مقاله

تناسب اندام و خود ارضایی

تناسب اندام و خود ارضایی

تناسب اندام و خود ارضایی _ امروزه همه ی مردم، چه زن و چه مرد به دنبال تناسب اندام هستند. این مدیریت وزن، در ابتدای مسیر، بیشتر به جهت سلامتی انجام می شود، ولی در ادمه مسیر، با جذابیت هایی که به همراه می آورد، به یک امتیاز مثبت یا نقطه قوتِ شخص دارنده تناسب اندام تبدیل می گردد. از طرفی دیگه، با توجه به بالا رفتن سنِ ازدواج، و شرایط سخت اقتصادی برای متاهل شدن، خود ارضایی هم، مسئله و مشکل رواج یافته عادی این روزهای جامعه شده است.

بنابراین، حفظ و نگهداری این مزیت رقابتی(تناسب اندام)، پس از مدتی به یک وسواس ذهنیِ نگران کننده می انجامد. بطوریکه برای برخی از افراد این سوال پیش میاد که آیا خود ارضایی بر تناسب اندام تاثیری منفیِ بخصوصی دارد؟!
ما در این رابطه نقطه نظرات متخصصین، مربیان، فیزیولوژیست‌ها و حتی سکسولوژیست‌های متعددی را جمع کردیم. شما می توانید تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا از تاثیر خود ارضایی بر تناسب اندام بیشتر آگاه شوید

رابطه تناسب اندام و خود ارضایی

آدم های زیادی می گویند که هیچ ارتباطی بین انرژی فیزیکی و انرژی جنسی وجود ندارد. اما بگذارید خیلی راحت بگوییم، این طور نیست! چرا که، با کیفیت‌ترین بخش خون شما، در شکل‌گیری اسپرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، اگر مقدار زیادی از آن را هدر بدهید، قطعا مانعی برای رشد عضلاتتان خواهید تراشید. در واقع، شما باید مکانیسم بدنتان را طوری کانالیزه کنید، که تا آنجا که می‌شود آنابولیک بماند. اما اگر دائم خود ارضایی کنید، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. اینکه از نظر علمی چه میزان از خود ارضایی طبیعی و چه میزان آن غیر طبیعی است، هنوز مشخص نشده است.

در همین رابطه، دانشمندان می‌گویند تولید اسپرم، یک پدیده‌ی طبیعی است، و گه گاه حتی از طریق ادرارتان نیز دفع خواهد شد. این درست است و ما هم منکرش نیستیم. اما هرچه اسپرم بیشتری از دست بدهید، مواد مغذی بیشتری صرف تولید دوباره‌ی اسپرم و فعالیت‌های کاتابولیک خواهد شد. این مواد مغذی، همان‌هایی هستند که برای رشد عضلانی هم به آنها نیاز است، که با خود ارضایی، باعث خواهید شد تا رسیدن مواد مغذی به عضلات یا به تاخیر بیفتد یا کلا لغو شود!

نکته:

سیکل تولید اسپرم، به حدود ۷۰ تا ۸۰ روز زمان نیاز دارد. البته اسپرم، به معنای واقعی، که جوهره‌ی بدن شما باشد! برای اینکه مایع منی کیفیت خوبی داشته باشد به مواد معدنی، پروتئین و مواد غذایی سالم و مقوی نیاز است. در صورتی که کسی به طور مداوم خود ارضایی کند، سطح عمومی سلامتی اش بخاطر از دست رفتن این مواد مغذی کاهش پیدا می کند. تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که تا آنجا که می‌توانید خود ارضایی نکنید. حداقل، کمتر خود ارضایی کنید!

بنابراین، با روشن بینی کامل، و پس از تحقیقات مفصلی که انجام شده، در پاسخ به سئوال آیا خود ارضایی بر تناسب اندام تاثیری منفیِ بخصوصی دارد؟! با قاطعیت تمام، فقط در یک کلمه میشود گفت، بله! خود ارضایی بر تناسب اندام و عضله سازی تاثیر منفی می‌گذارد.

نیازی نیست با این جواب مخالفت کنید. چون قرار نیست مطالب این نوشته را کور کورانه و بدون تحقیق بپذیرید. اما خیلی‌ها این حقیقت را تجربه کرده‌اند. شما هم میتوانید تجربه کنید! کافی است تا خود ارضایی را سه هفته یا بیست و یک روز کنار بگذارید و به تمرینتان ادامه دهید. بعد از این مدت، سطح بالایی از انرژی، بی حالی کمتر، و انگیزه‌ای فراتر از گذشته را تجربه خواهید کرد.

با این حال، برای درک بهتر این موضوع، در ادامه به برسی هر یک از این مولفه ها می پردازیم. ولی این موضوع را در نظر داشته باشید که این مقاله از دیدگاه مذهبی به موضوع خود ارضایی نپرداخته است، و فقط سعی شده از دیدگاه علمی و اجتماعی موضوع خود ارضایی بررسی گردد. این نکته را هم فراموش نکنید که لزوما تمام مطالب عنوان شده در این مقاله صحیح نمی باشد! چرا که مطالب علمی همیشه در حال بازنگری می باشد. تناسب اندام و خود ارضایی


خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی (Masturbation) در واقع تحریک دستگاه تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی یا همان ارگاسم است که توسط خود فرد انجام می شود. معمولا این تحریک با لمس کردن یا ماساژ دادن آلت تناسلی انجام می گیرد، اما در برخی موارد ممکن است از وسایل دیگری هم برای این کار استفاده شود.

نکته جالب توجه اینکه، هر زمان حرف از خود ارضایی به میان می آید، نگاه ها معطوف خود ارضایی مردان می شود، ولی خود ارضایی مرد و زن ندارد! و در زنان هم به وفور یافت می شود. ولی خانم ها حتی با دوستان نزدیک خودشان نیز کمتر در مورد این عمل صحبت می کنند.

استمنا و استشها واژه‌هایی است که در فرهنگ اسلامی ایرانی ما برای خود ارضایی استفاده می‌شود. تفاوت استمنا و استشها این است که استمنا به خود ارضایی مردان و استشها به خود ارضایی زنان گفته می‌شود.
میزان شیوع خود ارضایی در زنان بطور دقیق مشخص نیست، ولی در نقاط مختلف دنیا متغیر است، که محدوده آن بین ۵۰ تا ۹۰ درصد است. ضمن اینکه برای خود ارضایی مرزِ سنیِ خاصی وجود ندارد. اکثر خانم ها، مثل مردان حداقل یک بار خود ارضایی را در طول زندگی تجربه کرده اند. خانم ها ممکن است حتی در دهه ۸۰ زندگی نیز خود ارضایی داشته باشند.

خود ارضایی همیشه در خانم های مجرد دیده نمی شود، وقتی همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، ممکن است یک خانم نیاز های جنسی خود را با خود ارضایی برطرف نماید. یکی از دلایل مهم خود ارضایی در خانم های متاهل عدم رسیدن به ارضا جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است. تناسب اندام و خود ارضایی


آمار خود ارضایی

آماری که توسط تحقیق و نظرسنجی یک دانشگاه در آمریکا صورت گرفت نشان می دهد که هفتاد درصد مردان خود ارضایی می کنند. اما همانطور که گفتیم، خود ارضایی برخلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند یک عمل مردانه است، در زنان نیز وجود دارد، و برطبق همان آمار، شصت درصد از خانم ها نیز این عمل را در طول زندگی خود حداقل یکبار انجام داده اند.

با اینکه آمار مربوط به کشور آمریکا می باشد، ولی این پدیده در حالیکه توسط بیشتر مردم در دنیا انجام می گیرد، انکار می شود. بنابراین، درصدهای واقعی شاید بیشتر از اینها باشد! با این حال، عده ای هم عقیده دارند اگر خود ارضایی در یک روال طبیعی و غیر بیمارگونه و غیر اعتیادی باشد، می تواند مزایایی هم به همراه داشته باشد.

مزایای خود ارضایی…!

در میان طرفداران خود ارضایی و استمناء ، ادله هایی وجود دارد که به واسطه آنها ، خود ارضایی پیشنهاد و حتی به عنوان راهکاری مناسب برای رویه جنسی معرفی می گردد که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

افزایش خودشناسی جنسی:

افراد جامعه خصوصاً کودکان با نوازش اندام های جنسی و احساس آرامش هنگام ارتکاب به این عمل، بهتر با اندام های جنسی خود آشنا می گردند.

کمک به فرد برای آشنایی با جنبه جنسی:

افرادی که خود ارضایی انجام می دهند، درک بهتری نسبت به جنبه های جنسی وجود خود پیدا می کنند.

تخلیه فشارهای روزمره و فشارهای جنسی:

طرفداران خود ارضایی ،آن را زمینه مناسبی برای تخلیه فشارهای روانی روزمره و همچنین فشارهای روانی ناشی از تمایلات جنسی دانسته که در سریع ترین زمان ممکن، می توانند آن را تجربه کنند. از دیدگاه طرفداران خود ارضایی و استمناء، احساس گناه مولد اضطرابات روزمره است نه خود مکانیسم خود ارضایی و خود ارضایی مأمنی است برای تخلیه این تعارضات روحی و روانی.

عامل نبودن خود ارضایی به اعتیاد:

طرفداران خود ارضایی مسأله تکرر ارتکاب به خود ارضایی را از باب وسواس های تکانه ای، مثل شستن چندین باره دستان در اثر وسواس فکری می دانند؛ و علت ارتکاب روزانه زیاد به خود ارضایی را نه از جهت قبول کلید واژه “اعتیاد” برای خود ارضایی، بلکه ناشی از بیماری روانی دیگری میدانند که ارتکاب متعدد نشانه ای از وجود این بیماری روانی دیگری است.

با این حال طرفداران خود ارضایی و استمناء ، ارتکاب بیش از حد به خود ارضایی را بسیار مضر دانسته و به هیچ وجه آن را توصیه نمی کنند. پیشنهاد این دسته از افراد ارتکاب کنترل شده و یکبار در هفته می باشد. چرا که استرس و اضطراب ناشی از این مساله در دراز مدت می تواند روی سلامت عمومی شخص تاثیر منفی بگذارد یا باعث افسردگی او شود.

وابستگی و اعتیاد به خود ارضایی

نه فقط درباره استمناء، بلکه اعتیاد از هر نوعی که باشد اثرات مخربی به جا می گذارد. احساس اعتیاد و وابستگی از طریق ترشح دو هورمون دوپامین و اندورفین در مغز ایجاد می شود. دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی است که باعث ایجاد احساس لذت در شما می شود. اندورفین نیز موقعی که دچار استرس می شوید و یا فعالیت بدنی می کنید آزاد می شود و باعث کاهش تنش و اضطرابتان می شود.

وقتی خود ارضایی می کنید، بدن همزمان دوپامین و اندورفین آزاد می کند. هر چه دفعات استمناء بیشتر شود مغز نیز مجبور می شود مقدار بیشتری از این هورمون ها را ترشح کند. این هورمون ها سطح استرس و اضطراب بدن را کاهش می دهند؛ بنابراین افرادی که بیشتر اوقات با تنش و اضطراب مواجه هستند معمولا بیشتر از سایرین هم استمناء می کنند.

زمانی که فرد به خود ارضایی کردن اعتیاد پیدا می کند و به طور مداوم آن را انجام می دهد در واقع به ترشح هورمون های دوپامین و اندورفین وابستگی پیدا کرده است. درست مثل هر اعتیاد دیگری، رفته رفته و با گذشت زمان، اثر اولیه ترشح این دو هورمون کمرنگ می شود و فرد برای اینکه به همان احساس لذت سابق دست پیدا کند مجبور است بیشتر استمناء کند تا دوپامین و اندورفین بیشتری در بدنش ترشح شود. آزاد شدن دوپامین در مغز، احساساتی مشابه با مصرف هروئین ایجاد می کند. تناسب اندام و خود ارضایی

نکته:

اگر احساس می کنید که نمی توانید جلوی خودتان را بگیرید و مدام باید خود ارضایی کنید، بهتر است هر چه سریعتر به روانپزشک مراجعه کنید تا به شما کمک کند از وابستگی و اعتیاد به انجام این عمل رها شوید. تناسب اندام و خود ارضایی

تاثیر منفی روی روند طبیعی زندگی

افرادی که به استمنا اعتیاد پیدا می کنند تمرکزشان را از دست می دهند و اعتماد به نفسشان هم کاهش پیدا می کند. معمولا این افراد از جمع گریزانند و ترجیح می دهند تنها باشند. تحقیقات نشان داده شده است که دانش آموزان مبتلا به خود ارضایی نمی توانند به خوبی روی درس و فعالیت های مدرسه تمرکز کنند و بزرگسالانی هم که دچار این مساله هستند در کار و عملکرد اجتماعی شان با مشکل مواجه می شوند. تناسب اندام و خود ارضایی

تاثیر روی روابط جنسی

خود ارضایی عملی انفرادیست که در صورت تکرار و تداوم بیش از حد می تواند زندگی جنسی‌تان را با اختلال روبرو کند. اگر عادت کنید که خودتان به تنهایی به ارگاسم برسید، ذهن و بدنتان فقط به واکنش های انفرادی پاسخ می دهند و در نتیجه ممکن است در روابط زناشویی با همسرتان دچار مشکل شوید و نتوانید از فعالیت جنسی دو سویه لذت ببرید. تناسب اندام و خود ارضایی

حس پشیمانی یا احساس گناه

با توجه به اینکه خود ارضایی در بسیاری از ادیان و فرهنگ ها عملی زشت و ناپسند، و گناه محسوب می شود، باعث می شود فرد بعد از خود ارضایی احساسی ناخوشایند و گناه آلود، ندامت و پشیمانی داشته باشد. احساس گناهی که به دنبال خود ارضایی به وجود می آید این اضطراب و استرس را تشدید می کند.

حال سؤالی که پیش می آید این است که «باتوجه منع این کار در دین اسلام چند درصد از مردم کشور خودمان این عمل را حداقل برای یکبار انجام داده اند؟». تناسب اندام و خود ارضایی


رابطه ی قدرت بدنی و خود ارضایی

دکتر اسـپایـتک متخصص برجسته کالبد شناسی امریکایی و رئـیس جامعه عصب شناختی نیـویورک در کـتـاب خـود بـا عنوان “انرژی خالق” اظهار میدارد کـه جنـون هـای متفاوتی بـه واسـطه ی خـود ارضایی و تحریک های جنسی پدید خـواهد آمـد! چرا که مایـع مـغزی ابتـدا سـرشـار از لسیـتـین است و سپس بـواسطه انـزال غیـرمترقبه، از لسیتین خالی می شود. به همین دلیل ارگان ها بـه جـای آن باید از سایر بافت ها و اعصاب موجود در مغز استفاده کنند.

بعنوان مثال، در هـر بار انـزال مـردها چیـزی در حـدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میـلیون اسپرم به همراه مقادیر زیادی انرژی از دست می دهند. بنظرتان واقعاً چه می شد اگر مردها می دانستند که چگونه می توانند این انرژی را به جای خارج کردن از بدن، در بدن خود ذخیره نمایند؟! چون نتیجتا حتماً انسانی شبیه به سوپرمن می شدند! تناسب اندام و خود ارضایی

تأثیر رابطه جنسی بر تناسب اندام

یکی از جنبه‌های مهم ارتباط بین عضله سازی و فعالیت‌های جنسی، وضعیت زینک یا همان رُوی در بدن است. هر زمانی که یک مرد به ارگاسم می‌رسد، مقداری رُوی در مایع منی رها می‌شود. رُوی، یک ریزمغذی بسیار مهم است که برای رشد اسپرم مورد نیاز بوده و هر وقت مقدار نرمال آن اُفت کند، پیامدهایی خواهد داشت.

ضمناً رُوی نقش مهم و کلیدی در رشد عضلات دارد، زیرا ارتباط تنگاتنگی با سطح کلی تستوسترون دارد. اگر میزان رُوی در بدن پایین بیاید، احتمال کاهش میل جنسی وجود داشته و اتفاق دیگری که می‌افتد این است که ساختن عضلات کم چرب، با مشکل روبرو خواهد شد. بنابراین، به این دلیل که به واسطه‌ی ارگاسم، مقادیری از رُوی از دست می‌رود، اگر فعالیت‌های جنسی مکرر داشته باشید، ولی رُوی از دست رفته را با تغذیه‌ی مناسب جایگزین نکنید؛ احتمال مواجه شدن با کمبود روی بسیار زیاد خواهد بود.

برای پیشگیری از بروز چنین حالتی و اطمینان از اینکه، هم میل جنسی‌تان را در سطحی مطلوب حفظ کنید، و هم در روند پیشرفت‌تان در عضله‌سازی مشکلی ایجاد نشود؛ باید تغذیه‌تان سرشار از منابع ر،وی باشد. مثل صدف و سخت پوستان دریایی، آرد گندم، جگر، بادام هندی، هسته‌ی میوه‌ی کاج و گردو. تناسب اندام و خود ارضایی

تاثیر فعالیت جنسی بر سطح کلی تستوسترون

ارتباط دیگری که این میان مطرح است تاثیر کلی فعالیت‌های جنسی مکرر بر تستوسترون و میزان میل جنسی است. برای بیشتر مردان اینگونه است که هر چه بیشتر فعالیت‌های جنسی داشته باشند، میل جنسی‌شان هم بیشتر خواهد شد و اگر به هر دلیلی، وقفه‌ی طولانی مدتی رخ دهد، ابتدا میل جنسی‌شان افزایش خواهد یافت اما به مرور اگر فعالیت‌های جنسی مطلوب و با کیفیت انجام نشود، میل جنسی‌شان اُفت خواهد کرد.

مطالعات هم نشان داده که وقتی سطح تستوسترون در بدن بالا می‌رود، تاثیر مثبت روی میزان میل جنسی دارد. بنابراین وقتی سطح این هورمون بالاتر است، طی یک چرخه‌ی طبیعی، تمایل به فعالیت‌های جنسی و رفتارهای جنسی هم بیشتر خواهد بود.

رابطه جنسی و تأثیر آن در قدرت بدنی

ارتباط دیگری که در رابطه با تناسب اندام و رابطه جنسی مطرح می‌شود، مربوط به سطح قدرت بدنی شماست. اگر تجربه‌اش را داشته باشید می‌دانید که بعد از فعالیت جنسی، احساس ریلکس بودن داشته و اغلب مایلید بخوابید. در این مرحله، مقدار زیادی اُکسی توسین در بدن وجود دارد که عامل ریلکس بودن شماست و ممکن است نسبت به زمان قبل از برقراری رابطه جنسی، احساس ضعیف‌ بودن بکنید.

این حالت آرامش و ضعف، چندان طول نمی‌کشد و به زودی بدن‌تان به سطح نرمال هورمونی‌اش خواهد برگشت، اما نکته‌ی مهم در اینجا این است که انجام تمرینات بدنسازی و ورزشی، فوراً بعد از فعالیت جنسی، شیوه‌ی مناسبی نیست، پس سعی کنید حداقل سه تا چهار ساعت فاصله بگذارید تا هورمون‌های بدن‌تان فرصت کافی برای برگشتن به سطح همیشگی را داشته باشند و خودتان هم بتوانید انرژی و قدرت نرمال‌تان را مجدداً بدست بیاورید. تناسب اندام و خود ارضایی

چند ساعت بعد از رابطه جنسی می‌توانیم ورزش کنیم؟

بر اساس نتایج این مطالعه جامع، تاثیر منفی فعالیت جنسی بر کارایی ورزشی کمتر از دو ساعت است. دانشمندان دریافته‌اند که فوراً بعد از ارگاسم، تستوسترون کمی پایین‌تر از سطح نرمال می‌آید و میزان این هورمون یک هفته بعد از آخرین ارگاسم، به بیشترین حد خود می‌رسد.
به بیان ساده‌تر، درصورتی که رابطه جنسی دو ساعت یا بیشتر از تمرین، یا مسابقه فاصله داشته باشد تاثیری بر عملکرد ورزشی ندارد.

اگرچه، این فیلد تحقیقاتی جدید است و نیاز به مطالعات در آن احساس می‌شود، اما نتایج علمی تاکنون هیچ‌گونه تاثیر معنادار منفی از رابطه جنسی بر ورزش گزارش نکرده‌اند؛ بعنوان نمونه، بعضی از بوکسورها پیش از مسابقه، از هر نوع فعالیت جنسی پرهیز می‌کنند. اما منفعت حقیقی که برایشان دارد، تنش و تحریک جنسی دست‌نخورده(ارضا نشده) است، نه افزایش در سطح تستوسترون.
با این حال، توصیه می‌شود چهار ساعت فاصله بین رابطه جنسی و فعالیت ورزشی رعایت شود. تناسب اندام و خود ارضایی

تأثیر خود ارضایی بر بدنسازی و رشد عضلات

تا اینجا توضیح داده شد که رابطه جنسی سالم می‌تواند نتایج مفیدی برای ورزشکار داشته باشد، اما آیا خود ارضایی نیز چنین نتایجی دارد؟
در این خصوص نظریات متفاوتی وجود دارد، برخی معتقدند عدم افراط موجب آسیب نیست و تأثیر منفی بر رشد عضلات ندارد، و برخی دیگر نیز حتی کمترین خود ارضایی را مضر می‌دانند و اگر حالت وسواس‌گونه به خود گرفته باشد، موجب تغییرات رفتاری مانند کاهش انگیزه، کاهش تمرکز، اُفت انرژی و … خواهد شد.

البته، ارضا شدن با خود ارضایی روی هر کسی تاثیر متفاوتی دارد و مهم است که بفهمید روی شما و عملکرد ورزشی‌تان چه اثری دارد. برخی از افراد بعد از آن احساس خستگی شدید دارند، در حالی که عده‌ای دیگر احساس انرژی داشتن می‌کنند، و این تاثیرات هم می‌تواند بسته به ویژگی‌های فردی، طول مدت‌های گوناگونی داشته باشد.

با این حال، پژوهش‌های علمی زیادی نشان داده که خود ارضایی‌ مکرر یا عادت به پورنوگرافی می‌تواند منجر به تغییرات منفی واقعاً قابل توجهی در عملکرد مغز شده و انگیزه، تمرکز و خلق و خو را دچار تحولات منفی و مخرب کند. تناسب اندام و خود ارضایی

مهمترین جنبه خود ارضایی و تناسب اندام

نه تنها، خود ارضایی موجب نوسانات افت تستوسترون می‌شود، بلکه کمبود خواب، مقدار ناکافی ریزمغذی‌ها و ویتامین ها،و حتی استرس های ناشی از این عمل، نیز می‌تواند اُفت‌های قابل توجه‌تری در سطح تستوسترون ایجاد کند.

در مجموع، همانطور که فعالیت و عادات جنسی سالم و مناسب می‌تواند سلامت روانی و عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی را تقویت کند. به همان تناسب، عادت جنسی ناسالم می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و سطح هورمون‌های آنابولیک و اندروژنیک را که در رشد عضلات دخیل هستند کاهش دهد.

پس، دقت داشته باشید با وجودی که هم در رابطه جنسی، و هم در خود ارضایی، عمل ارگاسم صورت می گیرد، ولی در خود ارضایی اندام خود را وادار می‌سازیم تا طی یک رابطه مجازی به ارگاسم برسد؛ در حالی که در یک رابطه جنسی تمامی اندام‌های بدن با یکدیگر همکاری دارند و نیازی نیست که در ذهن خود محیطی را بازسازی کنید. در نتیجه ذهن در آرامش بیشتری قرار می گیرد از این رو تأثیر روحی و روانی بسیار مفیدی به همراه دارد.

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا