مقاله

تربیت بدن

تربیت بدن

تربیت بدن _ بی تردید تربیت بدن از راه فعالیت بدنی و مدیریت بدن و ورزش از مهم ترین عوامل بهداشت جسمانی و روانی، بهبود روابط عاطفی و اجتماعی، و در مجموع ارتقای کیفیت زندگی است. نتایج پژوهش های متعدد آشکار می کند که عوامل حرکتی، نیرویی برای انگیزه ی پرداختن به تربیت بدن و مدیریت بدن و ورزش است.

بر این اساس، برای افزایش سواد حرکتی اقشار مختلف و با هدف افزایش فعالیت های بدنی، از فناوری های آموزشی متعدد مانند بروشور، پوستر، فیلم، نرم افزار، مقاله و کتاب بهره گرفته شده است. این مقاله نیز در همین راستا برای همراهان عزیز سایت مدیریت استراتژیک بدن نگاشته شد.

شیوه تربیت بدن

تربیت‌پذیری از ویژگی‌های انسان است. هم جسم، و هم روح انسان قابل تربیت است؛ و تربیت بدن انسان با مدیریت بدن و ورزش اتفاق می افتد. بروز بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های جسمی، ناشی از تغییر سبک زندگی انسان در دنیای معاصر است، و بخش عمده اثر مدیریت بدن و ورزش باید برای سلامت و تربیت بدن آحاد جامعه باشد. چاقی و اضافه وزن در جامعه نشان دهنده تربیت نشدن بدن است. لازم است مسئولیت تربیت بدن به شکل تفکیک شده بر عهده متولیان وزارت خانه های مدیریت بدن و ورزش و جوانان، کشاورزی و بهداشت و درمان قرار بگیرد.

البته لازم است بر ضرورت افزایش تحرک و پیاده‌روی، و رشته‌هایی که زمینه و علاقه بیشتری در جامعه وجود دارد، تأکید کرد. باید برای تقویت تحرک در منازل و یا مدارس تدابیری اندیشید و اگر این اقدام صورت نگیرد، برای سلامت آینده جامعه، تهدیدی به شمار خواهد رفت. و فراموش نکنیم، سرمایه انسانی، بالاترین سرمایه هر کشوری است و بالاترین سرمایه انسانی نیز جوانان یک جامعه هستند.


نقش مدیریت بدن و ورزش و تربیت بدن در سلامت روانی

از آنجا که بدن و روان ارتباط عمیقی با یکدیگر دارند، اختلال سلامت در هر یک از اینها، سلامت دیگری را به خطر می اندازد. امروزه، متاسفانه به نظر می رسد، نوع سبک زندگی مردم، به ویژه در شهر های بزرگ و صنعتی، آنها را از نیاز های طبیعی خود دور کرده است. در نتیجه زمینه را برای ابتلا به بیماری های روانی آماده می کند. شواهد زیادی نشان می دهد که اغلب مردم از نظر سلامت روانی و جسمی در حد مطلوب نیستند.

در صورت بی توجهی به امر پیشگیری و درمان بیماری های روانی، این بیماری، و بسیاری دیگر از بیماری ها، مزمن و پایدار می شوند؛ و برای همیشه افراد را در زندگی اجتماعی دچار مشکل می کند. متخصصان و سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اند که برای رفع اختلالات روانی در کنار دارو درمانی، باید مدیریت بدن و ورزش هم کرد. این گونه به نظر می رسد، شرکت منظم افراد در فعالیت های بدنی و مدیریت بدن و ورزش، ضمن پیشگیری از ابتلا به بیماری های جسمی و روحی، زمینه مناسبی را برای افزایش کیفیت زندگی انسان را فراهم می آورد.

مدیریت بدن و ورزش، عامل خودباوری، تقویت اراده، احساس موفقیت و شادابی است. و تخلیه هیجانی و دوری از گوشه گیری، و افزایش عزت نفس را بدنبال دارد. مدیریت بدن و ورزش انسان را از حالت بی تفاوتی و افسردگی بیرون می آورد و باعث نشاط و امیدواری وی می گردد.


نقش تربیت بدن با مدیریت بدن و ورزش در گذراندن اوقات فراغت

بیشتر جامعه شناسان عقیده دارند که در شرایط زندگی ماشینی، مدیریت بدن و ورزش را می توان به عنوان وسیله ای مطلوب برای تأمین تجدید قوای جسمی روحی و نشاط و شادابی افراد در نظر گرفت. در پایان دوره نوجوانی، باید افراد را به تفریحات سالم و مدیریت بدن و ورزش تشویق کرد.

خانواده هایی که مدیریت بدن و ورزش را در اوقات فراغت فرزندانشان قرار می دهند، باعث می شوند تا شخصیت آنها در مسیر کمال هدایت شود.


نقش مدیریت بدن و ورزش در پیشگیری از بیماری های جسمی و روحی

ما همیشه آرزو داریم تندرست بمانیم و عمری طولانی داشته باشیم. متاسفانه این آرزو گاهی بدلیل عدم رعایت بهداشت بر آورده نمی شود. دلایلی وجود دارد که می توان باور کرد که اگر از جسم و روان خود به خوبی مراقبت کنیم، میشه عمری طولانی داشت. زیست شناسان معتقدند که انسان و سایر حیوانات باید مدتی در حدود پنج برابر سال هایی که رشد جسمانی آنها طول می کشد، عمر کنند.

بیشتر ناتوانی های جسمی و فشارهای روحی باعث پیری زودرس و احیانا مرگ می شود. رمز زندگی سالم و عمر طولانی را باید در عادات و رفتارهایی مثل مدیریت بدن و ورزش _ رژیم غذایی مناسب، و کاهش استرس جستجو کرد.

سلامت و شادابی افراد وابسته به حرکت و جنب و جوش است. بعد از فعالیت بدنی، در مغز ماده ایی به نام مرفین ترشح می شود که باعث نشاط و شادابی خواهد شد. این نشاط و شادابی باعث سلامت روح و جسم می شود.

تذکر:

پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است. کم تحرکی ما در همه حال، باعث بیماری و کسالت می شود. مدیریت بدن و ورزش باعث جلوگیری از پوکی استخوان می شود. کسانیکه در سنین کودکی و نوجوانی مدیریت بدن و ورزش نمی کنند، در میانسالی به این عارضه مبتلا می شوند.

مدیریت بدن و ورزش، باعث افزایش توان عضلات می شود. در ستون فقرات، ضعف عضلات شکم باعث فشردگی مهره ها بر روی دیسک ها خواهد شد. مدیریت بدن و ورزش، باعث افزایش جریان خون در اندام ها می شود. در نتیجه از سکته های قلبی جلوگیری می کند. شرکت در فعالیت های مدیریت بدن و ورزشی، احساس مسئولیت شجاعت را به فرد می دهد.


نقش تربیت بدن و مدیریت بدن و ورزش در طول عمر

همه ما آرزو داریم که همواره تندرست بمانیم و عمری طولانی داشته باشیم. یکی از دانشمندان در قرن نوزدهم به نام هربرت اسپنسر گفته: رمز اصلی طولانی شدن زندگی این است که کاری نکنیم که از طول عمرمان کم شود. این سخن به این معنی است که در زندگی امروزه عادات خوب و پسندیده و سالم را در خود پرورش دهیم، و از رفتار های غیر اخلاقی بپرهیزیم. پس، اگر در زندگی خود مدیریت بدن و ورزش و بهداشت را بگنجانیم، و ایمان و تقوا داشته باشیم، طول عمرمان زیاد می شود.


نقش مدیریت بدن و ورزش و تأثیر آن در سلامت بدن

مدیریت بدن و ورزش خون بیشتری را به مغز می رساند. وقتی که اکسیژن خون بیشتر شود، رفتار و اخلاق افراد نیز بهتر می شود. مدیریت بدن و ورزش سطح نمک را در مغز پایین می آورد و باعث بهتر شدن کیفیت خواب می گردد. مدیریت بدن و ورزش باعث ترشح ماده ای به نام مرفین می شود که باعث نشاط و شادابی افراد خواهد شد. در ضمن، مدیریت بدن و ورزش توان بدنی و تقویت عضلات را به همراه دارد. مدیریت بدن و ورزش باعث تناسب قد و وزن، و کاهش چربی های مضر در بدن می شود. از طرف دیگر، با مدیریت بدن و ورزش کردن بدن مقاومت تر می شود، و از ورود میکروب به آن جلوگیری می شود، و مواد زائد و مسموم حاصل از غذا ها از بدن دفع می گردد.

فروید در تحقیقات خود تأکید می کند که افراد در انواع مدیریت بدن و ورزش ها با ابراز احساسات، ناخودآگاه تلاش خود را برای تسلط بر موقعیت های ناخوشایند انجام می دهند. مدیریت بدن و ورزش انسان را قادر می سازد تا بر شرایط نامساعد تسلط یابد.

توجه:

مدیریت بدن و ورزش، باعث می شود تا تمایلات فردی، تحت تأثیر خواسته های گروهی قرار گیرد و افراد کم مهارت و ضعف حمایت شوند. و روابط خوب انسانی رشد می یابد، و روحیه انصاف و عدالت و ادب و احترام به قوانین در افراد شکل می گیرد.

تمرینات سبک و کم فشار مدیریت بدن و ورزشی، باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. این سیستم، بدن را در مقابل بیماری های عفونی محافظت می کند. تحقیقات نشان می دهد که مدیریت بدن و ورزش، مقاومت بدن را در مقابل بیماری های بدخیمی مثل سرطان را بالا می برد.


تربیت بدن برای مقابله با سرطان

متاسفانه صنعتی شدن جوامع باعث افزایش بروز انواع سرطانها شده است به طوری که هم اکنون سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است و سالانه سی هزار نفر بر اثر ابتلا به انواع سرطان جان خود را از دست می دهند، و سالانه یکصد هزار نفر به مبتلایان به سرطان در کشور افزوده می شود. البته می توان با انجام دادن تمرینات مدیریت بدن و ورزشی مبتلایان به سرطان را کاهش دهیم.

به گفته بسیاری از متخصصان پزشکی و کارشناسان مدیریت بدن و ورزشی، مدیریت بدن و ورزش جایگاه ویژه ای در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطان دارد. یکی از مهم ترین نقش های سیستم دفاعی بدن انسان کشف و از بین بردن سلولهای سرطانی(تومورها) است. به تازگی محققین به این نتیجه رسیدن که اثرات ایمونولوژی(دفاعی) مدیریت بدن و ورزش، در بیماری های سرطانی تأثیر می گذارد.

تلنگر:

با مطالعات اخیر ثابت شده که تعداد افرادی که مدیریت بدن و ورزش می کنند، بویژه بانوان، کمتر به سرطان سینه مبتلا می گردند. زنانی که از دوران جوانی به مدیریت بدن و ورزش پرداخته اند، در مقایسه با زنانی که هیچ تحرکی ندارند، در برابر پیشرفت انواع سرطان غیر جلدی با خطر کمتری مواجه هستند.

همچنین در مطالعات انجام شده فعالیت جسمانی هر فرد با شغل وی ارزیابی گردید، و چنین تشخیص داده شد، مردانی که دارای مشاغل بدون تحرک می باشند، نسبت به مردانی که دارای مشاغلی با فعالیت بدنی هستند به میزان 6/1 برابر بیشتر در برابرخطر سرطان روده بزرگ قرار دارند.


تاثیرات مدیریت بدن و ورزش در پیشگیری سرطان

-بهبود سیستم ایمنی :

تجارب فشارآور روانی، حالات عمیق تنشی و اضطرابی، ناکامی های شدید، افسردگی طولانی، محرومیت از خواب به طور مکرر، داغدیدگی، سوگواری و سایر حالات هیجانی منفی می‌تواند موجب کاهش حساسیت دستگاه ایمن سازی بدن شده؛ و شخص را در معرض انواع بیماری ها و سرطان قرار دهد. مدیریت بدن و ورزش باعت افزایش سیستم ایمنی بدن و در نتیجه مقاومت بدن به ایبتلا به انواع سرطان می شود

-کاهش استرس :

تمرینات بدنی موجب کاهش استرس می‌شوند و تخلیه انرژی فرد می شوند آرامش را به افراد باز می گردانند و حتی با کاهش فشارهای روانی باعث بهبود خلق و خوی افراد می شوند.

– کاهش افسردگی :

افسردگی یکی از دلایل مهم ابتلا به سرطان اعلام شده است به طوری که فرد مبتلا به سرطان با افزایش افسردگی باعث رشد و گسترش بیماری می شود . تجربه نشان داده است مدیریت بدن و ورزش به میزان گسترده باعث کاهش افسردگی می شود

-تصحیح شیوه زندگی :

افرادی که مدیریت بدن و ورزش می‌کنند معمولاً کمتر سیگار می‌کشند ، اعتیاد به مواد مخدر و الکل در مدیریت بدن و ورزشکاران بسیار کمتر از دیگر افراد است و سبک زندگی افرادی که مدیریت بدن و ورزش می کنند با دیگران بسیار متفاوت است.

-بازسازی و توانمندسازی منابع بدن :

مدیریت بدن و ورزش باعث افزایش ذخیره بیولوژیک بدن و مقابله مستمر با سرطان می شود.

-تغذیه صحیح و تناسب بدنی:

مدیریت بدن و ورزشکاران معمولا تغذیه مناسب و تناسب اندام دارند که هر دو این عوامل باعث دوری سرطان می شود. توجه داشته باشید رژیم غذایی پرچرب خطر ابتلاء به سرطان های سینه ، کولون ، پروستات و آندومتر را افزایش می‌دهد.

-مدیریت بدن و ورزش و افزایش تحرک روده و کولون:

فعالیت فیزیکی به خصوص از نوع تفریحی با احتمال ابتلا به سرطان کولون و رکتوم ارتباط معکوس دارد

– نقش مثبت مدیریت بدن و ورزش در کاهش عوارض داروها

-نقش مدیریت بدن و ورزش در بازسازی بافتهای فرسوده و آسیب دیده بدن

-نقش مدیریت بدن و ورزش در کاهش ابتلا به سرطان پروستات:

پژوهشی 14 ساله بر روی 48 هزار مرد نشان داد که 70 درصد از مردانی که سنین بین ۶۵سال و بیشتر دارند و حداقل هفته اى سه ساعت مدیریت بدن و ورزش سنگین انجام مى دهند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.


مدیریت بدن و ورزش مناسب برای بیماران سرطانی

مهمترین نکته در مدیریت بدن و ورزش کردن برای بیماران سرطانی مشورت با پزشک و تعیین نوع مدیریت بدن و ورزش است چون توان افراد بیمار با یکدیگر به ویژه افرادی که شیمی درمانی می شوند متفاوت است بنابر این بیماران باید با مشورت با پزشک خود در فعالیت های مدیریت بدن و ورزشی توصیه شده حضور پیدا کنند.

به نوشته مجله راهنماي رژيم غذایی آمريکا يک برنامه مدیریت بدن و ورزشي سالم برای بیماران بايد شامل مدیریت بدن و ورزش‌هاي قلبي عروقي و تمرينات با وزنه و حرکات کششي ارتجاعي و استقامت باشد. اکثر صاحب نظران معتقدند بايد حداقل 3 روز در هفته به مدت 30 دقيقه مدیریت بدن و ورزش کرد تا سرعت ضربان قلب و تنفس افزايش يابد اما در هر صورت بايد در 5 روز يا بيشتر در هفته نوعي فعاليت داشته باشيد.

بر این اساس بعضي مدیریت بدن و ورزش‌هاي ايروبيک شامل موارد راه رفتن سريع در فضاي آزاد و راه رفتن روي تردمیل، مدیریت بدن و ورزش‌هاي پله‌اي مثلاً بالا رفتن از پله‌ها ، تنيس، دويدن و شنا کردن و ايروبيک آبي و انجام دادن حرکات کنترل شده کشش و تنفس بسیار مفید هستند.


مدیریت بدن و ورزش های پیشنهادی برای بیماران سرطانی

الف:مدیریت بدن و ورزش های با فشار متوسط

مانند : کوهنودری ، پیاده روی ، دوچرخه ثابت ، یوگا ، اسکی ، شنا ،

اسکیت ، تیروکمان ، شکار ، بسکتبال دونفره ، ماهیگیری و حتی کارهای روزمره خانگی مانند شستن ظرف ها و تمیز کردن خانه …

ب:مدیریت بدن و ورزش های با فشار سنگین

مانند : ايروبيک ، کاراته ، جودو بوکس ، اسکواش ، دويدن ، بالا رفتن از پله ، هاکي ، طناب زدن ، فوتبال و راگبي ….

امروزه نقش مثبت مدیریت بدن و ورزش در پیشگیری و درمان سرطان های کولورکتال ، سینه ، رحم ، تخمدان و پروستات به طور کامل شناخته شده است و پزشکان به افراد مبتلا به این نوع سرطان ها برنامه مدیریت بدن و ورزشی ویژه تجویز می کنند.


چگونه مدیریت بدن و ورزش عاملی برای سرطان می شود؟!

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات و درمان سرطان، بنیاد بیماری های خاص ، با وجود اثرات بسیار مناسب مدیریت بدن و ورزش در پیشگیری و درمان انواع سرطان متاسفانه در برخی موارد به دلیل رعایت نکردن برخی استانداردها ، مدیریت بدن و ورزش باعث بیماری سرطان می شود مانند ، دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا مثل مصرف استروئیدهای آنابولیک در مدیریت بدن و ورزشکاران که باعث افزایش تومورهای کبدی می‌شود.

همچنین مدیریت بدن و ورزشکارانی که تمرینات خود را در زیر نور آفتاب انجام می‌دهند به علت قرار گرفتن زیاد زیر نور آفتاب مستعد ابتلا به سرطان های پوستی هستند که توصیه می شود حتما از پمادهای ضد آفتاب استفاده کنند.

همچنین مدیریت بدن و ورزش در هوای آلوده به دود سیگار سبب می‌شود که کارسینوژن های بیشتری در تماس با سلولهای ریوی قرار گیرند

استفاده از مکمل های غیر استاندارد هم می‌تواند تهدیدی برای مدیریت بدن و ورزشکاران باشد


پالایش روح و ذهن در کنار تربیت بدن

مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی علاقه‌مندان خاص خود را دارد و افرادی که در این رشته فعالیت می‌کنند از روحیات و عملکرد متفاوتی نسبت به سایر مدیریت بدن و ورزشکاران رشته‌های دیگر برخوردار هستند، ولی متاسفانه جامعه مدیریت بدن و ورزشکاران رزمی‌کار را افرادی خشن تصور می‌کنند که با داشتن هنر مبارزه قادر هستند در دعواهای خیابانی حرف اول را بزنند، که این کاملا نادرست است.
مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی تنها یک مدیریت بدن و ورزش نیست، بلکه خصوصیت همه رشته‌های رزمی این است که در کنار پرداختن به تربیت بدن به پالایش روح و ذهن نیز می‌پردازند.

مدیریت بدن و ورزشکاران رزمی‌کار به دلیل داشتن تمرینات سخت و آموزش خاص بسیار افرادی منضبط و آرامی هستند، زیرا در کنار فعالیت بدنی، ذهن خود را در کلاس‌ مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی پالایش می‌کنند. این عمل موجب می‌شود تا هر اندازه قدرت بدنی فرد با توسل به مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی بیشتر شود، همان اندازه نیز تواضع و خضوع فرد افزایش می‌یابد. در نهایت آرام بودن را می‌توان از چهره فرد رزمی‌کار دریافت. نمونه‌های این مدیریت بدن و ورزشکاران در کشور و جهان بسیار است.

نکته:

مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی جزو رشته‌هایی است که خوشبختانه تا به امروز همچنان علاقه‌مندان زیادی دارد. مثلا میتوان گفت رشته دفاع شخصی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. زیرا هرساله فعالان این رشته، با حضور در مسابقات، جزء قهرمانان این رشته محسوب می‌شوند. این موفقیت، محصول بروز بودن مربیان در این رشته است، که علم مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی را همزمان با فعالیت انجام می‌دهد. و شاگردانی تربیت می‌کنند،که هم در مدیریت بدن و ورزش شاخص هستند، و هم در زندگی شخصی؛ و برخورد اجتماعی از شخصیت خاصی برخوردار هستند و این حاکی از اهمیت مدیریت بدن و ورزش و تاثیر روحی آن بر افراد است که در این راستا ذهنیتی که از مدیریت بدن و ورزش‌های رزمی و مدیریت بدن و ورزشکاران فعال در این رشته‌ها وجود دارد، باید اصلاح شود.


نتیجه گیری مدیریت بدن و ورزش

بدون شک جسم و روان از هم جدا نیستند که بخواهیم تک تک مورد بررسی قرار دهیم، بلکه، به هم وابسته اند و اگر برای هر قسمت مشکلی پیش آید، روی قسمت دیگر هم تأثیر می گذارد.

مدیریت بدن و ورزش عاملی است که می تواند جلوی بسیاری از بیماری های روحی و جسمی را بگیرد. با تحرک و فعالیت بدنی جسمی سالم و روحی شاد خواهیم داشت و مشکلات روزمره نیز کمتر می تواند بر جسم و روان ما مستولی گردد.

ما معتقدیم که مدیریت بدن و ورزش به عنوان پدیده ای اجتماعی برای دوام جامعه لازم است. چراکه با تغذیه بهداشت جسمی و روحی شادابی خانواده ها و اجتماع را در پیش خواهیم داشت.

امید است که مدیریت بدن و ورزش در جامعه ما به صورت یک عادت دائمی مثل غذا خوردن در آید، که با آن جلوی بسیاری از امراض گرفته شود، و از آنجا که عقل سالم در بدن سالم است، جامعه ای سالم را نیز داشته باشیم، و جلوی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی را بگیریم. به امید اینکه همیشه سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا