مقاله

معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی _ در قرن حاضر شیوه های نوین و جالبی وجود دارند تا خیلی راحت به لاغری و تناسب اندام برسید. چیز هایی که، حتی به ذهن بشر در گذشته نزدیک هم خطور نمی کرد؛ امروزه، به شیوه های پزشکی تبدیل شده که، به افراد کمک می کند تا تناسب اندام داشته باشند. از سویی دیگر، خیلی از افراد هم، پس از امتحان شیوه های متداول مثل ورزش و رژیم، و نگرفتن نتایج لازم و خوب از آن ها به سمت راهکارهایی می روند که ممکن است همراه با عوارضی باشد.

در واقع، علاوه بر راه های کلاسیک و معمول مانند ورزش و رژیم های غذایی مختلف، امروز افراد برای رسیدن به آرزوی خود در داشتن تناسب اندام، حتی خود را به دست تیغ های جراحی نیز می سپارند و هزینه ها و مشکلات آن را به جان می خرند. چرا که متدهای بسیاری برای لاغری و تناسب اندام توسط متخصصین امر ابداع شده اند.

آشنایی با روش‌های غیر جراحی لاغری موضعی

در حقیقت، با توجه به شرایط نامطلوب سلامت جسمانی و روحی از جمله افسردگی، نداشتن مهارت در روابطهای فردی، کم تحرکی، تغذیه ناسالم در جامعه بروز بیماریهای روحی، فلبی عروقی، گوارشی و … افزایش یافته است. داشتن عادات نامطلوب غذایی و نداشتن تحرک و ورزش و نشاط کافی در زندگی روزمره منجر به اختلالات متابولیک مثل چاقی و نداشتن اندامی متناسب و در نتیجه ایجاد بیماریهای مختلف است.

امروزه متخصصین و پزشکان کلینیک لاغری برای حل این مشکل که در برخی از افراد به معضلی غیرقابل حل بدل شده، راهکارهای نو و به روزی را پدید آوردند و بدین وسیله افراد را یک قدم به رویای خود یعنی تناسب اندام نزدیک گردند.
برخی از شیوه های لاغری، که تنوع و گوناگونی بسیاری نیز دارند، چربی های اضافه و بافت های سلولیتی موجود در بدن را هدف می گیرند و به نوعی با درمان های موضعی فرد را به تناسب اندام می رسند.

دستگاه های لاغری، عملکردی به این شکل دارند و امروزه انواع گوناگونی از آن ها در کلینیک های تخصصی زبیایی و تناسب اندام یافت می شوند.
متخصصین این امر با سنجش شرایط بدنی فرد و میزان چربی اضافه و سلولیت موجود در بدن او دستگاهی را برای درمان پیشنهاد می کنند که ایده آل ترین نتیجه را در بر داشته باشد.

نکته:

البته باید توجه نمود که این روش‌ها در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که فرد بخواهد تغییر قابل مشاهده‌ای در وضعیت ظاهری خود از لحاظ تغییر شکل بدنی و سایز بدنی خود مشاهده نماید و به هیچ عنوان یک روش و برنامه کامل کنترل وزن و چربی نمی‌باشند. تنها با بهبود شیوه زندگی و رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت‌های منظم ورزشی می‌توان به طور مداوم باعث کاهش وزن چربی‌های بدن شد.

پیکرتراشی

از روش های مدرن لاغری موضعی می توان به پیکرتراشی اشاره کرد. پیکر تراشی عبارت است از تخلیه چربی های بدن با دستگاه هایی مانند لیپوماتیک، لیپوساکشن و بادی جت. این عمل ها برای افرادی مناسب است که به وزن ایده آل خود رسیده اند و تنها در برخی نقاط بدن چربی های موضعی آب نشده دارند.

با وجودی که امروزه تبلیغات بسیاری در زمینه این جراحی ها به گوش می رسد، اما ثابت شده که آنها تنها جنبه زیبایی داشته و امکان کاهش وزنی جزئی و بازگشت پذیر را برای بیمار فراهم می کنند. علاوه بر این پیکرتراشی عوارض و خطرات بسیاری به همراه داشته و بر خلاف جراحی های لاغری، قادر به بهبود بیماری های مرتبط با چاقی نخواهد بود.

مزوتراپی

مزوتراپی لاغری نیز یکی از روش های آب کردن چربی های موضعی است که طی آن موادی از قبیل ویتامین، هورمون و عصاره گیاهان به بخش هایی از بدن تزریق می شوند. این مواد به سلول های چربی حمله می کنند و آنها را از بین می برند. البته اثر این مواد آنی نبوده و پس از چندین هفته خود را نشان می دهند. مزوتراپی علاوه بر تاثیر فراوان در درمان چربی ها و سلولیت های بدن، برای جوانسازی پوست و درمان ریزش مو نیز استفاده می شود.

روش‌های موررد استفاده دستگاه های لاغری موضعی

بطورکلی، دو روش اصلی غیر جراحی برای دستگاه های لاغری موضعی وجود دارند که عبارت‌اند از:

1. استفاده از امواج فوق صوتی (اولتراسونیک)
2. انجماد بافت چربی زیر پوستی (کرایولیپولیز(

در ادامه، توضیحاتی در مورد مکانیسم اثر روش‌های این دستگاه های لاغری موضعی، ارائه می‌شود.

1.روش استفاده از امواج فوق صوتی (اولتراسونیک)

این روش بر پایه تمرکز انرژی امواج صوتی بر روی یک نقطه می‌باشد. مکانیسم اثر آن مانند تمرکز دادن نور خورشید با استفاده از یک لنز بر روی کاغذ می‌باشد. در این روش بدون این که پوست و بافت‌های زیر بافت چربی تخریب شوند، امواج بر روی بافت چربی متمرکز می‌شوند و باعث تخریب بافت چربی زیر پوستی و ورود آن به جریان خون و متابولیزه شدن در کبد می‌شوند. در واقع، با این مکانیزم تا حدی میزان سایز بدن فرد کاهش می‌یابد.

 

امواج ماورای صوت در خدمت حذف چربی های اضافی

روش اولتراسونیک برای از بین بردن دائمی چربی های موضعی و در نقاط مختلف بدن به کار می رود. به کمک امواج ماورای صوت می توان در خانم ها و آقایان چربی های اضافی پهلو، شکم، پشت، ران، غبغب، سینه آقایان و … را خارج کرد. بزرگی سینه در آقایان با این روش به طور دائمی قابل درمان است.

این روش موثرترین راه درمان سلولیت است. انجام این روش به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری است. تجمع بافت چربی زیر پوست بدن ما در حقیقت به عنوان منبع ذخیره انرژی عمل می کند. این بافت چربی علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز در زمان لازم، درجه حرارت بدن را هم در وضعیت متعادل نگاه می دارد. اولتراسونیک کویتیشن یک روش بدون جراحی، درد و خونریزی است.

مکانیسم اولتراسونیک در لاغری موضعی و کاهش سایز

این بافت همیشه در حال جذب شدن و ذخیره دوباره است تا روند سوخت و ساز بدن را در حد طبیعی نگه دارد. محل تجمع چربی در آقایان و خانم ها از نظر ژنتیک متفاوت است. در اشخاصی که اضافه وزن پیدا می کنند، چربی های اضافی می تواند در تمام نقاط بدن و حتی داخل حفره شکم هم جمع شود و این چربی های اضافی در نهایت باعث به وجود آمدن بیماری های قلبی-عروقی، دیابت و … می شود.

لیپوساکشن روشی است که با استفاده از آن بافت چربی که به طور موضعی در یک مکان جمع شده، خارج می شود. در این شرایط لزومی ندارد افراد حتما چاق باشند، بلکه گاهی با یک وزن ایده آل هم امکان تجمع بافت چربی در یک نقطه از بدن وجود دارد. چربی که با رژیم و ورزش هم رفع نشده و منجر به افزایش سایز لباس می شود، در همین گروه قرار می گیرد.

مکانیسم کلی دستگاه اولتراسونیک کویتیشن

امواج اولتراسونیک به دسته ای از امواج مکانیکی گفته می­شود که نوسانِ فرکانسش بیش ازمحدوده شنوایی انسان باشد. دستگاه زیبایی و لاغری اولتراسونیک کویتیشن هم با ایجاد سرعت فرکانس ۴۰۰۰۰ هرتز، باعث لرزش سلولهای چربی میشود، و این پدیده باعث ایجاد حباب های هوا در داخل وخارج سلول میگردد. در هنگام انفجار حباب های ایجاد شده فشاری در حدود ۲۰۰ بار ایجاد می­گردد.

که این باعث فشرده شدن سلول از خار ج میگردد و در داخل سلول این حباب ها باعث شکاف غشا سلول میشود تا حدی که تری گلیسرید را به گلیسرین واسیدهای چرب آزاد تجزیه میکند.
از طرف دیگر، اگر حرکت نسبی با مشخصات فوق میان دو سطح جامد برقرار شود ازدیاد دما باعث جوش خوردن دو سطح میگردد.

اولتراسونیک کویتیشن برای چه کسانی مناسب است

معمولا برای همه مردان و زنان ۱۸ سال به بالا انجام لیپوساكشن اولتراسونیك بدون مانع است حتی در مواردی می توان برای نوجوان هم از این روش استفاده كرد. البته بیماران باید با پزشك خود قبل از عمل راجع به سابقه كلیه بیماری ها و داروهای مصرفی شان صحبت كنند و پزشك معالج را در جریان چگونگی وضعیت جسمانی شان قرار دهند.

اما به طور كلی افرادی كه با صلاح دید پزشك، روش اولتراسونیك را برای رها شدن از دردسر چربی های اضافه انتخاب می كنند، باید مصرف داروهایی مثلا اسپیرین، ویتامین E و برخی مسكن ها را از دو هفته قبل قطع كنند.
در مورد اشخاصی كه سیگار می كشند هم توصیه می شود، از دو هفته قبل سیگار را قطع كنند. مطالعات نشان داده است كه افراد دیابتیك هم می توانند از این كار بهره مند شده و حتی نیاز روزانه ان ها به انسولین پس از لیپوساكشن كاهش می یابد.

چه تفاوتی بین اولتراسونیک کویتیشن و روش های لیپوساکشن قدیمی وجود دارد؟

اولتراسونیک کویتیشن یک روش بدون جراحی، درد و خونریزی است. بزرگترین تفاوت بین درمان با اولتراسونیک و لیپوساکشن لیزری در روش حذف چربی است.
اولتراسونیک از گرما برای حمله به سلول های چربی استفاده می کند. اولتراسونیک برای مناطق بزرگتر بهتر است و لیپوساکشن لیزری برای مناطق کوچکتر. بسیاری از مراجعین، از لیپوساکشن به دلیل حساسیت بسیار زیاد لیزر ناراضی هستند. به همین دلیل لیزر برای مناطق کوچک مفیدتر است.

چه زمانی نتایج درمان با اولتراسونیک کویتیشن را خواهم دید؟

در اغلب موارد نتایج کاملاً مشهود و سریع خواهد بود. لیپوساکشن باعث ایجاد تورم خواهد شد که اثرات حقیقی جراحی را می پوشاند. در روش اولتراسونیک کویتیشن حداقلِ تورم ایجاد می شود بنابراین نتایج کاملاً مشهود خواهد بود. اگر شما تورم دارید، برای دیدن نتایج باید ۱ الی ۳ ماه صبر کنید.

مزایای استفاده از روش اولتراسونیک کویتیشن :

– کاهش سلولیت
– کاهش علائم کشش
– تغییر در فرم بدن
– بدون نیاز به جراحی و استراحت
– بدون درد
– بدون صدمه به پوست سالم و نرمال بدن
– مناسب برای تیپ های مختلف پوست

توجه:

همیشه به یاد داشته باشید که نتایج می تواند بی ثبات باشد و نمی تواند جایگزین روش زندگی سالم گردد. بسیار مهم است که یک تغذیه سالم، متعادل و فعالیت بدنی متناسب داشته باشید. به این ترتیب نتایج حاصل از اولتراسونیک کویتیشن تضمینی نیستند.

دستورات بعد از کویتیشن

بعد از انجام لیپوساکشن اولتراسونیک رعایت این نکات ضروری است: پوشیدن گن الزامی است. افرادی که این روش را انتخاب می کنند، باید روز اول مایعات فراوان، غذای سبک و ویتامین C مصرف کنند و همچنین لااقل یک هفته از کشیدن سیگار خودداری کنند. افراد می توانند تا یک هفته فعالیت های عادی روزمره خود را انجام دهند و پس از آن ورزش را شروع کنند. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی


2.روش فریز کردن چربی‌ها (کرایولیپولیز)

در این روش به وسیله دستگاه‌های استانداردی، به بافت چربی زیر پوستی سرما داده می‌شود. به طوری که بافت مذکور منجمد می‌شود و به یک بافت کاملاً مرده تبدیل می‌گردد. به این صورت، بدن این بافت را به تدریج می‌تواند متابولیزه و از بین ببرد و باعث کاهش میزان چربی‌های احشایی در بدن و لاغری موضعی شود. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

 

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز از جمله پیشرفته ترین و جدیدترین روش های غیر تهاجمی در رسیدن به لاغری موضعی است که به صورت قابل تأثیری چربی و سلولهای چربی را در محل مورد نظر از بین می برد. این سلولهای چربی (آدیپوسیت ها) خیلی به سرما حساس هستند، اما بافت های مجاور آنها مانند ‌ملانوسیت ها، عروق خونی، اعصاب محیطی و فیبروسیت ها به سرما به میزان کمتری حساس هستند. این ویژگی در کرایولیپولیز منجر به از بین رفتن چربی، بدون تخریب بافت های مجاور می گردد.

در کرایولیپولیز سلولهای چربی در معرض سرما قرار گرفته، تحت پدیده آپپتوزیس قرار می‌گیرند. در حقیقت پدیده آپپوزیس، مرگ برنامه‌ریزی شده سلولهای چربی می باشد که باعث شکستن سلول های چربی می گردد و سپس این سلول ها جذب مایع لنفاوی گردیده و حداکثر طی زمان دو ماه تخلیه چربی صورت میگیرد.‌ بنابراین طی کرایولیپولیز لاغری و کاهش سایز ایجاد می شود و در این مدت، پوست بدن زمان کافی برای جمع شدن دارد و به میزان کمتری پوست شل و افتاده می گردد. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

روش های مکمل کرایولیپولیز کدامند؟

پیشنهاد همه متخصصین جهت گرفتن نتیجه بهتر از کرایولیپولیز انجام حرکات ورزشی پس از استفاده از دستگاه است. حرکات ورزشی منجر به دفع میزان بیشتری از چربی های آزاد شده طی کرایولیپولیز می گردد. ولی هر ورزشی نتیجه مطلوب را ایجاد نمی کند. بر حسب محلی که کرایولیپولیز روی آن انجام شده، برنامه ورزشی خاصی انجام می شود. لازم است برنامه ورزشی زیر نظر متخصص ورزش انجام شود تا کاهش سایز مطلوب پس از کرایولیپولیز حاصل شود.

طی کرایولیپولیز در اثر مرگ سلولهای چربی، مواد زاید به میزان زیاد در خون آزاد می شود. دفع این مواد از بدن به وسیله کلیه ها انجام می شود. برای افزایش سرعت و کاهش فشار روی کلیه ها کاربرد دستگاه الکترولیز (Body Detox) بعد کرایولیپولیز پیشنهاد می شود. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

کاندیدای مناسب برای انجام کرایولیپولیز چه کسانی می باشند؟

کرایولیپولیز روی چربی های موضعی انجام می گردد و کسانی که چاق هستند و اضافه وزن زیادی دارند و دارای چربی های عمومی زیاد هستند، کاندیدای مناسبی نمی باشند. این گونه افراد بعد از کم کردن وزن با رژیم غذایی و ورزش می توانند از کرایولیپولیز استفاده کنند. همینطور افرادی که مشکلات کبدی مثل کبد چرب دارند و یا آنزیم های کبدی بالا دارند نیز نمی توانند از روش کرایولیپولیز بهره ببرند. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

برای انجام کرایولیپولیز به چند جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات کرایولیپولیز در انسان های مختلف متفاوت است اما در اکثر موارد جهت هر ناحیه و موضع و با توجه به قطر لایه چربی به ۲ تا ۳ جلسه کرایولیپولیز نیاز است و مدت زمان مطلوب بین جلسات کرایولیپولیز ۳۰ تا ۴۵ روز است.

نتایج درمانی کرایولیپولیز به چه صورت است؟

معمولاً از روش کرایولیپولیز می توان در لاغری موضعی به تنهایی استفاده کرد، اما ممکن است نتیجه مطلوب و رضایتمندی کامل و قابل قبولی به دست نیاید. افرادی که در کنار روش کرایولیپولیز رژیم غذایی را رعایت کرده و حرکات ورزشی را تحت نظر متخصص انجام می دهند و از دستگاه الکترولیز نیز استفاده می کنند به نتایج چشمگیری رسیدند و تقریباً ۱۰۰ درصد از کرایولیپولیز راضی هستند.

یکی از فاکتورهای ضروری و بسیار مهم برای رسیدن به بهترین نتیجه از کرایولیپولیز انجام این روش تحت نظارت یک تراپیست متخصص است. ریسک آسیب ها و صدمات ناشی از کرایولیپولیز به وسیله اپراتورهای غیر وارد و غیر متخصص خیلی زیاد است و حتماً قبل از اقدام به کرایولیپولیز باید بررسی شود. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

آیا روش کرایولیپولیز مورد تأیید مجامع علمی می باشد؟

کرایولیپولیز در اروپا، ایالات متحده آمریکا، اقیانوسیه و آسیا به صورت گسترده استفاده شده و تابحال افراد زیادی در سرتاسر دنیا تحت کرایولیپولیز قرارگرفته اند. کرایولیپولیز مورد تأیید FDA و CE اروپا و وزارت بهداشت و درمان ایران است.

مزایای روش کرایولیپولیز

  • کرایولیپولیز عوارض خاصی ندارد و بی خطر است.
  • پس از کرایولیپولیز بیمار دردی نداشته و نیازی به استفاده از مسکن ندارد.
  • کرایولیپولیز دوره نقاهت ندارد و از فردای روز کرایولیپولیز می توان به زندگی طبیعی ادامه داد.
  • به علت عدم نیاز کرایولیپولیز به جراحی و ایجاد سوراخ در سطح پوست بدن، عفونتی در بدن ایجاد نمی گردد.
  • طی کرایولیپولیز اسکار های جراحی (گوشت اضافه)‌ در سطح پوست تشکیل نمی گردد.
  • در کرایولیپولیز پوست شل و افتاده نمی گردد. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

موارد کاربرد روش‌های غیر جراحی لاغری موضعی

1. زمانی که تجمع چربی‌های احشایی بسیار بالا باشد، می‌توان در کنار سایر روش‌های کاهش وزن از جمله روش‌های بهبود دهنده شیوه زندگی، فعالیت بدنی و رژیم غذایی از این روش‌ها البته با توصیه پزشک استفاده نمود.
2. زمانی که فرد نخواهد و یا نتواند از روش‌های اصلی کاهش وزن از جمله رعایت رژیم غذایی استفاده نماید.
3. در صورتی که مبتلا به چاقی‌های شدید باشد و استفاده از روش‌های جراحی لاغری موضعی برای او مخاطره آمیزه باشد.
4. وقتی که فرد تنها به تغییر سایز و شکل بدنی خود حساسیت نشان دهد. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

مضرات استفاده از روش‌های غیر جراحی لاغری موضعی

• این روش‌های لاغری موضعی هیچ‌گاه نمی‌توانند به تنهایی به عنوان یک روش مناسب برای کاهش وزن چربی بدن مطرح باشند. فقط می‌توانند به عنوان یک راه کم کردن چربی‌های احشایی مطرح باشند.
• در صورتی که درمان توسط پزشک متخصص و با تجربه و به‌وسیله دستگاه‌های استاندارد انجام نشود، می‌تواند منجر به بروز سوختگی، قرمزی و یا ایجاد لک بر روی موضع مورد استفاده شود.
• نمی‌تواند توقعات زیاد در مورد رفع چربی‌های بدن را آن‌گونه که در تبلیغات عنوان می‌کنند، بهبود دهد.
• روشی مقطعی و قابل بازگشت است. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

اولین قدم استفاده از روش‌های غیر جراحی لاغری موضعی

بر خلاف تصور عمومی که خود فرد می‌تواند روش غیر جراحی برای رفع چربی‌های بدن را انتخاب نماید. این روش حتماً باید توسط پزشک متخصص و در قدم دوم انتخاب شود. چرا که اولین قدم استفاده از روش‌های لاغری موضعی با ایجاد تغییر در شیوه زندگی و پیروی از رژیم‌های غذایی سالم برای کاهش وزن و چربی می‌باشد. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

نکات و ملاحظات مهم در زمان استفاده از روش‌های غیر جراحی

1. مرحله اول، مشاوره با یک پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه می‌باشد. این مشاوره می‌تواند در انتخاب بهترین روش به فرد کمک نماید.
2. در مرحله انجام این روش‌های لاغری موضعی ، دقت در رعایت توصیه های پزشک از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.
3. بعد از انجام این روش‌های لاغری موضعی ، دقت در رعایت اصول مهم مراقبت‌های پوستی در موضع مورد عمل از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. از آن جمله این که در روزهای اول نباید زیاد در معرض تابش زیاد نور آفتاب قرار گرفت و یا این که از مواد شوینده و صابون‌های حساسیت زا استفاده نمود. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

موارد خطرساز در استفاده از روش‌های غیر جراحی لاغری موضعی

• انجام این روش‌های لاغری موضعی در محیط‌های غیر بهداشتی و توسط افراد غیر متخصص که می‌تواند باعث بروز عفونت‌ها و خونریزی‌های جزئی و شدید شود.
• در برخی موارد بروز جای زخم و تخریب بافت پوستی از خطرات استفاده از این روش‌های لاغری موضعی می‌باشد که فرد باید قبل از انجام این روش‌ها از این نوع خطرات آگاه باشد.
• بروز واکنش‌های آلرژیک و حساسیت زا که در برخی از افراد خاص امکان دارد بعد از استفاده از این روش‌های لاغری موضعی بروز نماید. معرفی جدیدترین روش های لاغری موضعی

کلام پایانی در رابطه با روش‌های لاغری موضعی

بهترین توصیه آن است که افراد چاق از این روش‌های لاغری موضعی به عنوان یکی از روش‌های مکمل در کنار سایر روش‌های تغییر شیوه زندگی برای کاهش چربی بدن خود استفاده نمایند و حتماً قبل از انجام این روش‌ها با یک پزشک متخصص آگاه و با تجربه در مورد لزوم یا عدم لزوم استفاده از آنها مشورت نماید. سالم و تندرست باشید

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا