مقاله

تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز _ مواد اعتیادآور روی تمامی ارگان‌های بدن تاثیر خاص خود را می‎گذارند. شاید بتوان گفت مغز جزء اولین ارگان‌های است که تحت تاثیر این مواد اعتیادآور قرار می‌گیرد و باعث دگرگونی حال مصرف کننده می‌شود. اما این تأثیرات چیست و چرا مصرف کنندگان تمایل به مصرف چندباره این مواد اعتیادآور دارند؟ در این مقاله، نحوه عملکرد مغز در مواجه با این مواد را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید

آشنایی با مغز و عملکرد آن

مغز مهم‌ترین و پیچیده‌ترین عضو بدن انسان است. این عضو یک و نیم کیلویی مرکز همه فعالیت‌های انسان است. در هر تصمیمی که می‌گیرد یا هر کاری که انجام می‌دهد مانند لذت بردن از غذا، نفس کشیدن، خلق اثر هنری و … این مغز است که فرمان لازم را می‌دهد.

همچنین مغز فعالیت‌های انسان را تنطیم و عملکردش را ارزیابی می‌کند و از طرفی به احساسات و افکارش شکل می‌دهد. این عضو پیچیده اجزای مختلفی دارد که در ادامه با مهم‌ترین آنها آشنا می‌شویم.

ریشه نخاع:

مسئول فعالیت‌هایی اصلی و حیاتی بدن مانند تنفس، خواب و ضربان قلب است.

سیستم لیمبیک:

مسئول کنترل لذت جویی مغز است. در حقیقت قسمت‌های مختلف مغز که باعث می‌شود انسان احساس لذت کند را کنترل می‌کند، احساس لذت انسان را قادر می‌سازد تا فعالیت‌هایی که برای بقا و ادامه حیات مانند غذا خوردن نیاز دارد را تنظیم کند.

قسمت لیمبیک احساسات منفی و مثبت ما را ارزیابی می‌کند و حتی همین ناحیه از مغز است که بعد از مصرف مواد اعتیادآور فعال می‌شود و خاصیت روان‌گردان بودن بسیاری از این مواد را نشان می‌دهد.

قشر مغز یا کورتکس:

کورتکس مرکز تفکر و اندیشه است، قشر مغز به انسان امکان تفکر، پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات و قدرت تصمیم‌گیری را می‌دهد. در حقیقت با پردازش اطلاعاتی که از حس‌های مختلف دریافت کرده انسان را قادر به شنیدن، تشخیص و طعم‌های مختلف میکند.

این سه قسمت مهم‌ترین اجزای مغز هستند که انسان به کمک آنها فعالیت‌ های روزانه را انجام می‌دهد. مصرف مواد اعتیادآور تاثیر زیادی روی این اجزای مغز دارد و حتی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مغز انسان وارد کند و فعالیت‌های روزمره را تحت تاثیر قرار دهد.

مواد اعتیادآور چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟

مواد اعتیادآور بعد از مصرف و ورود به سیستم ارتباطی در عملکرد عادی مغز که دریافت اطلاعات از سلول‌های عصبی و پردازش آنها است، اختلال ایجاد می‌کند. ساختار شیمیایی بعضی از این مواد مانند ماری جوانا و هروئین شباهت زیادی به نورون‌ های فرستنده مغز دارد که باعث می‌شود سلول‌های گیرنده مغز فریب‌خورده و اجازه می‌دهند این مواد شیمیایی غیر‌طبیعی وارد سلول عصبی شوند و آن را تحریک کنند.

علی رقم شباهت ساختار شیمیایی این مواد با ساختار شیمیایی مغز، سلول‌های عصبی به‌طور‌ طبیعی تحریک نمی‌شوند و پیام‌های غیر‌عادی در شبکه عصبی مغز جریان پیدا می‌کند. بنابراین، مواد محرکی مثل کوکائین و شیشه باعث می‌شوند تا مغز به میزان زیادی نوررون‌ های فرستنده طبیعی تولید کند تا از گردش عادی این مواد شیمیایی در مغز جلوگیری کند.

نورون های مغز

این موضوع باعث می‌شود تا پیامی بسیار قوی در مغز تولید و کانال‌های ارتباطی مغز مختل شوند. تفاوتی که پیام طبیعی و پیامی که مواد اعتیادآور ایجاد می‌کنند، مانند تفاوت صدای زمزمه در گوش است با صدای فریاد کشیدن پشت میکروفون یا صدای زیاد رادیو.

مواد اعتیادآور آسیب‌های جدی به سیستم عصبی و مغز وارد می‌کند حتی یک‌بار مصرف ماده‌ای مانند شیشه می‌تواند صدمات جدی و مادام‌العمری به بدن و مغز فرد وارد کند، بهترین روش پیشگیری عدم مصرف و در صورت وابستگی ترک اعتیاد در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و متعهد است.

مواد اعتیادآور چگونه در مغز انسان احساس سرخوشی و نشئگی ایجاد می‌کند؟

مخدرها و الکل چه به‌صورت مستقیم و چه غیرمستقیم با جاری کردن میزان زیادی دوپامین ، مدار احساس لذت در مغز را هدف قرار می‌دهند. دوپامین نوعی فرستنده عصبی است و مهم‌ترین نقش را در ایجاد لذت و پاداش دارد.

تحریک زیاد این سیستم باعث می‌شود تا انسان از رفتارهای عادی نیز احساس لذت کند. نشئگی که مصرف‌کنندگان به دنبالش هستند به همین صورت در مغز ایجاد می‌شود و مصرف کننده برای تجربه دوباره این احساس این مواد را مصرف می‌کند.

هر زمان که این چرخه لذت و احساس سرخوشی در مغز شکل بگیرد مغز متوجه می‌شود که رویداد مهمی در حال اتفاق افتادن است که بدون توجه و فکر کردن این عمل را نیز باید مانند دیگر فعالیت‌های مهم و ضروری تکرار کند.

ترشح دوپامین در مغز

در نهایت این چرخه فاسد است باعث اعتیاد مصرف‌ کننده می‌شود، متخصصین درمان اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد، به خوبی از اثر این سیکل معیوب آگاه هستند و در طول مدت درمان با ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی به بیمار آموزش می‌دهند که بدون مصرف مواد مخدر هم می‌توانند مثل سابق از فعالیت‌های که انجام می‌دهند لذت ببرند.

سرعت تحریک مغز با روش‌های مختلف مصرف

با توجه به روش مصرف مواد اعتیادآور مدت‌زمان اثرگذاری روی مغز نیز متفاوت است

ریختن در چشم: بین ۳ تا ۵ دقیقه
تدخین: بین ۵ تا ۸ ثانیه
تزریق کردن در ماهیچه: بین ۳ تا ۵ دقیقه
تزریق کردن در رگ: بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه
خوردن: بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه


هرکدام از مواد اعتیادآور چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

 

کوکائین

این ماده به هر صورت که مصرف شود وارد جریان خون شده و سپس به مغز می‌رسد که باعث می‌شود مقدار قابل‌توجهی دوپامین در مغز جریان پیدا می‌کند و باعث سرخوشی و احساس سرخوشی درمصرف کننده می‌شود. این ماده بخش اصلی حافظه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در آزمایشی که روی موش‌ها انجام‌شده بود مشخص شد مصرف مداوم کوکائین سلول‌های بخشی از مغز که در تصمیم‌گیری مؤثر هستند را دچار تغییر کرده بود. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

ماری‌جوانا

وقتی THC موجود در این ماده به مغز برسد، هورمون دوپامین آزاد می‌شود و احساس لذت و سر خوشی به مصرف کننده دست می‌دهد. دوپامین همان ماده‌ای است که بعد از انجام فعالیت‌های لذت‌بخش مانند غذا خوردن یا گوش دادن به موسیقی دلخواه در بدن ما ترشح می‌شود. مصرف‌کننده بعد از استفاده طولانی مدت و اعتیاد به این ماده احساسات خوب را کمتر حس می‌کند، ضمناً مصرف این ماده باعث آهسته شدن عملکرد مغز می‌شود. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

الکل

این ماده انتقال‌دهنده‌های عصبی کنترل فکر را تغییر می‌دهد. الکل با متوقف کردن پیام‌رسان‌های محرک، قدرت تفکر را از انسان می‌گیرد و سرعت تنفس و نرخ ضربان قلب را نیز کاهش می‌دهد. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

هروئین

در مغز انسان به مورفین تبدیل می‌شود که آرامش زیادی برای مصرف کننده به همراه دارد و درک انسان از درد را تغییر می‌دهد. مصرف کننده بعد از مصرف یا تزریق این ماده احساس سرخوشی زیادی می‌کند. مصرف این ماده صدمات جبران‌ناپذیری به مغز وارد می‌کند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

اکستازی

مصرف این ماده دوپامین، نوراپی‌نفرین و سروتونین را تقویت می‌کند که نقش مهمی در کنترل رفتار دارند. افزایش بیش از حد سروتونین باعث رفتارهای عجیب در مصرف کننده می‌شود.

متأسفانه مصرف این ماده بین جوانان رو به افزایش است،متخصصین ترک اعتیاد بهترین کلینیک ترک اعتیاد ، آکسون همراه به مراجعین خود درباره خطرات مصرف این ماده هشدار می‌دهد زیرا مصرف این ماده چه کم و چه زیاد به مغز آسیب می‌زند و مصرف کنندگان این ماده در یادگیری و حافظه دچار مشکل می‌شوند و بهتر است از مصرف چنین موادی پرهیز کنند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

قارچ

قارچ نیز مانند روان گردان‌ها عمل می‌کند. ارتباطات جدیدی بین قسمت‌های مختلف برقرار می‌کند و فعالیت همیشگی مغز را تغییر می‌دهد. این تغییرات و اتصالات موجب ترکیب حس‌های مختلفی باهم می‌شود که می‌تواند باعث توهمات خطرناک و یا اضطراب بیش‌ازحد شود. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

 


مواد غذایی اعتیاد آور…!

بر اساس مشاهدات، توصیه شده است که از مواد مخدر به دلیل عواقب منفی دوری کنیم. همان‌طور که اغلب می‌شنویم، اگر یک‌بار استفاده از آن را شروع کنید، دیگر نمی‌توانید دست بکشید. چیزی که بیشترمان نمی‌دانیم این است که تنها مواد مخدر موجب عادت نمی‌شوند.

برخی غذاهای نیز اعتیادآور هستند! حتی مواد تشکیل دهنده‌ی آنها نیز بسیار شبیه به مواد مخدر است و می‌توانند روی بدن تأثیرات شیمیایی مشابهی مانند مواد مخدر روی مغز و بدن انسان باقی بگذارند. در نهایت ما از لحاظ فیزیکی و روانی، به چنین غذاهایی وابسته می‌شویم.

در حقیقت برخی از خوراکی‌ها و یا حتی ورزش ها از لحاظ جسمی و ذهنی ما را به خود وابسته می‌کنند، و این در حالی است که ما هیچ تلاشی هم برای ترک آنها نمی‌کنیم زیرا کنار گذاشتن آنها را مضحک می‌دانیم.

آیا تاکنون متوجه شده‌اید زمانی که عادت به خوردن بیسکویت، شکلات و قهوه پیدا می‌کنید بعد از مدتی ناخودآگاه به سوی این مواد غذایی کشیده می‌شوید و عدم مصرف آن‌ها کلافه‌تان می‌کند و تصور می‌کنید بدون خوردن آن‌ها دچار ضعف می‌شوید؟

آیا می‌دانید که برخی از خوراکی‌ها مانند مواد مخدر عمل کرده و شما را گرفتار خود می‌کنند؟

در کارخانه‌های تولید کننده‌ی مواد غذایی ترفندهایی به کار می‌رود که با اضافه کردن افزودنی‌های غذایی و معطر، بخش‌هایی از مغز شما فعال می‌شود و به سوی اعتیاد غذایی کشیده می‌شوید.

صنایع تولید کننده‌ی مواد غذایی به محصولات خود موادی اضافه می‌کنند که مانند مواد مخدر عمل می‌کند. بی دلیل نیست که امروزه به برخی از خوراکی‌ها که اصلاً نیازی ندارند، قند اضافه می‌شود. در واقع این تولید کننده‌ها به مواد غذایی مثل پیتزا، سوسیس، کالباس و غیره نیز شکر اضافه می‌کنند. یا اینکه بعضی از غذاهای آماده را با نمک و چربی بیش از حد تولید می‌کنند.

باید بدانید مصرف قند مراکز مربوط به کسب لذت در مغز را فعال می‌کند. در واقع، مصرف قند منطقه‌ای از مغز را تحریک می‌کند که اوپیوئید(opioide) نامیده می‌شود و به احساس لذت مربوط می‌شود. این منطقه از مغز موقع مصرف مواد مخدر نیز فعال می‌شود. نمک و چربی‌ها نیز روی مغز تأثیر گذاشته و میل به خوردن را افزایش می‌دهند. نتیجه این می‌شود که بیشتر مشتاق مصرف این مواد غذایی می‌شوید و در نهایت کارتان به اعتیاد غذایی می‌کشد.

حتی اعتیاد به یک ماده‌ی غذایی می‌تواند از طریق بو نیز به وجود بیاید. بو از طریق عصب‌های بینی به مغز مخابره می‌شود و ایجاد لذت می‌کند. برای همین اهالی تولید کننده‌ی غذاهای صنعتی در افزودن مواد معطر به محصولاتشان کوتاهی نمی‌کنند. با این مواد غذایی بیشتر آشنا شوید.

در ادامه این مطلب با ده ماده غذایی‌ اعتیادآور که ممکن است اعتیادآورتر از مواد مخدر هم باشند، آشنا می‌شوید.

10. کوکی‌ها

استفاده بیش‌ازحد از کوکی‌ها ممکن است که به‌صورت عادت به نظر برسد. اما آن‌طور که دریافتیم، این موضوع می تواند نتیجه اعتیاد باشد. در یکی از مطالعات صورت گرفته، جیمی هنوهان از کالج کانکتیکات، به یک موش محلولی نمکدار، و به موش دیگر کوکائین یا مورفین تزریق کرد. سپس، او موش‌ها را در یک هزارتو حاوی کیک برنج و کوکی قرار داد تا آزادانه حرکت کنند. او متوجه شد که موش‌ها منطقه حاوی کوکی را به کیک برنج ترجیح دادند و به آن سمت حرکت کردند. آن‌ها پس از خوردن قسمت کرم‌دار کوکی از هیجان بسیاری برخوردار شدند. به‌طور دقیق همان هیجانی را داشتند که مواد مخدر ایجاد می‌کرد.

بعدها هنوهان پروتئین‌های موش‌ها را مورد بررسی قرار داد و مشاهده کرد که قسمت “مرکز لذت” مغز موش‌ها هنگامی‌که کوکی می‌خوردند هیجان‌زده‌تر از زمانی بود که کوکائین به آن‌ها تزریق شد، تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

9. گندم

گندم یکی از ده ماده غذایی‌ اعتیادآور است که هیچ‌ کس متوجه آن نمی‌شود. یکی از ویژگی‌های آن، میزان بالای گلوتن است. به همین دلیل انواع “بدون گلوتن” آن، به‌عنوان غذای سالم گندمی استفاده می‌شود. هرچند، استفاده بیش‌ازحد گندم، چه با گلوتن و چه بی گلوتن، مضر است.

تولیدات گندمی امروزه، مانند گذشته نیست. گندم‌های امروزی، نتیجه مهندسی‌های ژنتیکی هستند که نزدیک به 50 سال روی آن‌ها انجام شده است. به همین دلیل از آن‌ها به‌عنوان “گندم فرانکن” یاد می‌شود. این گندم‌ها حاوی مقدار زیادی نشاسته، گلوتن و پروتئین‌های اعتیادآوری هستند که باعث می‌شود شما بیشتر از آن مصرف کنید.

زمانی‌که آن‌ها را مصرف می کنید، این پروتئین‌های اعتیادآور به شکل پلی پپتید شکسته می‌شوند با اتصال به گیرنده‌های مغز، باعث می‌شوند تا مصرف کننده به آن معتاد شود. پلی پپتیدها همچنین به جریان خون نیز راه پیدا می‌کنند که به آن‌ها گلوتئومورفین گفته می‌شود. این عنوان از دو کلمه گلوتن و مورفین گرفته شده است.

کسانی که به گندم اعتیاد دارند به‌طور معمول به محصولات گندمی مثل کوکی‌ها و کیک‌ها روی می‌آورند. نکته جالب‌ توجه این است که اعتیاد به گندم با داروهایی مثل نالوگزان درمان می‌شود. دارویی که دکترها برای درمان اوردوز هروئین و مورفین استفاده می‌کنند. به‌غیر از اعتیاد، گندم ارتباط زیادی با سرطان، چاقی، بیماری قلبی و بسیاری از بیماری‌های دیگر دارد. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

8. گوشت

گوشت یک منبع طبیعی و خوب از پروتئین حیوانی است. درنتیجه، تشخیص این که آیا فرد معتاد به گوشت است یا فقط نیاز به محتوای پروتئینی دارد، سخت است.

گوشت حاوی هایپوکسانتین، یک محرک شبیه کافئین است که باعث می‌شود، ما احساس رضایت داشته باشیم. هایپوکسانتین حتی ویژگی‌های مشابهی با کافئین دارد. گوشت‌های قدیمی‌تر شامل هیپوکسانتین بیشتری هستند. به همین دلیل برخی از افراد اگر گوشت را برای مدتی مصرف نکنند، علائم ترک آن مشخص می‌شود و همچنین اشتیاق بیشتری نسبت به غذاهای گوشتی از خود نشان می‌دهند.

گوشت حاوی مواد اعتیادآور دیگری مانند گوانیلیک و اینوسینیک اسید نیز است. این دو اثر مشابهی با هیپوکسانتین دارند. با این‌ حال، هنگامی‌که شما به هیپوکسانتین اعتیاد پیدا می‌کنید، نیازتان به مصرف گوشت بیشتر می‌شود تا به رضایت کافی برسید. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

7. بستنی

بستنی همان قسمتی از مغز را که مواد مخدر اثر میگذارد، تحریک می‌کند. با گذشت زمان، ما باید بستنی بیشتری بخوریم تا این تحریک را حفظ کنیم. وقتی این کار را انجام ندهیم، افسرده می‌شویم. دقیقاً همان حسی که معتادها وقتی مواد مخدر مصرف نمیکنند، دارند.

کایل اس. برگر (Kyle S. Burger) و اریک استایس (Eric Stice) از انستیتو تحقیقاتی اریگون، اثر اعتیاد به بستنی را روی مغز بررسی کردند. آن‌ها فعالیت مغزی 151 نوجوان را اسکن کردند. محققان به این افراد جوان کارتونی از میکل‌شیک(مخلوط شیر وشربت وبستنی) نشان دادند تا اشتیاق شان را نسبت به آن و قبل از این‌که میلک‌شیک واقعی را به آن‌ها بدهند، بسنجند.

محققان متوجه شدند نوجوانانی که در طی هفته تحقیقات بستنی زیادی مصرف کرده بودند اشتیاق زیادی نسبت به میلک‌شیک نشان ندانند، دقیقاً برعکس افرادی که از قبل بستنی نخورده بودند.
این آزمایش از روی مرکز لذت مغز و هنگام خوردن میلک‌شیک اندازه‌گیری شد. همانند مصرف مواد مخدرهای سنگین، نوجوانانی که قبلاً بستنی خورده بودند، احتیاج به میلک‌شیک بیشتری داشتند تا به درجه کافی از رضایت برسند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

6. پنیر

پنیر یکی دیگر از ده ماده غذایی‌ اعتیادآور است که بسیار زیاد آن را مصرف می‌کنیم. همچنین در بیشتر غذاهای مضر ازجمله پیتزا پیدا می‌شود. ممکن است به همین دلیل باشد که برخی از ما به پیتزا اعتیاد داریم؛ چون پنیر حاوی مولکول‌های مخدر کاسئین و کازامورفین است.

کازامورفین‌ها بخش‌هایی از کاسئین هستند و اثر مشابهی مانند مورفین در بدن ایجاد می‌کنند. آ‌‌ن‌ها همانند مورفین و هروئین به گیرند‌ه‌های مغزی متصل می‌شوند. در جواب، مغز مثل زمانی که شخص مواد مصرف کرده است، دوپامین ترشح می‌کند.

سازندگان پنیر این حقایق‌ را می‌دانند و از آن برای فروش بیشتر محصولات خود استفاده می‌کنند. هرچند پنیر شما را به یک فرد کراکی تبدیل نمی‌کند ولی شما را در سطح پایین‌تری معتاد می‌کند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

5. شکر

مانند غذاهای هر روز ما، شکر می‌تواند مفید یا مضر باشد. برعکس غذاهای هرروز ما، شکر می‌تواند اعتیادآور باشد. یکی از تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند نشان داده است که شکر اثر مشابهی مانند کوکائین بر روی بدن دارد. هردو موجب ترشح دوپامین می‌شوند.

در طولانی‌مدت، میزان دوپامین ترشح‌ شده نسبت به میزان مصرف شکر یا کوکائین کمتر شده و موجب اعتیاد به آن می‌شود. وقتی فرد معتاد شکر لازم برای ترشح دوپامین را مصرف نمی‌کند، همانند مصرف‌کننده‌های کوکائین دچار افسردگی می‌شود.
وقتی فرد معتاد به شکر، اصلاً شکر مصرف نکند، علائم ترک را از خود بروز می‌دهد.

تحقیق صورت گرفته توسط دکتر جیمز دینیکولانتونیو (Dr. James DiNicolantonio) نشان داده است که شکر حتی از کوکائین اعتیادآورتر است. در مطالعاتش موش‌های معتاد به کوکائین وقتی برای اولین بار شکر را چشیدند از مصرف کوکائین دست کشیده و به شکر روی آوردند. رابطه بین شکر و مواد مخدر زمانی بیشتر شد که سازمان غذا و دارو تائید کرد که از وارنسیلین، دارویی که برای ترک نیکوتین استفاده می‌شود، برای ترک شکر نیز استفاده می‌شود.

درهرحال، با تحقیقات انجام‌شده توسط محققین دانشگاه ادینبورگ نتیجه گرفته شد که اعتیاد به شکر، در حقیقت اعتیاد نیست بلکه یک مشکل رفتاری است. مردم چون به شکر علاقه دارند آن را مصرف می‌کنند و نه به خاطر اینکه به آن وابسته هستند. در کل به این نتیجه رسیدند که اعتیاد به شکر غیرممکن است. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

4. قهوه

ایالات‌متحده از نظر مصرف کافئین در صدر قرار دارد. هر آمریکایی در روز سه فنجان قهوه مصرف می‌کند و این بدون در نظر گرفتن کافئین موجود در محصولات دیگر مانند انرژی‌زاها و نوشابه‌ها است. ممکن است بپرسید که چرا آمریکایی‌ها اینقدر قهوه مصرف می‌کنند؟ این موضوع می‌تواند نتیجه اعتیاد باشد.

این نوشیدنی حاوی کافئین است که عنوان “اعتیادآورترین و گسترده‌ترین ماده مصرف‌شده در جهان” را به خود اختصاص داده است. این ماده ترشح دوپامین را بیشتر می‌کند که باعث می‌شود مانند مواد مخدر حس خوبی پیدا کنیم. کافئین همچنین موجب وابستگی شدیدی می‌شود که تنها با نوشیدن قهوه درمان پیدا می‌کند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

3. نوشابه گازدار

در مقابل بعضی از نوشابه‌ها مانند پپسی و کوکاکولا هیچ‌وقت نمی‌توانیم مقاومت کنیم زیرا حاوی کافئین هستند که فوق‌العاده اعتیادآور است. بنابراین حتی اگر قهوه نمی‌نوشید، می‌توانید از نوشابه کافئین دریافت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که 80 درصد از آمریکایی‌ها روزانه یک یا دو بار کافئین مصرف می‌کنند.

کافئین موجود در نوشابه وارد جریان خون و مغز می‌شود. این ماده فعالیت گیرنده‌های آدنوزین که مسئول کم کردن سرعت سلول‌های عصبی در مغز هستند را مختل می‌کند. وقتی این موضوع اتفاق می‌افتد، بدن ما به حالت هشدار درمی‌آید و آدرنالین ترشح می‌کند. آدرنالین معمولاً زمانی ترشح می‌شود که ما در خطر باشیم.

بدن به‌زودی متوجه می‌شود که هیچ خطری وجود ندارد و گیرنده‌های آدنوزین را برای از بین بردن اثر نوشابه تولید می‌کند. فرد مصرف‌کننده، که در این مرحله دیگر معتاد شده است، مجبور به مصرف بیشتر نوشابه می‌شود تا به درجه کافی از رضایت برسد. علاوه بر کافئین، نوشابه به دلیل وجود رنگ کارامل، فسفوریک اسید و مقدار زیادی شکر و شربت ذرت با میزان فروکتوز بالا مورد انتقاد قرار گرفته است.

یک قوطی کوکاکولا حاوی 10 قاشق چای‌خوری شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا است که موجب دیابت می‌شود. رنگ کارامل باعث سرطان می‌شود و فسفوریک اسید با pH 2.5، برای بدن بیش ازحد اسیدی است. برای مثال باتری‌های ماشین pH 1 دارند و آب نیز از pH 7 برخوردار است.

فسفوریک اسید در نوشابه به معده ما آسیبی نمی‌زند چون معده این اسید را با کمک کلسیم فسفات استخوان‌هایمان هضم می‌کند که می‌تواند باعث مشکلات استخوانی مثل شکستگی و اوستئوپوروزیس در طولانی‌مدت بشود. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

2. چیپس

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا نمی‌توان از یک بسته چیپس دست کشید؟ براساس یکی از تحقیقات، به این دلیل است که آن‌ها به‌اندازه مواد مخدر سنگین اعتیادآور هستند. پس وقتی یکی از چیپس‌های داخل بسته را خوردید دیگر نمی‌توانید جلوی خودتان را بگیرید.

مثل پنیر، چیپس‌ها باعث ترشح بیشتر دوپامین می‌شوند که موجب اختلال در بدن می‌شود. این موضوع اثر مشابهی مانند مواد مخدر را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند.
تحقیقات انجام‌شده توسط دکتر تونی گلداستون (Dr. Tony Golstone) از کالج امپریال لندن نشان می‌دهد که دیدن عکس‌هایی از چیپس و غذاهای مضر قسمت‌هایی از مغز را مانند زمانی که تصاویر الکل و مواد مخدر را مصرف‌کننده‌ها می‌بینند، به هیجان می‌آورد. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

1. شکلات

شکلات یکی دیگر از ده ماده غذایی‌ اعتیادآور و بی‌گناه است که به‌اندازه مواد مخدر اعتیادآور است. زیرا شکلات حاوی شکر، چربی، تئوبرومین، انکفالین و کافئین است. تئوبرومین و انکفالین از خانواده محرک‌ها هستند. تئوبرومین به‌عنوان یک گشادکننده رگ شناخته شده است. این ماده ضربان قلب و فشارخون را پایین می‌آورد تا بدن در یک حالت ریلکس مثل بعد از مصرف مواد مخدر قرار بگیرد.

اثرات انکفالین نیاز به تحقیقات بیشتر دارد چون اغلب تحقیقات بر روی موش‌ها انجام شده است.،درحالی‌که برخلاف موش‌ها، انسان‌ها به‌راحتی تحت تأثیر انکفالین قرار نمی‌گیرند.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که موش‌هایی که M&M مصرف کرده‌اند، به دلیل ترشح انکفالین قسمت‌های اپوئید مغزشان همانند تأثیر هروئین و مورفین مورد هیجان واقع شده است. همین دلیل باعث شده است که موش‌ها اشتیاق بیشتری به شکلات نشان دهند. تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

باهم مروری کردیم بر برخی از خوراکی‌هایی که باعث ایجاد اعتیاد در بدن می‌شوند. به نظر شما اعتیاد به این مواد ممکن است؟ آیا شما به این مواد اعتیاد دارید؟ آیا کسی را می‌شناسید که عاشق این خوراکی‌ها باشد؟


ترک اعتیاد به مواد مخدر و مشکلات روانی ناشی از آن

در این مقاله تاثیر مواد مخدر و محرک و روان‌گردان‌ها روی مغز را بررسی کردیم. مهم‌تاثیری که این مواد در سیستم عصبی و مغز دارند برهم زدن نظم پاداش یا همان سطح دوپامین است. مغز مصرف کننده دوپامین کمتری ترشح می‌کند و فرد برای اینکه به احساس لذت برسد مجبور به مصرف بیشتر این مواد می‌شود و به تدریج به این مواد اعتیاد پیدا می‌کند، بهترین راه رهایی از این چرخه معیوب ترک این مواد است.

آسیب‌های مغزی که در اثر مصرف مواد مخدر به وجود می‌آیند، گاهی ممکن است تا پایان عمر فرد را درگیر خود نگه دارند. اگر چه با کاهش مصرف، مغز به تدریج به جبران کمبود انتقال‌دهنده‌های عصبی خود می‌پردازد.

سخن آخر:

اما نکته‌ای که بسیار مهم است، جدی گرفتن ترس و تأثیر روانی ناشی از افزایش ناگهانی دوپامین و حالت نشئگی است که در روان فرد باقی مانده است؛ چرا که این موضوع یکی از دلایل اصلی بازگشت اعتیاد افراد است. تصور تجربه مجدد آن حالت سرخوشی، به قدری برای فرد مصرف کننده وسوسه کننده است که حتی بعد ماه‌ها ترک، ممکن است وی را به سمت مصرف مجدد بکشاند.

به همین دلیل است که پرداختن به مسائل روانی در ترک اعتیاد حتی از مسائل جسمانی اهمیت بیشتری دارد و افراد نباید تنها به سم‌زدایی بدن از مواد اکتفا کنند. در واقع برای جبران آسیب‌های مغزی و اختلالات روانی ناشی از آن مراجعه به روانشناس و دریافت مشاوره ترک اعتیاد و برنامه ریزی مجدد ذهن ضرورت دارد. سالم و تندرست باشید

تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز

مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا