مقاله

برای لاغری روی مغزتان کار کنید

برای لاغری روی مغزتان کار کنید

برای لاغری روی مغزتان کار کنید _ همه افرادی که در طول زندگی خود برای کاهش وزن شان تلاش کرده اند، می دانند که داشتن برنامه رژیمی که بایدها و نبایدها را تعیین می کند، چقدر دشوار است. اما براساس جدیدترین توصیه های تحقیقاتی، پیشنهاد شده که به جای توجه بیش از حد به رژیم غذایی ، روی مغزمان تمرکز کرده و با روش توصیه شده وزن کم کرده و سالم زندگی کنیم.

برای لاغری روی مغزتان کار کنید

کاهش وزن کار دشواری است، واضح است که آنچه می خورید تأثیر چشمگیری روی سلامتی و وزن بدن تان دارد، اما هرکس که تاکنون تلاش کرده وزن خود را با هدف کاهش آن تغییر بدهد، می داند که این کار چندان هم ساده نیست.

اکثر ما می دانیم که بروکلی سالم تر از شیرینی است. ما می توانیم ساعت ها درباره نتایج خوردن شکر، چربی، گلوتن و آنتی اکسیدان ها سخنرانی کنیم، اما این حقیقت تغییر نمی کند که مزه شیرینی خوب است و می خواهیم آن را بخوریم.

هر برنامه ایی برای کاهش وزن، به سادگی به شما می گوید که چه چیزهایی بخورید. در حالیکه نادیده گرفتن علت انتخاب هایی که داشتید، در بلند مدت بی تأثیر است.

داشتن اطلاعات مواد غذایی مهم است، اما چنین دانشی تنها یک قطعه از کل قطعات پازل است. راز حقیقی درک رفتارها و انگیزه های فردی آن هم به صورت ریشه ای است و استفاده از این اطلاعات تأثیر معناداری روی سلامت شما دارد. براین اساس سلامتی خوب از مغز شروع می شود نه از بشقاب.

قدرت اراده؛ یک منبع محدود است

اولین چیزی که باید درک کنید این است که ما کمتر از چیزی که تصور می کنیم روی تصمیم های خورد و خوراک مان کنترل داریم. می خواهیم که باور کنیم، می توانیم هرزمان که اراده کردیم به جای همبرگر یک سالاد سفارش دهیم.

این درحالی است که خودداری چیزی نیست که ما صرفا آن را خاموش و یا روشن کنیم؛ در نتیجه فرآیند تصمیم گیری به ویژه وقتی که صحبت از غذا به میان می آید، پیچیده تر می شود.

تقریبا بیست درصد از کالری هایی که روزانه مصرف می کنیم توسط مغزمان مصرف می شود، چرا که فعالیت مغز پرهزینه است و به مواردی چون خودداری و تصمیم گیری نمی توان به صورت نامحدود متکی بود. در نتیجه اراده یک منبع محدود است.

اراده و عزم راسخ چون ماهیچه ای که مدام ورزش می کند، ضعیف خواهد شد. تمام تصمیم هایی که در طول روز می گیرید، اراده را تهی می کند و زمانی که می خواهید جریان توانایی انتخاب غذای سالم را نسبت به غذاهای معمول فعال کنید، اراده به سرعت خالی می شود.

نکته جالب اینجاست که افزایش قند خون تاحدی می تواند به بازگرداندن اراده کمک کند، اما یافتن یک راه سالم برای افزایش قند خون درحالی که اراده خالی شده، خود یک معضل است. مغزهای خسته ساده تر از سایر شرایط شیرینی را به خود جذب می کنند.

روش مغز برای مقابله با بی اراده گی

روشی که مغز برای رویارویی با معضل اراده در پیش می گیرد، مکانیزه کردن تصمیم های ما تا حد ممکن است. مغز این کار را با ایجاد عادت ها انجام می دهد. عادت ها رفتارهای خاصی هستند که در پاسخ به یک محرک یا اشاره صورت می گیرد.

از سوی دیگر رفتارها همواره با نوعی پاداش همراه هستند که به نوبه خود انگیزه را تقویت می کند. برای مثال، شنیدن یک وز وز از جیب لباس اشاره به این مسئله می کند که باید دست خود را در جیب کرده، تلفن را گرفته، آن را بیرون آورید و به صفحه آن نگاه کنید.

این اطلاعاتی که می بینید موجب می شوند اندکی دوپامین در مغز در قسمت پاداش مغز آزاد شود. ما انسان ها عاشق تازگی هستیم، این امر توضیح می دهد که چرا اکثر ما یک پاسخ انعکاسی به چک کردن دستگاه های تلفن همراه خود هنگام دریافت یک صدای هشدار داریم. عادت ها به این شکل متولد می شود.

وقتی عادت ها نهادینه شدند به طور خودکار بدون خرج کردن هیچ اراده یا تلاش ذهنی رخ می دهند.

دانشمندان تخمین زده اند که نود درصد تصمیم های غذایی روزانه ما در نتیجه عادت هستند. این امر انرژی مغزمان را برای انتخاب های دشوارتر حفظ می کند.

این اطلاعات چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

نکته اول اینکه، این اطلاعات بیان شده نشان می دهد که اراده به طور خاص به عنوان ابزاری برای رسیدن به کاهش وزن قابل اتکا نیست و بهتر است که ما تلاش خود را برای ایجاد عادت های سالم به کار گیریم.

نکته بعدی اینکه این اطلاعات به ما می آموزد که هر عادتی که می خواهیم به دست آوریم باید از یک پاداش معنا دار بهرمند شویم، تا این عادت باقی بماند. احتمال می توانید حدس بزنید که وعده مبهم لاغری در آینده به عنوان این پاداش کافی نیست. این جایزه برای هر عادت باید فوری و ملموس باشد.

به منظور رسیدن به کنترل وزن در بلند مدت باید غذاهای سالم پیدا کنید که از خوردنشان لذت می برید، انجام فعالیت های فیزیکی و گذراندن وقت، به کارهایی که دوست دارید، می تواند این فرآیند را راحت تر و در دسترس تر کند.

برای لاغری روی مغزتان کار کنید

استفاده از قدرت اراده برای یک رژیم محدود کننده دشوار و به شدت غیرمطلوب است، و بسیاری از افراد در رابطه با عدم تأثیر چنین رژیمی می توانند یک آه بلند بکشند.

برای دسترسی به موفقیت نهایی در سلامت و کاهش وزن بهتر است از همه رژیم ها دست برداریم و به فکر ساختن و ایجاد کردن عادات سالمی باشیم که از آن لذت می بریم.

از صبحانه شروع کنیم

برای رسیدن به چنین نقطه ای باید با موضوع ساده ای چون صبحانه آغاز کنیم. آماده کردن صبحانه ای که شامل غلات صبحانه با بادام و شیر و دارچین می شود تنها دو دقیقه وقت لازم دارد و در نهایت صبحانه ای دلپذیر فراهم شده است.

بهتر است به خرید یک قدم سنج فکرکرده و خود را مجبور کنید روزانه ده هزار قدم طی کنید. تنظیم و رسیدن به یک هدف قابل دسترسی یک پاداش بسیار قدرتمند است، این مسئله یکی از دلایلی است که مردم به بازی های ویدئویی ابراز علاقه می کنند.

ایجاد عادت های سالم

از آنجا که مغز ما به سادگی مغلوب می شود، تلاش نکنید که در یک زمان عادات بسیاری برای خودتان ایجاد کنید. کار کردن روی دو تا سه عادت در یک زمان هدف مناسبی است.

عادت ها از دو هفته تا شش ماه ریشه می گیرند اما به طور متوسط دو ماه زمان لازم است تا یک عادت نهادینه شود. بهتر است با عادت های ساده کار را شروع کنید. وقتی که به قدر کافی از عادت های خوب برخوردار شده، در آن زمان سلامتی شما از خودش محافظت می کند. در کنار اصلاح عادات نادرست غذا خوردن، عوامل روان شناختی را نیز باید لحاظ کرد. در ادامه این مطلب، به شما راهکارهایی ارائه می شود تا اضافه وزن خود را مدیریت کنید و مغزتان را آموزش دهید تا مثل یک آدم لاغر فکر کند! برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۱ – الکی نگویید دست خودم نیست

بعضی افراد ادعا می کنند که غذا خوردن شان غیر ارادی است. به طور مثال امکان دارد وقتی دچار استرس می شوند یک یا دو ساندویچ بزرگ بخورند بدون آن که به اندازه ای که می خورند، توجه کنند. هرچند این نوع غذا خوردن غیرارادی به نظر می رسد، اما واقعا این طور نیست! و این شما هستید که تصمیم می گیرید چه قدر بخورید. در مثال مطرح شده، شما تصمیم گرفته بودید که ساندویچ بخورید و اگر خوردنتان غیر ارادی بود باید کاغذ دور آن را هم می خوردید. در حالی که این کار را نکرده اید! برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۲ – بر این احساس که مورد بی عدالتی قرار گرفته اید، غلبه کنید

بسیاری از افراد مبتلا به چاقی از این که همیشه مجبور هستند غذاخوردن شان را کنترل کنند، احساس بی عدالتی می کنند. آن ها با حسرت به شرایط افراد لاغر فکر می کنند که هرچه قدر می خورند، چاق نمی شوند. این وضعیت افسوس برانگیز است، ولی شما آن چه را که مجبورید برای کاهش وزن انجام دهید، بپذیرید، پیش بروید و آن را انجام دهید و همیشه بابت این پشتکارتان، احساس غرور داشته باشید. برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۳ – افکار مخرب و خطاهای فکری تان را شناسایی کنید

به نظر می رسد افرادی که اضافه وزن دارند، خطاهای فکری مشخصی دارند که اگر آن ها را شناسایی و اصلاح نکنند، در کاهش وزن به مشکل برمی خورند؛ برای مثال چند خطای فکری به این شرح است:

استدلال های هیجانی:

این افراد گاه فکر می کنند تصورات شان درست است! حتی اگر شواهد بر خلاف آن باشد؛ بنابراین دست از تلاش برمی دارند. ممکن است پس از مدتی رژیم گرفتن با خود بگویند «از کاهش وزن ناامید شده ام بنابراین آن را ادامه نمی دهم». واقعیت این است که هر انسانی در مراحل رسیدن به هر هدفی که کمی سختی داشته باشد، ناامید می شود. ولی این دلیل نمی شود تا با احساس چنین شرایطی و استدلال های هیجانی، دست از تلاش برای رسیدن به هدف خود بردارد.

نداشتن قضاوت مناسبی از خود:

این افراد خودشان را به شیوه ای کاملا منفی و بدون این که کلیت خودشان را در نظر بگیرند، قضاوت می کنند. به طور مثال، با خودشان می گویند: «به خاطر پر خوری امروز، من آدم بدی هستم» در حالی که بد نیستند و فقط رفتارهایشان برای غذا خوردن، مناسب نیست. همین تصور منفی از خودتان باعث می شود که در راه رسیدن به هدفتان خیلی زود دلسرد شوید. برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۴ – هیجان های منفی تان را مدیریت کنید

بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، برای کنترل هیجان های منفی به غذا خوردن روی می آورند. به طور مثال، آن ها این گونه فکر می کنند که چون غمگین هستم، پس مجبورم چیزی بخورم تا آرام شوم ولی افراد عادی وقتی هیجان خاصی را تجربه می کنند، لزوما با غذا خوردن خود را آرام نمی کنند.
بهترین روش آن است که هیجان های منفی را شناسایی و آن را از احساس گرسنگی متمایز کنید. برای مدیریت هیجان ها باید نشانه های هیجان های مختلف را بشناسید و نسبت به آن ها هوشیار باشید. ضمن این که می توانید روش های جایگزینی را بیابید تا در موقعیت های استرس زا و هیجان آور، از آن ها بهره ببرید. برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۵ – بین هوس و گرسنگی تفاوت قائل شوید

یک تحقیق علمی نشان می دهد، بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، بین گرسنگی و سایر احساس هایی که حس گرسنگی ایجاد می کند، تفاوت قائل نیستند. بعضی هایشان حتی احساس دلشوره را با گرسنگی اشتباه می گیرند.
زمانی که شما گرسنه نیستید و فقط دلتان می خواهد که چیزی بخورید، در واقع شما «میل» به غذا دارید. وقتی که میل شدید به خوردن یک نوع غذای خاص یا خوراکی همراهتان را دارید، شما «هوس» غذا کرده اید.
وقتی هم چند ساعتی از آخرین باری که غذا خورده اید گذشته است و احساس می کنید که شکمتان خالی است، شما گرسنه هستید. پرهیز از غذا خوردن زمانی که شما گرسنه نیستید و صرفاً «میل» یا «هوس» دارید، یکی از جنبه های موفقیت در کاهش وزن است. برای لاغری روی مغزتان کار کنید

۶ – استرستان را کنترل کنید

معمولاً استرس های شدید و به مدت طولانی، موجب پرخوری می شود. پس به مدیریت استرس بپردازید. همــچنیـــن خــــــوب بخــــوابید چراکه بد خوابی یکی از دلایل استرس است و همان طور که خواندید، استرس هم یکی از دلایل پرخوری و چاقی است.

برای لاغری روی مغزتان کار کنید

جالب است بدانید در حالی که افراد معمولی می خورند تا سیر شوند، افراد چاق می خورند تا خسته شوند. همچنین این افراد هر زمان که دچار غم، استرس، ضعف، خستگی و آشفتگی هیجانی هستند و حتی در زمان شادی به خوردن روی می آورند و نوسان های خلقی خود را این گونه جبران می کنند.
بنابراین اگر برای کاهش وزن جدی هستید، بهتر است به جای رژیم غذایی بیشتر روی مغزتان تمرکز کنید. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا