مقاله

برنامه ریزی ذهن برای چاقی

برنامه ریزی ذهن برای چاقی

برنامه ریزی ذهن برای چاقی _ اسم چاقی كه به میان می ‌آید قبل از هر چیزی، آدم یاد خورد و خوراك می ‌افتد و خیال می ‌كند چاق‌ها لابد پُرخوری كرده ‌اند كه چاق شده‌ اند. اما شاید كمتر به ذهن ‌مان خطور كند که چاقی یکی از مهم ترین بیماری های مغزی به شمار می رود که در پی آن فرد تحریک به خوردن می شود و تمایل به کم تحرکی دارد! و طی آزمایش های مختلف روی افراد چاق این عارضه، نوعی بیماری ذهنی تلقی شده است.

مقدمه برنامه ریزی ذهن برای چاقی

ارتباط بین جسم و ذهن بعضی مواقع آن قدر زیاد است كه برخی آن‌ها را یكی می‌دانند. تأثیر این دو بر همدیگر بسیار زیاد است. بر همین اساس، جسم و ظاهر ما از نوع برنامه ریزی ذهنی ما تبعیت می‌كند و شكل می‌گیرد. در حقیقت، كسانی كه لاغر هستند، مرتاض نیستند و به خودشان سختی نمی‌دهند. و كسانی هم كه چاق هستند، همیشه در حال خوردن نیستند.
واقعیت اینست که کلیه رفتارهای ما، به عبارتی از طریق ناخودآگاه، یا مغز نیمه خودکار ما اداره می شود. و اگر بخواهیم این رفتارها را تغییر دهیم، باید از طریق برنامه ریزی مجدد ذهن یا مغز نیمه خودکار، بر ناخودآگاه خود اثر بگذاریم.

فرد چاقی که دست از پرخوری بر نمی دارد، دچار برنامه ریزی غلطی در مغز نیمه خودکار خود می باشد. وقتی او به بن بست می رسد، اختیار آنچه باید بخورد یا نخورد را به کس دیگری می سپارد و پزشک تغذیه این بخش از مغز میانی او را از نو برنامه ریزی می کند.

نحوه برنامه ریزی ذهن برای چاقی

اگر شما هم در گروه افراد چاق هستید و از چاقی خود رنج می برید، به این دلیل است که ذهن شما برای چاق بودن برنامه ریزی شده است .و برای اینکه لاغر شوید و به تناسب اندام دلخواه خود برسید باید ذهن خود را دوباره برنامه ریزی کنید. همان طور که می دانید، مغز انسان به دو قسمت تقسیم می گردد:

1. خودآگاه
2. ناخودآگاه

شاید تا حالا بارها از زبان دانشمندان شنیده باشید که افراد تنها از ده درصد مغز خود استفاده می نمایند. باید توجه داشت که ضمیر ناخودآگاه بسیار بررگ تر و نیرومند تر عمل می کند. و در حدود نود درصد دیگر از واکنش های ذهنی ما را نیز همین قسمت تحت کنترل خود دارد.
حالا فکر کنید، اگر بتوانید به طور کامل از ضمیر ناخودآگاه ذهن خود استفاده کنید، چطور می شود؟ بله، می توانید از قدرت جادویی آن برای پیشبرد و ارتقا زندگی خود بهره بگیرید. در واقع، ضمیر ناخودآگاه در محل استقرار خود از ما محافظت کرده و ما را زنده نگه می دارد.

ضمیرناخودآگاه و عملکرد استثنایی :

هر چیزی را که در زندگی خود با حواس پنجگانه مان احساس می کنیم. تمام چیزهایی را که می بینیم، می شنویم، حس می کنیم، می چشیم و بو می کنیم؛ برای تحلیل و بررسی های آتی به ذهن فرستاده می شوند، و در قسمت ضمیر ناخودآگاه ما ذخیره خواهد شد. در این قسمت از ذهن، نوعی مرجع کامل پیرامون کلبه وقایع زندگی ما درست می شود. ضمیر ناخودآگاه این قابلیت را دارد که در آن واحد کارهای متفاوت را انجام داده و واکنش های بیشماری را بررسی کند.

فرض کنید یک تجربه منفی را در زندگی خود به دست آورده باشید. در این شرایط خاطره آن واقعه ناگوار در ذهن شما ثبت و ضبط خواهد شد. اگر در هر زمان دیگری با یک چنین رویدادی به طور مجدد، در زندگی خود مواجه شوید، ضمیر ناخودآگاه به طور اتوماتیک آن خاطره منفی را به یاد می آورد، و فورا احساسات، تصاویر و خاطرات مشابه را به ذهن می فرستد. بعد کلیه خاطرات گذشته را به یاد شما می آورد و به شما آموزش می دهد که چگونه می توانید، با در نظر گرفتن کلیه احساسات و افکارتان، به آن پاسخ دهید.

مثال:

یک نمونه مناسب که می توان در این زمینه مطرح کرد، مثال همان کتری پر ار آب در حال جوشیدن است.اگر دست شما یک مرتبه با کتری بسوزد.در ذهن شما حک می شود که کتری داغ بوده و می تواند دست شما را بسوزاند و به شما آسیب وارد سازد.
اگر یک چنین قابلینی را نداشتیم، آنوقت به تکرار اشتباهات خود ادامه می دادیم

برنامه ریزی ضمیرناخودآگاه شما چگونه کار می کند؟

ناخودآگاه همانند یک کامپیوتر عمل می کند و باید برنامه ریزی شود و اطلاعلت مورد نیاز به آن داده شود تا بر اساس آن اطلاعات و برنامه کارش را انجام دهد. آیا تابحال درباره برنامه نویسی کامپیوتر مطالعه کرده اید؟

در برنامه نویسی برای کامپیوتر،شما ابتدا کد نویسی را انجام داده و پس از آن ، قطعه کد مربوطه را روی کامپیوتر نصب میکنید.از این پس، کامپیوتر، باتوجه به کدی که به آن دادید،در شرایط مختلف عمل خواهد کرد ، حتی اگر شما نظارتی روی آن نداشته و کنار آن نباشید. در واقع، ازاین پس، همه چیز اتوماتیک خواهد شد و لازم نیست شما کاری کنید! بلکه کامپیوتر هدایت همه چیز را طبق دستوراتی که از قبل به آن دادید، پیش خواهد برد.

ذهن شما نیز دقیقا همین ساختار را دارد و مشابه یک کامپیوتر است.شما بعنوان یک انسان معمولی،در تمام مدت خوابیدن خود و در بیش از نود ونه درصد از روز، توسط ضمیر ناخودآگاه خود هدایت می شوید. درواقع، شما با برنامه هایی که از طرف محیط یا توسط خودتان روی ضمیر ناخودآگاهتان نصب شده است، هدایت می شوید و میتوان گفت هیچ اراده ایی روی کاری که میکنید ندارید !

عملکرد برنامه ریزی ذهن برای چاقی

اگر بیشتر اوقات افكار و عقاید افسرده كننده در ذهن خود بپرورانید. بنابراین، اگر از خودتان راضی باشید، شرایطی ایجاد می‌شود كه وزن شما متعادل می‌گردد و رضایت از خودتان بیشتر می‌شود. و بالعكس اگر از خودتان راضی نباشید، باز شرایطی ایجاد می‌شود كه نارضایتی شما بیشتر می‌شود؛ یعنی اضافه وزن پیدا كنید.
اگر بر حسب عادت بدبین باشید و ناامیدی به خود راه دهید. كارمای این افكار و اعمال روی جسمتان تأثیر می‌گذارد و موجب می‌شود بدنتان از حالت عادی خارج شود و بیماری یا مشكلات دیگری نشان دهد .اضافه وزن هم به دنبال افكار و احساسات درون ایجاد می‌گردد. اضافه وزن نمایانگر نیاز به حمایت است. افراد چاق احساس می کنند نیاز به حمایت دارند. به همین دلیل، بزرگ می‌شوند تا بتوانند از خودشان دفاع كنند.

تصویر سازی ذهنی و برنامه ریزی ذهن برای چاقی

تصویر سازی ذهنی، قدرت فوق العاده ای دارد. ذهن ما می تواند آنچه را که واقعیت ندارد را در ذهن ما نهادینه کرده و به شکل واقعیت به ما نشان بدهد. برعکس این امر هم صادق است! یعنی، ذهن ما می تواند گاهی بر علیه ما عمل کند. درست مثل اینکه ما آنقدر دروغ بگوییم که کم کم خودمون هم آن دروغ ها را باور کنیم. افرادی که معتقدند که چاق به دنیا آمده اند، و ژنتیک آنها را در زمره افراد چاق قرار داده است، اسیر یک تصویرسازی غلط ذهنی هستند. که اگرچه یک باور کاملاً غلط است، اما متأسفانه آنها را به ورطه چاق شدن می کشاند.

دوستان عزیز، درست است که چاقی تا حدودی تحت تأثیر وراثت قرار دارد، اما این فقط درصد بسیار کمی از مشکل چاقی ما را شامل می شود و بیشترین درصد این معضل به نحوه زندگی، تصور منفی و انتخاب های اشتباه خود ما بر می گردد. میلیون ها انسان در جهان زندگی می کنند که چاقی را به ارث می برند، اما با ورزش و رژیم غذایی مناسب، از اندامی کاملاً متناسب برخوردارند. و این اثباتی است بر اینکه شما هم می توانید و نباید به افکار منفی و غلط، اجازه ورود به ذهن و جسم و سلول های خودتون رو بدهید.

باور و برنامه ریزی ذهن برای چاقی

وقتی که باور می کنیم که محکوم به چاقی هستیم، دست از تلاش بر می داریم چون فکر می کنیم که بی فایده است. در نتیجه، هر غذایی که به دستمان برسد می خوریم. در واقع، این ژنتیک ما نیست که باعث چاقی ما می شود. بلکه، یأس و دلسردی ماست که نحوه زندگی ما رو تحت تأثیر قرار داده و بدترین انتخاب های غذایی رو برای ما رقم می زند. ما هم به دلیل باور اشتباهی که داریم، به هیچ یک از این انتخاب های غلط، نه نمی گوییم.

ما برای جبران سرخوردگی خودمون از بابت چاقی اعضای خانواده، سر خودمان را با خوردن خوراکی گرم می کنیم. چون فکر می کنیم که وقتی محکوم به چاقی هستیم، دیگر چه لزومی دارد که به خودمون سختی بی مورد و بی نتیجه بدهیم! گاهی هم چون حوصله تلاش و رژیم گرفتن و ورزش کردن را نداریم، خودمان را با این فکر که چاقی رو به ارث برده ایم، گول می زنیم.

تمرکز و برنامه ریزی ذهن برای چاقی

به هر موضوعی توجه کنید، آن را وارد زندگیتان می کنید. این یک قانون است، و ذهن افراد چاق دقیقا روی چاقی متمرکز است.
توجه شماست که می تواند شما را به آرزویتان برساند. در طول روز به چه چیزی توجه می کنید؟ اگر مُدام در طول روزتان به اضافه وزن و چاقی تان فکر می کنید ، و مُدام با دیگران و با خودتان درباره چاقی و اضافه وزن و انواع رژیم صحبت می کنید، در حال دور شدن از مسیر تناسب اندام هستید!

توجه به چاقی = چاقی بیشتر

شما باید، برای تناسب اندام، به لاغری، و وزنی که قرار است به آن برسید فکر کنید. همه ما این اشتباه را انجام می دهیم و توجه مان را بر روی ناخواسته هایمان گذاشتیم نه خواسته هایمان.
اگر دوست دارید متناسب و لاغر شوید باید به آن فکر کنید، نه یک دقیقه و نه یک ساعت و نه یک هفته، بلکه، برای تمام طول مسیر تناسب اندامتان باید اندام و وزن مورد نظرتان را تجسم کنید. این موضوع بسیار بسیار مهم است .
تمرکز خودتان را حفظ کنید. وزنی که می خواهید به آن برسید را تجسم کنید و در موردش فکر کنید و صحبت کنید نه وزنی که قرار است از دست بدهید و نه اندام چاقی که دارید.

کلام پایانی برنامه ریزی ذهن برای چاقی

نهایتا اگر می‌خواهید روش مختلف لاغری تأثیر بیشتری بگذارد و روند چاقی دوباره معكوس نشود، باید روش‌های ذهنی را بیاموزید. شیوه ی آسان و سریع کاهش وزن کدام است؟
برای این منظور باید دنبال راهی گشت که رژیم و عادت کم خوردن را برای ما درونی کرده و ما ناخودآگاه آن را رعایت کنیم و به کار ببریم. اما چه موقع عادت ها درونی می شوند؟ زمانی عادت ها در وجود ما شکل می گیرند که در ذهن ما جا گرفته باشند .در واقع هر تغییری باید از ذهن آغاز شود.

در ذهن خود عادت به کم غذا خوردن پیدا کنید در واقعیت قطعا این گونه خواهید شد. به ضمیر ناخودآگاه خود سفر کنید و با برنامه ریزی ذهنی عادت به پرخوری را از بین ببرید و در واقعیت و خودآگاه تغییرات خود را مشاهده کنید.

ما در کارگاه لاغری کاهش وزن با قدرت ذهن از طریق ان ال پی به شما آموزش می دهیم که چگونه ذهن و مغز خود را برنامه ریزی مجدد کنید و وزن خود را کم کنید و خود را در برابر پرخوری کنترل کنید. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا