مقاله

کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت Health Coaching ، یکی از شاخه های لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی است که تمرکز اصلی آن بر روی افرادی است که به دنبال سلامت جسمی و روحی می باشند.

فقط کافیه به یاد بیاورید، چندبار تاکنون این دستورالعمل را در زندگی خود شنیده‌اید: «فلان خوراک را بخور و بهمان را نه» و برای مدت کوتاهی به این توصیه‌ها عمل کرده‌‌اید اما زمان زیادی نمی‌گذرد که دیگر اثری از این روش در زندگی خود مشاهده نمی‌کنید. دوستی برای مدتی از یک رژیم خاص استفاده کرد و نتایجی را به دست آورد اما وقتی شما تلاش می‌کنید تا به این نتایج دست یابید همه چیز برای شما برعکس می‌شود.

اینجا همان‌جایی است که کوچ‌ سلامتی می‌تواند موثر عمل کند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا نتایج خود را با کوچک‌ترین تغییرات، کم کم؛ و تا جای ممکن با آسایش خیال به دست آورید. آن‌ها به شما کمک میکنند تا فردیت زیستی (bio-individuality) خود را به رسمیت بشناسید و آن را کشف کنید. این همان فوت کوزه‌گری‌ای است که کار کوچ‌ها را از کار سایرین متمایز می‌کند.

در واقع، کوچینگ سلامت فرآیندی است که در آن کوچ به افراد(اعم از فردِ خواهان سلامت، فردِ خواهان پیشگیری از بیماری، یا حتی فردِ بیمار …) در رسیدن به اهدافی مثل کاهش وزن و تناسب اندام، تغییر طرز فکر در جهت ایجاد سلامت روحی و روانی کمک می‌کند؛ تا بتوانند تغییرات مثبت در رفتارهای مربوط به سلامت خود ایجاد کنند.

کوچ سلامت چیست؟

با اینکه هنوز اصطلاحات کوچینگ آن‌قدرها رواج پیدا نکرده، اما بعید نیست که اصطلاح «کوچ سلامتی یا مربی مهارت های زندگی » به گوش شما نرسیده باشد! با این‌حال، احتمالا شما هم دقیقا نمی‌دانید که یک کوچ سلامت کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

قبل از هر چیز به این موضوع توجه داشته باشید که مفهوم کوچینگ اشاره دارد به مربیانی که در حوزه‌های مختلف مثل کوچینگ سلامت، کوچینگ شغلی، کوچینگ شخصی و غیره فعالیت می‌کنند و از راه های مختلف نظیر پرسشگری، درخواست، بحث و گفتگو به مراجعه کننده کمک می‌کند تا به اهداف خود برسد.

به عنوان نمونه، ما این روزها با افراد زیادی در جاهای مختلف آشنا می‌شویم که تا حدودی نقش‌ متعارف کوچ‌ سلامتی و تندرستی را به عهده می‌گیرند. ما با این افراد در ورزشگاه‌ها، سوناها و استخرها یا عطاری‌ها آشنا می‌شویم و این افراد در تلاشند تا جای خالی فعالیت‌هایی را پر کنند که عرف رایج عموما آن را بر عهده پزشکان و متخصصان تغذیه قرار می‌دهد.

البته جای تردید نیست که پزشکان و متخصصان تغذیه منابع فوق‌العاده‌ای برای همه افراد در این زمینه‌ها هستند. اما جالب آن که بسیاری از پزشکان همکاری‌های خود را با کوچ‌های بهداشتی و سلامتی افزایش داده‌اند تا از این طریق به بیمارانی که مبتلا به چاقی افراطی، دیابت یا نیازمند هرگونه تغییر برای بهبود سبک زندگی هستند، یاری برسانند.

کوچ سلامتی چه کاری انجام می‌دهد؟

کوچ‌های سلامتی نه فقط بر میزان خوراک و تحرک، که بر سبک زندگی افراد نیز تمرکز دارد، و سعی می‌کنند نتایجی در این زمینه‌ها برای مراجعان به وجود آورند.
چه هدف شما کاهش وزن، افزایش انرژی یا صرفا سالم‌تر شدن بدنتان باشد، کوچ‌های سلامتی زمان می‌‌گذارند و به دغدغه‌های شما گوش می‌دهند تا به شما کمک کنند کشف کنید که کجاها و چرا در حال تقلا هستید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا راه خود را از میان هزاران دستورالعمل تغذیه‌ای و بهداشتی پیدا کنید و چیزهایی را بیابید، که واقعا برای شما و بدن شما مفید هستند.

مهارت سلامت بودن چیست؟

بگذارید نگاهی از نمای نزدیک تر به مهارت سلامت بیاندازیم بعد دوباره بر میگردیم به مفهوم دقیقتری از کوچینگ سلامت. برای این منظور با چند تا سئوال کلیدی شروع می کنیم:

• آیا می دانستید، سلامتی، طبق تعریف جامع و اصیل آن، با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی، روز به روز کم زنگ تر می شود؟
• یا اینکه، چرا شرکت های کوکاکولا و شورین ویلیامز مربی های سلامتی را به کادر خود دعوت کرده اند؟
• یا اینکه، چرا برای ایجاد عادات سالم، به مربی سلامت نیاز است؟
• یا اینکه اصلا، چرا سلامت بودن یک مهارت است؟
• با این حساب، مربیگری یا کوچینگ سلامت کیست؟
• مزایای کوچینگ سلامت و مهارت سلامتی چی هست؟
• چه کسانی می تواند از مربیگری سلامتی بهره مند شود؟
• آیا میخواهید، مهارت سلامتی یا مربیگری و کوچینگ سلامت را بیاموزید؟

پاسخ را اغلب ما می دانیم:

سبک زندگی مدرن با تغییراتی که در شیوه زندگی شخصی ایجاد کرده است اعم از افزایش استرس، استعمال سیگار و دخانیات، فقر مواد مغذی در رژیم های غذایی، کم تحرکی و فقدان ورزش، اختلالات خواب، کاهش روابط اجتماعی، کاهش ارتباط با طبیعت و نیز خلاء فرصت برای اختصاص دادن زمان به خویش.

همه آنچه متعاقب زندگیِ مدرن ذکر شد، موجب افزایش بیماریهای مزمن(مثل سرطان، دیابت، بیماری های قلبی عروقی،…)، و در نهایت افزایش مرگ و میر، و کاهش امید به زندگی جوامع، شده است.
بنابراین، مهارت سلامتی موجب پیوند آرامش با تناسب جسم میشود. و مربیگری و کوچینگ سلامت در یک فضای امن و شخصی شما را با خویشتن درونی تان روبرو می کند.

مربیگری زندگی یا کوچینگ سلامت

شاید کوچینگ سلامت یا مربیگری زندگی، دانشی مدرن است، که امروزه بخوبی شناخته شده است؛ اما در حقیقت از یونان باستان سرچشمه گرفته است. بقراط، پدر دانش پزشکی نوین، را در حقیقت می توان به عنوان اولین مربی سلامتی دانست. دقت و اهمیتی که او به اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامتی، اختصاص میداد، میراث ماندگاری بود که تا امروز باقی است.

پس از وی، سقراط برای آموزش اصول زندگی، از فنون مربیگری بهره می برد. و اینگونه است که، باید او را بنیان گذار حقیقی مربیگری مدرن دانست. زمینه های کوچینگ سلامت، تقریبا در اواخر 1990 میلادی، کم کم شکل گرفت.

اما یکی از معتبرترین دانشکده های علوم تغذیه آمریکا یعنیThe Institute for Integrative Nutrition کوچ سلامتی را این گونه تعریف می‌کند:

«یک شخص معتبر، حمایت‌گر و منتور در زمینه سلامتی که افراد را به سمت انتخاب‌های مثبت سلامتی ترغیب می‌کند. کوچ‌های سلامتی مراجعان را آموزش می‌دهند و حمایت می‌کنند تا به اهداف سلامتی خود از طریق تنظیم سبک‌زندگی و رفتاری دست یابند.»

ساده و خلاصه آنکه کوچ‌های سلامتی ممکن است در طیف وسیعی از تحصیلات از جمله علوم تغذیه، مشاوره، زیست فردی و مانند آن آموزش دیده باشند. اما علاوه بر آن حتما دوره‌هایی در زمینه کوچینگ را هم گذرانده‌اند.

توجه:

انواع و اقسام گوناگونی از کلاس‌ها برای گذراندن یک دوره کوچینگ وجود دارد که به شما نشان می‌دهد چه چیزی شما را راکد و چه چیز یا چیزهایی شما را به حرکت و موفقیت وامی‌دارد.

واقعا، سلامتی چیه؟!

خیلی از آدم ها فکر میکنند، رژیم غذایی مناسب و ورزش، تنها ابزار حفظ سلامتی و تندرستی است. البته کسی منکر اهمیت این دو امر نیست، اما باید بدانید که سلامتی فقط محدود به جسم نیست! خیلی مهم است که ما متوجه این مفهوم عمیق و حقیقی از سلامتی باشیم که:

سلامتی یک حالت کلی و چند جانبه است، سلامتی یعنی شادابی و بشاشیت درونی، هماهنگی و توازن، توانگری، تناسب و زیبایی.

در حقیقت، سلامتی، یک نگرش است با این باور که احوالات انسان، به عنوان یک حضور کامل و وجودِ کُل، و نیز در مقام یک جاندار( ذهن و جسم و روح)، سلامتی را روایت می کند. سلامتی عدم وجود بیماری یا اختلالات و آسیب های متعارف بر طبق تعاریف علم پزشکی، نیست.

تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامتی

موسسه غیر انتفاعی و بین المللی سلامت، که کار آن، ارتقای سلامتی در سراسر جهان است، تعریفی جالب از سلامتی دارد:
سلامتی، به عنوان یک فرآیند دائمی، پویا و پر انرژی، شناخته می شود؛ که هر فرد، در این فرآیند به این امر آگاه است که انتخاب های سالم، مسیر هدایتی به سوی یک زندگی طولانی با کیفیت و شادابی، و نیز رفاه عمومی است.

ضمن اینکه، سازمان جهانی بهداشت (WHO)، یک تعریف جامع و دقیق از سلامتی ارائه داده است:

سلامتی، به حالتی اتلاق می شود که از نظر، جسمی، روحی_روانی، اجتماعی در رفاه و مطلوب باشد؛ سلامتی صرفا به معنای عدم بیماری و مریضی جسمی نیست.

بنابراین، با توجه به این تعاریف، نقش کوچ سلامت آن است که دیدگاه های مثبتی را در مورد سلامتی در مراجع خود تقویت کند. بعبارتی دیگر، برای موفق شدن در این زمینه کوچ باید به مراجعین خود کمک کند، تا بر آن دسته از موانع ذهنی و جسمی خود غلبه کنند که این طرز تفکر منفی را در او شکل داده اند.

در کل میشه گفت، کوچ سلامت یک تعادل ذهنی برای ما رقم می زند که باعث می شود، چه از لحاظ جسمی، چه از لحاظ ذهنی؛ حس بهتری نسبت به خود داشته باشیم.

کوچینگ سلامت (Health Coaching)

کوچینگ سلامتی یکی از مدل‌های کوچینگ است که در آن کوچ تلاش می‌کند تا مراجعه کننده را به سمتی هدایت کند که مراجعه کننده با انتخاب های درست به سمت سلامتی ترغیب و به سلامتی علاقه مند شود.

کوچ از راه‌های مختلفی استفاده می‌کند تا به شما نشان دهد چه چیزهایی شما را از جنب جوش متوقف و راکد می‌کند و چه چیزهایی شما را فعال و باعث تحرکتان میشود. کوچ نه تنها به میزان خوراک و تحرک مراجعه کننده نظارت می‌کند بلکه به سبک زندگی مراجعه کننده هم دقت دارد و سعی میکند تا نتایج خوبی را در این زمینه هم برای مراجعه کننده رقم بزند.

زمینه‌های کمک کوچینگ سلامت

کوچ سلامت در هر زمینه‌ای که مربوط به سلامت باشد به مراجعه کننده کمک می‌کند و با تعیین هدف مراجعه کننده به سمت زندگی سلامت او را برای رسیدن به این هدف یاری می‌کند البته دقت کنید کوچ در هیچ کدام از فعالیت هایی که مراجعه کننده باید انجام دهد نمی‌تواند دخالت کند و مراجعه کننده باید این فعالیت ها را به تنهایی انجام دهد و هرچقدر مراجعه کننده انگیزه بیشتری نشان دهد و با علاقه بیشتری فعالیت کند سریع تر به هدف خود میرسد و راه برایش هموارتر میشود.

به طور کلی کوچ سلامت در زمینه های زیر به مراجعه کننده کمک می‌کند.

• ورزش کردن و تحرک داشتن
• خوردن و تغذیه مناسب
• مدیریت استرس و اضطراب
• کاهش و مدیریت وزن
• دوری از دخانیات و مواد مخدر
• دوری از الکل و نوشیدنی های الکلی
• سلامت قلب
• دیابت و پیش دیابت
• کاهش و کنترل کلسترول
• افزایش انرژی و نشاط
• تعادل خانواده
• و غیره

کوچ سلامت با برنامه‌ریزی مناسب در هر زمینه به مراجعه کننده کمک می‌کند تا به قله موفقیت برسد و زندگی سرشار از سلامتی را داشته باشد.

کوچینگ سلامت چه کارهایی انجام نمی‌دهد

بسیاری افراد، کوچ‌های سلامت را با پزشکان تغذیه و سلامت اشتباه می‌گیرند و اینگونه فکر می‌کنند که کوچ‌ها تشخیص، درمان، تجویز و از این قبیل کارها را انجام می‌دهند و اگر افرادی به اسم کوچ سلامت دست به همچین کاری زدند مراجعه کننده نباید به این افراد اعتماد کند زیرا مدارک کوچ سلامت ربطی به تجویز دارو ندارد.

دومین موردی که یک کوچ سلامت انجام نمی‌دهد دستور دادن است کوچ نمی‌تواند در انجام هیچ فعالیتی دخالت کند و شما را مجبور به انجام کاری کند و در صورت انجام ندادن کاری شما را سرزنش کند. در واقع تنها مسئول کارهای مراجعه کننده خودش است و کاری که کوچ می‌کند حمایت همه جانبه از مراجعه کننده است در رسیدن به هدف خود به موفقیت برسد.

رژیمی منحصربه‌فرد برای افراد منحصربه‌فرد

هر فردی منحصربه‌فرد و متفاوت است و به همین دلیل است که رژیم هیچ فردی مناسب همه نیست یا فقط مدت کوتاهی تاثیرگذار است. کوچ‌های سلامتی یک نوع خاص از رژیم‌ها یا روش خاصی برای خوراک خوردن را پیشنهاد نمی‌کنند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا مواردی را که به شکل خاص برای شما موثر هستند پیدا کنید و رژیم خوراکی و سبک زندگی خود را ارتقا داده و به سمت رشد حرکت کنید.

کوچینگ سلامت چه کارهایی انجام میدهد

با کارهایی که یک کوچ انجام نمی‌دهد آشنا شدیم و گفتیم کار یک کوچ حمایت همه جانبه از مراجعه کننده است تا مراجعه کننده در اهداف خود به بیشترین موفقیت برسد، ولی این حرف دقیقا یعنی چه کوچ چطور به مراجعه کننده کمک می‌کند تا به موفقیت برسد.

برای مثال، مطمئنا تا الان رژیم های غذایی که در اینترنت وجود دارد یا دوستانتان به شما معرفی کرده‌اند را استفاده کرده‌اید و بعد از نتیجه نگرفتن از خود پرسیده‌اید که مشکل شما دقیقا کجاست و چرخ زندگی شما در کجا می‌لند که دوست شما می‌تواند از این برنامه نتیجه بگیرد ولی شما نه.

در این جا کوچینگ سلامت به میان می‌آید و با شفاف سازی ذهن شما و شناساندن شخصیت و فردیت زیستی شما به شما کمک می‌کندتا راه خود را پیدا کنید و از بین هزاران راه و دستورالعمل موجود که در ذهن شما می‌چرخد بهترین آنها که به درد شما میخورد را به شما نشان میدهد و در انجام دادن این برنامه تا موفقیت به شما کمک می‌کند این همان کاری است که یک کوچ را از متخصصان تغذیه و افرادی که خود را مربی می‌دانند جدا می‌کند.

برنامه متفاوت برای افراد متفاوت

نحوه کار بسیاری از افرادی که خود را مربی می‌نامند به این شکل است که به تمام افراد یک برنامه را ارائه میدهند و ادعا می‌کنند که این برنامه برای همه افراد پاسخگو است! این در حالی است که این حرف کاملا اشتباه است و این افراد هیچ درک درستی از بدن انسان ندارند و فقط به دنبال سود خود هستند. البته شاید در ابتدا تغییراتی در بدن افراد ایجاد شود، ولی بعد از مدتی این تغییرات متوقف میشوند و این امری کاملا مشهود است. ولی یک کوچ سلامت برای هرفرد از یک برنامه کاملا جدا استفاده می‌کند. زیرا عقیده دارد که آناتومی هر کس با دیگری فرق دارد و باید از برنامه جدا و منحصر به فرد برای هر فرد استفاده کرد.

البته توجه داشته باشید منابعی که متخصصان تغذیه و سلامت از آن استفاده می‌کنند منابعی بسیار جامع و فوق العاده قوی است و ممکن است برنامه افرادی که تقریبا از نظر آناتومی برابر هستند را مشابه تجویز کنند، ولی این متخصصان نیز حرف کوچ های سلامت را تایید می‌کنند؛ و به تازگی همکاری های پیشرفته‌ای را با کوچ‎ های سلامت انجام می‌دهند، تا به این وسیله به افرادی دارای بیماری‌های چاقی افراطی و دیابت هستند، را درمان کنند؛ و به افرادی که به هرگونه باید برنامه زندگی روزمره خود را تغییر دهند یاری برسانند.

فاکتورهای مهم در کوچینگ سلامت

یک کوچ سلامت با در نظر گرفتن چند مرحله به مراجعه کمک می‌کند تا بهترین برنامه را برای زندگی خود پیدا کنید و به سمت موفقیت حرکت کند این چند مرحله شامل مراحل زیر است.

برقراری ارتباط

یکی از مهمترین فاکتورهای مدل گوچینگ سلامت است که در آن کوچ با برقراری ارتباط مستقیم با مراجعه کننده سعی در اعتماد سازی متقابل انجام میدهد. این روند با تعامل شروع میشود و با رعایت چند فاکتور مهم نظیر داشتن صداقت، ارتباط چشمی، حقیقت، دادن انرژی مثبت، مثبت گرایی، داشتن زبان حمایتگر، ایجاد حس تفاهم و موارد متعدد دیگر در تمام جلسات کوچینگ سلامت خاتمه پیدا می‌کند بعد از برقراری ارتباط کوچ به سمت مرحله دوم میرود.

مکالمه و مصاحبه انگیزشی

بعد از برقراری ارتباط کوچ به سمت مکالمه انگیزشی با مراجعه کننده میرود و هدف از این کار افزایش اعتماد به نفس و روشن سازی مشکلات و احتمالات که ممکن است در این راه به وجود آید و این که مراجعه کننده نباید از این مشکلات ناامید و راه درمان ول کند و باید با انرژی بیشتری به راه ادامه بدهد تا به موفقیت برسد. از مکالمات انگیزشی در روان درمانی، فعالیت های اجتماعی، موارد پزشکی و کمپ‌های ترک اعتیاد بسیار زیاد استفاده میشود.

چشم اندازه جدید

در این مرحله کوچ به مراجعه کننده زندگی را که منتظر مراجعه کننده است نشان میدهد و مراجعه کننده را با بیشترین پتانسیلی که دارد روبه‌رو می‌‌کند این کار برای این است که مراجعه کننده خود واقعی‌اش را بشناسد و با اعتماد به نفس بیشتری قدم در راه موفقیت بگذارد.

برنامه‌ریزی و تعیین هدف

در مرحله آخر کوچ با همکاری مراجعه کننده برنامه‌ای را برای او قرار میدهد و با کمک و انگیزه دادن به مراجعه کننده و نظرات بر برنامه مراجعه کننده را به سمت موفقیت و رسیدن به هدف نهایی که سلامتی است روانه می‌کند. بعلاوه باید توجه داشته باشید که این برنامه‌ها رفتار مراجعه کننده را تغییر میدهد در واقع رسیدن به هدف بدون تغییر غیرممکن است.

سخن آخر

این روزها کوچ‌های سلامتی در خط مقدم انقلاب سلامت و بهداشتی قرار دارند. در زمانه‌ای که یک نفر از هر پنج نفر در اثر سبک‌زندگی نامناسب جان خود را از دست می‌دهند و در همین زمان دیابت و چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بهداشتی در سراسر جهان به شمار می‌رود، کوچ‌های سلامتی به انسان‌ها کمک می‌کنند تا نیاز خود برای یافتن راه‌حل مناسب سلامتی خود را از میان انبوه اطلاعات به چنگ بیاورند

با این حال، کوچ‌های سلامت، افسر نگهبان شما نیستند تا دستورات را بر سر شما فریاد بزنند یا زمانی که به اهداف تعیین شده دست پیدا نکرده‌اید، شما را سرزنش کنند. ما همگی می‌دانیم که زندگی مسیر خود را دارد و کوچ‌ها مهم‌ترین کاری که می‌کنند حمایت همه جانبه از شما برای رسیدن به سلامتی مطلوب است. سالم و تندرست باشید

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا