مقاله

روش های لاغری ذهنی

روش های لاغری ذهنی

روش های لاغری ذهنی _ لاغری با ذهن یکی از راه های لاغری است که امروزه طرفداران زیادی خصوصا در میان افراد چاق و دارای اضافه وزن پیدا کرده است. حتما درباره قدرت ذهن انسان مطالب زیادی خوانده‌اید، اما شاید هنوز باور ندارید كه میشه قدرت ذهن را برای لاغر شدن هم به‌كار گرفت. در این مطلب شما را با حقایق جالبی در خصوص روش های لاغری ذهنی و اصول آن آشنا می کنیم. همراه ما باشید

لاغری ذهنی چیست؟

ذهن انسان می‌تواند، منشا رقم‌‌خوردن اتفاقات عظیمی باشد. ذهن انسان این قابلیت را دارد كه با یك سری تدابیر در برخی روندهای طبیعی بدن تغییر ایجاد كند؛ از جمله در نوع و میزان غذاخوردن. مثلا شاید برای‌تان اتفاق افتاده باشد كه یك مرتبه بی‌دلیل از غذایی بدتان بیاید. این همان قابلیت جادویی مغز است كه می‌توان برای کاهش وزن و لاغری از آن استفاده كرد.

در روش لاغری با ذهن نیاز به رژیم های سخت و طافت فرسا نیست و فقط کافی است چند اصل مهم را در ذهن خود بازسازی و تعریف کنید تا به موفقیت یعنی همان لاغری برسید. در واقع، لاغری ذهنی یکی از روش های کاهش وزن است که سعی دارد در کنار استفاده از یک سواد غذایی مناسب، به عوامل روانشناختی و ذهنی نیز توجه کند. روش های لاغری ذهنی

انواع لاغری ذهنی

لاغری با تلقین
لاغری ان ال پی
لاغری با برنامه ریزی ذهن
لاغری با تصویرسازی ذهنی

لاغری با قدرت ذهن

ذهن انسان بسیار قدرتمند و آگاه است. به طوری که به هر چیز کوچک یا بزرگی فکر کنید مطئمناً به مرور زمان به آن دست پیدا خواهید کرد. مثلا اگر می خواهید لاغر شوید، فقط کافیه به این موضوع فکر و تمرکز کنید.
ذهن نیمه ناخودآگاه شما، طبق نقشه و تصوری که شما دارید پیش می رود و بر اساس نقشه ی لاغر شدنتان عمل می کند. ولی قبل از هر چیز، باید به این موضوع ایمان داشته باشید. چرا که خیلی از آدم ها به کمک “شیوه ی لاغر شدن با ذهن” جواب گرفته اند.

لاغری با ذهن

به عبارتی برای رسیدن به این هدف، کافی است هر آنچه می پسندید را در ذهن خود مجسم کنید و آن را به ضمیر ناخودآگاه خود منتقل کنید. با این کار می توانید بدنتان را در کنترل ذهنتان قرار دهید.

اگر می خواهید لاغر شوید پس باید تصویر لاغری را در ذهن خود بسازید و اندامتان را آن گونه که می خواهید در ذهنتان تصویرسازی کنید و به ضمیر ناخودآگاه خود منتقل کنید؛ سپس ادامه کار را به ذهن خود بسپارید تا شما را به آنچه می پسندید و آرزویش را دارید تبدیل کند. روش های لاغری ذهنی


اصول پایه اییِ لاغری ذهنی

1-پرهیز از تکرار جمله دست خودم نیست

بسیاری از افراد چاق ادعا می کنند که غذا خوردنشان دست خودشان نیست، این قبیل افراد ممکن است، زمانی که دچار استرس شوند، حجم غذایشان را افزایش دهند.

بنابراین، در هنگام غذا خوردن باید بدانید که این عمل غیر ارادی نیست و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه مقدار غذا مصرف نمایید.

2-دوری از استرس

داشتن استرس در موارد شدید و به مدت طولانی موجب پرخوری افراد و در نتیجه چاقی می شود. بنابراین، با کنترل استرس می توان از این وضعیت پیشگیری کرد. روش های لاغری ذهنی

3-مدیریت افکار و هیجان های منفی

افراد چاق، معمولا زمانی که با هجوم افکار منفی روبه رومی شوند، برای رهایی از این شرایط خود را با غذا خوردن مشغول می کنند، زیرا تصور می کنند که با خوردن میتوانند آرامش پیدا کنند.

در صورتی که اینگونه نیست و راهکار مناسب در این زمینه این است که هیجان های منفی را شناسایی کرده و آن را از احساس گرسنگی متمایز نمایند. روش های لاغری ذهنی

4-تفاوت قائل شدن بین هوس و گرسنگی

تمایز قائل نشدن بین احساس گرسنگی و دیگر احساس ها می تواند فرد را به اشتباه بیاندازد و در نتیجه زمانی که مثلا دلشوره دارد، آن را با احساس گرسنگی اشتباه گرفته و به خوردن غذا روی آورد.

بنابراین خودداری از خوردن غذا برای زمانی که گرسنه نبوده و صرفا میل و یا هوس غذا خوردن کرده اید، تاثیر زیادی در لاغری و کاهش وزن دارد. روش های لاغری ذهنی

5-نداشتن قضاوت و تصور منفی از خود

یکی دیگر از مواردی است که در هنگام رژیم لاغری ذهنی باید مورد توجه قرار گیرد، اینکه برخی از افراد چاق ممکن است که خودشان را به شیوه ای کاملا منفی قضاوت نمایند و فکر کنند که به خاطر پرخوری آدم بدی هستند.

در حالی که اینگونه نیست و آن ها فقط دچار الگوی رفتاری نامناسب برای غذا خوردن هستند، که باید اصلاح شوند. بنابراین، لازم است که این افکار منفی را از خود دور کنند، زیرا داشتن افکار منفی می تواند آنها را در رسیدن به هدفشان نا امید و دلسرد نماید. روش های لاغری ذهنی

6-داشتن پشتکار و ناامید نشدن از لاغری

افراد چاق معمولا از اینکه همیشه مجبورند غذا خوردن خود را کنترل کنند، عذاب می کشند و فکر می کنند بی عدالتی در حق آنها صورت گرفته است، بنابراین مدام با حسرت به افراد لاغر فکر می کنند و اینکه آن ها هر چقدر می خورند، چاق نمی شوند.

در صورتی که افراد چاق باید این موضوع را قبول کنند که چاق هستند، و نیز بپذیرند که برای کاهش وزن مجبور هستند برخی شرایط را تحمل کرده و با پشتکار رژیم غذایی خود را دنبال نمایند. همچنین به خاطر پشتکاری که در این راه نشان می دهند، همیشه احساس غرور داشته باشند. روش های لاغری ذهنی


انواع تجسم ذهنی برای لاغری

تجسم حل مسائل عاطفی

سیستم امنیتی ذهن، بطور ناخودآگاه تدابیری را برای حفاظت از شما می اندیشد که شما متوجه اش نیستید. شما خیلی ناخودآگاه با افزایش چربی و بالا بردن وزن خود را به یک آدم درشت هیکل تبدیل می کنید تا دیگران جرأت نکنند به شما نزدیک شوند.

این شاید در اثر تداعی خاطرات زمان کودکی که احساس ضعیف بودن می کردید، باشد. با استفاده از تجسم می توانید خود را متقاعد کنید که در امنیت کامل هستید و نیازی به محافظ عظیم الجثه ندارید. درست در جریان این متقاعدسازی هاست که همزمان با حل مشکلات عاطفی چاقی، چربی های بدن، بسرعت شروع به آب شدن می کنند. روش های لاغری ذهنی

تجسم بدن ایده آل

یک تصویر از بدن ایده آل خود در ذهنتان ایجاد کنید. مهم نیست که این تصویر واقعی باشد یا غیرواقعی حتی می توانید از یک عکس استفاده کنید و هر روز به آن نگاه کنید و تصویر ذهنی خود را مشابه با آن بسازید تا هدفتان از تصویرسازی برای ذهنتان مشخص شود. روش های لاغری ذهنی

تجسم کاهش استرس

استرس از علل اصلی چاقی است. زمانی که دچار استرس هستید بدنتان به گرسنگی تحریک می شود. زمانی که استرس دارید سرعت سوخت و ساز بدنتان کاهش می یابد.
با تجسم کاهش استرس می توانید به آرامش ذهنی برسید و استرس را از خود دور کنید. روش های لاغری ذهنی

تجسم تنفر

از خوراکی هایی که باعث چاقی شما می شوند یک تصویر تنفر در ذهنتان ایجاد کنید. مثلاً دانه های شکر را به شکل خرده شیشه تصور کنید و یا شیرینی و شکلات را در ذهن نیمه هشیار خود به شکل خاک و گل بدبو و کثیف تصویرسازی کنید. روش های لاغری ذهنی


برنامه ریزی ذهن برای لاغری با NLP

ان.ال.پی برای لاغری انسان ها به برنامه ریزی ذهن کار دارد. یعنی اگر شما هم در گروه افراد چاق هستید و از چاقی خود رنج می برید به این دلیل است که ذهن شما برای چاق بودن برنامه ریزی شده است و برای اینکه لاغر شوید و به تناسب اندام دلخواه خود برسید باید ذهن خود را دوباره برنامه ریزی کنید.

برای انجام هر کاری باید باور داشته باشید که می توانید آن کار را انجام دهید، و اگر باور داشته باشید که نمی توانید لاغر شوید و برای لاغر شدن اقدام کنید؛ در این صورت هر چقدر هم تلاش کنید به نتیجه نخواهید رسید. پس گام اول این است که باور کنید که می توانید لاغر شوید و به وزن دلخواه خود برسید. روش های لاغری ذهنی

ان ال پی چطوری کمک تان می کند تا لاغر شوید؟

همانطور که میدانید NLP() علمی است که با تغییر طرز فکرتان، بر روی توانایی های شما متمرکز می شود و تحریکتان می کند تا زمانی که باور کنید می توانید به خواسته خود برسید. وقتی سالها پیش دوره لاغری و کاهش وزن با متد ان ال پی را برگزار کردم، مقاومت های ذهنی زیادی از سوی شرکت کنندگان وجود داشت. آنها بدنبال رژیم و روش خاصی بودند تا در عرض چند روز به وزن ایده آل برسند.

آنها فراموش کرده بودند که دلیل اصلی چاقی مقاومت های ناخودآگاه بوده و نه سبک غذا خوردن آنها. پس از اجرای چند تکنیک آنها به نقش ضمیر ناخوداگاه در کنترل وزن پی بردند. بطور مثال افرادی که در کودکی با حقارت بزرگ شده بودند در معرض سرکوب های خانواده بودند، این حس بد را با پرخوری جبران می کردند. روش های لاغری ذهنی

لاغری با ان ال پی

ان ال پی با استفاده از سه عنصر ذهن، زبان و برنامه ریزی، ابزاری در اختیار شما قرار می دهد که برای ایجاد رفتار جدید بکار گیرید. برای اینکه بدانید عنصر ذهنی چه اهمیتی دارد باید بدانید از چندین هزار فکری که به ذهن ما خطور می کند، اکثر آنها منفی است و اگر نتوانیم آنها را کنترل کنیم، تاثیرات جبران ناپذیری می گذارند.

لاغری با قدرت فکر

در واقع، افکار ما درباره غذاست که عادات غذایی را تعیین می کند. رژیم های رنگارنگ هرگز نمی توانند جلوی این افکار را بگیرند. بسیاری از افراد را دیده ام که چند کیلو وزن کم کرده اند اما به سرعت بازگشت وزن داشته اند زیرا چیزی در ذهن آنها می گفت” تو هرگز نمیتوانی لاغر شوی”.

لاغری با تلقین

از طرف دیگر، همان طور که همه این را می دانند، عنصر زبانی، هم شامل گفته های شفاهی، و هم غیر شفاهی می شود. در حقیقت، زبان نیز مثل فکر، احساساتمان را هدایت می کند. بنابراین باید در این مزحله گفت، شما در مواجه با غذا چه جملاتی ر ابه زبان می آورید؟ اگر بگویید کاش میتوانستم لاغر شوم یا نمیتوانم جلوی خودم را بگیرم، بدون شک ذهن آن را می پذیرد.

بنابراین در ان ال پی پیشنهاد می شود از جمله “من انتخاب می کنم لاغر شوم” بجای “لاغر شدن سخت است” استفاده کنید. بدین ترتیب وارد جایگاه قدرتمندی می شوید که همه چیز در کنترل شما خواهد بود. به این روش، “روش لاغری با تلقین” نیز می گویند.

لاغری با برنامه ریزی ذهن

عنصر سوم شامل برنامه ریزی ذهن و ضمیر ناخودآگاه است. گاهی این برنامه ریزی ها نمی تواند صحیح باشد و بنا به عوامل بیرونی منجر به بروز عادات و رفتار نامطلوب می شود. مثلا کودکی که در بزرگسالی خلاء روابط عاطفی را با روی آوردن افراطی به غذا، سیگار و… جبران می کند.

” ما همان چیزی هستیم که میخوریم، فکر می کنیم و باور داریم”

 


چگونه با کمک ان ال کاهش وزن دائمی رو تجربه میکنیم؟

یکی از تمرین هایی که در دوره های لاغری با NLP به شرکت کنندگان ارائه می شود، اشراف بر تغییرات و رفتار بدن است. اگر بتوانیم رفتار بدن را شناسایی و واکنش های آن به انواع تمرین ها را مشخص کنیم کاهش وزن ماندگاری خواهیم داشت. برای این منظور ابتدا وضعیت فعلی مانند تعداد وعده های غذایی، وزن و شاخص توده بدن را مشخص کنید.

ابتدا یک جدول تهیه کنید که در آن تمام روزهای هفته را ذکر کنید و در بالای آن تعداد وعده ها را بنویسید. بیاد داشته باشید هر یک از مواد غذایی را که استفاده می کنید آنرا بنویسید و احساسی که پس از خوردن آن دارید را ذکر کنید. این باعث می شود گرایش ها و الگوهای احساسی خود را تشخیص دهید.

مثلا من همیشه بعد ناهار عادت دارم مقدار زیادی شکلات مصرف کنم و یا در وعده عصرانه از تنقلات استفاده میکنم. پس از خوردن این مواد غذایی آیا احساس گناه میکنید و مجبور می شوید آنرا با ورزش جبران کنید؟ این تمرین را ادامه دهید تا اولین قدم کنترل احساسات و شناسایی عادات غذایی خود را بردارید.

گام اول: تصورات غلط را شناسایی کنید

برگه ای تهیه کنید و باورهای غلطی که درباره لاغری و کاهش وزن دارید را یادداشت کنید. در ادامه به برخی از ایان باورهای غلط اشاره می کنیم:

• من لایق اندام خوب نیستم
• خوردن باعث آرامش من می شود
• من اگر هوا هم بخورم چاق می شوم
• چاقی من ژنتیکی است و استخوان بندی درشت دارم

گام دوم: چرا می خواهید لاغر شوید؟

در این مرحله خودکاوی را آغاز کنید و دلایل انگیزه و محرک هایی که شما را وادار به کاهش وزن می کند را مشخص کنید. باید نیت رفتار خود را مشخص کنیم تا برنامه ریزی ذهن را بر اساس آن تنظیم کنیم. بسیاری از افرادی که بدنبال لاغری های افراطی و سریع هستند برای غلبه احساسات بد و عدم شایستگی به آن می پردازند. در این تمرین به نیات و انگیزه های کاهش وزن خود بپردازید و لیستی از آنها تهیه کنید. بطور مثال فردی که قصد دارد برای مراسمی مهم که در دو ماه دیگر انجام می شود، لاغر شود شاید پس از آن بازهم به به وزن کنونی باز گردد.

• خودم را زشت میدانم
• در مدرسه و بین دوستان مسخره شده ام
• خاطرات ناگواری داشته ام که میخواهم بر حس بد آن غلبه کنم

گام سوم: خود جدید را بساز

در این مرحله باید بدانید که براستی می توانید گذشته خود را رها کنید و به خود بگویید: باید برداشت هایم را نسبت به وقایع اطراف تغییر دهم. خاطرات خود را یکی یکی بیاد بیاورید و مجسم کنید که در حالت ایده آل هستید. وضوح تصاویر و صداهایی که در آن حالت احساس می کنید را افزایش داده و در این حال بند انگشت خود را فشار دهید و بدین صورت قسمتی از بدن خود را نشانه گذاری کنید تا در مواقع دیگر با فشار دادن آن، احساسات خوشایند در شما ایجاد گردد.

برای اینکه این تمرین را بسنجید بازهم به خاطرات ناگوار بروید و آنها را مرور کنید همچنین خود ایده آل را تجسم کنید. آیا بازهم نسبت به آنها حس بدی دارید و نمی توانید خود را توانمند تجسم کنید؟ اگر موفق به این کار شدشد و حس خوبی داشتید به مرحله بعد بروید. روش های لاغری ذهنی

گام چهارم: ذهن را مجددا برنامه ریزی کنید

یکی از مشخصه های ذهن این است که نمی تواند عبارات منفی را پردازش کند، به همین دلیل اگر می خواهید بسمت ناخواسته های خود(مثل کیک و انواع خوراکی) نروید، اتفاقا باید به آنها فکر کنید. بطور مثال نمیتوان برای جلوگیری از تصادف با درختان کنار جاده آنها را ندیده بگیرید. اتفاقا، باید آنها را دید تا منجر به تصادف نشود.

پس، از این به بعد، با قبول مسئولیت های زندگی یک من جدید بسازید. بجای استفاده از عمل های جراحی و رژیم های عجیب و قربانی ندانستن خود در زندگی، به قدرت ناخودآگاه اعتماد کنید و مرکز کنترل درونی را فعال سازید. بیایید با کمک یکی از تکنیک های ان ال پی NLP این تصویرسازی را انجام دهیم. روش های لاغری ذهنی


لنگر انداختن یا Ancor

ابتدا چشمان خود را ببندید و به کسانی بیاندیشید که دوستتان دارند. همه تصاویر را با جزئیات تجسم کنید.

حال فرض کنید از قالب جسمی خود بیرون آمده اید وارد بدن آنها شده اید به گونه ای که همه چیز را از دریچه چشمان آنان می بینید. وقتی به خود نگاه می کنید، تمام احساس و محبتی که به شما دارند را حس کنید.

در مرحله سوم به بدن خودتان بازگردید و تمام احساسات خوب و عشق را در بدن خود جاری کنید. سپس چشمان خود را باز کنید در برگه ای از تجربیات خود بنویسید. این حس خوب را بارها تمرین کنید و وقتی وسوسه می شوید مواد غذایی ممنوعه را بخورید، آنرا بیاد بیاورید.

یکی از تمرین های عالی که در ان ال پی به آن پرداخته میشود این است که فرد را نسبت به غذاهای پرکالری و مضر شرطی کرده؛ بطوری که وقتی با آنها روبرو می شود میل کمتری به خوردن آن دارد. این روش یکی از قویترین روش های کنترل وزن است. روش های لاغری ذهنی


تثبیت موفقیت

این تمرین را می توانید به کمک یکی از دوستانتان انجام دهید. از قبل به دوست خودتان بگویید چه چیزی است که می خواهید برای همیشه خوردن آنرا کنار بگذارید. مثلا شکلات های پرکالری و یا ساندویچ و… در مرحله اول او از شما می پرسد:
از کجا میدانید اکنون زمان هوس کردن یکی از آنهاست؟ شما باید موقعیت این هوس را تشخیص دهید مثلا نیمه های شب و یا اوقاتی که تنها هستید.
بعد، دوستتان باید بپرسد چه موقع آنرا می خورید؟ چگونه لحظه خوردن آن غذای مضر را در ذهن خود تصور می کنید؟

در مرحله سوم او باید یک رفتار یا عادت غذایی را جایگزین کند. دوست دارید در عوض آن چه چیزی بخورید؟ در این موقع باید به یک غذای سالم تر مانند یک میوه یا غذای خانگی فکر کنید و خود را در حال خوردن آن تصور کنید. این تصویر را بزرگتر کنید و آنرا به خود نزدیک تر کنید.

بازهم به تصویر قبل برگردید و خود را ببینید که هوس کرده اید بسوی یک غذای ناسالم بروید. چه حسی دارید؟ میتوانید از آن تصویری تهیه کنید و آنرا کوچک کنید و تصویر رفتار جدید را بر روی آن قرا دهید بطوری که تمام صفحه ذهن شما را بپوشاند. پس از اینکه این تصویر را جایگزین تصویر قبلی کردید حس خود را گزارش کنید. وقتی این حس خوب به حداکثر رسید از تصویر خارج شوید و در روزهای آینده این حس خوب را مرور کنید تا مسیر عصبی و عادت جدید ساخته شود.

نکته:

این مراحل را بارها تکرار کنید و بر روی هر یک از عادات غلط خود امتحان کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. برای اینکه ببینید تمرین را بخوبی انجام داده اید یا خیر، از دوست خود بخواهید شما را به موقعیت آغازگر ببرید یعنی زمانی که هوس کرده اید مقداری از مواد غذایی را مصرف کنید.

در این شرایط چه حسی دارید؟ آیا بازهم مثل قبل ولع خوردن آنرا دارید و یا انگیزه کمتری در شما شکل گرفته است؟ در صدرت لزوم تمرین را ادامه دهید تا تصویر غذای ناسالم ناپدید شود. روش های لاغری ذهنی


ویژگی های لاغری با ان ال پی

• لاغری با ان.ال.پی به شما کمک می کند که ذهنتان را برای سبک جدید زندگی برنامه ریزی کنید.
• لاغری با ان.ال.پی رژیم های سنگین غذایی را پیشنهاد نمی کند و به شما نمی گوید که غذا نخورید.
• لاغری با ان.ال.پی به شما می گوید غذای سالم و به اندازه نیاز بخورید.
• لاغری با ان.ال.پی به شما می گوید که وقت کافی برای خوردن مواد غذایی آماده دارید. بهتر است غذاهای مغذی و سالم مصرف کنید و خوردن مواد غذایی آماده و ناسالم را به زمان دیگری موکول کنید.
• لاغری با ان.ال.پی به شما پیشنهاد می کند که حتی الامکان از غذاهایی استفاده کنید که طبیعی باشند.

نتیجه استفاده از ان ال پی در لاغری

یکی از پیش فرض های ان ال پی این است که تمام انسانها منابع کافی برای تغییر را دارند. از اینرو میتوان کارهای جدیدی انجام داد تا منجر به نتایج جدید شود. کار جدید که پس این انجام خواهید داد این است که دایره کلمات خود را تغییر دهید. وقتی می گویید گرسنه هستم، به ناخودآگاه این پیام را می دهید که هرطور که شده برای شما غذا تهیه کند و مغز را تشویق به خوردن می کنید.

اما اگر بجای آن از خود بپرسید” آیا به راستی گرسنه ام و یا حس دیگری دارم؟” پس از آن با خود بگویید ” من کنترل هر آنچه را می خورم در دست دارم و الان لازم نیست چیزی بخورم”

 

پیشنهاد رد نشدنی…!

 


کلام آخر روش های لاغری ذهنی

لاغری ذهنی تنها روشی است که ماندگار است و تا زمانی که فرد بخواهد می تواند از این طریق در تناسب اندام باقی بماند. چون در روش لاغری با ذهن اصلاً قرار نیست به خودتان سختی بدهید و خودتان را از خوردن غذاهای خوشمزه محروم کنید و رژیم های طاقت فرسا بگیرید و ورزش های سخت و سنگین انجام دهید.

زیرا که، در این روش برنامه هایی که در ذهنتان وجود دارد و شما را به سمت اضافه وزن سوق می دهد با برنامه هایی که لاغری را برای شما به ارمغان می آورد جایگزین کنید و نتیجه این جایگزینی، اندامی ایده آل و بدون اضافه وزن است. فقط کافی است به این موضوع باور داشته باشید، اگر زبان خود را عوض کنید، حال و روز شما هم تغییر خواهد کرد.

در پایان پیشنهاد می شود تمرین های ان ال پی NLP را ادامه دهید و با قدرت و توانایی های خود بیشتر آشنا شوید و دیگر نیازی نداشته باشید به روش های زودبازده و سطحی متوسل شوید. چرا که، ماندگاری و موفقیت در لاغری و کاهش وزن، مستلزم داشتن انگیزه های درونی است و نه انگیزه های بیرونی. سالم و تندرست باشید

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا