طبی سنتیمقاله

طب سوزنی برای درمان چاقی

طب سوزنی برای درمان چاقی

طب سوزنی برای درمان چاقی _ شواهد زیادی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به درمان بیماری های مرتبط با چاقی هم کمک کند. و هم چنین بدون ایجاد واکنش های شدید، به همراه تغذیه سالم و مغذی فیبر دار، بر کاهش وزن تاثیر دارد.
در چین، طب سوزنی چندین هزار سال است که به عنوان درمانی واحد، یا مکملی مناسب، مورد استفاده قرار گرفته است. و بطرز فزاینده ای در سرتاسر دنیا برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها استفاده می شود.
درمان چاقی علاوه بر اینكه احساس خوبی را به فرد از نظر ذهنی وتناسب اندام می دهد، زمینه ساز طول عمر بیشتر و توام با سلامتی برای فرد بوده و باعث كاهش هزینه های درمانی در آینده می گردد. به همین دلیل معرفی روشهای جدید برای درمان چاقی طالب و خواهان فراوان دارد .

استفاده از طب سوزنی در درمان چاقی

خیلی از ما، تصاویر کسانی را که در حال انجام طب سوزنی بوده اند، را دیده ایم. همین طور می دانیم که طب سوزنی برای کاهش دردها استفاده می شود. ولی بیشتر مردم نمی دانند که طب سوزنی، علاوه بر آن، می تواند برای درمان چاقی و افزایش زیبایی نیز موثر باشد.

دکتر زهرا علیزاده متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است: طب سوزنی می‌تواند به عنوان یک روش مکمل در درمان چاقی و کاهش وزن استفاده شود. برای استفاده از طب سوزنی در درمان چاقی، یکسری از نقاط خاص بدن، از جمله، گوش و شکم فرد سوزن زده می‌شود،

تأثیر عصبی این کار باعث می‌شود که مرکز اشتهای فرد به طور معناداری تحت‌تاثیر قرار بگیرد. در نتیجه، فردی که از طب سوزنی برای درمان چاقی، بهره می‌برد، احساس سیری بیشتری دارد و راحت‌تر می‌تواند شرایط رژیم را تحمل کند.
طب سوزنی برای درمان چاقی از طریق گوش!!

حدود پنجاه سال قبل، یعنی از دهه 1980، رشته مستقلی از طب سوزنی توسط پزشكان اروپایی كشف شد، كه در آغاز فقط برای درمان اعتیاد از آن استفاده می شد. بعدها متوجه شدند كه به طور معجزه آسایی می توان از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله، درمان چاقی استفاده كرد.
بر طبق اصول طب سوزنی، تمامی نواحی و ارگانهای بدن، دارای یک نقطه متناظر در گوش می باشند. كه در طب سوزنیِ گوش، با تحریک مكرر آنها، می توان مشكلات و بیماری های مر بوط به آن ارگان را درمان كرد.


تفاوت طب سوزنی گوش با بدن

مهمترین مزیت طب سوزنی گوش، در مقایسه با طب سوزنی بدن، سرعت زیاد پاسخ دهی آن می باشد. در بعضی از كلینیک های طب سوزنی به منظور درمان عمیق تر و سریعتر بیماری ها، از مزایای هر سه نوع طب سوزنی (كت گوت، طب سوزنی سنتی و طب سوزنی گوش)، بطور همزمان استفاده می شود.
در این روش، علائم درد یا بیماری، خیلی سریع بر طرف می شود. به عنوان مثال، در ترک سیگار و اشتهای کاذب شخص به سرعت کاهش میل به غذا و سیگار کشیدن را احساس می کند.

دیدگاه طب های جهان در مورد چاقی

از دیدگاه طب غربی، چاقی نتیجه اولیه افزایش غذای دریافتی یا کربوهیدرات ، چربی اضافی و کاهش فعالیت بدنی و استعداد ژنتیکی می باشد. البته ناگفته نماند که در طب غربی، این وضعیت به علت اختلالات در عمکرد غده تیروئید برای سوخت و ساز، بخصوص کم کاری تیروئید، که باعث کم شدن سوخت و ساز طبیعی بدن می شود، می تواند به وجود آید.

در طب چینی، تعریفی برای كم كاری تیروئید وجود ندارد، و معادل های دیگری را در کم شدن سوخت و ساز بدن به کار می برند. دیدگاه طب چین باستان (طب سوزنی برای درمان چاقی) درباره چاقی، اینگونه است که چاقی، وضعیتی هست که در آن چربی اضافه بدن، به حدي در قسمت های مختلف بدن، و حتی ارگان های داخلی مثل كبد تجمع پيدا می كند. و می تواند تاثير نامطلوبی بر وضعيت سلامت فرد گذاشته و منجر به ايجاد كبد چرب و بيماری های قلبی عروقی گردد.

پس سلامتی چیست؟!

از منظر طب چین باستان، سلامتی یعنی اینکه همه ارگانهای بدن بصورتی هماهنگ ومتعادل عمل کنند. یعنی اگر همه ارگانهای بدن خوب کار کند، هیچ گونه اضافه وزنی رخ نخواهد داد. در واقع، طب چینی با متمرکز شدن بر مشكلات نهفته در بدن و عدم تعادل در ارگانهای داخلی بدن، روشی کلی نگر، نسبت به چاقی دارد. بر طبق اصول طب باستان چینی(TCM) ، چاقی به دلیل تغییرات پاتولوژیک ایجاد می گردد. طب سوزنی برای درمان چاقی


دلیل چاقی از نظر طب سوزنی چین

1. افزایش حرارات معده و سوءهاضمه

مصرف بالای غذاهای چرب، سنگین، پرادویه و الکل، تولید حرارت در ناحیه شکم را افزایش می دهد. در این بین، بعد از صرف این گونه غذاها، کافی نبودن تحرک بدنی، به کارکرد طحال آسیب می رساند. حرارت زیاد در ناحیه معده موجب هضم مقدار بیشتری از مواد غذایی می گردد.
بنابراین معده در این وضعیت غذاها را راحت تر هضم می کند و باعث می شود فرد احساس گرسنگی نماید. اما طحال نمی تواند این بار غذای اضافی را کنترل نموده و قادر به انجام صحیح کارکردهای حمل مواد غذایی هضم شده و تبدیل آنها به انرژی پاک و قابل مصرف برای بدن نخواهد بود.

 

در نتیجه مواد متابولیک فوق، تبدیل به مایعات کدر و تیره و بلغم، و غیر قابل مصرف برای فعالیت های بدنی می گردد. که با خون و چی(چی فرم خاصی از انرژیست كه در كانالهای مریدین بدن به تعریف طب سوزنی جریان دارد و تمام فعالیت های بدن بواسطه آن انجام می گردد) مخلوط گشته و اندامها، استخوانها و ماهیچه ها را پر می کند.
لازم به ذكر است كه در طب چینی نقش معده نگهداری وهضم مواد غذایی ونقش طحال تبدیل و انتقال مواد غذایی هضم شده می باشد.

2. مصرف غذاهای چرب (عوامل بیماری زای اگزوژن)

حمله دشمنان اگزوژن یا مصرف بالای غذاهای چرب موجب تضعیف کارکردهای ارگان طحال می گردند. رطوبت در کوره میانی ی، Middle Jiao که یکی از کوره های سه گانه بدن در طب سنتی چین است ( مسیری که از طریق آن آب، غذا، مایعات انتقال می یابند ) جمع می شود.
زمانی که رطوبت و چربی کدر وارد این مسیرها می گردند، در نهایت در داخل همه اندام ها نفوذ می یابند. علاوه بر این دشمنان اگزوژن، مثل رطوبت می توانند از طریق سطح بدن در پوست، بافت زیر پوستی و ماهیچه ها نفوذ کرده و چاقی را به طور عمومی یا موضعی بیشتر نمایند.
بطور كلی درطب چینی بسیاری ازبیماریها در اثر حمله عوامل اگزوژن از قبیل رطوبت، باد، سرما و گرما ایجاد می گردد و تشدید می شود.

3. توقف حركت انرژی چی، تجمع خلط های کدر در بدن و ایجاد بلغم

برای بیمارانی که ضربه، روحی و عاطفی دیده اند، سانحه ای غیر منتظره و غم آلود را تجربه کرده اند، یا زنانی که مشکلات مربوط به دوران قاعدگی دارند، و نیز در افراد مسن؛ کبد نمی تواند جریان چی یا انرژی Q که برای هضم و جریان صحیح خون لازمست، را تنظیم نماید. پس جریان چی و خون راکد شده، و مریدیان ها یا همان كانالهای انرژی را مسدود می سازد.

بنابراین در بدن این گونه افراد احتمالا، رطوبت تجمع یافته و در طول زمان تبدیل به بلغم شده و منجر به انواع چاقی، و یا غلبه طبع سرد در طب سنتی ایران می گردد. در واقع ساده ترین تعریف چاقی از دیدگاه طب چینی تجمع بلغم در بدن می باشد كه به شرح فوق تولید و منجر به چاقی می گردد.

4. اتمام و یا كاهش جوهره کلیه ها، علت عدم تعادل و توازن بدن

سبک های زندگی كه در آن زن و شوهرها فعالیت های جنسی بسیار بالایی دارند، و برای انجام این لذت جنسی بالا، به ناچار از اسانس كلیه استفاده غیر مجاز و بیشتر از حد نرمال نموده، می تواند تولید یک حرارت داخلی بنماید.
این حرارت اضافی، یکی از انواع حرارت های مضر بدن است که کوره میانی(تعریف وسط بدن در طب چینی) را تحت تاثیر قرارداده و باعث می شود که معده، شکم و طحال خوب کار نکنند.
که در طولانی مدت، در مثانه فرآیند تبخیر صورت می گیرد و عملكرد کوره های سه گانه(عملکرد قسمت بالا و پایین، وسط بدن که در طب چینی به آن سرزمین سانجیاو می گویند) مختل می گردد، و باعث می شود مایعات و بلغم بیشتری تجمع یافته و شرایط چاقی را بدتر و وخیم تر نماید.

از منظر طب چینی این دلایل چاقی می تواند همگی با هم و یا بطور مجزا ظاهر گردند. بطور خلاصه دلایل اصلی چاقی نقص طحال معده و کلیه است که به عنوان سرریز مایعات بدن، منجر به تجمع رطوبت و بلغم، و در نهایت رکود و ایستایی در جریان خون ظاهر می گردند. گاهی اوقات گرمای ناحیه شکم و ایستایی و رکود چی Q با هم مرتبط هستند . علاوه بر این امکان دارد تبخیر نادرست مایعات بدن توسط کوره های سه گانه هم اتفاق افتد. همه این فاکتورها، نقش مهمی در توسعه چاقی دارند.


انواع چاقی از دیدگاه طب چینی

چاقی در طب چینی بر اساس عوامل ایجاد كننده آن، به چهار نوع مختلف تقسیم می گردد:

i. چاقی ناشی از افزایش بلغم و رطوبت به دلیل نقص در عملکرد ارگان طحال

در طب سنتی چین، بلغم اهمیت بسیار زیادی دارد. بر اساس طب سنتی چین، چربی یا بافت چربی عمدتا به دلیل بلغم و رطوبت اضافی تولید میگردد. که در طب سنتی ایران، به این حالت می گویند طبع انسان سرد شده، و در طب غربی، معادل کم کاری یا عملكرد ضعیف تیروئید می باشد. بلغم در حقیقت، رطوبت غلیظ شده می باشد كه توسط طحال در بدن تولید می گردد .

به دلیل مصرف بالای مواد شیرین به خصوص بعد از غذا و مصرف شکر و شیرینی جات ساخته شده از شکر و آرد تصفیه شده ، بخصوص اگر فرد در طول روز تحرك بدنی كمی داشته باشد، طحال آسیب می بیند، و در نتیجه انتقال و جابجایی مواد غذایی و مایعات زائد که وظیفه طحال می باشد، انجام نمی گردد؛ و این مواد زائد متابولیک جمع شده و تبدیل به رطوبت بد می گردد. در طولانی مدت این رطوبت توسط طحال به بلغم تبدیل شده و بافت چربی را می سازد.

بلغم اضافی، علاوه بر اینكه بدلیل تولید بافت چربی باعث اضافه وزن در فرد می گردد، به دلیل ماهیت غلیظ آن، منجر به احساس خستگی وسنگینی در بدن و بزرگ شدن شكم، و در بسیاری از موارد كاهش اشتها می گردد. بر روی زبان لایه نازکی از جرم كه به بار زبان معروف است می نشیند و ضربان نبض نیز متناوب و كشیده می شود.

با تقویت طحال بوسیله طب سوزنی، می توان دفع بلغم اضافه در بدن را تسریع كرد. و زمانی که بلغم دفع شد، چی یا انرژی در کانالها یا مریدین های طب چینی می تواند به آسانی حرکت نماید. این جریان به حرکت بلغم و کاهش چربی و در نتیجه به کم شدن وزن کمک می كند.

ii. چاقی ناشی از گیرافتادگی حرکت خون و انرژی چی در مریدین ها

بیماران دارای این شرایط از زود رنجی و عصبانیت و کم شدن انگیزه، اختلال در قائدگی ( قطع قاعدگی به دلیلی غیر از بارداری و یائسگی ) و نازایی، بی خوابی، اتساع و سنگینی قفسه سینه و سردرد رنج می برند. همچنین گیجی و کرختی دستها و پاها هم وجود دارد، و زبان به رنگ قرمز تیره بوده و لایه نازکی از جرم یا بار بر روی آن نمایان می گردد.

تمام این علائم به دلیل آن است که خون نمی تواند به آسانی در بدن گردش نماید. این گرفتگی ها رگها را مسدود نموده و مانعی بر سر راه مکانیسم حركت چی در بدن می باشند. بنابراین چربی و رطوبت در داخل رگها جمع شده و باعث می گردد که خون غلیظ و لزج گردد که در طول زمان منجر به چاقی و تصلب شرایین می گردد.

یک درمان اساسی در طب چینی برای این نوع از چاقی تسریع جریان خون و برطرف کردن حالت رکود و ایستایی بوسیله طب سوزنی برای درمان چاقی و یا روش كت گوت می باشد.

iii. کمبود یانگ یا گرمای طحال و کلیه = ایجاد چاقی مفرط

در صورت کمبود انرژی یانگ یا حرارت و گرمای ارگان های طحال و کلیه، انرژی چی کافی برای انتقال و ذوب بلغم یا رطوبت فشرده شده وجود ندارد. در این نوع از چاقی، معمولا افراد احساس خستگی نموده، و امکان دارد از کمر درد و ضعف زانو، کم آوردن نفس و ناتوانی جنسی نیز شکایت نمایند. که در طب غربی این علایم در اختلالات تیروئیدی هم دیده می شود.

ضربان نبض، خوب و عمیق است، زبان رنگ پریده است و هیچ لایه سفید رنگی بر روی زبان وجود ندارد. در این شرایط عوامل ژنتیک و ضعف مادرزادیِ ارگان های طحال و كلیه هم، می تواند نقش داشته باشد. همچنین امکان دارد بدلیل سایر بیماریها، استرس و سبک زندگی ناسالم هم ایجاد شود.

درمان این نوع از چاقی، شامل تقویت طحال و برطرف نمودن آسیب های کلیه بوسیله طب سوزنی می باشد. تعریف انرژی های یانگ و یین كه از مهمترین تئوری های طب چینی بوده و به معنی تعادل در انرژی های بدن می باشد، در طب غربی به معنی تعادل در ترشح هورمون سروتونین و ملاتونین می باشد، و در طب سنتی ایران نیز به مفهوم غلبه طبع سرد (یین) و گرم (یانگ) است، که این تعریف در طب چینی به مفهوم تعادل چرخش انرژی در کانال های انرژی بدن می باشد.

iv. گیرافتادگی و كاهش انرژی کبد و تولید چربی بیشتر در بدن

گیرا فتادگی انرژی كبد، که بواسطه افسردگی،خشم و عصبانیت،احساسات و عواطف قوی طولانی مدت ایجاد می شود، منجر به بهم ریختن تعادل میان کبد و طحال شده، و با تضعیف عملكرد طحال، احتباس یا تجمع مایعات و بلغم در بدن افزایش می یابد.
به دلیل ضعف عملکرد کبد ،کیسه صفرا هم كه ارگان جفت كبد بوده، دچار رکود شده و مکانیسم چی یا گردش انرژی در مریدین های بدن آزادانه انجام نمی گیرد، و منجر به تجمع بیشتر بلغم و چربی و در نتیجه چاقی بیشتر می گردد.
در اين حالت، بيماران تمایل به مصرف غذاهاي خیلی چرب پيدا كرده. و هیکل اين بيماران پف آلود شده و احساس می کنند انرژی بدن تمام شده است. همچنین امکان دارد، افراد علائمی چون ترشح زیاد خلط، گیجی و منگی، سر گیجه، اُغ زدن (تلاش برای استفراغ)، خشکی دهان، کاهش تمایل به خوردن و آشامیدن را هم تجربه نمایند. لایه چرب و یا سفید براقی روی زبان را می پوشاند و ضربان نبض متناوب می باشد. درمان شامل بهبود کارکرد کبد، رفع انسداد کیسه صفرا، و به حرکت درآوردن چی، بوسيله طب سوزنی و كاشت كت گوت می باشد.


در طب سوزنی برای درمان چاقی از چه روشی استفاده می شود؟

پزشکان طب چینی، با مشاهده نشانه های مختلف، ابتدا علت را تشخیص داده، و سپس روشی برای درمان آن تجویز می کنند. طب سوزنی چینی، با داشتن یک نگاه کل نگر، معمولا از روش ” بیان ژنگ لون چی “، که بر اساس الگوهای مختلف، و تفاوت های بین فردی و خاص هر بیمار پایه گذاری شده، بهره می برد. استفاده از این روش، از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

چرا که می تواند، مشکلات متابولیکی بدن هر شخص را، اختصاصا حل کرده و عامل چاقی و اضافه وزن را از ریشه، از بین ببرد. با استفاده از طب سوزنی برای درمان چاقی، به این شکل، هر کس با توجه به منحصر به فرد بدن خودش، می تواند، طب سوزنی تعریف شده و طراحی شده خود را دریافت کند.

طب سوزنی چطور به کاهش وزن و درمان چاقی کمک می کند

بطور کلی، طب سوزنی برای درمان چاقی، شامل فرو کردن سوزن های استریل شده یکبار مصرف نازک به اندازه تار مو، در نقاط خاصی از بدن بنام آکوپوینت است. این کار جهت تاثیرگذاری بر عملکر فیزیولوژیک بدن انجام می گیرد.

این نقاط معمولا در مسیر حرکت انرژی ” چی ” در ” مریدین ها ” قرار دارند. در بدن چهارده مریدین وجود دارد که در مجموع، سیصد و شصت وپنج آکوپوینت (نقاط طب سوزنی) را در اختیار درمانگر طب سوزنی قرار می دهد. مطابق آنچه در طب سوزنی مطرح است، مریدین ها، کانال هایی برای انتقال و جریان انرژی و مواد مهم و حیاتی از جمله چی، خون و دیگر مایعات بدن هستند.

روش طب سوزنی برای درمان چاقی

همان طور که گفتیم، طب چینی علت چاقی را، جریان نامناسب مایعات بدن، تجمع آنها، احتباس آب و کم تحرکی می داند. که همگی نتیجه اختلال در عملکرد اندام های زانگ فو هستند. اساسا، اختلال در عملکرد این اندام ها، باعث جمع شدن و راکد شدن جریان انرژی پی و خون، و در نهایت ناهماهنگی و عدم تعادل در مسیرهای Thoroughfare ، Conception خواهد شد.

به همین خاطر، با استفاده از طب سوزنی برای درمان چاقی، و کار بر روی نقاط موجود در مسیر مریدین ها، می توان انرژی یین و یانگ را دوباره به حالت تعادل برگردان، و اندام های زانگ فو را تنظیم کرد. همچنین عوامل گرفتگی مریدین ها را از بین برد و جریان انرژی چی و خون را بهبود داد. در نتیجه کاهش وزن و رفع مشکلات بدن میسر می شود.


مزایای دیگر طب سوزنی برای درمان چاقی

همچنين برای كاهش اشتها می توان، از طب سوزنیِ گوش، بعنوان مکمل این روش استفاده کرد. طب سوزنی گوش، علاوه بر کاهش اشتها بیماران، براحتی رژیم غذایی را نیز، قابل تحمل می کند. طب سوزنی گوش را، به منظور کنترل اشتها باید در هفته ی اول، هر روز، و سپس سه جلسه در هفته انجام داد.

ضمن اینکه، همانطور که در جریان هستید، پوست صورت و بدن در زمان رژیم غذایی نامناسب، دچار کاهش قابلیت ارتجاعی می شود. ولی با طب سوزنی برای درمان چاقی، پوست بیماران به علت انتقال صحیح انرژی در بدن بهتر از قبل می شود.

طب سوزنی برای درمان چاقی،  مشکلات عصبی و روحی ناشی از اضافه وزن را نیز از بین می برد، و سیستم مغز و اعصاب بیماران را بهبود می بخشد. خواب راحت، و تنظیم جریان خون و انرژی حیاتی در کبد، طحال، معده، روده بزرگ و کوچک، قلب، ریه و سایر ارگان ها نیز از دیگر مزایای طب سوزنی است.

نتیجه طب سوزنی برای درمان چاقی

طب سوزنی برای درمان چاقی با بهبود گردش خون، آرام سازی سیستم عصبی و بهبود وضعیت کلی بدن، نیازهای افراد مختلف را برطرف می کند. بیشتر بیماران و مراجعه کنندگان پس از انجام طب سوزنی برای درمان چاقی، کاهش اشتها و میل به غذا را تجربه می کنند.
ولی با این حال، طب سوزنی برای درمان چاقی به تنهایی کافی نیست. به همین دلیل متخصصان طب سوزنی، گیاهان و غذاهای خاصی را برای بازیابی سلامت بدن تجویز می کنند.

متخصصان طب سوزنی برای درمان چاقی، با از بین بردن امیال ناخودآگاه شما، و بازگردندان سلامتی به بدن، مسیر لاغری و کاهش وزن را ساده تر می کنند. با این وجود، برای درمان چاقی و رسیدن به تناسب اندام، تلاش هایی از قبیل پیروی از رژیم غذایی سالم و تحرک و فعالیت نیز باید صورت بگیرد. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. مثل هميشه عالى ولى مقدارى محتوا بالا بود!طولانى بود/
  استادمحترم ممكنه اين مقاله طب سوزنى وبررسي روندچاقى رو دركانال هم بذاريد ؟موفق باشيد

  1. دورود بر شما
   سپاسگزارم
   شاید بر شما که مطالعه دارید، کمی مطالب زیاد باشد، اما قطعا برای کسانی که بدون پیش زمینه ذهنی، به برسی مطلب می پردازند، نیاز است که دید کلی بگیرند.
   بله. حتما بخش هایی از متن را در کانال قرار می دهیم
   پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا