مقاله

لاغری با گول زدن مغز

لاغری با گول زدن مغز

لاغری با گول زدن مغز _ بر اساس جدیدترین تحقیقات انجام شده، تحریک سلول های مغزی می تواند باعث گول خوردن مغز افراد گردد .یک پژوهش انجام شده توسط دانشمندان انگلیسی، حاکی از این است که با استفاده از نوعی هورمون، که به مغز القاء می‌کند معده انسان پر است، می‌توان اشتها را کاهش داد. بدین ترتیب، این هورمون با اثر جادویی خود سبب لاغری افراد چاق خواهد شد.

دانشمندان با تحقیق بر دو گروه از افرادی که رژیم لاغری داشتند، دریافتند، تزریق نوعی هورمون گوارشی به نام اکسینتومودولین
به افراد، باعث می‌شود اشتهای آنها نسبت به گروه دوم، چهار برابر بیشتر کاهش یابد.
پژوهشگران همچنین می‌گویند، این هورمون فاقد عوارض نامطلوب جانبی بوده و سبب کاهش لذت غذاخوردن نیز نمی‌شود.

لاغری و کاهش وزن

خیلی از ما می‌دانیم، بهترین راهکار کاهش وزن ایجاد تعادلی منطقی بین کالری ورودی به بدن و کالری مصرفی است. تمام برنامه‌های غذایی موفق، از طریق سوزاندن کالری ورودی و کسری کالری بدن عمل می‌کنند. این امر با ترکیب مناسبی از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی امکان‌پذیر است.

اما نکته مهم در اینجاست که در این مسیر باید آهسته و پیوسته به سمت جلو حرکت کرد. شاید شما هم جزء کسانی بوده‌اید، که بارها تلاش کرده‌اید وزن خود را کاهش دهید، اما با شکست مواجه شده‌اید.

نکته:

دلیل این امر آن است که، بدن به ویژه اوایل دوره لاغری به تغییرات واکنش نشان می‌دهد و سعی می‌کند ساز مخالف بزند؛ به خصوص زمانی که با تمایلات شدید غذایی و احساس گرسنگی روبه‌رو می‌شویم. بنابراین، راز موفقیت رژیم غذایی در استفاده از قدرت ذهن و مغز نهفته است.

لاغری با گول زدن مغز! چگونه؟

عاموت، دانشمند عصب‌شناسی است که تحقیقات زیادی درباره مغز انجام داده و تالیفات متعددی در این زمینه دارد. او موافق سرسخت روشی است که آن را “آگاهانه خوردن” می‌نامند. آگاهانه خوردن، مصرف مواد غذایی، با لذت و توجه به ارزش تغذیه‌ای آن هاست. او می‌گوید،که باید به حس سیری و گرسنگی توجه کرد و از تاثیر خوردن بر بدن آگاه بود.

گاهی وقت ها، تنها فریب دادن ذهن به مصرف غذاها، می تواند احساس سیری را به شما القا کند. فاکتورهای مختلفی از اندازه، رنگ، شکل بشقاب، و حتی سنگینی وزن چنگال یا بشقاب گرفته، تا مصرف غذا در بشقاب قرمز، و از آن بهتر در بشقاب آبی، تمایل شما را برای مصرف غذای بیشتر کاهش یا افزایش داده، و موجب چاقی یا کاهش وزن و لاغر شدن تان می شود.
توجه:
این که صبحانه یا میان وعده ها، شما را به چه میزان سیر می کند، به ذهن شما بستگی دارد. خوردن و نوشیدن، به عوامل متفاوتی مثل عطر و بوی پراکنده در فضا، و یا حتی موسیقی که در هنگام صرف غذا گوش می کنید، بستگی دارد. این فاکتورها، نقش مهمی در میزان غذای مصرفی شما دارد. باور کنید، رعایت تمام این نکات به ظاهر ساده، می تواند برای کاهش وزن و لاغری شما موثر باشد.


راهکارهای لاغری با گول زدن مغز

در ادامه شما را با برخی از این راهکارهای روانشناسانه، برای گول زدن مغز آشنا خواهیم کرد، تا بتوانید در کنار حفظ سلامتی، ذهن را آماده پذیرش برنامه‌های غذایی و انجام تمرینات ورزشی کرده، و سختی‌های پیش‌رو را از میان بر‌دارید. ضمن اینکه، شما می‌توانید از راه‌حل‌های گفته شده برای غلبه بر مغز خود استفاده کنید، و با صبر و شکیبایی به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید. با ما همراه باشید:

لاغری و تاثیر رنگ

رنگ بشقابی که برای دسر خوردن خود انتخاب می کنید، اهمیت زیادی در انتخاب رفتارهای غذایی سالم یا ناسالم دارد. در یکی از مطالعات، نشان داده شد که یک دسر توت فرنگی در یک بشقاب سفید، ۱۰ درصد شیرین تر از زمانی به نظر می رسد که در بشقاب مشکی مصرف می شود. به طور کلی، رنگ آبی فرآیندی را در مغز آغاز می‌کند که به موجب آن جذابیت غذا کاهش می‌یابد.
وقتی احساس کنید غذای شما بیش از حد شیرین است، مقدار شیرین کننده هایی را که در غذای خود استفاده می کنید، کاهش خواهید داد. رعایت همین مساله بنظر پیش پا افتاده می تواند شما را به هدف تان یعنی لاغری با گول زدن مغز نزدیک تر کند.

برای کاهش اشتها همه چیز را آبی کنید

رنگ آبی از دسته رنگ های سرد و آرام بخش می باشد. با دیدن این رنگ فرد احساس آرامش کرده و حرکات و رفتار او آهسته می شود. این موضوع درمورد خوردن غذا نیز برقرار است. اگر در مکانی باشید که دیوار ها یا میز ناهار خوری یا حتی ظروفی که در آن روزانه برای غذا استفاده می کنید به رنگ آبی باشد به میزان قابل توجهی اشتها را کاهش داده و فرد تشویق به آهسته خوردن غذا می شود . حتی می توانید داخل یخچال تان نیز از لامپ آبی استفاده کنید تا هر زمان در یخچال را به قصد برداشت خوراکی باز می‌کنید پشیمان شوید.

شاید یکی ازدلایلی که از زمان های انسان های نخستین برای رنگ آبی مطرح بوده سمی بودن خوراکی های آبی رنگ در طبعیت بوده و آن ها با دانستن سمی بودن این گونه مواد خوراکی میلشان به خوردن آن ها کاهش می یافت . پس برای اینکه بدن شما به میزان کمتری کالری دریافت کند و میزان اشتهایتان کم شود بهتر است از بشقاب و لیوان آبی رنگ ، سفره آبی و مکانی که دیوارهای آبی داشته باشد غذایتان را بخورید

لاغری با گول زدن مغز با وزن بشقاب!

یکی از بزرگترین چالش های کمتر غذا خوردن این است که مقدار کم، مصرف غذاهای کم کالری، شما را راضی نمی کند. اما احساسات شما می توانند ذهن شما را فریب دهند، که غذای کافی مصرف کرده اید و حتی گاهی احساس کنید، بیش از حد غذا مصرف کرده اید.
بشقاب یا کاسه ی حاوی غذای خود را از روی سفره بردارید. مغز شما نمی تواند به درستی تشخیص دهد آنچه که برداشته اید غذاست یا تنها بشقاب آن. وزن بشقاب یا کاسه در دستان شما، به مغز شما این سیگنال را می دهد که غذای شما کاملا سیر کننده است، بنابراین، زودتر سیر خواهید شد.

شمع‌های معطر با بوی وانیل

بوهای شیرین می‌تواند جلوی گرسنگی و اشتها را بگیرد. یکی از روش‌های فریب دادن ذهن یا مغز، برای کاهش حجم غذا، استشمام عطر وانیل است.
این روش در تحقیقی بر روی یکصد و شصت نفر مورد آزمون قرار گرفت و به طور متوسط باعث کاهش وزنی به میزان 1.8 کیلوگرم در هر فرد شد. روشن کردن شمع‌های وانیلی حین شام، وسوسه خوردن دسر را به کلی سرکوب می‌کند.

گوش کردن موسیقی آرام

حتی احساس شنوایی نیز نقش مهمی در طعم غذا دارد. به همین دلیل است که برخی از رستوران ها، موسیقی پخش می کنند. اگر می خواهید زودتر احساس سیری کنید، حتما در هنگام غذا خوردن، موسیقی آرام گوش دهید.
موسیقی های آرام تاثیر بیشتری در کاهش مصرف غذا دارند تا موسیقی های تند. موسیقی با صدای بلند نیز تحریک کننده است و انگیزه ی بیشتری برای مصرف غذا، به ویژه غذاهای ناسالم به شما می دهد.

تمرکز روی غذا

توجه به غذا موجب می شود، مغز سیگنالی بر این مبنا صادر کند که باید غذای خود را متوقف کنید. هر چه تصویر متمرکزتری از غذای خود دریافت کنید، زودتر احساس سیری خواهید کرد. این به معنای از بین بردن تمام چیزهای روی میز است که حواس شما را پرت می کند. سعی کنید کاملا در غذای خود غرق شوید. تلویزیون را خاموش کنید و بر روی چیزی که می خورید متمرکز شوید. ظرف غذای خود را بالا بیاورید و استشمام کنید! تا برای متمرکز شدن از حواس دیگر نیز کمک بگیرید.

کمبود هورمون GLP-1 در مغز

تا حالا، به این موضوع توجه کرده‌اید چرا برخی افراد با یک کاسه سالاد سیر می‌شوند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند همبرگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده بخورند؟
ظاهراً کمبود یک هورمون در مغز، مقصر اصلی این شرایط است. طبق یک تحقیق جدید، سطح پایین هورمونی به نام GLP-1 در موش‌ها منجر به پرخوری می‌شود، که باعث می‌شود موش‌ها مواد غذایی پرچرب را ترجیح دهند. سطح کافی این هورمون که از سلول‌های روده کوچک و مغز ترشح می‌شود، سیگنال سیری را ارسال می‌کند.
برای حل این مشکل شما می‌توانید از طریق خواب کافی، یعنی با خوابانیدن مغز، سطح این هورمون را افزایش دهید. البته این خواب بهتر است در ابتدای شب تا اوایل روز باشد. تا سیستم لاغری با گول زدن مغز بهتر عمل کند.

سیگنال های مغزی پرخوری

خوردن لذت‌بخش است و این موضوع در تحقیقات به اثبات رسیده است. علت لذت‌بخش بودن خوردن، این است که خوردن باعث ترشح دوپامین می‌شود؛ همان هورمون خوشحالی که مرکز پاداش را در مغز فعال می‌کند، و باعث می‌شود رفتاری که ما را خوشحال می‌کند، ادامه دهیم.
اگر ذهن آگاه باشد که ترکیب مواد غذایی پرنمک، پرشکر و پرچرب باعث می‌شود، که مغز بیشتر هوس خوردن کند؛ مصرف مواد غذایی پرچرب را محدود می کند. تا فرآیند لاغری با گول زدن مغز باور پذیرتر شود.

غلبه نیازهای روانی بر نیازهای فیزیکی

دانشمندان اثبات کرده‌اند پرخوری اغلب تلاشی برای ارضای یک نیاز عاطفی است تا رفع گرسنگی واقعی. در یک تحقیق جدید که ۱۴۴۷ دانشجوی مؤنث در آن شرکت داشتند، چهل درصد از شرکت‌کنندگان قبول کردند که طی ماه گذشته، پرخوری کرده‌اند. علت این پرخوری با افسردگی، و احساسی خارج از کنترل، ارتباط داشت.

طبق یک تحقیق جدید، خوردن در شب با افسردگی ارتباط دارد. در نتیجه اگر افسرده هستید، ساعات پایانی شب بیشتر می خورید. برای کنترل این وضعیت، برنامه های طنز و شاد تلویزیون را تماشا کنید. حتی می توانید تمرینات یوگای خنده را برای لاغری با گول زدن مغز بکار بگیرید.

تاثیر چربی های شکم و ران بر مغز

حتماً می‌دانید زمانی که تحت فشار و استرس هستید، مغز باعث می‌شود هوس مواد غذایی مختلفی را بکنید. جالب بدانید، طبق یک تحقیق جدید، چربی‌های شکم و ران، سیگنال‌هایی ارسال می‌کنند که مانع غیرفعال کردن عکس‌العمل مغز نسبت به استرس می‌شود. در نتیجه همواره احساس گرسنگی دارید و بیشتر می‌خورید.
در کمال تعجب شما، تحقیقات نشان داده‌اند کافئین موجود در چای و مخصوصا در قهوه، می‌تواند استرس شما را بیشتر کند. در نتیجه، بهتر است قهوه یا چای کمتری بنوشید، تا سطح هورمون استرس را ثابت نگه دارید. برای اجرای روش لاغری با گول زدن مغز هم می توانید مقداری آلبالو در آبجوش بریزید تا رنگ آن را تیره کند.


کلام آخر لاغری با گول زدن مغز

اگر اطلاعات کافی و لازم در مورد کاهش وزن در سبک زندگی فردی وجود نداشته باشد، روند لاغری بسیار چالش برانگیز خواهد بود. با دانستن برخی از راهکارهای مفید خواهید توانست وزن خود را کاهش داده و در نگه داشتن وزن مطلوب نیز توفیق داشته باشید.

همان طور که می دانید آگاهی از قدرت ذهن می تواند، بی اندازه در پیشرفت افراد نقش داشته باشد. بنابراین، استفاده از همین قدرت در روند لاغری نیز بسیار کارآمد باشد. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا