مقاله

عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی _ خیلی از آدم ها، با نزدیک شدن به ایام نوروز به فکر کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل هستند و تصور می‌کنند که با رژیم‌های سخت می‌توانند به هدفشان دست یابند. ولی غافل از اینکه کاهش وزن سخت و سریع می‌تواند عوارض بسیاری را برای آنان به دنبال داشته باشد.

خوردن غذا یکی از لذت‌های انسانهاست. گاهی افراد دچار افراط و تفریط در این امر می‌شوند و چون تصور می‌کنند خوردن یک نوع لذت است به هر میزانی که دوست داشته باشند غذا می‌خورند. این موضوع باعث می‌شود که یک رفتار تغذیه‌ای خاص در این افراد شکل بگیرد به طوری که اگر یک روز غذای نرمال مصرف کنند هیچ وقت احساس سیری و لذت نمی‌کند.


نحوه خوردن غذا و مقدار آن وابسته به فرد است و می‌تواند تغییر یابد. اشتباه بسیاری از افراد این است که مقطعی به مساله تغذیه و رژیم نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند رژیم غذایی دارویی است که در ۲ ماه باید مصرف شود تا بهبود یابند در صورتی که تغذیه و رفتارهای تغذیه‌ای مسائلی هستند که به سبک زندگی افراد مربوط می‌شود و باید در دراز مدت به آن توجه شود.

فردی که نتواند رفتار‌هایش را به خوبی شکل دهد در دراز مدت به هیچ عنوان نمی‌تواند به اهدافش دست یابند.

خیلی از افراد ۲ ماه قبل از عید رژیم گرفته و ۸ کیلو لاغر می‌کنند و بعد در ایام عید، بدون توجه به تغذیه دو برابر وزن اضافه می‌کنند. در واقع، آن چیزی که افراد در ظاهر به آن توجه می‌کنند، تنها وزن است. در صورتی که در باطن، تغییرات بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی که تصور می‌کنند به وجود می‌آید.

 

مشکلات کاهش وزن سریع

همراه با کاهش وزن سریع ممکن است برخی مشکلات برای افراد به وجود بیاید. بسیاری از افراد در کاهش وزن سریع دچار سنگهای صفراوی می‌شوند به طوری که گاهی مجبور می‌شود با جراحی صفرا را خارج کنند. این موضوع یکی از اشکال حاد رژیم‌های سخت است اما ممکن است فردی رژیم سختی گرفته باشد ولی دچار سنگ صفرا نشده باشد اما غافل از اینکه در دراز مدت ممکن است دچار پوکی استخوان شود.

نکته دیگری که از آن غفلت می‌شود کاهش توده‌ای عضلات است. بسیاری از افرادی که به سرعت وزن کم می‌کنند به شدت توده عضلانی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و این موضوع باعث کاهش متابولیسم بدن آن‌ها می‌شود. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

کاهش متابولیسم

کاهش متابولیسم بدن یعنی افزایش وزن سریع و حتی بیشتر از شروع کاهش وزن. زمانی که فرد در حال رژیم و کاهش وزن است اگر اصول رژیم خود را رعایت نکند و در بین راه مجدداً به پرخوری بپردازد، مجدداً وزنش اضافه شده و حتی بیش از وزن زمان چاقی خود دچار اضافه وزن می‌شود. کسانی که اینگونه رژیم‌ها را می‌گیرند عضلاتشان تحلیل رفته و با افزایش وزن، چربی بیشتری اضافه می‌کنند. این افراد بعد از ۴ یا ۵ سال حالت بدنشان به کلی تغییر می‌یابد. به نحوی که اگر بدن آن‌ها را آنالیز کنیم متوجه می‌شویم که بیش از ۵۰ درصد بدن آن‌ها تبدیل به چربی شده است.

در حقیقت، در روش های غیر اصولی کاهش وزن، بدن علاوه بر سوزاندن چربی زیاد توده عضلانی نیز از دست می رود. در واقع، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود شروع به سوزاندن عضلات می کند این کار، اگرچه اشتها را کم می کند، اما برای سلامتی بدن مضر است. بنابراین سوزاندن عضله به جای چربی در این گونه رژیم ها آسیب زیادی به بدن وارد می کند.

نکته:

در حالیکه، در روش اصولی کاهش وزن، اشخاص تنها توده چربی از دست می دهند اما در روش های غیر اصولی کاهش وزن اشخاص نه تنها چربی از دست نمی دهند بلکه در صد بالایی از بافت غیر چربی بدنشان از جمله ماهیچه و حتی توده استخوانی خود را از بین می بردند. بدن همواره راهی برای محافظت خود از عوارض کاهش سریع وزن پیدا می کند. با افت ناگهانی دریافت کالری، آن را با کاهش میزان سوخت و ساز جبران می کند. به این علت است که افرادی که به رژیم های ناگهانی دست می زنند به محض ترک رژیم به سرعت اضافه وزن پیدا می کنند.

کاهش سریع وزن می تواند عوارض جانبی مخربی به همراه داشته باشد و البته از کارایی چندانی نیز برخوردار نباشد. زیرا افرادی که به سرعت وزن زیادی کم می کنند احتمال بیشتری دارد دوباره وزن اضافه کنند.

اگر دوست دارید به سرعت وزن کم کنید تا بتوانید در یک مهمانی رسمی لباس مورد علاقه خود را به تن کنید، یا این که زندگی بهتر و سالم تری را تجربه کنید، مراقب باشید بیش از اندازه به خود فشار وارد نکنید و از محدوده کاهش وزن بی خطر خارج نشوید. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی


بهترین میزان کاهش وزن در طول زمان چقدر است؟

به گزارش “مدیکال دیلی”، اگر در تلاش هستید تا وزن خود را کاهش دهید، روند معمول کاهش وزن شاید به اندازه کافی برای شما سریع رخ ندهد. باید به این نکته توجه داشته باشید هنگامی که در بدن خود تغییر ایجاد می کنید، محدودیت هایی وجود دارند تا بدون آسیب رساندن به سلامت خود این کار را انجام دهید. این حد و مرزها برای همه یکسان و مشخص نیستند.

کاهش سریع وزن می تواند عوارض جانبی مخربی به همراه داشته باشد و البته از کارایی چندانی نیز برخوردار نباشد زیرا افرادی که به سرعت وزن زیادی کم می کنند احتمال بیشتری دارد دوباره وزن اضافه کنند و بخشی از این روند به عدم تعهد آنها به تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کرده اند و پشتیبان وزن های پایین تر هستند، باز می گردد.

نکته:

خستگی، تهوع، اسهال، یبوست، سنگ کیسه صفرا و ریزش مو از جمله عوارض بالقوه کاهش سریع وزن هستند. سوء تغذیه که از یک برنامه کاهش وزن با محدودیت های بسیار در رژیم غذایی ناشی می شود، می تواند موجب گیجی و خستگی در فرد شود و اختلال در تمرکز و یا افسردگی را به همراه داشته باشد. همچنین، عدم دریافت مواد مغذی به میزان کافی می تواند فرد را مستعد ابتلا به عفونت سازد. افزون بر این، احتمال اختلال در چرخه قاعدگی در بانوان افزایش می یابد.

این عوارض جانبی می توانند از روند کاهش وزن که چندان سریع هم به نظر نمی رسد، سرچشمه بگیرند. کاهش وزن به میزان 3 پوند (1.3 کیلوگرم) در هفته هنگامی که در کنار مصرف کمتر از 800 کالری در روز قرار بگیرد می تواند عوارض جانبی مذکور را موجب شود. به گفته کارشناسان، کاهش وزن باید از آهنگی کندتر برخوردار باشد. رویکرد فردی که قصد کاهش وزن دارد باید به گونه ای باشد که از این روند لذت ببرد و بتواند آن را در بلند مدت حفظ کند. بر همین اساس، تعیین هدف کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن طی یک بازه زمانی بیش از شش ماه توصیه می شود. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

امن ترین میزان کاهش وزن در طول زمان چقدر است

برای فردی که در حال حاضر 250 پوند (113 کیلوگرم) وزن دارد و در پی دستیابی به وزنی سلامت تر است، کاهش وزن 12 تا 25 پوند (5.5 تا 11 کیلوگرم) طی شش ماه یا حدود 2 تا 4 پوند (یک تا دو کیلوگرم) در ماه ایده آل به نظر می رسد.

کاهش وزن سریع می تواند موجب شود تا بدن هنگامی که فکر می کند گرسنه است سوزاندن آب و عضله را به جای چربی آغاز کند و این دلیل دیگری است که بر مفید بودن کاهش وزن تدریجی تاکید دارد. سوزاندن کالری هنگامی که توده عضلانی خود را از دست داده اید، دشوارتر نیز می شود.

این افراد‌‌ همان کسانی که به اصطلاح عامیانه می‌گویند اگر آب هم بخوریم چاق می‌شویم. از آنجایی که عضلات تحلیل می‌رود و متابولیسم بدن افت می‌کند، در ‌‌نهایت این افراد مستعد چاقی همیشگی هستند. و ماحصل آن نا‌امیدی، یاس در کنترل وزن واعتماد به نفس است.

بنابراین به افراد توصیه می‌شود که اگر واقعا می‌خواهند به کاهش وزن دست یابند باید در کل سال درست غذا مصرف کند و همیشه باید به این نکته توجه داشته باشند که درست غذا خوردن به معنای کم خوردن نیست. متاسفانه خیلی از افراد رژیم غذایی را با کم خوردن مقایسه می‌کنند. در صورتی که رژیم غذایی به معنای درست خوردن و به اندازه خوردن است. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی


عوارض جبران ناپذیر جراحی های لاغری

جراحی لاغری و کوچک کردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد که در این بخش با عوارض جبران ناپذیر این عمل سنگین و پرهزینه آشنا می شوید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کم تحرکی، چاقی یکی از معضلات جدی در سلامت افراد به شمار می رود و برای کاهش وزن روش های مختلفی از جمله جراحی و کوچک کردن معده است که عوارضی را به دنبال دارد.

براساس جدیدترین پژوهش ها انجام دگرگونی ناگهانی در بدن و به ویژه دستگاه گوارش فرد را در معرض مشکلات سلامتی متعددی قرار می دهد. جراحی زیبایی و تناسب اندام این روز ها در جهان بسیار متداول شده است و بسیاری از افراد در کشور های مختلف جهان برای زیبا شدن بدنشان زیر تیغ جراحی می روند.

معایب جراحی های لاغری و کوچک کردن معده

انجام جراحی لاغری و کوچک کردن معده به شیوه های مختلفی انجام می شود و جزو جراحی های گران قیمت محسوب می شود، اما براساس جدیدترین پژوهش ها انجام این دگرگونی ناگهانی در بدن و به ویژه دستگاه گوارش می تواند فرد را در معرض مشکلات سلامتی دیگری قرار دهد. که عبارتند از:

1-ویتامین هایی و املاح معدنی که با تناسب اندام تهاجمی از بین می روند

2-دگرگونی های مخفی و مرگباربدن پس از لاغری به شرط چاقو

3-دگرگونی های آهست و مرگبار در بدن پس از تناسب اندام با شیوه جراحی

براساس پژوهش های دانشمندان دانشگاه استنفورد بر روی 74 فرد چاق میانسال با میانگین سنی 51 سال که در فاصله زمانی 10 سال جراحی لاغری انجام داده اند، این نتیجه به دست آمده است که بیشتر آن ها در سال های آتی دچار مشکلاتی، چون آسیب به دستگاه گوارش و نیز کاهش حجم گلبول های قرمز و گروه ویتامین های B شده اند. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

عوارض عمل جراحی زیبایی شکم

کم خونی و کاهش میزان ویتامین های ضروری که برای سلامت بدن بسیار مهم هستند، سبب شده تا دانشمندان توصیه کنند افرادی که از جراحی لاغری به ویژه کم کردن حجم، بالن و یا انداختن حلقه به دور معده استفاده می کنند حتماً مصرف مکمل های ویتامینی را در رژیم غذایی خود داشته باشند.

این یافته جدید نشان می دهد متخصصان باید در انجام جراحی حساب شده تر گام بردارند و در گام اول با استفاده از سایر روش ها از جمله هورمون درمانی، تنظیم رژیم غذایی و ورزش به فرد چاق کمک کنند تا وزن ایده آل خود را به دست آورند و جراحی آخرین گزینه باشد.

جراحی لاغری

از جمله دیگر عوارض جانبی جراحی های لاغری بروز سوء هاضمه، بی اشتهایی مفرط و ناتوانی در تحمل طعم و مزه غذا، افسردگی، ابتلای زودهنگام به بیماری های فصلی از جمله آنفلوآنزا، کشیدگی و افتادگی پوست، سوزش سردل و ریفلاکس معده است. عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی


عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

کارشناسان به افراد چاق توصیه می کنند ابتدا با روش هایی همچون انجام ورزش و داشتن تحرک و تنظیم رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهند و جراحی آخرین موردی باشد که برای کاهش وزن به آن فکر می کنند.

می‌توان گفت؛ آن چیزی که در کاهش وزن می‌تواند موثر باشد تغییر رفتار است یعنی اگر کسی در رفتار‌هایش تغییری ایجاد نکند عملا هیچ کار مثبتی انجام نداده است. تغییر رفتار زمانی اتفاق می‌افتد که فرد هدف‌هایش را درست انتخاب کند و هدفش تنها کاهش وزن نباشد. برخی افراد می‌خواهند به هر قیمتی شده وزن خود را کاهش دهند در صورتی که این تفکراشتباه است.

در دوران کاهش وزن باید عادات غذایی چاق‌کننده مانند خوردن غذاهای چرب و پرکالری و مواد غذایی کم‌خاصیت و چاق‌کننده، (نظیر هله هوله و شیرینی‌جات) را به تدریج کنار گذاشت و عادت‌های غذایی مناسب، مانند خوردن غذاهای مفید و کم‌کالری، نظیر سبزیجات، سالاد و مواد پروتئینی را جایگزین آن‌ها کرد و لبنیات، میوه‌ها، نان و برنج نیز باید در حد متعادل مصرف شود.

در پایان باید گفت؛ تغییر رفتار یعنی اینکه فرد تغذیه مناسب و فعالیت بدنی کافی داشته باشد و فردی باشد که بتواند اراده‌اش را در مقابل غذاهای خوشمزه تقویت کند. در واقع تغییر رفتار زمانی اتفاق می‌افتد که حداقل ۶ ماه یک رفتار در فرد تکرار شود.

عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن ناگهانی

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا