معرفی کتاب

کتاب بازی ها

کتاب بازی ها

کتاب بازی ها _ روانشناسی روابط انسانی _ نوشته اریک برن و ترجمه اسمعیل فصیح، با فروش کم نظیرش ثابت کرد مردم نظریه های او را دوست دارند. دلیل آن این است که خیلی راحت و بدون پیچیدگی از روانکاوی صحبت می کند و خواننده را گرفتار الفاظ و تئوری های پیچیده نمی کند.
البته همین استفاده از اصطلاحات غیر حرفه ای باعث شد در ابتدا جامعه روانپزشکان خیلی تئوری های او را جدی نگیرند! اما بدون شک باید اریک برن را یکی از مشهورترین روانشناسان معاصر بدانیم.

درباره نویسنده کتاب بازی ها روانشناسی روابط انسانی

بدون شک اریک برن را یکی از مشهورترین روانشناسان معاصر است. او ابتدا چند مقاله آتشین در این زمینه نوشت، و پس از آن در سال ۱۹۵۸مقاله مشهور و تأثیرگذار خود را با عنوان “تحلیل رفتار متقابل: روشی بدیع و کارا برای گروه درمانی”، منتشر کرد.

این مقاله شروعی بود برای نظریه ای جدید، که کم کم با عنوان “تحلیل رفتار متقابل” (Transactional Analysis) یا به اختصار TA شناخته شد.
اساس نظریه اولیه تحلیل رفتار متقابل بر پایه حالت های شخصیتی ارایه گردید. او برای سهولت و همه فهم شدن این حالتها به ابتکار عمل جالبی دست زد و از نام های ملموسی چون کودک، والد و بالغ استفاده نمود.


خلاصه کتاب بازی ها

بر اساس مطالب ارائه شده در کتاب بازی ها روانشناسی روابط انسانی در ارتباط های اجتماعی هر فرد با یکی از سه طیف وجودی خود (والد، بالغ و یا کودک) وارد ارتباط می شود.

کودک

همان بخش از وجود ماست که دوست دارد کودکی کند؛ درست مثل یک بچه سرزنده و با هیجان باشد. خلاقیت ، شور و شوق، احساسات تند و تیز، قهر و آشتی، ترس، وحشت، عشق و تنفر همه و همه از کودک درون ما منشا می گیرد.

بالغ

بخش عاقل شخصیت ماست؛ بخشی که تصمیم های منطقی می گیرد، اطلاعات را پردازش می کند، با دیگران رابطه محترمانه برقرار می کند و کلا واقع گراست.

والد

منفور ترین بخش شخصیت ما را از نظر اریک برن تشکیل می دهد. همان باید و نباید های بدون منطق و دلیل ماست. همان دستور العمل های بی چون و چرایی که سالهاست برای خود ساخته ایم و حتی اطرافیانمان را هم با آن اسیر کرده ایم.
اما اریک برن والد را نیز دو نوع می داند: اولی _ والدی سخت گیر و آزار دهنده، و دومی _ والدی نوازشگر و تایید کننده؛ و اعتقاد دارد والد بد و مایوس کننده والد نوع اول است و بهتر است به نوع دوم تغییر کند.

نظریه بازی های روانی:

بنا بر نظرات (اریک برن) بازی های روانی عبارتند از الگوهای آموخته شده در دوران اولیه کودکی، که از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابند. بازی های مورد علاقه هر فرد را می توان به وسیلۀ اولیای آن شخص و اجداد او رد یابی کرد و مسیر آن را به سوی فرزندانشان دنبال نمود. در صورتی که دخالت سازنده ای وجود نداشته باشد، آنان نیز این بازی ها را به نسل های آینده منتقل می کنند. بازی های روانی، یا به صورت تقلید یا به شکل وظیفه آموخته می شوند. مادامی که بازی های روانی به صورت تقلید از پدر و مادر آموخته شود، کودکان با بازی کرد نقش های مشابه، همان رفتارها را تکرار می کنند.

بازی ها

اغلب مردم یاد گرفته اند که خواسته ها و نیازهای خود را از دیگران به طور مستقیم تقاضا نکنند. در نتیجه نیازهای خود را با اشاراتی مانند غمگین یا بینوا نشان دادن خویش، پا بر زمین کوبیدن، خود راخشمگین نشان دادن و یا به وسیله لبخندهای امیدوار کننده و اعمال تشویق کننده بیان می کنند. کسانی نیز هستند که با سخنان خویش افراد اطراف خود را زیر سلطه قرار می دهند و آنچه را می خواهند به دست می آورند.

افراد معمولاً دیگران را آلت دست خود قرار می دهند، نه به این علت که می خواهند آن کار را بکنند، بلکه بدین سبب که نمی دانند غیر از آن چه باید بکنند، یا وحشت دارند که تقاضاهای خود را به طور مستقیم بیان کنند، زیرا ممکن است به وسیله تقاضاهای مستقیم، نادیده گرفته شوند یا مسخره و یا به نوعی تنبیه گردند. افراد به بازیهای روانی می پردازند زیرا آنها را در دوران کودکی آموخته اند. بیان غیر مستقیم نیازها و حتی طفره رفتن از ابراز آن، احساس امنیت بیشتری را در افراد به وجود می آورد تا پذیرش خطر احتمالی طرد شدگی که می تواند پیامد در خواست های کاملاً مستقیم باشد.


هدف کتاب بازی ها

هدف از ارائه این کتاب دادن اطلاعات بیشتر در تعریف و تحلیل بازی ها که به طور خلاصه در مبحث تحلیل رفتارهای متقابل مطرح شده است. در کتاب مشهور اریک برن به نام ” بازی ها ” از حدود چهل و شش بازی مختلف که می‌توانند گروهی و یا تکی اعمال شوند نام برده شده و بعد از او دیگر متخصصین روانکاوی و TA به تکمیل آنها و اضافه کردن دیگر بازی‌های مدرنتر به ساختار این روش روانکاوی شده‌اند.

مثالی ساده‌ای برای بیشتر روشن شدن موضوع می‌زنیم:

در روحیهٔ جاری بیشتر جوانان این روزهای ایران، بازی «کی از کی بدبخت تر است» کاملاً جاری و ملموس است. در این بازی فردA می‌خواهد دائم از غم‌ها و مشکلاتش حرف بزند و دیگر افراد گروه و یا جامعه نیز مجبور می‌شوند با او بازی کنند. فرضاً فرد B با او هم صحبت می‌شود و فرد A طبق معمول در مورد مشکلاتش و غم هایش شروع به صحبت می‌کند. فرد B برای مشکلات او راه حل‌هایی پشنهاد می‌کند ولی فرد A هر کدام از راه حل‌ها را با جملهٔ «خوبه , ولی…» پاسخ می‌دهد.

در نهان این بازی فرد A می‌خواهد به این بازی لذتبخش بپردازد و مقصودش حل کردن مشکلاتش نیست , برای همین تمام پاسخ‌هایی که می‌دهد برای رد کردن راه حل‌های فرد B طراحی می‌شود و این بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا فرد B دیگر راه حلی نداشته باشد و فرد A به پیروزی ای که انتظارش را داشته دست پیدا کند و آن چیزی نیست جز این که شخص A دوباره به خودش بگوید: کسی از من بدبخت تر نیست!


قسمتی از کتاب بازی ها روانشناسی روابط انسانی

از بازی های ازدواج به نام « زن سرد مزاج » را با هم می خوانیم

تز : این تقریبا همیشه یک بازی ازدواج است، چون امکانات اجرای آن در خارج از حیطه ی ازدواج رسمی غیر قابل تصور است. شوهر می خواهد با زنش معاشقه کند، ولی با سردی طرد می شود. پس از چندبار تلاش و تکرار، زن می گوید تمام مردها حیوانند، تو اصلا مرا دوست نداری، بخاطر آنچه خودم هستم دوستم نداری، تنها چیزی که می خواهی رابطه ی جنسی است. مرد مدتی منصرف می شود. بعد باز هم سعی می کند، ولی باز بی نتیجه است. بالاخره او هم عقب می کشد و دیگر سعی نمی کند. …..

آنتی تز : این بازی خطرناک است، و آنتی تزهای احتمالی آن نیز اغلب به همان نسبت خطرناکند. در این مواقع معشوقه گرفتن نوعی قمار است، اگر چه در صورت چنین تحریک رقابت آمیزی، بعید نیست که زن بخواهد بازی را کنار بگذارد و به زندگی عادی زناشویی تن در دهد ….

انواع مربوطه : عکس بازی فوق، مرد سرد مزاج است که عمومیت کمتری دارد، اما با اندکی تنوع در جزئیات، تقریبا همان دور را بازی می کند و نتیجه ی نهای اش بسته به زندگی و شخصیت طرفین است…


فهرست کتاب بازی ها روانشناسی روابط انسانی

بخش اول – تحلیل بازی ها شامل :

تحلیل ساخت
تحلیل تبادل
رویه ها و مناسک
وقت گذارنی ها
بازی ها

بخش دوم – فرهنگ بازی ها شامل :

بازی های زندگی
بازی های ازدواج
بازی های مهمانی
بازی های روابط جنسی
بازی های دنیای تبهکاری
بازی های اتاق مشاوره
بازی های خوب

بخش سوم – در فراسوی بازی ها شامل :

اهمیت بازی ها
بازیگرها
یک نمونه عالی
تسلط بر خود
تسلط بر خود چگونه به دست می آید
بعد از بازی ها چه؟


مشخصات کتاب بازی ها

عنوان: بازی ها
زیر عنوان: روانشناسی روابط انسانی
موضوع: روابط بین اشخاص
نویسنده: اریک برن
مترجم : اسماعیل فصیح
ناشر: ذهن آویز
قطع: رقعی
تعداد صفحات: ۲۳۷
قیمت: ۱۰۰,۰۰۰ ریال

برای آشنایی با مطالب آن، لینک دانلود خلاصه کتاب که شامل 51 صفحه و برخی از فصول و مطالب آن می باشد را در گوگل سرچ کردم. برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دانلود

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا