مقاله

غذا خوردن تا سیر شدن یا تمام شدن

غذا خوردن تا سیر شدن یا تمام شدن. شاید خیلی از شما این جمله را که ما غذا نمی خوریم که سیر شویم، غذا می خوریم تا تمام شود، را بعنوان یک لطیفه یا جوک شنیدید. ولی جدای از شوخی، این مسئله تاثیر زیادی بر کاهش وزن و حل مشکل چاقی و یا حتی، لاغری بدون رژیم دارد. قصد داریم در این نوشته، واقعیت این قضیه را بازگو کنیم.

غذا خوردن تا سیر شدن یا تمام شدن

با وجود اینکه غذا خوردن یا نخوردن به اختیار ماست، ولی این واقعیت را هم باید در نظر داشت که، تعادل هورمونی هم، نقش بسزایی در بروز احساس گرسنگی_سیری، علاوه بر اراده و خواست ما دارد. با مطرح شدن این قضیه، می توانیم پی ببریم که چطور با اینکه ما می پنداریم همواره کنترل گرسنگی و سیری، مستقیما به دست خودمان است؛ با این حال با نادیده گرفتن اختیار و اراده مان، به پرخوری می پردازیم. علت این امر، در برهم خوردن تعادل هورمونی، بواسطه رعایت نکردن یک سری نکات می باشد. در ادامه به مهمترین این نکات، اشاره می کنیم.

هورمون گرسنگی

هورمونی که در معده و لوز المعده شکل می گیرد، نامش، هورمون گرلین است. با افزایش این هورمون، نیاز بدن به غذا، با خوردن تامین می شود. پس از دریافت مقدار غذای کافی، این هورمون کاهش می یابد، تا با برطرف شدن گرسنگی، بیش از اندازه، غذا مصرف نشود. البته شرط بوجود آمدن این شرایط، هماهنگی و درست عمل کردن سیستم ترشح هورمونی بدن و دستگاه گوارش می باشد.

 

هورمون سیری

لپتین هورومونی است که به هورمون سیری معروف است. درواقع، با کاهش هورمون گرسنگی (گرلین)، افزایش هورمون لپتین (سیری) را داریم که احساس سیر شدن را برقرار می سازد. نتیجه این امر این است که اگر این دو هورمون به موقع کم وزیاد شوند و در هماهنگی کامل با هم باشند، براحتی می توان دست از غذا خوردن کشید و حس سیر شدن داشت. حتی اگر مقدار زیادی هم از غذا باقی مانده باشد.
خب بنظرتان تا اینجای کار، آیا باز هم نیاز به تحمل شرایط سخت و محدودیت های رژیم های لاغری هست؟! البته این نکته را هم باید در نظر داشت که، عوامل دیگر هم هست که باعث بر هم خوردن تعدال هورمونی بدن می شود. مثل:
طعم های شیرین
خوراکی های پرشکر مثل زولبیا و بامیه، با قلوا، نوشابه، بستنی، یا ماده شیمیایی بیسفنول موجود در غذاهای کنسرو شده؛ همانند یک شمشیر دو لبه عمل می کنند. از یک سو، مقدار هورمون لپین را کاهش می هند. از سویی دیگر، باعث می شوند هورمون گرلین کاهش نیابد. در این حالت مغز گمراه می شود. این بر هم خوردگی هورمونی، موجب می شود، علیرغم خوردن به اندازه نیاز، همچنان احساس گرسنگی شود. اینجاست که غذا را برای تمام شدن خورده می شود نه برای سیر شدن.

نکته:

نتایج تحقیقات حاکی از این است، که هورمون گرلین مستقیما می تواند باعث ذخیره چربی در ناحیه میانی و شکمی بدن شود.

کافی نبودن خواب

همان طور که بارها در مقالات دیگر، به این مسئله اشاره کردیم، کافی نبودن خواب شبانه، باعث افزایش گرسنگی و اشتها در طول روز می شود. نتیجه این امر که در پی بهم خوردن ترشح هورومونی گرلین و لپتین می باشد، افزایش میل به غذا، مخصوصا غذاهای پرچرب است. ضمن اینکه مصرف تنقلات شور و پرنمک، یا چای و قهوه به جهت کافئین، بی رویه می شود. که خود عاملی برای چاقی مفرط و افزایش توده چربی در بدن می باشد.

تغذیه نادرست

ما همیشه فکر می کنیم کنترل اشتها، صد در صد در اختیار خودمان است. اما غافل از اینکه مصرف بیش از اندازه برخی از مواد غذایی، اشتها را به مقدار زیادی تحریک می کند. از جمله این مواد می توان به چاشنی هایی مثل ترشی جات، ادویه جات تند، و خیار شور اشاره کرد.
نکته قابل توجه این است که، احساس گرسنگی، یک نوع مکانیزم دفاعی بدن محسوب می شود. تا از این راه، بدن از لاغری بی رویه نجات یابد. این مسئله را می توان در اواخر رژیم های لاغری، که احساس گرسنگی های کاذب زیاد میشود، بخوبی دریافت.
در حقیقت، این موضوع به ترشح هورمون لپتین باز می گردد. این هورمون که از بافت چربی مترشح می شود، بر مرکز گرسنگی در مغز تاثیر گذاشته و حس سیری ایجاد می کند. بنابراین هر چه حجم چربی بدن زیادتر باشد، میزان ترشح هورمون سیری (لپتین) هم زیادتر خواهد بود.
حال تصور کنید که در انتهای رژیم های لاغری که درصد چربی بدن کمتر خواهد شد، طبیعتا ترشح این هورمون هم کمتر می شود و اثر آن بر مرکز گرسنگی هم کمترمی گردد. اینگونه است که در انتهای رژیم های لاغری، احساس گرسنگی بیشتر می شود.

تذکر:

دقت داشته باشید که در این زمان ها، است، که احتمال شکستن رژیم می رود. چون دیگر غذا نمی خوریم که سیر شویم بلکه غذا می خوریم تا تمام شود.

کم آبی

اگر بدن در فاز کم آبی قرار بگیرد، ممکن است با احساس گرسنگی شما را گول بزند! پس قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، بهتر است کمی آب بنوشید. اگر هم غذا به اندازه کافی خورده اید، با این حال بعداز مدت کمی، باز هم احساس گرسنگی می کنید، متوجه باشید که در مصرف آب، می توانید حس گرسنگی تان را برطرف کنید.

کلام آخر

یادمان باشد برای رهایی از مشکل غذا خوردن تا سیر شدن یا تمام شدن ، می توانیم با پرهیز از خوراکی های خیلی شیرین، و غذاهای پرچرب، خوابی به اندازه و آب کافی، تعادل سیستم هورمون سیری و گرسنگی را برقرار کرد. بدین ترتیب، از پرخوری جلوگیری می شود. سالم و تندرست باشید.

 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا