تبدیل به باور شما شود به نفع شماست یا به ضرر شما… و سپس با تکرار های مجدد در طول مدت طولانی این جمله و این فکر وارد قسمت اولویت ها برتر ضمیرناخودآگاه می شود و به راحتی زندگی شما را طبق آن جمله پیش می برد.

مثال:

همین الان چند بار با خودتان این جمله را تکرار کنید : من عاشق خود هستم. چه احساسی به شما دست داد؟ اگر تا به حال از این دست جمله های مثبت برای تقویت عزت نفس تان بکار نبردید احتمالا احساسی بد پیدا کرده اید… انگاری که لیاقت این جمله را ندارید !

می دانید چرا ؟ چون، ضمیرناخودآگاه شما این جمله را با جملات پیشین که احتمالا منفی بودند، مقایسه می کند و به شما احساسی بد می دهد، این یعنی به شما می گوید: این جمله با جملات قبلی که گفتی فرق می کند! و این احساس ناراحت و آشفته، باعث می شود آن را نخواهید قبول کنید.

جالب است بدانید طبق نظریه روانشناسان چرا افراد فقیری که در قرعه کشی پول زیادی بدست می آورند خیلی زود آن را از دست می دهد؟ چون آنها همیشه باور داشتند لیاقت پول زیاد را ندارند. یعنی ضمیر ناخودآگاه شان انتخاب دیگری برای آنها می کند. یا مثلا:

• افرادی که به سختی وزن کم می کنند، ابتدا باید باور کنند که می توانند لاغر باشند
• افرادی که همیشه در امتحانات نمرات بدی داشته اند، باید باور کنند که لیاقت نمره بالاتر را دارند
• افرادی که باهوش هستند، قبلا باور کرده اند که می توانند سریع تر و بهتر مسائل را درک کنند


سوال چالش برانگیز لاغری بوسیله تلقین:

1. افراد چاق، ابتدا چاق بودند و بعد باور چاق بودن را پذیرفتند؟
2. یا باور چاق بودن را پذیرفتند و بعد چاق شدند و چاق ماندند؟

در تفکر سیستمی، داریم اگر A علت B باشد… احتمالا B هم باعث تقویت علت A است.یعنی این افراد بعد از اینکه باور را پذیرفته اند که چاق هستند، بعد از آن با گفتن این جمله که من چاق هستم و به سختی وزن کم می کنم، باورشان را تقویت کرده اند. طوریکه هر نوع دارو، رژیم، عمل جراحی و … هم انجام دهند، تا زمانی که باورشان عوض نشده باشد، هیچ تاثیری بر بدنشان نخواهد گذاشت. هر تاثیری هم حاصل شود، موقتی خواهد بود.

نکته:

باور ما و جملاتی که در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد، دائم در حال تصحیح زندگی و افکار ما با آن جملات است. طوری که آنرا ملاک اصلی قرار داده است و به ندرت خلاف آنرا قبول می کند.

ریست کردن ضمیرناخودآگاه تان برای لاغری با تلقین !

از امروز به دقت بر روی جملاتی که روزانه با خودتان در حال صحبت هستید، تمرکز کنید و آنها را شناسایی کنید. آگاه باشید در حال چه گفتگوی درونی هستید. اگر جملات شما منفی بود، چه درست یا غلط، آن را یادداشت کنید،(1) و فعل آن را تغییر دهید تا مثبت شود،(2) بعد دوباره آن را چندین بار بخوانید. به عنوان نمونه، تغییر من چقدر چاق و زشتم، به جمله من چقدر لاغر و خوش هیکل هستم، تغییر دهید.

بعد از انجام این کار، روزانه به صورت آگاهانه چندین بار این جملات را تکرار کنید. امکان دارد اوایل احساس بدی به شما دست بدهد، که این خودش نشانه خوبی است! زیرا نشان می دهد، واقعا این جملات در تفکرات قدیم ضمیرناخودآگاه تان ریشه دوانده و شما در حال تغییر آن هستید.

تمرین لاغری با تلقین:

هر روز صبح هنگام بیدار شدن، عصر و شب قبل از خواب جملاتِ مثبتی را با خود تکرار کنید. جملاتی از قبیل :

• من عالی هستم
• زندگی من فوق العاده است
• چقدر زندگی ام رو دوست دارم
• من عاشق خودم هستم
• من توانایی های فوق العاده زیادی دارم.
• من هوش فوق العاده خوبی دارم
• و …


اثر منفی تلقین برای لاغر شدن!

شاید این سئوال پیش بیاید، کسی که چاق است، وقتی به خودش تلقین می کند من لاغر هستم و یا به وزن ایده آل رسیده ام؛ این خودش می تواند دروغ تلقی شود؟ در پاسخ باید گفت، دقیقا به همین علت است، که بسیار مهم هست، شما ترجیحا تلقین را در وضعیتی انجام بدهید که در وضعیت هوشیاری آلفا هستید.(در حالت ریلکس تر و نزدیک خواب. مثل وضعیت خیال پردازی روزمره، که بخش منطقی ذهنتان خاموش می شود)

در وضعیت بتا که سطح هوشیاری روزمره است، ذهن شما همه چیز و هر جمله ای که می گویید را از نظر منطقی تحلیل می کند. و اگر دروغ باشد، حس منفی تولید می کند. تلقین کردن و گفتن جملاتی برای لاغر شدن، که حین گفتن شان، ارتعاشات و احساسات منفی درون شما تولید می کند، بسیار ناکارآمد می باشند و اثر معکوسی خواهند داشت. در واقع، بهتر است بدانید، جملاتی که می گویید، یا حتی تصاویری که در ذهنتان دارید، اصلا اهمیتی ندارد! بلکه، مهم این است، که چه حسی از گفتن آنها پیدا می کنید. لاغری بوسیله تلقین

پایداری، رمز اثربخشی تلقین

یکی از چالش‌های عمده که افراد در استفاده از تلقین با آن روبرو هستند، عدم پایداری کافی است. آنها یکی دو هفته خوب پیش می‌روند، اما پس از آن تمرکزشان را از دست می‌دهند. گاهی دلیل این امر داشتن اهداف غیرواقع‌بینانه است، مثلاً تصور می‌کنند باید در روز ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از جملات تاکیدی استفاده کنند. از شما می‌خواهیم این نکته را در نظر داشته باشید که: پایداری بسیار مهمتر از کمیت است!
این ایده هم برای عادات سالم جسمانی و هم عادات سالم ذهنی کاربرد دارد. تکرار باعث عادت می‌شود و عادت منجر به نتیجه خواهد شد. در مورد جملات تاکیدی نیز ۵ دقیقه استفاده روزانه از آنها که بتوان در طول ماهها و سالها آن را ادامه داد، بسیار بهتر از یک ساعت تمرینی است که فقط دو هفته تداوم داشته باشد. لاغری بوسیله تلقین

حرف آخر لاغری بوسیله تلقین

استفاده از تلقین یکی از راهکارهای بسیار رایج برای لاغری و کاهش وزن است. البته بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه بهترین استفاده را از این ابزار داشته باشند، تا موثرتر باشند. اگر از تاکیدات به درستی استفاده شود، می‌تواند ابزاری بسیار قدرتمند باشد. استفاده از تلقین می‌تواند فرایندی آرام‌بخش باشد و باعث شود احساسی مثبت داشته باشید.

اگر به هر دلیلی این تمرینات باعث ایجاد اضطراب در شما شد و یا احساس کردید که افکار منفی به طرف شما حمله‌ور شده‌اند، آن کار را متوقف کنید. شاید وارد مسائل عمیق درونی‌تان شده‌اید و این روش برای آن روز یا ساعت مناسب نیست. ولی همیشه می‌توانید مجدداً از این تمرینات استفاده کنید. نکته جالب این است که جملات تاکیدی همیشه قابل دستیابی و همواره رایگان هستند. یادتان باشد، هرآنچه را که در مرکز توجه تان قرار دهید و چندین بار در چند ساعت مختلف تکرار کنید، در ضمیر ناخودآگاهتان ریشه خواهد کرد. سالم و تندرست باشید

لاغری بوسیله تلقین

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا