مقاله

چاقی مگه چه عیبی داره که باید لاغر بشیم

چاقی مگه چه عیبی داره که باید لاغر بشیم

چاقی مگه چه عیبی داره که باید لاغر بشیم. یکی از مراجعه کننده هایم بنام فتانه می گفت از زمانی که از سایز 48 به سایز 38 رسیده است بزرگترین تفاوتی که  احساس می کند این است که اکنون مردم او را می بینند. فتان می گفت در گذشته گاهی در فروشگاه های بزرگ هایپر مارکتی، در غرفه لوازم آرایش مجبور بود مدت ها منتظر بماند تا فروشنده ایی به او کمک کند در حالیکه بقیه این مشکل را نداشتند. اما حالا فروشندگان او را  ” می بینند “. حالا می خواهند تا به او لوازم آرایش، لباس یا غیره بفروشند. فتان در سایز 48 از ورود به رستوران و نگاه های شماتت آمیز دیگران خجالت می کشید. اما اکنون وقتی وارد رستوران می شود، هم احساس خوب و خوشایندی دارد و هم بخوبی از او استقبال می شود. شما هم وقتی لاغر می شوید مردم می توانند شما را ببینند. بله درست شنیدید! بر خلاف آنچه همه گمان می کنند، مردم افراد لاغر را بهتر از افراد چاق می بینند. پس خود را برای این تجربه جدید آماده کنید و برای لذت بردن از آن برنامه ریزی کنید. بله، برای پذیرفتن مسئولیت و احساس خوب آن آماده شوید.

لاغر شوید و منتظر زندگی عاشقانه بهتری باشید

شاید جای بسی خوشبختی است که جاذبه و عشق میان زن ومرد بیش از آنکه یک علم باشد، راز و افسون است. ما به دلایل زیادی و بیشماری بهم علاقمند می شویم و ظاهرمان فقط یکی از آن دلایل است. اما بطور حتم جاذبه ظاهری نقش بسیار مهمی دارد. احساس جذاب بودن می تواند تاثیر عمیقی روی کیفیت زندگی عاشقانه شما بگذا رد. برعکس، احساس چاق بودن می تواند به زندگی عاشقانه فردی شما لطمه بزند و چاق محسوب شدن این لطمه را حتی بیشتر نیز می کند. متاسفانه این موضوع در روابط عاشقانه بلند مدت هم صادق است. وقتی یک یا هر دو طرف یک رابطه، اضافه وزن داشته باشند، ممکن است جاذبه فیزیکی از میان برود. حالا باید عصبانی شوید؟! نه !کاری که اکنون باید انجام دهید این است که ابتدا با ایده آل تصور کردن خود روی زندگی عاطفی تان تمرکز کنید و سپس برای رسیدن به سایز ایده آل شروع کنید به تلاش و منتظر جرقه های بیشتری در زندگی عاطفی خود باشید.

به سایز ایده آل برسید و از مزایای آن بهره مند شوید

وقتی از شر چربی های اضافی خلاص می شوید، می توانید از صرفه اقتصادی در هزینه هاتون نیز هم بهره مند شوید. همینطور از این مزایا می توانید در شغل و حرفه خودتان نیز برخوردار بشوید. این مزایا در طول زمان به میزان قابل توجهی به سرمایه شما خواهد افزود. درباره تبعیض در محل کار برای افراد چاق به ندرت بصورت علنی، بحث و برسی شده است! اما همه ما می دانیم که این تبعیض وجود دارد. شاید شما هم بصورتی مبهم و غیر مستقیم شنیده باشید که اگر لاغر نشوید نه تنها ترفیعیی در کار نخواهد بود بلکه ممکن است سمت فعلی خود را نیز از دست بدهید. ممکن است از تلاش و دست و پا زدن برای ترفیع و اضافه حقوق خسته و ناامید شده باشید، در حالیکه یک همکار بی تجربه اما لاغرتر کاری را می گیرد که شما سزاوار آن بودید. شاید هرگز نتوانید ثابت کنید که بخاطر چاقی مورد تبعیض قرار گرفته اید، اما خودتان این حقیقت تلخ را می دانید.

لاغر شوید تا شما را ببینند

بله، حق دارید این کارغیر قانونی و خشمگین کننده است. در بدترین حالت خود، نفرت انگیز و حتی غیر اخلاقی است. اما هیچ یک از این صفت ها واقعیت تلخ آن را از بین نمی برد. بسیاری از مراجعان ما داستان های غمگینی از این تبعیض های شغلی گفته اند. ما امیدواریم تبعیض وزنی در طول زمان کمتر شود، اما به این زودیها منتظر آن نباشید. حال که نمی توانیم با تبعیض چاقی بجنگیم بیایید با خود چاقی بجنگیم. مشکل اصلی ممکن است کمی پیچیده تر باشد. ممکن است کسانی که چنین تبعیض هایی قایل می شوند، ناآگاهانه چنین می کنند. در تحقیقی که دراین مورد انجام شد متوجه شدند خانم هایی که اضافه وزن دارند بطور متوسط 7% کمتر از خانم های لاغر یا متناسب همتراز خود حقوق دریافت می کنند. این بدین معناست که در یک دوره شغلی 40 ساله با احتساب درامد سالیانه 10میلیون تومان، خانمی که دارای اضافه وزن است حدود 28 میلیون تومان پول از دست مید هد. تصور کنید با این پول چه مسافرت ها و چه خرید هایی که نمی توان کرد.

چاقی مگه چه عیبی داره که باید لاغر بشیم

اگر شغلی دارید که با جامعه و مشتری ارتباط مستقیم دارید، وزن شما تاثیر مستقیمی روی عملکرد و درآمد شما خواهد گذاشت. می پرسید چرا؟ چون شما تحت تاثیر قضاوت ناخودآگاه مردم از افراد چاق قرار دارید، حتی اگر آنها خودشان چاق باشند. بسیاری از فروشندگان مخصوصا خانم های فروشنده ای که وزن متناسبی دارند بیش از فروشندگان چاق فروش دارند. چه باید بکنید؟ به سایز ایده آل خود برسید و همان جا بمانید. اگر زن هستید، ممکن است بتوانید 7% به درآمد سالیانه خود اضافه کنید. البته منظورمان این نیست که شما باید قضاوت ها و باورهای ناخواسته و تبعیض آمیز افراد متعصب را بپذ یرد و به آن تن دهید. البته که این باورها اخلاقی و شرافتمندانه نیستند. اما همه ما باورهای و قضاوت های غیر منطقی داریم. شما بخاطر دلایل شخصی خود لاغر می شوید و البته دراین مسیر از مزایای شغلی و مالی متعاقب آن نیز بهره مند شوید. اگر روزی در جایگاه قدرت قرار گرفتید، بخاطر داشته باشید که هیچگاه و هرگز برای افراد چاق تبعیض قائل نشوید؛ چون روزی خودتان جای آنها بودید.

وقتی به سایز ایده آل خود می رسید، از زندگی بیشتر لذت می برید.

به احتمال زیاد لاغر شدن یکی از برنامه های اصلی زندگی شما بوده است. به طور قطع، وقت و انرژی زیادی از شما گرفته است. به احتمال زیاد چیزهای زیادی درباره تغذیه، رژیم های غذایی مختلف و اندیشه های غذایی یاد گرفته اید. باید مدت های طولانی روی وزن خود کار کرده باشید و هزاران بار به سایز، غذا خوردن و رفتارهای خود اندیشیده باشید. با رسیدن به وزن ایده آل، انرژی و زمانی را بدست خواهید آورد که می توانید از آن بنحو سازنده تری برای لذت بردن از زندگی استفاده کنید.

از وزن خود کم کنید و به زمان خود اضافه کنید

اگر زمان و انرژی صرف شده برای کنترل وزن تان را صرف فعالیت های مثبت، مفید و فرح بخش کنید، چه اتفاقی می افتد؟ فکر کنید اگر لازم نبود همیشه رژیم داشته باشید یا نگران اندازه شدن لباس های خود باشید، چه اتفاقی می افتاد؟ زندگی شما چه تغییری میکرد؟ در اینجا آزمون کوتاهی آورده شده است. پاسخ های صادقانه خود را بنویسید:

  • چند بار در روز به وزن خود فکر می کنید؟
  • چند بار در هفته روی ترازو می روید؟
  • چقدر از وقت خود را صرف فکر کردن به این می کنید که چه غذایی برای شما  متناسب  است؟
  • چقدر از وقت خود را صرف فکر کردن به این می کنید که چطوری لباسی پیدا کنید که چاقی شما را بپوشاند؟
  • چند بار برای خوردن غذاهای ممنوعه احساس گناه کرده اید؟
  • چند بار به این موضوع فکر کرده اید که دیگران راجع به اضافه وزن شما چه فکری می کنند؟
  • در طول زندگی خود چند ساعت وقت جلوی آیینه؛ صرف نگاه کردن و تعیین سایز کرده اید؟
  • آیا فکر می کنید کسی که بطور طبیعی عادت های لاغری دارد، زمانی صرف این کارها می کند؟
  • ترجیح می دهید با این زمان و انرژی از دست رفته چکار می کردید؟

تسلط بر وزن

شما تنها کسی هستید که می توانید بر وزن خود تسلط بیابید. فقط شمایید که می توانید درباره وزن خود نظر بدهید و موفقیت خود را در این زمینه تشخیص بدهید. هیچ کس دیگر نمی تواند این کار را برای شما انجام دهد. با تسلط یافتن بر وزن خود و عادت های غذایی خود می توانید هدف زندگی خود را قاطعانه تر روشن کنید. مسلما، این هدف؛ رژیم مداوم است و نه پرخوری مادام العمر… اگر مطمئن نیستید هدفتان چیست، وانمود کنید که می دانید و به خودتان بگویید: من اکنون در جهت تحقیق بخشیدن به هدف زندگی ام تلاش می کنم. سالم و تندرست باشید.

نویسنده: علیرضا آزاد
مشاور ارشد استراتژیک مدیریت بدن

 

http://hamshahrionline.ir/details/24885

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا