معرفی کتاب

کتاب جستارهایی در باب عشق

کتاب جستارهایی در باب عشق

کتاب جستارهایی در باب عشق با عنوان اصلی Essays in love اثر برجسته و شناخته شده‌ی آلن دوباتن Essays in love است که با نگاهی فلسفی موضوع عشق را زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.
یکی از هنرهای آلن دوباتن این است که، یک موضوع را انتخاب می‌کند و از نظر ادبیات، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و فلسفی تحلیل می‌کند و توضیح می‌دهد که هر کدام از این موارد چه بازتاب‌‌هایی دارند و سرانجام، عاقبت کار به کجا می‌انجامد.

کتاب جستارهایی در باب عشق یک کتاب مهم و حتی ضروری در رابطه با عشق است که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید. فرقی نمی‌کند که هم‌اکنون درگیر رابطه عاشقانه هستید و یا در آینده قصد دارید وارد یک رابطه عاشقانه شوید، به هر حال ما خواندن این کتاب را توصیه می‌کنیم.

دلیل انتخاب کتاب جستارهایی در باب عشق

موضوع عشق و رابطه‌ی عاشقانه داشتن، به اعتقاد من، یک کار سخت و دشوار است که نیازمند آگاهی بسیار در زمینه‌های مختلف است و اگر یک رابطه‌ی عاشقانه به شکست منتهی شود یک موضوع فرسوده‌کننده است. بسیاری از آدم‌ها بعد از یک شکست عاطفی به شدت افسرده می‌شوند، دوران سختی را سپری می‌کنند و حتی ممکن است دیگر هرگز نتوانند مثل گذشته عاشق شوند. به همین خاطر، من فکر می‌کنم مهم است که قبل از وارد شدن به یک رابطه، شناخت خوبی از موضوعات مختلف داشته باشیم، از تجربیات دیگران استفاده کنیم و کتاب‌هایی مانند کتاب جستارهایی در باب عشق که یک کتاب عالی در این زمینه است، مطالعه کنیم.

این کتاب به موضوعات مختلفی در باب عشق می‌پردازد، اما قطعا همه‌چیز را پوشش نداده است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم کتاب‌های دیگری هم در این زمینه مطالعه کنید و آگاهی خود را بالاتر ببرید.
آلن دوباتن کتاب مهم دیگری درباره عشق به نام سیر عشق نیز دارد که در کنار خواندن این کتاب به شدت پیشنهاد می‌شود. در کتاب سیر عشق دوباتن به بررسی زندگی یک زوج از ابتدای آشنایی آن‌ها با همدیگر می‌پردازد و در مسیر زندگی، هر اتفاق مهمی که برای آن‌ها پیش بیاید را تحلیل و بررسی می‌کند. اگر به قلم آلن دوباتن نیز علاقه‌ دارید، بد نیست نگاهی به معرفی کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه او بیندازید.

درباره نویسنده کتاب جستارهایی در باب عشق

آلن دوباتن که البته بهتر است آن را به صورت آلن دو باتن (Allain de Botton) بنویسم یک نویسنده سویسی تبار است که عمده زندگی خود را در انگلستان گذرانده است. آلن دوباتن، روز 20 دسامبر 1969، در زوریخ به دنیا آمد. پدرش که در مصر به دنیا آمده بود، به سوییس مهاجرت کرد و از موسسان یک شرکت سرمایه گذاری شد و بعد از آن، ثروت هنگفتی به دست آورد.

وی دوازده سال اول زندگی اش را در سویس گذرانده است و برای تحصیل، به مدرسه ای شبانه روزی در آکسفورد فرستاده شد و زبان انگلیسی را آموخت. او در رشته های تاریخ و فلسفه تحصیل کرد و مقطع دکتری را در رشته ی فلسفه ی فرانسه در دانشگاه هاروارد آغاز کرد. اما به خاطر نوشتن کتاب برای مخاطب عام، آن را رها کرد.

او که اواخر دهه پنجم زندگی خود را می‌گذراند از علاقمندان فلسفه است و البته اصرار و تاکید دارد که فلسفه را در خدمت زندگی می‌خواهد. و وقت خود را برای نوشتن کتابهای فلسفی به زبان ساده اختصاص دهد. آلن دوباتن، کتاب های فوق العاده محبوب و تأثیرگذاری درباره ی موضوعاتی بنیادین چون عشق و تأثیر فلسفه بر زندگی نوشته است.

کتابهای آلن دو باتن به زبانهای زیادی ترجمه شده اند و در ایران هم، کتابهای متعددی از او ترجمه شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• کتاب هنر سیر و سفر (ترجمه گلی امامی)
• کتاب پروست چگونه میتواند زندگی شما را دگرگون کند (ترجمه گلی امامی)
• کتاب جستارهایی در باب عشق (ترجمه گلی امامی)
• کتاب خوشی ها و مصائب کار (ترجمه مهرناز مصباح)
• کتاب یک هفته در فرودگاه (ترجمه مهرناز مصباح)
• کتاب تسلی بخش های فلسفه
• کتاب هنر همچون درمان (ترجمه مهرناز مصباح)
• کتاب اضطراب منزلت (اضطراب موقعیت)

همچنین…

آلن دوباتن به صورت جدی خودش را به بهبود کیفیت زندگی از طریق اندیشیدن و فلسفه متعهد می‌داند و در همین راستا در نقاط مختلف جهان مدارسی را به عنوان مدرسه زندگی یا School of Life تاسیس کرده است. در این مدرسه‌ یاد داده می‌شود، چگونه با طرح سؤال‌هایی و جواب دادن به آنها، زندگی، رضایت‌بخش‌تر و بهتر خواهد شد. مثلا چگونه می‌توان یک شغل خرسندکننده داشت؟ گذشته چه تاثیری بر حال ما داشته؟ چگونه با دیگران رابطه‌های خوبی برقرار کنیم؟ مدریت روابط احساسی ما چطور صورت می‌گیرد؟

افرادی که علاقمند به حضور در این مدرسه‌اند، می‌توانند به راحتی از طریق اینترنت، آموزش‌های آلن دوباتن را بگیرند و استفاده کنند؛ یا کتاب‌های منتشر شده از مدرسه زندگی را، خریداری و مطالعه کنند.


چه چیزی دوباتن را فیلسوف کرد؟

فیلسوف شدن راه طولانی‌ای است که از پرسش، و مهم تر از اون، مطالعه به دست می‌آید. اما منظور فقط مطالعه کتاب نیست. بلکه مطالعه در درون خود، مطالعه در افکار و اشخاص، مطالعه در رفتارها، مطالعه در محیط… همه این‌ها به باز شدن دید فلسفی کمک می‌کند. با این حال، مطالعه کتاب، یکی از راه های ساده است که انسان را در راه فلسفه، بیشتر جلو می‌برد.
آلن هم به کتاب و کتابخوانی علاقه زیادی داشت و بنا بر به گفته‌ی خودش،‌ پنج کتاب بیشترین تاثیر را روی او داشتند:

1. کتاب اسطوره‌شناسی‌ها نوشته رولان بارت
2. کتاب قبر ناآرام نوشته‌ی سیربل کونولی
3. کتاب نامه‌هایی از یک رواقی نوشته‌ی سنکا
4. کتاب مقالات نوشته‌ی آرتور شوپنهاور
5. کتاب در جستجوی زمان از دست رفته نوشته‌ی مارسل پروست

این کتاب‌ها،‌ علاوه بر این که به دید فلسفی او کمک کرد، او را در نویسندگی و بهتر نوشتن ترغیب کرد. او از هر یک از این کتاب‌ها، افکار و ایده‌هایی ناب گرفت که توانستند خود نویسنده¬ای ناب باشد.


درباره کتاب جستارهایی در باب عشق

ماجرای این کتاب درباره زن و مردی است که به طور اتفاقی در پروازی کنار هم قرار می‌گیرند و پس از اینکه گفت‌و‌گویی کاملا عادی میان آن‌ها شکل می‌گیرد، بیشتر به هم توجه می‌کنند و بعد از پایان پرواز نیز تصمیم می‌گیرند همدیگر را ملاقات کنند.

در ادامه این دو نفر بیشتر با هم آشنا می‌شوند، سعی می‌کنند همدیگر را تحت‌تاثیر قرار دهند و کارهایی برای هم انجام دهند. رفته رفته عاشق می‌شوند و دیگر جنبه‌های این رابطه خود را نمایان می‌کند. درگیری‌ها و فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند و… آلن دوباتن نیز در این مسیر از ابتدا همه‌ی رفتارها، احساسات، واکنش‌ها و هرآنچه را که در یک رابطه عاشقانه مهم و قابل توجه باشد زیر نظر می‌گیرد و به بررسی آن می‌پردازد.

داستان کتاب جستارهایی در باب عشق

داستان این کتاب به خوبی ساخته و پرداخته شده است و ممکن است خود شما نیز این داستان را بارها و بارها در زندگی واقعی دیده باشید. فکرش را بکنید؛ نشستن در هواپیما و شروع گفت‌وگو با مسافر کناری ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. داستانی که ما می‌توانیم از آن یاد بگیریم و از چاله‌هایی که ممکن است در یک رابطه گرفتار آن شویم، رهایی پیدا کنیم. خود آلن دوباتن نیز در قسمتی از کتاب چنین می‌گوید:

گمان می‌بریم می‌شود درس‌هایی از عشق آموخت، وگرنه تا ابد مرتکب همان خطاها می‌شویم، مانند مگس‌هایی که دیوانه‌وار سرشان را به شیشه پنجره می‌کوبند، بی‌آن‌که بفهمند هرچند شیشه شفاف است قابل عبور نیست. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۲۱۷)
در نهایت اینکه کتاب جستارهایی در باب عشق به شما در گرفتن تصمیم‌های درست و جلوگیری از اشتباهات احتمالی در یک رابطه‌ی عاطفی بسیار کمک می‌کند، خواندن آن را از دست ندهید.

نکته:

دوباتن با قلم جذاب و گیرایی که دارد خواندن و یادگرفتن از کتاب را بسیار ساده‌تر کرده است. که مطمئنم اگر دوباره و سه‌باره کتاب را بخوانید به موضوعات جدید و قابل توجهی پی خواهید برد. ضمنا باید اشاره کنم که کتاب در قسمت‌هایی با سانسور مواجهه شده است اما این چیزی از ارزش‌های آن کم نمی‌کند.

 

خرید کتاب جستارهایی در باب عشق


جملاتی از متن کتاب جستارهایی در باب عشق

قسمت هایی از کتاب

وقتی عاشق می‌شویم، تصادف‌های طبیعی زندگی را، پشت حجابی از هدفمندی پنهان می‌کنیم. هر چند اگر منصفانه قضاوت کنیم، ملاقات با ناجی‌مان کاملا تصادفی و لاجرم غیر ممکن است، اما باز اصرار می‌ورزیم که این رخداد از ازل در طوماری ثبت شده بوده و اینک در زیر گنبد مینایی به آهستگی از هم باز می‌شود.

(با دست خودمان) سرنوشتی می‌بافیم تا از اضطراب ناشی از این واقعیت که هر حکمتی در زندگی‌مان هر چند اندک، ساخته خود ماست، نجات پیدا کنیم، (و فراموش می‌کنیم) که طوماری (و طبعاً سرنوشت از پیش مقرر شده‌ای) وجود ندارد؛ این که چه کسی را در هواپیما ملاقات بکنیم یا نکنیم حکمتی جز آنچه خودمان به آن اطلاق می کنیم ندارد – به عبارت دیگر می‌خواهیم از اضطراب ناشی از این که کسی زندگینامه ما را ننوشته و عشق‌های ما را بیمه نکرده است پرهیز کنیم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۱۸)

قسمت هایی از کتاب

وقتی به کسی (فرشته‌ای)، از موضع عشق یک‌طرفه نگاه می‌کنیم و به لذتی می‌اندیشیم که از بودن با او در بهشت برین به ما دست می‌دهد، ناخودآگاه نکته‌ای اساسی را فراموش می‌کنیم: این‌که اگر او هم ما را دوست بدارد، علاقه ما به چه سرعتی زنگ خواهد باخت. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۴۸)

عشق یک‌طرفه ممکن است دردناک باشد، ولی درد امنی است، چون به کس دیگری جز خودمان صدمه نمی‌زند، دردی خصوصی و همان اندازه که تلخ و شیرین است، خودانگیخته نیز هست. اما به محض آن‌که عشق دوجانبه می‌شود، باید حالت انفعالی و ساده صدمه دین را رها کنیم و مسئولیت ارتکاب به گناه را بپذیریم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۵۴)

قسمت هایی از کتاب

آیا زیبایی مادر عشق است یا عشق مادر زیبایی؟ من عاشق کلوئه بودم چون زیبا بود یا زیبا بود چون دلداده او بودم؟ وقتی در میان گروهی از افراد هستیم (و به دلدارمان که دارد با تلفن صحبت می‌کند یا روی مبل لم داده خیره شده‌ایم) ممکن است از خودمان بپرسیم، به چه دلیل تمایل ما به این چهره خاص جذب شده، به این دهان یا گوش یا بینی، چرا این خم گردن یا چاله گونه، این چنین پاسخگوی دقیق معیار ما از کمال است؟ (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۸۱)

چه‌بسا حقیقت این است که، تاکسی ندیده‌باشدمان، وجود نداریم؛ نمی‌توانیم درست حرف بزنیم، تا وقتی کسی به حرف‌مان گوش بدهد، و در یک کلام، کاملا زنده نیستیم، تا زمانی که دوست داشته بشویم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۱۲۲)

در ادامه…

همیشه در حسرت عشقی هستیم که (در فرایند آن) نه دچار کاستی شویم و نه سوءتفاهم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۱۳۲)

یکی از دردسرهای عشق این است که، دست‌کم برای مدتی، این خطر را دارد که به طور جدی خوشبخت‌مان کند. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۱۴۷)

قسمت هایی از کتاب

چرا مرا دوست نداری؟ همان اندازه سوال غیرممکنی است (هرچند کمتر آزاردهنده است) که پرسیدن این که چرا دوستم داری؟ در هردو مورد، در چارچوب عشق، رودرروی اراده ضعیف قرار می‌گیریم، در مقابل این واقعیت که عشق، موهبتی است که به ما هدیه شده، موهبتی که هرگز نه می‌توانیم و نه لیاقتش را داریم که تشخیص‌اش بدهیم. در پرسش‌هایی از این دست، مجبوریم یا به سوی خودبینی کامل تمایل پیدا کینم یا از طرف دیگر، به حقارت مطلق: مگر چه کرده‌ام که مستحق عشق باشم؟ پرسشی که عاشق شریف و فروتن می‌پرسد؛ کار بدی نکردم. مگر چه کرده‌ام که از عشق محروم باشم؟ (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۱۶۹)

قسمت هایی از کتاب

مسافر کنار دستم، با قدری بی‌حوصلگی، گوشی‌های روی گوشش را برداشت تا کارت دستور عملیات نجات را که در کیسه جلوی صندلی‌اش قرار داشت بخواند. در آن، سقوط کاملی را نشان داده بودند، و مسافران با خونسردی تمام و ملایمت بر زمین یا آب فرود می‌آمدند، خانم‌ها کفش‌های پاشنه‌بلندشان را درمی‌آوردند، موتورهای هواپیما دست‌نخورده سر جایشان قرار داشتند، و بنزین به گونه‌ای معجزه‌آسا غیرقابل اشتعال می‌نمود.

مسافر بغل‌دستم بدون آن‌که کس خاصی را مورد خطاب قرار دهد پرسید، «اگر این ابوقراضه سقوط کنه همه ما می‌میریم، این چیزها چیه این مسخره‌ها می‌گن؟»
چون ظاهرا من تنها مخاطبش بودم، گفتم، «فکر می‌کنم برای اطمینان خاطر مسافرهاست.»


پشت جلد کتاب جستارهایی در باب عشق قسمتی

برای پشت جلد کتاب جستارهایی در باب عشق قسمتی جالب و پرکشش از متن کتاب انتخاب شده است، که ممکن است هر نوع مخاطبی را جذب خودش بکند…
الیاس کانِتی می‌گوید: «دیدن ورای آدم‌ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی‌رساند.»
به عبارت دیگر چه آسان و چه بی‌فایده در افراد عیب می‌یابیم. آیا وقتی عاشق می‌شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته‌ایم، دیدن ورای آدم‌ها را نفی کنیم؟

اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می‌خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر «عشق در نگاه اول» نوعی گزافه‌پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه‌پردازی که ما را از منفی‌نگری معمول‌مان منفک می‌کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می‌کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته‌ایم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۲۰)


فهرست مطالب کتاب جستارهایی در باب عشق

1. تقدیرگرایى در عشق
2. بت‌سازى
3. معناى پنهانِ اغواگرى
4. اصالت
5. ذهن و جسم
6. مارکسیسم
7. نت‌هاى ناکوک
8. عشق یا لیبرالیسم
9. زیبایى
10. عشق گویا
11. در او چه مى‌بینید؟
12. شک و ایمان
13. صمیمیت
14. تأیید من
15. دمدمى مزاجىِ دل
16. هراس از شادى
17. انقباض‌ها
18. تروریسم عاشقانه
19. فراسوى نیک و بد
20. تقدیرگرایى روانى
21. خودکشى
22. عقده‌ى مسیح
23. حذف کردن
24. درس‌هاى عشق


مشخصات کتاب

عنوان: کتاب جستارهایی در باب عشق
عنوان اصلی: Essays In Love
نویسنده: آلن دوباتن
ترجمه: گلی امامی
انتشارات: نیلوفر
دسته‌بندی: فلسفه
موضوع: عشق فلسفه
تعداد صفحات: ۲۲۸
چاپ دوم: سال ۱۳۹۴
قیمت: ۱۴۰۰۰ تومان

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟ آیا کتاب‌های آلن دوباتن را می‌پسندید؟ چه کتاب دیگری در رابطه با موضوع عشق و روابط عاشقانه پیشنهاد می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا