مقاله

نکات مهم درباره لاغری

نکات مهم درباره لاغری

نکات مهم درباره لاغری _ امروزه مقالات زیادی درمورد لاغری می‌خوانیم. خیلی از این مقاله ها به‌نظر گیج‌کننده می‌آیند. پژوهش‌های علمی جدید نیز که به نکات خوب و ارزشمندی درمورد سوخت‌وساز بدن اشاره کرده‌اند، در مرحله‌ی عمل، به اموری گمراه‌کننده تبدیل می‌شوند. چیزهایی که به‌طور قطعی درمورد لاغری می‌دانیم، ساده و انگشت‌شمارند. با این‌حال، این چیزها بسیار ارزشمندند و می‌توانند تأثیرات چشمگیری در کاهش وزن داشته باشند. نتیجه‌‌ی چند دهه مطالعه‌ی پژوهشگران در این نکات خلاصه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. با این مطلب همراه باشید تا با نکات مهم درباره لاغری بیشتر آشنا شوید

مغزتان همه‌چیز را کنترل می‌کند

چاقی و اضافه‌وزن تقصیر بدن یا سوخت‌‌وساز نیست، بلکه مغز عامل بروز این پدیده است. عامل اصلی چاقی یا لاغری تصمیماتی است که توسط مغزتان گرفته می شود. همه‌ی ما می‌دانیم که تصمیمات اشتباه‌مان به‌طور مستقیم بر افزایش وزن‌مان اثر می‌گذارند و تصمیمات درست‌مان به کاهش آن کمک می‌کنند.

مشکل اصلی این است که تصمیمات اشتباه‌مان در درازمدت بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری مغزمان نیز اثر می‌گذارند و به‌طور شگفت‌انگیزی واکنش مغزمان به سیری و گرسنگی را تغییر می‌دهند. هر الگوی رفتاری‌ای می‌تواند در درازمدت بر مسیر عصبی ما اثر بگذارد و پرخوری نیز از این قاعده مستثنا نیست.

خبر خوب این است که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند مغز می‌تواند تا حد زیادی الگوهای رفتاریِ به‌وجودآمده را اصلاح کند، مثل محدودکردن کالری دریافتی، انتخاب غذاهای سالم و ورزش‌کردن.
ممکن است عملکرد هورمون‌های گرسنگی و سیری به بخش‌هایی از مغز آسیب وارد کرده باشد، ولی این تأثیرات را در گذر زمان تا حد زیادی می‌توان برطرف‌ کرد. مانند تغییر هر عادت رفتاری دیگر، کلید موفقیت در این راه هم تلاش، تمرین و صبر است. ما می‌خواهیم در اینجا الگویی رفتاری را تغییر دهیم.

هیل می‌گوید: «ادعاهایی مبنی بر اینکه می‌توانید در عرض ۱۲ هفته تمام اصلاحات را در مغزتان ایجاد کنید، ساختگی هستند. ما باید سیم‌کشی مغزمان را عوض کنیم. علم نوروبیولوژی (زیست‌شناسی عصبی) به ما درمورد افزایش وزن و کاهش آن توضیحاتی داده است. مدت‌ها طول می‌کشد تا بتوانیم عادت‌های خود را تغییر دهیم. شاید ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد، ولی درنهایت اتفاق خوبی می‌افتد.»

کالری‌ها با هم برابرند

براساس قانون بقای انرژی، تنها تعداد کالری مهم است، نه منبع تأمین آن. کاهش وزن در رژیم غذایی توئینکی شاهدی بر این اصل است. مارک هاب، پروفسور تغذیه‌ در دانشگاه کانزاس توانست با خوردن هله‌هوله‌ها نزدیک به ۱۲ کیلوگرم از وزنش را کم کند و تأییدی بر نظریه‌ی دیوید کاتز، دکتری پزشکی از دانشگاه ییل باشد. کاتز درمورد اینکه کالری‌ها فرقی با هم ندارند، مطالب بسیاری نوشته است.

ماریون نستل، استاد دانشگاه نیویورک می‌گوید: «حداقل در تئوری و گاهی در عمل، برای بدن فرقی ندارد کالری از چه غذایی تأمین می‌شود. کالری، کالری است. چه غذای سالم بخورید، چه غذای ناسالم، وزن‌تان افزایش می‌یابد. اما از نقطه‌نظر سلامت بهتر است از غذاهای سالم مانند سبزیجات، بیشتر استفاده کنید. پرخوری در هله‌هوله‌ها راحت‌تر از پرخوری در غذاهای سالم است. اما این امکان وجود دارد که فرد در مصرف غذاهای سالم نیز پرخوری کند.»

شاید کالری‌های دریافتی از منابع مختلف برابر باشند، ولی اهمیت منبع کالری به‌خاطر دلایل دیگری است. کیفیت کالری دریافتی می‌تواند بر کمیت کالری‌ای که دریافت می‌کنیم نیز اثر بگذارد. به ‌عنوان ‌مثال، کسی نمی‌تواند در خوردن سبزیجات زیاده‌روی کند. بنابراین، در عمل ممکن است ارزش کالری‌ها متفاوت باشد. منبع تأمین کالری می‌تواند بر احساس سیری اثر بگذارد. بخشی از این موضوع، روانی است و بخشی دیگر زیستی.

شرکت‌های صنایع غذایی در زمینه‌ای به‌نام «نقطه‌ی برکت» (bliss point) تحقیقات بسیاری کرده‌اند. در نقطه‌ی برکت تلاش بر این است که فرمولاسیون غذاها طوری باشد که دل‌پذیری محصول موردنظر افزایش یافته و مصرف‌کننده پس از مصرف مقدار بیشتری سیر شود.

شرکت‌های غذایی باتوجه‌به نقطه‌ی برکت، محصولات‌شان را به‌گونه‌ای فرآوری می‌کنند که مصرف‌کننده بیشترین مقدار ممکن از آن غذا را مصرف کند. در مقابلِ نقطه‌ی برکت،‌ تحقیقات دانشگاه هاروارد درباره‌ی «شاخص کیفیت کلی تغذیه»، نشان می‌دهد هرچه میزان مواد مغذی در غذای مصرفی بیشتر باشد، احتمال اینکه فرد زودتر سیر شود، بیشتر است.

درست است که نوع غذای مصرفی‌تان می‌تواند در درازمدت بر ویژگی‌های سوخت‌وسازتان (پروفایل متابولیک) اثر بگذارد، اما اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، اولین شرط لاغری، کاهش کالری دریافتی است. بنابراین بهتر است به‌جای غذاهای پرکالری و کم‌ارزش، غذاهای کم‌کالری‌تر و مغذی‌تر را جایگزین کنید. غذاهایی که حجم بیشتر، انرژی کمتر، کیفیت پروتئین بالاتر، شاخص گلوکز پایین‌تر و فیبر بیشتری دارند؛ چنین موادی را بیشتر در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

هیچ ترکیب جادویی‌ای از غذاها وجود ندارد

اغلبِ ما فکر می‌کنیم اگر بتوانیم ترکیب درست غذاها را کشف کنیم، می‌توانیم به‌طور جادویی وزن کم کنیم یا وزن خود را حفظ کنیم. انواع ‌و اقسام رژیم‌ها مثل رژیم کم‌کربوهیدرات، رژیم کم‌چربی، رژیم غذایی با گلوکز پایین و… وجود دارند. هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که در بتواند به طور معجزه آسا لاغرتان کند.

با این حال، ینسن می‌گوید به‌نظر نمی‌رسد که صرفا یک رژیم درست وجود داشته باشد. همچنین شواهدی وجود ندارد که ثابت کند نوعی رژیم غذایی خاص با سوخت‌وساز خاص یک فرد سازگاری بیشتری دارد.
او می‌گوید: «اینکه ترکیبی جادویی از غذاها وجود دارد که می‌تواند با سوخت‌وساز خاص بدن‌تان فعل‌وانفعالاتی بسازد و به‌طور جادویی لاغرتان کند، افسانه‌ای بیش نیست. ما می‌دانیم که هر رژیم لاغری به‌شرطی می‌تواند مؤثر باشد که آن را به‌طور دائم دنبال کنید. هیچ رژیم غذایی جادویی‌ای وجود ندارد. تنها شرط موفقیتِ این رژیم‌ها این است که آنها را به‌درستی دنبال کنید.»

شاید از دیگران شنیده باشید یا در مقالات خوانده باشید که کمی ورزش و فعالیت فیزیکی مانند استفاده از راه‌پله‌ها به‌جای آسانسور می‌تواند به کاهش وزن‌ کمک کند. اما نباید فراموش کنید که کاهش کالری دریافتی نسبت‌به افزایش ورزش، تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارد. ساموئل کلاین دکترای پزشکی و استاد مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید:

«برای کاهش وزن کاهش غذای دریافتی مؤثرتر از افزایش فعالیت فیزیکی است. به ‌عنوان ‌مثال برای کاهش ۳۰۰ کیلوکالری باید ۴٫۸ کیلومتر بدوید، یا از خوردن ۵۶ گرم چیپس سیب‌زمینی خودداری کنید.» برخی پژوهش‌ها تأثیر ورزش را در مقابل تغذیه بررسی کرده‌اند. این پژوهش‌ها نشان می‌‌دهند کاهش کالری دریافتی نسبت‌ به افزایش فعالیت فیزیکی موفقیت بیشتری در لاغری دارد. البته برای دریافت بهترین نتیجه، باید کاهش کالری دریافتی با تمرینات ورزشی همراه شود. نقش تغذیه در لاغری از ورزش مهمتر است.

تأثیر تغذیه از ورزش بیشتر است

با این وجود، اگر بخواهید برای لاغری و کاهش وزن تنها به تمرینات ورزشی تکیه کنید، ممکن است نتیجه‌ی معکوس دریافت کنید. ورزش روی هورمون‌های گرسنگی و اشتها اثر می‌گذارد و پس از تمرینات بدنی، شما را به‌طرز چشمگیری گرسنه‌ می‌کند.

کلاین می‌گوید: «یک ساعت پیاده‌روی سریع باعث می‌شود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی بسوزانید. سپس گرسنه می‌شوید و می‌روید نوشابه و پیتزا می‌خورید. درنتیجه بیشتر از کالری‌ مصرفی، کالری دریافت می‌کنید.» شاید همیشه بعد از ورزش پیتزا و نوشابه نخورید، ولی بیشترِ افراد تمایل دارند کالری‌ سوزانده‌ را جبران کنند.

پروفسور دیوید الیسون می‌گوید: «این روشِ تطبیق بدن است. براساس قوانین فیزیک، هر عملی عکس‌العملی دارد. به‌نظر می‌رسد این قانون در سیستم‌های زیستی نیز صدق می‌کند. به همین دلیل اغلب ما در بیشتر مواقع، تاثیر نوعی درمان خاص را دست‌بالا می‌گیریم، زیرا عکس‌العمل طبیعی بدن را لحاظ نمی‌کنیم. به ‌عنوان ‌مثال، کسانی که به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده می‌کنند یا به پیاده‌روی شبانه می‌روند یا کالری دریافتی‌شان را کاهش می‌دهند، نتیجه‌ی مورد انتظارشان را مشاهده نمی‌کنند، زیرا آنها مکانیسم‌های تطبیقی بدن را در نظر نمی‌گیرند که می‌تواند تأثیر این فعالیت‌ها را خنثی کند.»

مشکل دیگرِ ورزش بدون رژیم غذایی مناسب، خستگی است. در این مواقع نیز دوباره بدن در برابر خستگی عکس‌العمل نشان می‌دهد. کلاین می‌گوید:

«اگر تمرینات ورزشی خسته‌تان کنند، احتمال کم‌تحرکی‌تان در ادامه‌ی روز افزایش می‌یابد و ممکن است در پایان روز هیچ کالری اضافه‌ای از دست نداده باشید.»

هر روز بخشی از کالری از طریق فعالیت‌های بدنی روزمره مصرف می‌شود. اگر تمرینات ورزشی باعث بی‌تحرکی ما در ادامه‌ی روز شوند، انرژی‌ای را که قرار بود به‌طور عادی مصرف کنیم، مصرف نخواهیم کرد. درنتیجه انرژی مصرفی در طول تمرین ورزشی به‌نوعی با بی‌تحرکی جبران می‌شود.

مجبورید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از خیلی‌ها تلاش کنید

تمرینات ورزشی می‌توانند سوخت‌وسازتان را تاحدی بهبود دهند، ولی واقعیتِ ترسناک این است که شاید سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت مثل قبل از افزایش وزن‌تان نشود. بنابراین، اگر قبلا چاق بودید، یا اضافه‌وزن داشتید و الان وزن‌تان را کاهش داده‌اید، باید برای حفظ وزن فعلی‌تان بیشتر از کسانی تلاش کنید که تا حالا اضافه‌وزن نداشته‌اند.

هیل می‌گوید: «اگر برای مدتی چاق یا بی‌تحرک بوده‌اید، اکنون که لاغر شده‌اید، باید تلاش بیشتری برای حفظ وزن‌تان بکنید، زیرا سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت به وضعیت عادی برنمی‌گردد.» کنارآمدن با این واقعیت تلخ مهم است. بنابراین ناامید نشوید از اینکه باید از دوست‌تان که تا حالا اضافه وزن نداشته است، بیشتر تلاش کنید.

افزایش حجم عضلات به شما کمک می‌کند در طول روز مقدار بیشتری کالری بسوزانید، اما ممکن است مجبور شوید برای افزایش عضلات تا مدتی تمرینات هوازی سخت‌تری را دنبال کنید. هیل می‌گوید:‌ «شاید به‌نظر منصفانه نیاید، ولی این شرایط قابل‌تغییر نیست. شما با درک این موضوع، می‌توانید خودتان را بهتر برای مواجهه با آن آماده کنید.»

ورزش به حفظ وزنی که کم کرده اید کمک می کند

ورزش به بهبود مشکلات سوخت‌وساز کمک می‌کند، مخصوصا برای حفظ وزن. جیمز هیل استاد دانشگاه کلرادو می‌گوید: «افراد عادت دارند به مطب دکتر بروند و بگویند سوخت‌وساز من مشکل پیدا کرده است. ما تا همین اواخر هیج مدرکی برای اثبات این ادعا نداشتیم، ولی اکنون مدارکی وجود دارد.» شاید ورزش به اندازه‌ی تغذیه در لاغری و کاهش وزن مؤثر نباشد، اما ازجهتی‌دیگر اهمیت ویژه‌ای دارد و آن هم کمک به تنظیم دوباره‌ی سوخت‌وساز بدن است.

هیل در ادامه می‌گوید:‌ «بسیاری از اطلاعات ما در این حوزه از تحقیقات ناسا درباره‌ی استراحت در بستر به ‌دست آمده است. پس از چند روز بی‌تحرکی، سوخت‌وساز بدن شروع به تغییر می‌کند و ضعیف می‌شود. با افزایش مجدد تحرک، سوخت‌وسازتان دوباره تغییر می‌کند.» شاید سوخت‌وسازتان هرگز به‌طور کامل به حالت اولیه‌ی خود بازنگردد، ولی تحرک روزمره‌ می‌تواند تا حد زیادی سوخت‌وسازتان را به حالت اولیه‌ی خود بازگرداند.

به همین علت، با اینکه در مرحله‌ی لاغری و کاهش وزن، ورزش تأثیر کمتری نسبت‌به تغذیه دارد، در مرحله‌ی حفظ وزن، اهمیت ویژه‌ای خواهد یافت.
مایکل ینسن دکترای پزشکی از مایو کلینیک می‌گوید: «ورزش برای جلوگیری از بازگشت وزنی که کم کرده‌اید، بسیاربسیار ضروری است. در افرادی که فعالیت بدنی ندارند، احتمال بازگشت وزن بیشتر است. بخشی از این تأثیر به‌ این خاطر است که با فعالیت بدنی مقداری کالری می‌سوزانید. این‌گونه می‌توانید انعطاف بیشتری در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید و بدون افزایش وزن ، غذای بیشتری بخورید.»


فواید پنهان لاغری و کاهش وزن

درسته که با از دست دادن ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدنتان، می‌توانید سلامت کلی خود را افزایش و خطر شرایط مزمن نظیر بیماری‌های قلبی و دیابت را کاهش دهید، ولی فواید لاغری و کاهش وزن بیشتر از دادن بهانه‌ای به شما برای خرید لباس‌های جدید است. در ادامه به برخی نکات خوب و بدی می‌پردازیم که شما معمولا درباره کاهش وزن و لاغری نمی‌شنوید:

میزان انرژی شما به شدت بالا خواهد رفت

معمولا، اولین موردی که افراد زمانی که شروع به کاهش وزن می‌کنند، متوجه آن می‌شوند، افزایشی شدید در میزان انرژی است. چرا؟خیلی ساده است. چون زمانی که شما وزن کمتری دارید، انرژی کمتری را صرف انجام کارهایتان می‌کنید.

ضمن اینکه لاغری، راندمان اکسیژن شما را بهبود بخشیده و بنابراین شما وقتی از پله‌ها بالا می‌روید یا زمانی که در تلاش برای رسیدن به اتوبوس هستید، نفس کم نمی‌آورید. نکات مهم درباره لاغری

حافظه شما ممکن است تقویت شود

یک مطالعه انجام شده در سوئد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که زنان سالمند بعد از ۶ ماه دنبال کردن برنامه لاغری و کاهش وزن نمرات بهتری در آزمون‌های حافظه کسب کردند. اسکن‌های مغزی فعالیت بیشتری را در طی فرایند رمزگذاری (زمانی که خاطره‌ها تشکیل شده‌اند) و فعالیت کمتری را در زمان بازیابی حافظه نشان داده‌اند که خود نشانگر کارایی بیشتر حافظه است.

دکتر آندریاس پترسون سرپرست این مطالعه می‌گوید فعالیت مغزی اصلاح شده بعد از کاهش وزن و لاغری نشان می‌دهد زمانی که حافظه‌ای جدید ذخیره می‌شوند، مغز فعال‌تر می‌شود و بنابراین منابع مغزی کمتری برای به خاطر آوردن اطلاعات ذخیره شده مورد نیاز است. مطالعات قبلی همچنین ارتباط بین چاقی و اضافه وزن با حافظه ضعیف را به خصوص در زنانی با اندام گلابی‌شکل که چربی اضافی در ناحیه باسن دارند نشان داده است. نکات مهم درباره لاغری

روابط‌تان تحت تاثیر قرار می‌گیرد

کاهش وزن ممکن است موجب شود شما احساس کنید جذاب‌تر شده‌اید، اما هیکل لاغر شده و اعتماد به نفس بدست آمده شما الزاما موجب تقویت روابط زناشویی شما نخواهد شد. پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ پژوهشگران دریافتند که در افراد مورد بررسی با وجود کاهش وزنی در حدود ۲۷ کیلوگرم یا بیشتر در طی ۲ سال یا کمتر همیشه روابط زناشویی بهبود یافته است و گهگاه شریک زندگی فرد تحت رژیم، احساس حسادت یا خطر و ناامنی کرده است. چرا؟ تغییر و تحولات در اندام شما ممکن است سایر افراد نزدیک به شما را مجبور به توجه بیشتر به خودشان برای انتخاب‌های بهتر جهت سلامتی‌شان کند.

مشکل دیگر اینکه شریک زندگی شما ممکن است درباره تغییراتی که ممکن است در شخصیت شما رخ دهد نگران باشد. شما احساس بزرگی، جذاب بودن یا اعتماد به نفس می‌کنید که این موضوع می‌تواند تعادل روابط زناشویی را تغییر دهد. آن‌ها ترس از دست دادن هویت، اعتماد به نفس یا موقعیت بر‌تر خود نسبت به طرف مقابل دارند. نکات مهم درباره لاغری

خطر ابتلا به سرطان در شما کاهش می‌یابد

می‌دانید که سیگار کشیدن و در معرض نور خورشید و تشعشع بودن می‌تواند موجب بروز سرطان شود، اما چاقی نیز به‌‌ همان میزان با چند نوع سرطان مرتبط بوده است. اضافه وزن موجب بروز التهاب می‌شود که خود آن آغازگر تغییرات سلولی در بدن است. یک بررسی انجام شده بر روی زنان یائسه که نتایج آن در مجله تحقیقات سرطان به چاپ رسیده است، نشان داد که درجات خطرناک التهاب تنها با کاهش ۵ درصدی وزن بدن قابل تخفیف است.

مطالعه به چاپ رسیده در مجله تحقیقات چاقی در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که مردانی با چاقی بیمار گونه که متحمل جراحی کاهش وزن می‌شوند، در طی سال‌های آینده خطر ابتلا به سرطان را در خود تقریبا به اندازه افرادی با وزن طبیعی کاهش می‌دهند. نکات مهم درباره لاغری

اگر قبلا افسرده بوده‌اید، این حالت ممکن است تغییر نکند

آیا اضافه وزن موجب افسردگی شما شده یا افسردگی منجر به افزایش وزن در شما شده است؟ همیشه ممکن نیست که بگوییم کدام یک اول رخ می‌دهد. با اینکه اغلب افراد بعد از کاهش وزن احساس شادابی و سرحالی می‌کنند اما این حلال همه مشکلات نیست. خلق و خوی درصد کمی از افراد حتی بعد از دست دادن ۴۵ کیلوگرم وزن نیز تغییر نمی‌کند به این دلیل که کاهش وزن نمی‌تواند همه مشکلات پنهانی شما را حل کند. نکات مهم درباره لاغری

غذا‌ها ممکن است مزه‌های متفاوتی داشته باشند

از دست دادن بیش از اندازه وزن در زمان کم ممکن است باعث تغییراتی در جوانه‌های چشایی شما شود. مطالعه اخیر دانشگاه استنفورد مشخص کرد که بعد از جراحی لاغری ۸۷ درصد افراد تغییری را در حس چشایی شان گزارش کرده‌اند.

حدود نیمی از افراد معتقد بودند که طعم غذا تند‌تر شده و برای نیمی دیگر طعم غذا خیلی مشخص نبود. در نتیجه آنهایی که طعم غذا را با شدت کمتری حس کرده بودند نسبت به افرادی که غذا‌ها را تند‌تر حس کرده بودند، ۲۰ درصد کاهش وزن بیشتری بعد از جراحی داشتند.

نویسندگان مطالعه می‌گویند تحقیقات بیشتری برای پیدا کردن دلایل تغییراتی که در ذائقه افراد رخ می‌دهد مورد نیاز است؛ اما در مطالعه جدید دیگری نیز نتایجی مشابه به دست آمده است. مطالعه انجام شده درمانگاه رویال لایسستر در بریتانیا نشان داد که در ۷۵ درصد بیماران بعد از جراحی کاهش وزن، احساس تنفری نسبت به برخی غذا‌ها که اغلب گوشت و ترکیبات لبنی هستند بوجود آمده است. نکات مهم درباره لاغری

تمرینات جسمی باعث خشنودی خاطرتان می‌‌شود

زمانی که اضافه وزن دارید نسبت به افرادی که وزن طبیعی دارند، فعالیت‌های جسمی ممکن است موجب درد مفاصل و سوزش ریه‌های شما شود. وقتی شروع به لاغر شدن می‌کنید، دیگر انجام ورزش در شما احساس انجام یک کار روزمره سخت و طاقت فرسا را ایجاد نمی‌کند و بیشتر به صورت شبیه تجربه‌ای سرگرم کننده در می‌آید.

علاوه براین سبک وزن بودن موجب می‌شود شما سریع‌تر و نیرومند‌تر شوید. برای مثال بدوید. به طور کلی عقیده بر این است که به ازای هر گرم کاهش وزن، یک ورزشکار می‌تواند ۲ ثانیه از زمان لازم برای دویدن حدود ۱/۶ کیلومتر مسافت کم کند. نکات مهم درباره لاغری

استخوان‌های شما ممکن است تغییر کنند

آیا تاکنون شنیده‌اید که کاهش وزن موجب تضعیف استخوان‌های شما می‌شود؟ با وجود درست بودن این موضوع که لاغری، با از کاهش نسج استخوان‌ها همراه است، اما این امر تنها زمانی مایه نگرانی است که شما بیش از حد معمول وزن کم کرده باشید یا یک رژیم غذایی ناسالم را دنبال کنید. فواید کاهش وزن از لحاظ تاثیر بر استخوان‌ها همیشه مهم‌تر از خطرات آن است.

وزن اضافی ممکن است استخوان‌های شما را قوی‌تر کند (چون آن‌ها مجبورند وزن بیشتری را تحمل کنند) اما در عوض باعث آسیب مفاصل می‌شود. پژوهشی جدید پیشنهاد می‌کند که چاقی احشایی در زنان و مردان خصوصا در ناحیه شکم برای استخوان‌ها مضر است. بر اساس بازبینی منتشرشده در ژورنال آکادمی جراحان ارتوپد آمریکا، کاهش وزن می‌تواند به‌‌ همان میزان به کاهش علائم آرتریت کمک کند. نکات مهم درباره لاغری

احتمالا زمان کمتری را صرف مراقبت‌های بهداشتی خواهید کرد

یک بررسی که نتایج آن در ژورنال Health Affairs در سال ۲۰۰۹ منتشر شده است، نشان می‌دهد که افراد با وزن طبیعی نسبت به همتایان دارای اضافه وزن خود هزینه‌های کمتری را صرف صورتحساب‌ها و مخارج پزشکی می‌کنند. پژوهشگران دریافتند که افراد چاق نسبت به افراد با وزن طبیعی، ۴۲ درصد بیشتر صرف هزینه‌های درمانی می‌کنند و بیشتر این هزینه‌ها برای داروهای تجویزی مورد نیاز برای درمان بیماری‌های مزمن است.

و یک گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۴ درباره ساکنان میشیگان نشان داد که هزینه مراقبت سالیانه بهداشتی برای افرادی که بیش از حد چاق هستند، ۹۰ درصد بیشتر از افرادی با وزن طبیعی است. ممکن است بعد از اینکه وزن خود را کم کردید، متوجه موارد دیگری شوید. پزشکان (که سوگیری آنها بر ضد بیماران چاق مستند شده است) ممکن است بعد از کاهش وزن رفتار بهتری با شما داشته باشند. نکات مهم درباره لاغری

ممکن است ترفیع بگیرید

بعد از کاهش وزن تنها پزشکان نیستند که ممکن است با شما رفتار بهتری داشته باشند. کارفرمای شما نیز ممکن است این چنین رفتاری داشته باشد. افراد چاق به خصوص کارکنان زن نسبت به کارکنان با وزن طبیعی درآمدزایی کمتری دارند.

مطالعه منتشر شده در ژورنال Health Economics نشان داده است که متوسط پرداختی به کارکنان چاق ۲/۵ درصد کمتر از کارکنان لاغر است. یک مطالعه انجام شده در بریتانیا در سال ۲۰۱۴ نشان داد که کاهش وزن و رسیدن به وزنی مناسب و سالم ممکن است موجب ارائه پیشنهادات کاری بیشتری به شما شود. نکات مهم درباره لاغری

ممکن است بتوانید داروی‌هاتان را کنار بگذارید

حفظ یک وزن مناسب می‌تواند شما را در برابر بیماری‌های قلبی و دیابت محافظت کند. اما اگر از قبل دچار اضافه وزن باشید و به این بیماری‌های مبتلا باشید، چه می‌شود کرد؟ خبر خوب: کاهش وزن هنوز می‌تواند مفید باشد. این بیماری‌ها لزوما از بین نمی‌روند، اما ممکن است علائم بیماری شما و مقدار دارویی که دریافت می‌کنید، کاهش یابد.

برای مثال ممکن است بتوانید دوز داروهای ضدفشارخون و پایین‌ِآورنده کلسترول‌تان را کاهش دهید، یا یاد بگیرید بدون تزریق‌های روزانه انسولین، دیابت نوع ۲ خود را کنترل کنید. مطالعات همچنین نشان داده است که کاهش وزن ممکن است به شما اجازه دهد تا بیماری‌های مزمنی مانند آسم یا سوزش سردل را بدون دریافت دارو یا با دریافت داروی کمتر کنترل کنید. نکات مهم درباره لاغری

پوست‌تان ممکن است چروک بخورد

افتادگی و چروکیدگی پوست موضوعی است که اکثر افراد بعد از یک کاهش وزن شدید خود را برای آن آماده نکرده‌اند. این حالت یک شبه یا شاید هیچ وقت از بین نرود و ممکن است در شما احساس ناامیدی نسبت به شکل جدید بدنتان ایجاد کند.

برخی روش‌های انتخابی برای زیباسازی بدن نظیر کشیدن پوست صورت، بالا بردن پستان‌ها یا جراحی برای حذف چروکیدگی‌های پوست شکم هستند، اما هر عمل جراحی خطراتی به همراه دارد و در اغلب موارد بیمه‌ها این جراحی‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهند. نکات مهم درباره لاغری

می‌توانید شانس خود را برای داشتن فرزند افزایش دهید

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، کاهش چند کیلو از وزنتان ممکن است مفید باشد. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۹ که در ژورنال باروری و ناباروری Fertility and Sterility منتشر شده است، نشان می‌دهد که چاقی در زنان با ناباروری و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک همراه است و زمانی که یک زن جوان چاق می‌شود، باردار شدن برای او مشکل‌تر خواهد شد. از آنجایی که وزن مادر در طی بارداری و حتی قبل از آن با تمامی پیامدهای سلامتی برای فرزند در ارتباط است، کاهش وزن و لاغرشدن کمک می‌‌کند که فرد از داشتن یک بارداری سالم و فرزندی سالم مطمئن شود. نکات مهم درباره لاغری

بیشتر خواهید خوابید

مطالعه‌ای انجام شده در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه پنسیلوانیا نشان می‌دهد که افرادی که حداقل ۵ درصد وزنشان را در طی یک دوره شش ماهه کاهش می‌دهند به طور متوسط ۲۲ دقیقه بیشتر از قبل می‌خوابند و پیش از این محققان فنلاندی گزارش کرده بودند که کاهش متعادل وزن به میزان قابل توجهی باعث بهبود علائم قطع تنفس در حین خواب (sleep apnea) شده است.

کاهش وزن به این معنی است که محدودیت فیزیکی کمتری برای تنفس و بافت نرم کمتری برای مسدود کردن راه‌های تنفسی فوقانی وجود دارد. خواب بیشتر کمک می‌کند تا سوختن چربی‌ها در بدن کارآمد‌تر شود، و بنابراین داشتن یک خواب مناسب شبانه بدین معنی است که شما با احتمال بیشتری قادر به حفظ وزن کاهش یافته هستید. نکات مهم درباره لاغری

دید چشمان شما بهبود می‌یابد

متیو مک کاناهی، هنرپیشه امریکایی در سال ۲۰۱۴ به خبرنگاران گفت که کاهش وزن سریعش برای آماده شدن جهت ایفای نقش به عنوان یک بیمار دارای ایدز در فیلم Dallas Buyers Club در آغاز موجب کم شدن قدرت بینایی‌اش شد. این تاثیر بر او ممکن است به علت محدودیت بیش از اندازه کالری یا کمبود مواد مغذی باشد- اما در مورد اکثر افراد کاهش وزن در واقع باعث محافظت بینایی آنها در برابر عوارض مربوط به چاقی مانند نظیر دیابت نوع ۲ می‌شود.

برای مثال مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه جورجیا نشان داد که درصد بالا‌تر چربی بدن با میزان کمتر آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر لوتئین و گزانتین در بافت شبکیه چشم همراه است.

این نتایج نشان می‌دهد که چاقی ممکن است وضعیت تغذیه‌ عروقی شبکیه چشم را متاثر کند؛ این ارتباط‌ها ممکن است ممکن است یکی از دلایل تاثیر چاقی به بر عوارض دژنراتیو (تحلیل‌برنده)‌ مربوط به سن است. سالم و تندرست باشید

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا