مقاله

لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز

لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز. دهم فروردین ماه هر سال، کسانی که رژیم لاغری شان را شکستند، به خودشان میاند. متوجه اضافه وزن ناشی از پر خوری های نوروزی می شوند. و تصمیم می گیرند لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز را تجربه کنند. این رفتار را می توان از کامنت هایی که در شبکه اجتماعی گذاشته می شود، بخوبی تشخیص داد. اظهار پشیمانی، احساس گناه، عزم مجدد، قول مردانه، و خلاصه پیام هایی از این دست…

روش های لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز

با استفاده از مشاوره از افراد متخصص، می توانید انگیزه مجدد برای لاغری و رعایت رژیم لاغری بدست آورید. ضمن اینکه با برنامه ریزی روزانه، آگاهی خودتان را بالا ببرید. و در کم ترین زمان ممکن شروع به کم کردن وزن می کنید. قبل از هر چیز، باید نسبت به شرایط پیش آمده مثبت نگر باشید. متخصصین معتقدند که اعتماد به نفس پایین، دلیل اصلی پرخوری می تواند باشد. بنابراین سعی کنید منفی نگر نباشید و روی نکات مثبت متمرکز شوید. در ادامه چند تکنیک را برای از سرگیری سبک زندگی سالم، با هم برسی می کنیم:

 بخشش

برای اینکه بتوانید اراده خودتان را دوباره قوی کنید، خودتان را ببخشید. احساس گناه، فقط انگیزه شما را می کشد. هیچ کمکی نمی کند. پس با آگاهی کامل شرایط را بپذیرید. عزم تان را جزم کنید. دوباره شروع کنید.

 آرامش

نگران نباشید. چیزی را از دست ندادید. فقط کمی اضافه وزن پیدا کنید. با آرامش می توانید دوباره کنترل اوضاع را بدست بگیرید. اما با نگرانی و اضطراب، ممکنه استرس بگیرید و ترشح کورتیزول باعث میل بیشتر به خوردن شیرینی بشود.

 عجله نکنید

قرار نیست در یک زمان مشخص، این اضافه وزن را کم کنید. عجله ای در کار نیست. اگر در تعطیلات پرخوری کردید، الان باید به بدن خودتان استراحت بدهید. دقت داشته باشید که وقتی بیشتر می خورید، بدن بیشتر کار می کند. پس لازمه استراحت دادن به بدن، یک برنامه زمابندی است.

 تصمیم هفتگی

برای لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز، تصمیم هفتگی بگیرید. فکر نکنید که می شود یک شبه، درستش کرد. با این کار بدتر بهم می ریزید. معمولا 3 تا 4 کیلو در عید چاق می شوند. با هفته ای نیم تا یک کیلو می شود ظرف یک تا دو ماه براحتی برگشت سر وزن قبلی…

 آب بنوشید

بیشتر اضافه وزن تعطیلات عید از آجیل شور و شیرینی است. چربی مفید آجیل هم اگر به اندازه نباشد، می تواند چاق کننده باشد. بهترین راه برای کم کردن این چربی های اضافه، نوشیدن آب زیاد است. اینطوری حتی احساس گرسنگی هم نمی کنید.

 مصرف چربی

نکته مهم در مصرف چربی های مفید مثل روغن زیتون و کنجد، رعایت حد اعتدال است.. تقریبا همه روغن هاف چه سالم و چه غیر سالم، انرژی یکسانی دارند. اما علت اینکه متخصصین تغذیه، مصرف روغن های مایع را در مقایسه با روغن های جامد توصیه می کنند، اثر سلامت بخشی متفاوت آنهاست. بنابراین، چه یک قاشق روغن حیوانی کرمانشاهی بخورید، و چه یک قاشق روغن زیتون، کالری دریافتی فرقی ندارد. پس سعی کنید به اندازه و درست مصرف کنید.

 طبخ متفاوت

بهتر است در این برنامه ریزی یکی دو ماهه، تا می توانید از غذاهای آبپز و بخارپز بهره ببرید. این روش باعث می شود تا علاوه بر تامین انرژی روزانه، بدن را به سمت استفاده از چربی های ذخیره شده سوق دهید.

 کنترل هوس

شاید در این مدت، بدن تان به طعم شور و بو داده آجیل ها، یا شیرینی های خوشمزه، عادت کرده باشد. تحقیقات نشان داده، هوس خوردن خوراکی خاص، بطور متوسط فقط چند ثانیه طول می کشد. پس قبل از اینکه دوباره شروع به خوردن کنید، یک نفس عمیق بکشید و تا ده بشمارید. یا سعی کنید در آن لحظه حواستان را پرت کنید. گوش کردن فایل صوتی(موزیک، آموزشی، انگیزشی…) بیشترین تاثیر را در آرام کردن میل کاذب به غذا دارد.

 

 افزایش متابولیسم

وعده های کوچک و سبک، جلوی اشتهای کاذب را می گیرد. با بردن بدن در فاز چربی سوزی، انرژی را افزایش می دهد. حتی خلق و خوی آدم را بهتر می کند. پس از مواد غذایی کم حجم ولی کالری دار استفاده کنید. مثلا کشمش هم حجم کمی دارد. هم کالری مناسبی

 انتخاب جایگزین ها

سعی کنید مواد غذایی سالم را برای لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز، جایگزین مواد غذایی ناسالم کنید. مطمئنا شرط زندگی سالم، داشتن تغذیه سالم است. پس آب را جایگزین دوغ کم نمک و ماء الشعیر و دلستر و شیر کاکائو و آب میوه های شیرین پاکتی کنید. یا مثلا انگور یخ زده را بجای شکلات مصرف کنید. یا سس تند را بجای سس کچاپ

 میان وعده های آبدار

تا می توانید از مواد غذایی آبدار استفاده کنید. بیسکوئیت های خشک و کیک و کلوچه در این زمان، نه تنها به کم کردن وزن تان کمکی نمی کنند، بلکه، ممکن است باعث ثابت نگه داشتن وزن تان شود. هویج، سیب، ساقه کرفس… بهترین گزینه برای میان وعده ها هستند. چون با جویدن آنها، پیام سیری را هم به مغز منتقل می کنید.

 قند مناسب

همه آدم ها، چه آن افرادی که رژیم دارند و چه آنهایی که رژیم ندارند، باید روزانه، حداقل یکصد و بیست گرم قند مفید به بدن برسانند.اگر این مقدار قند در بدن کم باشد، بدن برای بدست آوردن انرژی، از منبع دیگری مثل سوختن عضلات تامین انرژی می کند. شما می توانید قند های مفیدی مثل مویز، توت و خرما و انجیر خشک را در برنامه غذایی تان داشته باشید.

 نگرانی بی مورد

معمولا در تعطیلات نوروزی، خواب اولین چیزی است که بهم می خورد. کسانی که در خانه مانده اند با مهمانی های تا دیر وقت یا تماشای فیلم و سریال های نوروزی این کار را می کنند. کسانی هم که به سفر رفتند، با لذت بردن از لحظه به لحظه مسافرت، بی خیال خواب به موقع شدن. پس زیاد جای نگرانی نیست. چون همان طور که می دانید بخشی از اضافه وزن، بخاطر شب بیداری و ذخیره انرژی توسط بدن است. مطمئنا با برگشتن زندگی به روال عادی، این اضافه وزن هم از بین خواهد رفت.

 استفاده از شارژ روحی

از ثمرات با ارزش تعطیلات سال نو، بالا رفتن روحیه و حس خوب به زندگی است. هوای خوب و دلپذیر بهار، سبز شدن درختان و شکوفه زدن آنها، حس شادابی و نشاط به انسان می دهد. دیدن اقوام و آشنایان هم مزید بر علت می شود. پس چه خوب است که این حس را در زندگی بعد از تعطیلات عید نوروز هم جاری کنید. و با تحرک و فعالیت زیاد چند برابرش کنید. مثلا با پر انرژی بودن در محل کار، یا پیاده روی برای خرید…

 انگیزه ورزش

یک چالش جدید برای خودتان در ورزش کردن درست کنید. نیازی نیست حتما به تابستان و گرم شدن هوا و استفاده از لباس های این فصل برای نمایان کردن اندام تان فکر کنید. می توانید به بیشتر کردن طول مسافت پیاده روی تان بخاطر هوای لطیف بهاری فکر کنید. یا برنامه آخر هفته ها و رفتن به پارک های جنگلی یا حاشیه رودخانه های پر شده از ذوب برف ها را داشته باشید. اگر هم اهل حفظ محیط زیست هستید، داوطلبانه به تمیز کردن طبیعت کثیف شده از تعطیلات نوروزی بپردازید.

 

لاغری سریع بعد از تعطیلات عید نوروز

مواظب باشید نسبت به اضافه وزنی که در این مدت داشتید، بی تفاوت نشوید. هر چقدر زمان زیاد تری از تعطیلات بگذرد و کاری برای لاغر شدن و وزن کم کردن نکنید، اراده تان را هم بیشتر از دست خواهید داد. اوضاع بدتر خواهد اگر روزها و هفته ها بیاید و برود و شما هم فکری به حال اضافه وزن و چاقی تان نکنید. آنجاست که دیگر برایتان فرقی نمی کند که لاغر شوید یا نه.
پس این نکته را مد نظر داشته باشید که چاقی و افزایش وزن اگر مزمن شود، موجب حس بی تفاوتی در شما خواهد شد. پس تا دیر نشده است، دست بکار شوید و اجازه ندهید وقت بگذرد. همین روزهای اول سال به فکر حفظ سلامتی و تناسب اندام تان باشید. سالم و تندرست باشید

 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بسيار عالي بود استاد ازاد
    دقيقا من همين امروز يك ساعت هم پياده روي كردم هم از هواي خوب باروني لذت بردم ☺️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا