معرفی کتاب

کتاب نقاط ضعف شما

کتاب نقاط ضعف شما

کتاب نقاط ضعف شما Your erroneous zones ؛ کتابی موفق و پرفروش درزمینهٔ روانشناسی، اثری دیگر از نویسنده محبوب و دوست‌داشتنی وین دایر Wayne Dyer است. وین دایر در 10 مه 1940 دیده به جهان گشود و در 29 اوت سال 2015 خیل انبوه دوستداران و علاقه‌مندان خود را در سراسر جهان تنها گذاشت و رفت و شامگاه شنبه 7 شهریور 1394 تنها صدا سیمای ما بود که از کنار این خبر به‌ سادگی گذشت وگرنه رسانه‌های دیگر دنیا بسیار به او پرداختند چرا که وین دایر چهره‌ای بسیار مشهور و رسانه‌ای بود.

دکتر وین دایر نویسنده و روانشناسی است که همیشه آثارشان جزو پرفروش‌ترین‌ها در حوزهٔ روانشناسی بوده است. او در کتاب نقاط ضعف شما ،  هم به شکلی مؤثر سعی میکند ذهن خواننده را با واقعیت‌ها روبه‌رو سازد.
او در ابتدای کتاب نقاط ضعف شما از خواننده می‌خواهد که مسئول زندگی خود باشد و آن را بپذیرد؛ همان‌طور که هست، با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش.

در مرحلهٔ بعد عشق را تعبیر می­‌کند و می‌گوید که انسان باید خود را باور داشته باشد و عاشق خودش باشد. او همچنین به این مسئله اشاره می‌کند که چرا باید گاهی به خودمان برگردیم، نقاط ضعف‌مان را پیدا کنیم و در تلاش برای رفع آن‌ها باشیم. دکتر وین دایر مخاطب را وادار می‌کند تا ویژگی‌های پنهان و رازآلود وجودی‌اش را بشناسد و در جایی از کتاب می‌گوید: «شما باید با اتکا به توان عاطفی خودتان هرچیزی را که می­‌خواهید، انتخاب کنید. درواقع شما توان کنترل عواطف خودتان را دارید و می‌­توانید در آن کاملا موفق باشید.»

آیین و رسوم بیهوده و ناکارآمد از موضوعات دیگری است که نویسنده به آن پرداخته و به خواننده کمک می‌کند تا در برابر آنها از خود محافظت کند. نویسنده ابتدا سعی می‌­کند با زبانی گویا و دوستانه نقاط ضعف را تعریف کند و سپس با ذکر مثال، راهکاری برای غلبه بر آن ارائه کند. مثلا او سعی دارد تا تعریف درستی از عدالت بیان کند، افراد را از دنبال کردن بهانه‌ها باز دارد، تعلل را نهی ­کند و خواننده را به داشتن استقلال شخصیتی تشویق کند.

موضوع کتاب نقاط ضعف شما

بسیاری از افراد دوست دارند که فقط بر نقاط قوت خود تمرکز کنند و بهترین کارها را برای به حداکثر رساندن ویژگی‌های مثبتشان انجام دهند. آن‌ها دوست ندارند و می‌ترسند که درباره نقاط ضعف آن‌ها صحبت و بحث شود آن‌ها دوست دارند که این نقاط ضعف در درون جعبه‌ای ریخته و در زیرخاک مدفون شود و همواره با نقاط قوت خود زندگی کنند. ولی آنچه حائز اهمیت است این است که برای ارتقای شخصیت فردی باید نقاط ضعف خود را پیدا و آن‌ها را درک کرده و جهت برطرف نمودن آن‌ها اقداماتی را اتخاذ کرد.

در واقع، کنار گذاشتن و نادیده انگاشتن نقاط ضعف می‌تواند بسیاری از رؤیاهای شمارا سرکوب کند، و شمارا از انجام بسیاری از کارهای بزرگ در زندگی‌تان بازدارد. در حقیقت، شما با اصلاح و بهبود ضعف‌ها، خود را قوی‌تر می‌کنید و می‌تواند در بهبود شخصیت منحصربه‌فردتان کمک نماید. تا جایی که حتی پی بردن به نقاط ضعفتان می‌تواند به شما در مبارزه با بیماری‌های روحی مختلف کمک کند و دانستن نقطه‌ضعف‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا به نسخه‌ی بهتر از خود تبدیل شوید.

پشت جلد کتاب نقاط ضعف شما

کتاب نقاط ضعف شما، ترجمه یکی از کتب پر تیراژ آمریکا، در زمینه روانشناسی است. نویسنده این کتاب، به عنوان یک روانشناس که دارای سال‌ها تجربه در عرصه روان درمانی است، در جهت اعتلای بهداشت روانی کشورش به تالیف این کتاب پرداخته است. وی مسایل روانی مددجویان جامعه‌اش را که نیازمند به تدابیر روان درمانگرانه است با دیدی آسیب شناسانه مورد کنکاش قرار می‌دهد. نگارنده ضمن ارایه نمونه های عینی از مسایل رفتاری رایجی که در جامعه‌اش موجود است به شناسایی نقاط ضعف افراد جامعه پرداخته است.

ساختار کتاب نقاط ضعف شما

کتاب نقاط ضعف شما دارای 12 فصل می باشد که هر فصل این کتاب همانند یک جلسه مشاوره نگاشته شده است .هدف از این کار یافتن نقاط ضعف و رفتار خود تباهی گر شماست.
تاکید این کتاب بر این نکته است که به شما بفهماند چرا شما دچار رفتار خودشکنانه شده اید، سپس رفتارهای خاصی که در قالب این نقاط ضعف قرار می گیرند، به تفصیل تشریح می گردند.

انواع رفتاری که ما درموردشان صحبت می کنیم، اعمال روزمره ای هستند که ممکن است کلا رفتار مورد قبولی باشد، ولی در واقع، برای خوشبختی تان زیان بار است.
در کتاب نقاط ضعف شما هیچ مثالی از بیماران مبتلا به اخلالات شدید عاطفی ارائه نمی گردد، بلکه، بیشتر در مورد رفتارهایی که هر روز از ما سر میزند صحبت می شود.

برخی از عناوین کتاب نقاط ضعف شما عبارت‌اند از” :مسئول زندگی خود باشید”، “نخستین عشق”، “کشف ناشناخته‌ها”، “آیین و رسوم بیهوده را از سر راه خود بردارید”، “هم اکنون به تعلل خود خاتمه دهید”، “استقلال خود را اعلام کنید”، “وداع با خشم “و “چهره شخصی که همه نقاط ضعف خود را حذف کرده است .”

توجه:

کتاب حاضر نخستین بار تحت عنوان “چگونه شخصیت سالم‌تر بیاییم غلبه بر عصبیت” با ترجمه بدر‌زمان نیک‌فطرت توسط انتشارات زمان منتشر، و سپس تحت عناوین متفاوت و مترجمان مختلف توسط ناشران متفاوت در سال‌‌های مختلف منتشر شده است.”

وین دایر در قسمتی از مقدمه کتاب نقاط ضعف شما این گونه نوشته است:

تغییر رفتار کار مشکلی است.
وقتی که شما مثل اکثر مردم می خواهید احساسات، افکار و رفتار خودشکنانه خود را از بین ببرید، هر جزئی از وجودتان در برابر این تغییر مقاومت می کند .
فکر می کنم که شما این کتاب را دوست خواهید داشت. من که را دوست دارم و از نوشتنش هم لذت می برم.

اعتقاد ندارم که با زبان گستاخانه ای به بهداشت روانی بپردازیم، همینطور هم با با این نظر موافق نیستم که باید با زبان خشک و پر از اصطلاحات سربسته به این موضوع توجه کنیم .
من سعی کرده ام که از هر گونه بیان پیچیده ای دوری وَرزَم .چرا که به نظر من خوشبخت بودن چیز پیچیده ای نیست.

درباره کتاب نقاط ضعف شما

در کتاب نقاط ضعف شما تکنیک‌هایی بکار رفته تا شما بهتر نقاط ضعف خود را پیدا کنید به شما کمک می‌کند تا بدانید که در چه‌کارهایی ضعیف هستید؟ دیگران چه ضعف‌هایی در شما می‌بینند؟ چه تهدیداتی ممکن است به توفیق شما صدمه بزند؟ نقاط ضعف، شمارا در معرض چه تهدیداتی قرار می‌دهد؟

ما انسان‌ها قادریم ضعف‌های خود را به قوت تبدیل کنیم و لازمه این کار تمرین و اراده محکم است هیچ‌کس با ضعفی به دنیا نمی‌آید که نتواند آن‌ها را تغییر دهد. در این دنیای بزرگ انسان‌هایی بی‌شمار هستند که توانسته‌اند بر نقاط ضعف خود غلبه کنند و آن‌ها را به قوت تبدیل کنند و در کسب‌وکار و زمینه کاری، حرفه‌ای، اجتماعی و خانوادگی موفق شوند کارهایی که شاید هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد، به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کرند.


حکایت پند آموز از نقطه ضعف

گاهی می‌شود از نقطه‌ضعف برای پیشرفت استفاده کرد شاید شما داستان آن کودک ده‌ساله که دست چپش در یک حادثه رانندگی از بازو قطع‌شده بود را شنیده باشید…!
ماجرا از این قرار است که روزی پدرش او را برای یادگیری فنون رزمی به یک استاد می‌سپارد تا استاد از فرزندش یک قهرمان بسازد. استاد می‌پذیرد و به پدر قول داد که یک سال بعد می‌تواند فرزندش را در مقام قهرمانی کل باشگاه‌ها ببیند. استاد در طول شش ماه فقط روی بدن‌سازی کودک کارکرد و در عرض این شش ماه حتی یک فن جودو به او تعلیم نداد. بعد از شش ماه خبر رسید که یک ماه بعد مسابقات محلی در شهر برگزار می‌شود و استاد در طول این یک ماه فقط یک فن به او آموزش داد.

سرانجام مسابقات آغاز شد و کودک توانست در میان اعجاب همگان، با آن یک فن همه حریفان خود را شکست دهد. سه ماه بعد کودک توانست در مسابقات بین باشگاه‌ها نیز با استفاده از همان تک فن برنده شود. وقتی مسابقات به پایان رسید، کودک از استاد راز پیروزی‌اش را پرسید. استاد گفت، دلیل پیروزی تو این بود که اولاً به همان یک فن به‌خوبی مسلط بودی. ثانیاً تنها امیدت همان یک فن بود و سوم اینکه تنها راه شناخت شده برای مقابله با این فن؛ گرفتن دست چپ حریف بود که تو چنین دستی نداشتی. ما باید یاد بگیریم در زندگی از نقاط ضعف خود به‌عنوان نقاط قوت استفاده کنیم. راز موفقیت در زندگی داشتن امکانات زیاد نیست، بلکه استفاده از بی امکانی به‌عنوان نقطه قوت است.


نکات مهم کتاب نقاط ضعف شما

اولین و روشن ترین خصیصه ی آن ها که نقاط ضعف خود را حذف کرده اند، عشق به زندگی است. نسبت به هر چیز راحت تا می کنند، وقت خود را بیهوده صرف شِکوِه و شکایت نمی کنند، به زندگی علاقمندند و از همه چیز آن لذت می برند. غُر و لُند و شیون و زاری، یا حتی آه و ناله نمی کنند. عمیقا واقعیت موجود را می پذیرند و با قابلیتی شگرف سعی می کنند که در هر وضعیتی از زندگی لذت ببرند. اگر از آن ها بپرسید از چه چیز بدشان می آید به سختی می توانند پاسخی بیابند، هرگز لحظات فعلی خود را صرف شکایت از ناملایمات نمی کنند. عاری از احساس گناه و اضطراب هستند و از طریق آن ها، لحظات فعلی را قربانی رویدادهای گذشته نمی سازند.

این را قبول دارند که مرتکب اشتباه می شوند، ولی با خود عهد می کنند از تکرار هر رفتار زیانباری اجتناب کنند. آن ها وقت خود را صرف تأسف خوردن برای گناهانشان نمی کنند. رهایی از احساس گناه نشانه ی بارز افراد سالم است. آن ها این واقعیت را می پذیرند که گذشته سپری شده است و ناراحتی به هر مقدار که باشد باز نمی تواند گذشته را تغییر دهد. عبرت گرفتن از گذشته بسیار بهتر از سرزنش کردن گذشته است. از آینده دلشوره ندارند. شرایطی که بسیاری از مردم را به جنون می کشاند، بر این عده تأثیری ندارد. لحظات فعلی خود را صرف نگرانی از آینده ای نمی کنند که هیچ کنترلی بر آن ندارند.


وین دایر در کتاب نقاط ضعف شما می‌گوید:

شما یک فرد باهوش و روشنفکرید زیرا یک اسلحه قوی بر ضد (خرد شدن اعصاب) دارید.
هر زمان که شما یاد گرفتید و توانستید آنچه را انتخاب کرده‌اید، احساس کنید، شما در جاده‌ی هوشیاری قرارگرفته‌اید، جاده‌ای که هیچ انحرافی به خرد شدن اعصاب ندارد.
شما همان‌قدر در اجتماع معرفی شدید که خودتان انتخاب کردید.
گله و شکایت نزد کسانی که از دستشان کاری برنمی‌آید، به شما کمکی نمی‌کند.
بهترین وسیله برای غمناک بودن آغاز آه و ناله کردن است.
اضطراب و نگرانی، بی‌فایده‌ترین نقطه‌ضعف‌هاست، درواقع بزرگ‌ترین دشمن اعصاب و انرژی انسان است

….

سعی کنید در دام امنیت خارجی نیفتید، زیرا قدرت و توانایی شمارا از بین می‌برد.
ترس از ناشناخته‌ها با نتیجه‌ی واقعیت‌ها تناسبی ندارد.
هر چیز ناشناخته‌ای برایتان چیزهای تازه کشف می‌کند.
سرزنش جزء، اتلاف وقت نتیجه‌ای ندارد.
منتظر عوض شدن دیگران نباشید. بدانید، هر شخصی این حق را دارد که هرچه می‌خواهد انتخاب نماید، حتی اگر آن چیز موافق میل و سلیقه‌ی شما نباشد.
قهرمانان واقعی دنیا وقت ندارند تا از دیگران انتقاد کنند.
عدم خنده راهی ست به‌سوی انواع مرض‌ها.
خشم مثل سایر نقاط ضعف هیچ فایده‌ای ندارد پس انتخابش نکنید.


آیا این کتاب برای شماست؟

اگر دوست دارید با بهبود کیفیت تفکرتان به نظم در زندگی برسید و زندگی‌تان روال بهتری داشته باشد، حتما این کتاب نقاط ضعف شما را بخوانید. این کتاب به کسانی که حاضر نیستند نقاط ضعف خود را باور کنند، کمک می‌کند تا خودشان نقاط ضعف‌شان را شناسایی کنند و با آن روبه‌رو شوند. همچنین این کتاب می‌تواند هدیه مناسبی برای کسانی باشد که عزت‌نفس کافی ندارند.


بخش‌هایی از کتاب نقاط ضعف شما

در سطر زیر جمله‌ای است که شما را در لحظه‌ٔ فعلی از حرکت بازمی‌دارد: «من صبر می‌کنم و کارها روبه‌راه خواهند شد.» برای برخی از مردم این جمله جزئی از زندگی‌شان شده است. آنها همیشه کاری را به یک روز واهی موکول می‌کنند.
مارک که یکی از مراجعه‌کننده‌های اخیر من بود، نزد من از زندگی زناشویی ناموفق خود شکایت میکرد. مارک پنجاه ساله بود و حدود سی سال بود که ازدواج کرده بود. وقتی که ما باب صحبت را در مورد ازدواجش را باز کردیم معلوم شد که سال‌هاست گله و شکایت‌های مارک تمامی ندارد. او در آن لحظه این جمله را بر زبان آورد:

«هرگز هیچ خیری از زندگی زناشویی‌ام، حتی در اوایل ازدواجم، ندیده‌ام.» من از مارک پرسیدم که چه چیز او را مجبور کرده که این همه سال را به بدبختی و نکبت بگذراند. او اعتراف کرد امیدوار بودم که کارها به‌خودی‌خود روبراه شوند. مارک حدود سی سال به این امید توسل جسته بود ولی باز مارک و همسرش از زندگی خود بهره‌ای نبرده بودند.

مارک ضمن صحبت راجع به زندگی زناشویی‌اش اقرار کرد که دست‌کم ده سال است که دچار ناتوانی جنسی شده است. من از او پرسیدم که چرا تا این مدت کاری برای این مسئله نکرده است. او جواب منفی داد و فقط تنها کاری که کرده، از مسائل جنسی بیشتر فاصله گرفته و امیدوار بوده که این مسئله خودش به‌مرور زمان حل خواهد شد. مارک باز حرف خود را تکرار کرد: مطمئن بودم کارها روبه‌راه خواهند شد.


چند جمله زیبا از وین دایر

• هر کس به دیگری زیانی برساند و یا ضربه‌ای به کسی بزند، بیشترین زیان را خود از آن خود خواهد دید، چرا که هر کس در دادگاه عدل الهی در برابر اعمال ناروا خودش مسئول است

• تنها راه تغییر عادت‌ها، تکرار رفتارهای تازه است.
• دورغ انفجاری است در اعتماد به نفس تو
• انتخاب با توست، می‌توانی بگوئی: صبح‌به‌خیر خدا جان
• آنان که به قضاوت زندگی می‌نشینند، از این حقیقت غافل‌اند که با صرف نیروی خود در این زمینه، خویشتن را از آرامش و صفای باطن محروم می‌کنند.

یكی از دوستانم به نام دوریس وارشی بعد از شنیدن یكی از سخنرانی هایم،شعری با عنوان «جهت های نو» را برایم نوشت كه در زیر می آورم:

می خواهم تا آنجا كه در توان دارم به سفر خود ادامه دهم

می خواهم به شوقی كه در روانم جاری است دست یابم

و به تغییر محدودیت هایی كه در خود می بینم بپردازم

می خواهم جان و روانم را بالنده یابم

می خواهم زندگی كنم، بمانم و وجود داشته باشم

و حقایقی را از درونم فراشنوم.


در کتاب نقاط ضعف شما می خوانیم…

ازخود بپرسید كه «آیا من از كارهایی كه می خواهم انجام بدهم باید دست بردارم؟ آیا آنطور كه دیگران از من می خواهند باید زندگی كنم؟ آیا اهمیت دارد كه كارها روی هم تلنبار شوند؟ آیا باید دست از زندگی كشید؟» جواب شما به این سوالات می تواند در چند كلمه خلاصه شود:

زندگی كن…خودت باش…لذت ببر…دوست بدار…

بار دیگری كه دارید در مورد این تصمیم فكر می كنید كه آیا شما مسئول خود هستید یا نه یا اینكه راه خود را خود انتخاب می كنید،این سوال را از خود بكنید كه «كی بناست بمیرم؟»با چنین دورنمای كلی شما می توانید هم اكنون راه خود را انتخاب كنید و دست از نگرانی،ترس،این سوال كه آیا توان این كار را دارید و احساس گناه نسبت به آنهایی كه قصد دارند برای همیشه زنده بمانند بردارید.

اگر خوشبختید،اگر هرلحظه برای چیز با ارزشی زندگی كنید،شما شخص باهوشی هستید.

مسئول زندگی خود باشید…

خود شما مسئول شخصیت و احساساتتان هستید.خوشبختی و مثمر ثمر بودن زندگی شما وقتی میسر می گردد كه نسبت به انتخاب هایی كه می كنید،آگاه باشید.شخصیت شما مجموعه انتخاب های شماست و اعتقاد راسخ دارم با مقدار مناسبی از انگیزه و تلاش می توانید چیزی كه انتخاب می كنید،باشید.شما خود مسئول لحظات فعلی تان هستید.
جوهر عظمت در این است كه شما بتوانید در شرایطی كه دیگران جنون را برمی گزینند،به ارضای نیازهای خود بپردازید.

افكارتان به خود شما تعلق دارد،می توانید آنها را حفظ كنید،تغییر دهید،ب ا آنها سهیم شوید یا اینكه با آنها محشور شوید.هیچ كس دیگری نمی تواند وارد ذهنتان شود و نمی تواند افكاری مثل شما داشته باشد.شما می توانید افكارتان را كنترل كنید.مغز شما از آن خودتان است و می توانید آنطور كه می خواهید از آنها استفاده كنید.

شما در فرهنگی بزرگ شده اید كه به شما یاد داده است كه شما مسئول احساسات خود نیستید حتی هرچند كه حقیقت منطقی این را می گوید كه شما همیشه مسئول خود هستید.شما یك مشت حرف یادگرفته اید تا از خود در برابر اینكه شما حتما احساسات خود را كنترل می كنید دفاع كنید.

یاد بگیرید كه ناراحت نباشید

آسان نیست كه با روش های جدیدی فكر كنید.شما به یك سری افكار تضعیف كننده عادت كرده اید.تلاش زیادی لازم است تا همه عادت های فكری ای كه تا كنون بدان ها خو گرفته اید از یاد ببرید.خوشحالی آسان است ولی یاد گرفتن اینكه ناراحت نباشید می تواند مشكل باشد. البته سخت بودن اینكار دلیل نمی شود كه دست از اینكار بكشید.

انتخاب، نهایت آزادی شما

در اینجا موضوع این است كه شما می توانید خوشبختی را برگزینید یا دست كم میتوانید در هر لحظه از زندگی تان بدبختی را برنگزینید. همانطور كه شما آزادید كه خوشبختی را بر بدبختی ترجیح دهید، همانطور هم آزادید كه در وقایع بیشماری از زندگی روزمره خود كامیابی را بر اندوه و ناراحتی ترجیح دهید.

ارزش شما بیش از اینهاست كه از دست كسی ناراحت شوید،بخصوص كسی كه در زندگی تان چندان تاثیری ندارد.پس در جهت تغییر این وضعیت تدابیری را در پیش بگیرید.یا آن را كنار بگذارید یا هركاری از دستتان بر می آید انجام دهید.اما فقط ناراحت نشوید.از مغزتان به نفع خود استفاده كنید و سرانجام وقتی كه كارها برخلاف اتظار شما پیش برود،شما این عادت بزرگ را خواهید داشت كه دیگر ناراحت نشوید.

این فقط ما هستیم كه می توانیم سرنوشت خود را بهتر كنیم یا خود را سعادتمند سازیم.این بسته به ذهن خود شماست كه ذهنتان را كنترل كنید و سپس یاد بگیرید كه آنطور كه می خواهید احساس و رفتار كنید.

اهمیت زیستن در لحظه فعلی

یاد بگیرید در زمان حاضر زندگی كنید. زیستن در لحظه فعلی یا در تماس بودن با زمان حاضر اساس یك زندگی ثمربخش است. وقتی كه راجع به آن فكر می كنید،متوجه می شوید كه در واقع هیچ لحظه دیگری وجود ندارد كه بتوانید برای همیشه با آن زندگی كنید. زمان حاضر همین زمانی است كه وجود دارد و زمان آینده فقط لحظه فعلی دیگری است كه با فرا رسیدنش با آن زندگی می كنید.

یك چیز روشن است و آن این است كه ات وقتی كه آینده پدیدار نگردد شما نمی توانید با آن زندگی كنید.در هر حال مسئله این است كه ما در فرهنگی زندگی می كنیم كه به زمان حاضر توجهی نمیكند و فقط به آینده می نگرد: «به پی امدها فكر كنید. خوش گذران نباشید.به فردا فكر كنید. برای زمان بازنشتگی تان برنامه ریزی كنید»

اگر به خود اجازه دهید كه به لحظه فعلی، آن لحظه گریزانی كه همیشه با شماست. فرو روید می توانید به بهترین وجه آن را تجربه كنید. مجذوب همه لحظات شوید و متوجه باشید كه گذشته لحظه ای است كه سپری شده است و آینده لحظه ای است كه وقتش فرا می رسد. لحظه فعلی را بدست گیرید چرا كه این تنها لحظه ای است كه در اختیار دارید و به یاد بسپارید كه آرزو كردن،امید داشتن و تاسف خوردن معمولترین و خطرناكترین تاكتیك های گریز از زمان است.

معمولا دوری جستن از زمان حاضر به خیال پردازی از آینده منجر می شود.در لحظه اعجاز آمیزی از آینده،زندگی دگرگون می شود، هرچیزی سر جای خود قرار می گیرد و شما خوشبختی را در می یابید!


روش تهیه کتاب نقاط ضعف شما

 

شما میتوانید با کلیک نسخه چاپی کتاب را از اینجا تهیه کنید

 


مشخصات کتاب

عنوان: نقاط قوت شما
زیرعنوان: راهنمای کشف 34 استعداد درونی شما
مؤلف: وین دایر
ناشر: عطائی (آشیانه کتاب)

مترجم: اصغر سجادیان
ویراستار: الناز خجسته
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 658.314
سال چاپ: 1398
نوبت چاپ: 11
تیراژ: 1000 نسخه
تعداد صفحات: 368
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)
شابک 13 رقمی: 9789643134372

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا