مقاله

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد . اگر شما هم فردی هستید که مشغول رعایت یک رژیم غذایی منظم و سفت و سخت است، شاید دانستن یک نکته باعث آرامش خاطرتان شود؛ اینکه بدانید یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که برای کاهش وزن در اختیار دارید چیزی نیست جز نوشتن با قلم و کاغذ!
این موضوع، داستانِ جذاب یک کار تحقیقاتی و نتایج جالب و باورنکردنی آن‌که، پیشنهاد‌ می‌کنیم حتما آن‌را امتحان کنید.

اخیرا یک مؤسسه معتبر تحقیقات سلامت در آمریکا به نام «کی‌سر» مقاله‌ای به چاپ رسانده که در آن بیماران شرکت‌کننده در یک مطالعه، به‌خاطر «نوشتن»، دوبرابر بیشتر وزن کم کرده‌اند.
در حالی که آمـریکایی‌ها سالانه 35 میلیارد دلار به‌خاطر خرید محصولات مرتبط با کاهش وزن هزینه می‌کنند، استفاده از یک قلم و به‌کارگیری انگشتان و تأثیر فوق‌العاده آن می‌تواند برای کسانی که به‌دنبال روش‌هایی ارزان‌تر و سالم‌تر برای کاهش وزن خود هستند خبر بسیار خوبی تلقی شود.
ابتدا ببینیم در این کار تحقیقاتی مؤسسه کی‌سر چه اتفاقاتی رخ داده است.

تحقیق نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

در این مطالعه تمرکز دانشمندان روی تأثیر روش‌های مختلف کاهش وزن بوده است که روی هزار و 500 بیمار بزرگسال دارای اضافه‌وزن انجام گرفت. شرکت‌کنندگان در این مطالعه در کلاس‌های تغییر سبک زندگی که توسط همین مؤسسه برگزار می‌شد شرکت کردند. در این کلاس‌ها جلسات گروهی هفتگی، ورزش منظم، رعایت یک رژیم برای تأمین سلامت قلب و عروق و عدم‌مصرف الکل و در آخر نوشتن خاطرات غذایی گنجانده شده بود.
بعد از 5ماه شرکت‌کنندگان به‌طور متوسط چیزی نزدیک به 6 کیلوگرم وزن کم کردن بودند. اما نکته جالب اینجا بود که افرادی که بیش از 5 روز در هفته خاطرات غذایی خود را نوشته بودند، دوبرابر افرادی که خاطرات خود را نمی‌نوشتند، وزن کم کردن بودند! و نکته مهم‌تر اینکه این گروه وزن خود را حفظ کرده و دیگر به وزن قبلی برنگشته بودند.


نتیجه تحقیق نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

حالا ببینیم این خاطرات غذایی دقیقا شامل چه نکاتی می‌شود.
به‌طور مختصر و مفید، کسی که در حالت رژیم قرار دارد به‌طور روزانه هر کالری‌ای که مصرف می‌کند را یادداشت کرده تا در نهایت متوجه شود که مصرف این موادغذایی و این مقدار کالری خوب بوده یا بد.
آقای فرانک بیتسر 64 ساله، یکی از شرکت‌کنندگان در این تحقیق است که طی این مدت نزدیک به 12 کیلوگرم وزن کم کرده و کلسترول خونش نیز به حد طبیعی برگشته است. حالا 4 سال از آن مطالعه گذشته است و آقای بیتسر از آن 12 کیلویی که کم کرده بود فقط 5/2 کیلوگرم وزن اضافه کرده و در وضعیت جسمی و روحی خوبی به‌سر می‌برد.

راز نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

فرانک بیتسر از خاطرات غذایی، با عنوان «روشنگر» نام می‌برد. او رمز موفقیت خود در کاهش وزن را این‌طور تشریح می‌کند:«من با نوشتن خاطرات این امکان را به‌دست آورده بودم که خیلی سریع به اطلاعات مورد نظرم دست پیدا کنم و بدانم در کجای کار دچار اشتباه شده‌ام و بعد سعی می‌کردم دیگر این اشتباهات را تکرار نکنم.
با نوشتن خاطرات متوجه می‌شدم که اندکی انحراف از رژیم غذایی‌ام مثلا خوردن یک کاسه بستنی یا یک چیزبرگر، چه تأثیر منفی فراوانی در وضعیت جسمی‌ام می‌گذارد. دانستن چنین نکاتی باعث می‌شود تا شما به‌شدت مراقب مقدار کالری دریافتی خود باشید».

رمز نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از افرادی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته، خانم کارول نلسون اهل نیویورک است که با استفاده از روش ثبت خاطرات غذایی خود توانسته در مدت 6ماه حدود 11کیلوگرم وزن کم کند. دیابت نوع دو خانم نلسون به‌خاطر همین مقدار کاهش وزن کاملا تحت کنترل درآمده و پزشک معالج او با مشاهده سلامت جسمی بیمارش تصمیم گرفته تا مقدار داروی کنترل قند خون خانم نلسون را کاهش دهد.
کارول نلسون می‌گوید:«همه‌چیز از همان نوشتن خاطرات شروع شد. اما حالا دیگر حتی نیازی به نوشتن ندارم چون همه این موارد را به‌خوبی به خاطر می‌سپارم. وقتی به‌مدت چندین ماه خاطرات غذایی‌ام را می‌نوشتم الگوی غذا خوردنم جلوی چشمم بود».

چرا خودکار از اضافه وزن قدرتمندتر است؟!

واقعا چرا نوشتن چنین خاطراتی تا این حد می‌تواند مؤثر واقع شود؟ متخصصان همگی در این مورد اتفاق نظر دارند که مهم‌ترین ارزش این روش، به خاطر پایه‌ریزی یک ساختار پاسخگو و توجیه‌پذیر شخصیتی است. خُب شاید این توصیف کمی قلنبه سلنبه باشد، ولی اگر باقی متن را بخوانید مطمئنا متوجه جریان خواهید شد.
در واقع، اصل جریان برمی‌گردد به قضیه پاسخگو بودن هر فرد دربرابر کارهایی که انجام داده و در این مورد پاسخگویی و جواب‌پس دادن در مقابل غذاهایی که خورده و مقدار کالری‌ای که وارد بدن خود کرده است. تقریبا همه موافقند که پاسخگو‌بـودن مهم‌ترین عنصر در تغییر موفقیت‌آمیز روش زندگی است؛ از جمله تغییر الگوی تغذیه و کاهش وزن.


استراتژی نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

دکتر پاتریک اونیل، مدیر مرکز کنترل وزن دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی عقیده مشابهی دارد:« اغلب ما واقعا نمی‌دانیم چقدر می‌خوریم. راستش حافظه ما خیلی باگذشت و بلندنظر است که این چیزها را فراموش می‌کند!»
دکتر اونیل توضیح می‌دهد که در کوتاه‌مدت خاطرات غذایی باعث افزایش آگاهی و هوشیاری شما نسبت به عادت‌ها و الگوهای غذایی‌تان می‌شود. وقتی به بیماران اجازه داده شود تا الگوهای غذایی خود را در طول روز دنبال کنند، یک خاطرات بصری می‌تواند نقایص پنهان و اشتباهات الگوی غذایی و رژیم را که قبلا بیمار نسبت به آنها بی‌توجه بود، برجسته سازد.

نکته

به علاوه وقتی پزشک یا متخصص تغذیه خاطرات را بررسی می‌کند، می‌تواند سرنخ خطاها و عاداتی را که ممکن است باعث افزایش وزن شود یافته و به بیمار تذکر دهد. با افزایش آگاهی و اطلاعات بیمار و پزشک امکان یافتن و حل مشکلات مرتبط با اصلاح الگوی تغذیه و رعایت رژیم غذایی به‌مراتب ساده‌تر خواهد شد.
دکتر مدلین فرنستروم از مرکز کنترل وزن دانشگاه پیتزبورگ معتقد است:
«خاطرات غذایی کمک می‌کند تا اطلاعات ثبت‌شده روی کاغذ، مثل یک مرکز اطلاعاتی کامل در ذهن بیمار نیز ثبت شود».

دفترچه خاطرات کافی نیست

دکتر ویکتور استیونس محقق امور تغذیه و کنترل وزن معتقد است که قدرت خاطرات غذایی در انعطاف‌پذیری آنها نهفته است که می‌توان از این اطلاعات برای اهداف گوناگونی استفاده کرد؛ از سنجش میزان کالری دریافتی گرفته تا کیفیت رژیم غذایی و ارزیابی کلی عادات غذایی، همگی با اطلاعات کسب‌شده از این خاطرات قابل انجام هستند.
ولی وقتی این اطلاعات به یک استراتژی کنترل وزن جامع تبدیل شوند، ممکن است تکیه صرف بر آنها کافی نباشد. استیونس پیشنهاد می‌کند که علاوه بر استفاده از خاطرات غذایی، پیروی برخی از بیماران از یک برنامه گروهی و عمومی کاهش وزن و رژیم غذایی ممکن است برایشان مفید بوده و آنها را نسبت به رعایت آن مقید سازد.

پیشنهاد

او می‌گوید:«اگر هیچ‌گونه برنامه کاهش وزن رایج و عادی در دسترس نبود با تعدادی از دوستان خود یک برنامه گروهی طراحی کرده و اجرا کنید. این کار برای کاهش وزن شما کمک مؤثری خواهد بود».


نوشتن درمانی

نوشتن باعث می شود تا تغییرات و حالات بدن را پیش بینی کنیم و هفته های خوب و آرام را از هفته های ناآرام حدس بزنیم. وبرا وان ورت ۴۴ ساله، در طول دهه‌ایی که به بیماری سندرم پیش از قاعدگی مبتلا بود، علائم و نشانه‌هایی را که در بدنش ملاحظه می‌کرد به‌طور روزانه ثبت می‌کرد. بعد از گذشت ۳ ماه، وبرا الگویی از حالات و علائم بدنش بدست آورد که در سیکل‌های زمانی مختلف تکرار می‌شد.
وی می‌گوید: « نوشتن» باعث شد تا تغییرات و حالات بدنم را پیش‌بینی کنم و هفته‌های خوب و آرام را از هفته‌های ناآرام حدس بزنم. وبرا دیدگاه درستی داشت و به نکته‌ جالبی توجه کرده بود. وی در حال حاضر بر فیزیک بدن و حالات خود تسلط بیشتری دارد و تغییرات هورمونی بدنش را می‌شناسد.

اثر نوشتن بر کاهش وزن

پژوهشگران به تازگی کشف کرده‌اند که نوشتن یادداشت روزانه، در کاهش درد، کم کردن وزن، تخفیف استرس و فشارهای روانی موثر است.
جوشا. ام. اسمیت، استاد و محقق دانشگاه سیراکاس معتقد است نوشتن، مقاومت و مصونیت بدن را در مقابل بیماریها افزایش می‌دهد و بر ترشح هورمون هایی که بر اثر فشار روحی و استرس ترشح می‌شوند، تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود تا انسان رفتار و عکس‌العمل مناسبی را در این مواقع از خود بروز دهد.
وی می‌گوید: نوشتن خاطرات آزاردهنده، باعث کاهش درد ناشی از بیماری‌های رماتیسم، ورم مفاصل و بهبود عملکرد ریه‌ها در افراد مبتلا به آسم می‌شود.


جوشا اسمیت دیگر مزایای نوشتن را به ۴ گروه زیر تقسیم می‌کند:

1ـ کاهش وزن:

نوشتن وعده‌های غذایی با جزئیات کامل یکی از راه‌هایی است که به کم کردن وزن افراد کمک می‌کند. تحقیقاتی که بر روی تعدادی از بانوان داوطلب صورت گرفته نشان می‌دهد، کسانی که وعده‌های غذایی خود را ثبت کرده‌اند در کنترل و کاهش مقدار مصرف چربی و کالری، موفق‌تر بوده‌اند زیرا وقتی بدانید چه مقدار کالری و چربی مصرف کرده‌اید، به مراتب راحت‌تر می‌توانید در مقدار حجم و اندازهٔ آن تغییراتی ایجاد کنید. راز نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

2ـ خواب آرام:

در تحقیقی که در دانشگاه تمپل به روی بانوان داوطلب انجام شد. از این بانوان خواسته شد تا در مورد خاطرات تلخ و تجربه‌های بد خود از قبیل هتک ناموس، تصادف و … بنویسند. مشاهدات نشان داد، افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند نسبت به افرادی که جزء‌ این گروه نبودند، کمتر دچار سردرد، افسردگی و بی‌خوابی شدند.

3ـ مصنویت بدن:

در سال ۲۰۰۲ در دانشگاه بن جورین اسرائیل افرادی که در طول ۱۵ ماه وقایع استرس زا و تلخ زندگی‌شان را نوشتند نسبت به افرادی که اینکار را انجام نداده‌بودند کمتر به کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

4ـ تخفیف استرس:

در تحقیقی که دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو انجام داد، بیماران سرطانی که از حمایت خانواده خود محروم بودند، با روزی ۲۰ دقیقه نوشتن تاثیرات مثبتی را در کاهش درد و استرس خود مشاهده کردند.

نوشتن خاطرات وزن را کاهش می‌دهد

منبع مدیریت استراتژیک بدن

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا