تغذيهمقاله

رژیم لاغری با گروه خونی

رژیم لاغری با گروه خونی

رژیم لاغری با گروه خونی . این مقاله بر اساس تحقیقی است که توسط  Peter D’ Adamo، انجام شد. وی ادعا دارد، مردم هنگامی‌ که رژیم غذایی‌شان را متناسب با نوع گروه خونی خودشان انتخاب می کنند، بهتر نتیجه می‌ گیرند. دکتر آدامو پزشک و متخصص درمان به روش های طبیعی و محققی بین المللی است.

نقش گروه خونی در کاهش وزن

مقداری اضافه وزن داشتم و زمانی که برای کاهش وزن به متخصص مراجعه کردم، توصیه کردند که ابتدا آزمایش لازم برای تعیین گروه خونی بدهم تا بر اساس گروه خونی به من رژیم بدهد.
احتمالا شما هم مثل من تا به امروز فقط فکر می کردید، دانستن گروه خونی برای این است که از چه گروه خونی می توانیم خون دریافت کنیم. یا به چه گروه خونی می توانیم خون اهداء کنیم.
رژیم گروه خونی یکی از جدیدترین روشهایی است که در میان مردم باب شده و سوالات بسیاری در مورد آن وجود دارد. بنابراین، اگر کمی فکر کنیم، نتیجه می گیریم که با موضوع مهمی روبرو شده ایم،که زیاد آن را جدی نگرفته ایم.

دانشمندان به تازگی متوجه شده‌اند کسانی که گروه‌های خونی مشابه دارند، دارای ویژگی‌های مشابهی هم هستند. بدن این افراد به غذاهای خاصی واکنش‌های مشابه نشان می‌دهد و سیستم ایمنی بدن‌شان شبیه هم عمل می‌کند تا حدی که در ژاپن رستوران‌هایی تاسیس شده که به افراد بر اساس گروه‌ خونی غذاهای خاصی را پیشنهاد می‌کند.
این افراد همان‌طور که بهتر است غذاهای خاصی را بخورند، بهتر است از غذاهای خاصی هم پرهیز کنند.

رازهای کاهش وزن بر اساس گروه خونی

همه ما می دانیم غذاهایی را که می خوریم، به خون تبدیل می شود. این غذاها چهار گروه خونی متفاوت به وجود می آورد. همه این 4 گروه تاریخچه طولانی دارد، و مانند رودهایی هستند که به یک نقطه به نام دریا می رسند. که منظور از دریا، شهر ها و کشورهایی هستند که این 4 گروه در آنها زندگی می کنند.

گروه خونی تان می گوید این ها را نخورید!

دکتر آدامو معتقد است که گروه خونی ما تعیین می کند که بدن ما چطور با مواد غذایی مختلف مواجه شده و رفتار می کند. همچنین وی معتقد است با رعایت رژیم غذایی مختص گروه های خونی خاص هر فرد، بدن می تواند مواد غذایی را خیلی کارآمدتر از قبل، هضم و جذب کند. بطوریکه به کاهش وزن شما هم کمک خواهد کرد.
دکتر آدامو معتقد است چون گروه های خونی انسان در طی تاریخ زندگی بشر به تدریج و طی دوره های زمانی متفاوتی شکل گرفته اند پس ما باید رژیمی را رعایت کنیم که نیاکان و اجداد ما در آن زمان که برای اولین بار آن گروه خونی خاص کشف شد, مصرف میکرده اند!


گروه خونی چیست؟

هر گروه خونی دارای یک نشانه شیمیایی است که به آن آنتی‌ژن یا پادگن می‌گویند. گروه خونی O دارای پادگن پایه یا فوکز می‌باشد. اگر به پادگن پایه یا فوکز قند دیگری به نام ان-استیل-گالاکتوزآمین بچسبد آنتی‌ژن A تشکیل می‌شود.
این روند، ثابت می‌کند گروه خون فرد A است اما اگر این قند دی‌گالاکتوزآمین باشد آنتی‌ژن و به تبع آن گروه خونی B ایجاد می‌شود. چنانچه هر دو قند پایه به پادگن پایه یا فوکز چسبیده باشند آنتی‌ژن و گروه خونی AB ایجاد می‌شود.

سیر تاریخی پیدایش گروه‌های خونی

دکتر آدامو سیر تاریخی خاصی را برای پیدایش گروه‌های خونی در نظر می‌گیرد که دانستن آن خالی از لطف نیست.

گروه خونيO

او اعتقاد دارد گروه خوني O قديمي‌ترين گروه خوني است و مربوط به زماني است كه انسان‌ها فقط شكار را آموخته بودند لذا بهترين نوع رژيم غذايي براي اين افراد، رژيم غذايي شكارچيان اوليه يعني رژيمي غني از چربي و پروتئين است.

گروه خوني Aو AB

گروه خوني A مربوط به دوره بعدي است يعني دوره‌هايی كه بشر كشاورزي را آغاز نموده بود لذا افرادي كه گروه خوني شان A و فرزند زادگان خلف‌شان كه داراي گروه خوني AB باشد بايد از رژيم هاي غذايي غني از كربوهيدرات و غلات استفاده نمايند.

گروه خوني B

گروه خوني B نيز مابین دو گروه خوني مي‌باشد و از آنجايي كه مربوط به دوره‌اي است كه بشر در حال انتقال سبک زندگی از شکارگری به کشت‌کاری است لذا افرادي كه داري اين گروه خوني مي‌باشند بايد از رژيم‌هاي غذايي كه حاصل اجتماع اين دو نوع رژيم غذايي است استفاده نمايند.
از لحاظ كارايي نيز گروه B مابين دو گروه زير است يعني نه به اندازه گروه خوني O مي‌تواند از چربي‌هاي موجود در غذا استفاده نمايد و نه به اندازه گروه A مي‌تواند قندها را سريع بسوزاند و در حقيقت ميانه اين دو است.


نظرات موافقان و مخالفان

مخالفان اعتقاد دارند:

دكتر آدامو مي گويد: كنترل رژيم غذايي بر اساس گروه خوني به ما كمك مي‌نمايد كه بتوان غذاها را به دو گروه دوست و دشمن تقسيم‌بندي نمود.
البته، جبهه گيري‌هاي سختي هم عليه اين ديدگاه بيان شده است. اما دكتر آدامو اين امر را طبيعي مي‌داند و مي‌گويد: برايم بديهي است كه هر نظر نو و انقلابي با چنين مخالفت‌هايي مواجه شود.

رژیم غذایی توصیه شده به گروه O و A برنامه مناسبی نیست. چرا که، این دو دسته از افراد مجبورند، گروه‌های خاصی از مواد غذایی را از برنامه خود حذف نمایند. و این کار در طولانی مدت می‌تواند خطرناک باشد. و منجر به بروز عوارض سوءتغذیه‌ای، ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها شود. بنابراین، چنانچه اعضای یک خانواده دارای گروه‌های خونی متفاوتی باشند، نمی‌توانند وعده‌های اصلی غذایی را در کنار هم میل نمایند.

نکته:

به نظر می‌رسد دکتر آدامو نیز با مد نظر قرار دادن نظرات منتقدین خود تغییراتی را در برنامه غذایی پیشنهادی‌اش ایجاد کرده است.

موافقان اعتقاد دارند:

البته این نظریه طرفدارانی هم دارد. در واقع، دکتر آدامو به نتایجی که در اثر استفاده از این برنامه غذایی توسط بیمارانش بدست آورده است، استناد می‌کند. از جمله برخی ستاره های هالیوودی که ادعا می کنند، رعایت رژیم غذایی مخصوص گروه خونی شان باعث شده، نه تنها، احساس بهتری داشته باشند، بلکه، سطح انرژی شان هم بالاتر برود.
استفاده کنندگان از برنامه غذایی او می‌گویند: این برنامه غذایی موجب شده است که غذاهای سالم، طبیعی و تازه بیشتری مصرف نموده، و با استفاده از غذاهای فرآوری شده و کنسروی خداحافظی نموده، و سهم شکلات و قهوه را در برنامه غذایی کاهش دهند. و حواسشان بیشتر به غذاهایی است که میخورند. نه برای اینکه لاغر بمانند، بلکه، برای اینکه خوب و سالم باشند.


نتیجه رژیم لاغری با گروه خونی

اگر اضافه وزن دارید و یا برای داشتن اندام ایده آل می خواهید از رژیم غذایی خاصی بهره ببرید، قبل از شروع، باید از متخصصین مربوطه اطلاعات لازم را دریافت کنید. دریافت ویتامینها و غذاهای مورد نیاز بدن شما بستگی به عوامل مختلفی دارد. که تنها پزشکان و متخصصان تغذیه، می توانند برنامه ریزی دقیقی را برای شما انجام دهند.
به طور کلی، کاهش وزن یک موازنه ساده بین میزان کالری دریافتی و مصرفی است. این مصرف شدن انرژی به عوامل زیادی در بدن، مانند: کارکرد هورمون ها، نحوه عملکرد ماهیچه ها، مقدار بافت چربی و ماهیچه ای بستگی دارد.
از این رو، متخصصان تغذیه در شرح حال نویسی به این عوامل در کنار مسائل رفتاری و مشکلات مربوط به سلامت افراد مانند: کم خونی، کمبود کلسیم و… توجه می کنند. و نیازی به دانستن گروه خونی برای تجویز رژیم غذایی مناسب ندارند. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا