معرفی کتاب

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد ، کتابی است، نوشته ی آقایان جان گوردون، دن برایتون، جیمی پیج است، و عسل تاجیک آن را ترجمه کرده است. موضوع این کتاب خودسازی، انگیزش و تعهد است. هدف این کتاب معرفی یک ایده ساده و کوچک تحت عنوان کلمه ی ” من ” است که فرد با کشف آن کلمه و زندگی بر مبنای آن تاثیرات گسترده آن را بر زندگیش تجربه می کند.

معرفی کتاب کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد

کتاب ” کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد ” را جان گوردون ، دن برایتون، جیمی پیج نوشته اند. یک کلمه هدفتان را به شما یادآوری می کند و شما را پرانگیزه می کند.کلمه ای که زندگی شما را می سازد، فقط یک کلمه است نه یک کلمه ی خاص، کلمه ی هر فرد مخصوص به خود اوست. در واقع، این خود فرد است که کلمه اش را می سازد. این کتاب شامل یک مقدمه و ده فصل است. در مقدمه ی کتاب، انتخاب کلمه ای که زندگی تان را تغییر می دهد را، یک روش اثبات شده برای ایجاد نظم، قدمت و اشتیاق در زندگی می داند؛ و در ده فصل پیش رویمان به صورت گام به گام، داستان یک کلمه را مطرح می کند.

 

اینکه ما هر کدام بتوانیم در یک کلمه ی خاص زندگی را تعریف و هدفمان را بگوییم، تعیین یک کلید تمرکزی ایجاد می کند، که پایانی ندارد. در فصل دوم، از تاثیر آن کلمه ی کلیدی بر ابعاد شش گانه زندگی پرده برمی دارد.تاثیرات روحی، جسمی، حسی، ارتباطی، روانی و مالی. قدرت یک کلمه، در تمرکز و تاثیر گسترده ی آن است. یک کلمه می تواند تفاوت ایجاد کند.


فرآیند یک کلمه و اینکه چگونه باید آن را پیدا کرد. در سه مرحله قابل حصول است:

1. توجه به درون و آمادگی قلب
2. توجه به مسیر آینده و پیدا کردن کلمه مناسب
3. زندگی کردن آن کلمه

 

به عبارت ساده تر، هیچ دستورالعمل خاص یا اسرار مخفی وجود ندارد، هرکس با توجه به قابلیت ها و مهارت هایی که دارد و همچنین اهداف و آرزوهایش پررنگ ترین شاخصه ی زندگیش را پیدا می کند و با سر فصل قرار دادن آن کلمه در همه ی امور زندگیش باعث تاثیر گسترده آن بر زندگیش می شود. در این جا، علت همیشه مهم تر از خود کلمه است. اینکه چرا به سمت کلمه ی خاص کشیده شده اید. کلمات را باید پیدا کنیم و با متصل شدن به خداوند آن را دریافت کنیم. خداوند به ما چشم های بینا و گوش های شنوا عطا کرده تا کلمه مان را کشف کنیم. این کلمه می تواند در قالب یک کلمه ی کلی، مانند: عشق، لذت، صبر، مهربانی، برکت، کمال و … باشد، که می تواند هدف اول زندگی هر فردی باشد.

 

هر کدام از این کلمات به تنهایی می تواند روی همه ی ابعاد زندگی موثر باشد. البته این را هم بگویم که نویسنده به ما پیشنهاد می کند که انتخاب یک کلمه محدود نیست و ما همواره در هر فصلی از زندگی، در هر سال جدید یا هر مقطعی که بخواهیم می توانیم یک کلمه انتخاب کنیم. بعد از تجربه ی موفق با مبنا قرار دادن کلمه ی هدف، در مرحله ی بعد می توانیم آن کلمه را گسترش دهیم، و در قالب اهداف گروه، و اهداف تیم، و شهر یا کشور، قدم برداریم. یک کلمه در عمل هدفتان را به شما یادآوری می کند و شما را پرانگیزه می کند.

 

فرآیند یک کلمه راهی ساده برای بهبود روحیه ی کارکنان، تمرکز و تشویق تیم و حصول نتایج بزرگ است. یک کلمه، بهتر از بیان اهداف و ارقام، موجب انگیزش افراد می شود. بنابراین، وقتی ما یک کلمه را تجربه می کنیم، فقط ما نیستیم که تغییر می کنیم، این دنیای اطراف ماست که به تبع ما تغییر می کند.

 

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد


درواقع آنچه شما نیاز دارید برای پیدا کردن کلمه تان فقط یک چیز است

اگر نفس می کشید پس واجد شرایط هستید. شما باید بخواهید که زندگی تان را کامل کنید و از خودتان بهترین بسازید. هیچ دستورالعمل خاص یا اسرار مخفی وجود ندارد. ما درباره ی یک کلمه برای یک سال برای یک انسان صحبت می کنیم. فقط همین. هر کسی قابلیت و مهارت انجام آن را دارد. ما می دانیم که شما می توانید چون شاهد قدم های افراد مختلف و قدرت یک کلمه در زندگی شان بوده ایم.

کارآیی یک کلمه

یک کلمه واگیردار است. ما این فرآیند قدرتمند را با هزاران نفر در میان گذاشته ایم که فوراً وارد عمل شده اند و نتایج همیشه یکسان بودند: تغییر بدون توقف در زندگی. شما از موفقیت و دگرگونی ایجاد شده، شگفت زده خواهید شد. فرایند یک کلمه را می توانید در محل کار یا همراه خانواده تان به صورت گروهی انجام دهید. فقط تصور کنید اگر همه در محل کارتان، یک کلمه شان را بدانند و هرروز با آن زندگی کنند، مسلماً حال خودشان و تیم کاری بهتر خواهد شد و چقدر انرژی زاست اگر خانواده تان نیز چنین باشند. یک کلمه بی انتها قدرتمند است و با تغییر زمان یا فرهنگ، عوض نمی شود و بر اساس سه مرحله ذکر شده انجام می شود. این فرآیند زمان بر نیست و نتایج ارزشمندی دارد. مهم نیست که شما پدر، مادر، فرزند یا جوان یا نوجوان و یا مدیر یا معلم باشید، در هر صورت این فرایند کارآیی دارد. بیایید با اولین مرحله ی فرایند یک کلمه شروع کنیم.

۱-قلبت را آماده کن:

توجه به درون اولين و مهمترین گام در فرایند یک کلمه، آماده سازی قلبتان است؛ یعنی باید از تمام گرفتاری های زندگی خلاص شوید و با توجه به درونتان، قلبتان را آماده کنید. این واقعیت است که هر چه بکارید، درو می کنید. هر آنچه در این مرحله سرمایه گذاری کنید، دریافت خواهید کرد. دانه هایی که امروز می کارید، فردا محصولی به شما می دهند که از آن بهره مند خواهید شد. مهمترین مسأله این است که با جدا شدن از کار و فشار زندگی، خود را آماده سازیم. مهم نیست چه ماهی است، برای کلمه تان آماده شوید. آماده سازی راه رشد و بهره مندی از محصول را هموار می کند. وقتی قلبتان را آماده و به درونتان توجه می کنید، وارد دو مرحله می شوید:

الف _ از پریز بکشید!

از پریز کشیدن یعنی تنهایی و سکوت را خودتان ایجاد کنید. تنها و ساکت بودن برای بیشتر ما خیلی سخت است. از پریز کشیدن می تواند ناراحت کننده باشد. ما ترجیح می دهیم همیشه تلویزیون روشن باشد یا هدفون در گوشیمان باشد. صدا را دوست داریم چون ما را سرگرم می کند ولی نمی گذارد کلمه مان را کشف کنیم. حین کشف یک کلمه مان برای یک سال، لازم است به طور کامل حواس پرتی ها را از پریز بکشیم و محیطی ساکت فراهم کنیم یعنی:

• بدون تلويزيون
• بدون موسیقی
• بدون کامپیوتر
• بدون گوشی تلفن
• بدون افراد دیگر
• بدون لیستی از کارها

ب _ بپرسید؟

در حین آماده سازی قلبتان برای کشف یک کلمه تان، پیدا کردن مکانی دور از هرگونه چیزی که حواس شما را پرت کند، مشکل است. ما متوجه شدیم زود بیدار شدن وقتی هوا هنوز تاریک است و قبل از اینکه بقیه ی خانواده بیدار شوند، بسیار عالی است. گاهی یافتن محل دنج در طبیعت غنیمت است. هر مکانی را که انتخاب می کنید فقط به خودتان توجه کنید، سکوت کنید و به ندای قلبتان گوش دهید. اولين چیزی که در سکوت تجربه می کنید، صدایی تمام نشدنی در سرتان است. باید به برنامه های روزانه تان بگویید که منتظر شما بمانند. شکستن صدای زندگی، جنگی سخت است.

 

اگر در تنهایی به درونتان توجه کنید، همه چیز برایتان شفاف می شود. بدن، روح و ذهنتان تازه می شود و شما می توانید از صلح درونی تان لذت ببرید. وقتی به این مرحله می رسید به آسانی می توانید یک کلمه تان را پیدا کنید. می توان گفت: «یک کلمه ی با قدرت، کلمه ای است که از سکوت بیرون می آید» بپرسید: یک کلمه ی شما از تنهایی تان زاییده شده است. خودتان را از پریز بکشید. بپرسبید وقتی خودتان را از پریز کشیدید، وارد مرحله ی بعدی می شوید و سه سؤال مهم از خودتان بپرسید تا قلبتان برای یک کلمه آماده شود:

۱- چه چیزی نیاز دارم؟ منظور چیزی که می خواهید نیست بلکه چیزی که واقعاً نیاز دارید. کدام بخش های زندگی تان نیازمند بیشترین تغییر است و چرا؟ این سؤال به شما کمک می کند موضوعات مخفی که نیازمند توجه هستند را پیدا کنید. همچنین با این سؤال به سرفصل لیست کلمات احتمالی امسال می روید.

 

۲- راه من چیست؟ جستوجوی موانع رشد فردی، فرایند قدرتمندی است. «چه چیزی مانع داشتن آنچه نیاز دارم، می شود؟» پاسخ به این سؤال می تواند همه چیز را روشن کند. گاهی موانع در ذهن ما هستند.

 

۳- برای پیشروی به چه چیزی نیاز دارم؟ گاهی هنوز درگیر اشتباهات یا دردهای گذشته هستیم. نبخشیدن ما را عقب می اندازد. گاهی کلمات مانع حرکت ما به سمت جلو می شوند. این سؤال به شما کمک آنچه برای پیشرفت نیاز دارید را شناسایی کنید.

 

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد


۲-کلمه ات را پیدا کن:

توجه به مسیر آینده توجه به مسیر آینده وقتی با تمام وجود آماده هستید، آنگاه می توانید کلمه تان را دریافت کنید. درست است، دریافت کلمه. برخلاف آنچه تصور می کنید، شما نباید به دنبال کلمه تان بگردید یا با استرس سعی کنید آن را انتخاب کنید. پس از آماده سازی قلبتان به سادگی به آینده و مسیر پیش رویتان نگاه کنید. فرایند توجه به مسیر آینده یعنی آرام باشید بدون استرس. پر از امید و سرشار از ایمان بدون ترس و ناامیدی. پس از آماده سازی قلبتان، فقط متصل شوید و گوش دهید. خداوند کلمه تان را به شما نشان خواهد داد.

ما نمی توانیم به شما بگوییم کلمه تان چطور به شما نشان داده میشود. ولی اگر با تمام وجود آماده باشید، از خدا کلمه تان را درخواست کنید و به خدا گوشی دهید، خداوند با بهترین راه به شما نشان خواهد داد. خداوند به شما چشم های بینا و گوش های شنوا عطا کرده تا کلمه ی امسالتان را دریافت کنید. کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد


۳-کلمه ات را زندگی کن:

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد. توجه کن وقتی کلمه تان را دریافت کردید، شاید یک خصیصه، آموزشی، یک فرد، یک تمرکز روحانی، یک ویژگی یا یک ارزش باشد. با کلمه ات زندگی کن: وقتی کلمه تان را دریافت کردید و مطمئن شدید که آن کلمه متعلق به شماست، زمان آن رسیده که با آن زندگی کنید، مثل اتومبیلی که تازه وارد جاده می شود. مهمترین بخش فرایند یک کلمه، همین بخش است. مرحله ی جالبی است و شما می توانید هیجان را حس کنید درست مثل هجوم آدرنالین در خون شما قبل از مسابقه. شما قلبتان را آماده کرده اید، کلمه تان را دریافت کرده اید و حالا زمان تغییر زندگی فرا رسیده است. این فرایند نشاط آور و در عین حال، چالش برانگیز است. شما با موانع روبه رو می شوید. افراد بسیاری می گویند که یافتن کلمه، سخت ترین بخش است ولی درواقع زندگی کردن آن، دشوار است. شاید دچار چالش شوید ولی تنها زمانی یاد می گیرید که با منطقه ی آسایش فراتر بگذارید. این مرحله دو معنی دارد:

 

A.توجه کردن که شما متوجه فرصت های اطرافتان می شوید. توجه کردن چون یک کلمه راه های غیرمنتظره ای را به شما نشان خواهد داد. شما باید کلمه تان را مثل یک سفر، تجربه کنید. برد و باختی در کار نیست. تجربه های شما همراه یک کلمه تان طی یک سال همان مفهوم یک کلمه است. وقتی یک بار یک کلمه را انتخاب کردید، سال بعدی همان کلمه را انتخاب نکنید. اگر احساس می کنید با آن کلمه به اندازه ی کافی پیشرفت نکرده اید و هنوز می توانید بیشتر یاد بگیرید، در حقیقت شما وسوسه می شوید که دوباره کاری کنید. اجازه دهید آن کلمه سپری شود. اگر بدون آن کلمه، زندگی سخت است، این هم بخشی از فرایند رشد شماست. از هیچ کلمه ای دو بار استفاده نکنید. هر سال جدید باید با کلمه ی جدید شروع شود.

 

B.آنچه شما امروز انجام می دهید، فردای شما را مشخص می کند؛ و آنچه شما هر حین زندگی با یک کلمه تان می گیرید، شاید در ظاهر مهم نباشند ولی مسیر شما و دیگران را تعیین می کنند. کلمه ی شما، شخصیت شما را شکل میدهد. شخصیت شما، برعملکردهایتان تأثیرمی گذارند و عملکردهای شما بر دیگران. زندگی شما و تأثیر شما بر آن، آینده را ترسیم می کند. بنابراین وقتی فرایند یک کلمه را تجربه می کنید. بدانید که فقط شما تغییر شکل نمی دهید بلکه دنیای اطراف شما تغییر شکل میدهد. شما میراث یک کلمه را خلق می کنید.

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد


بخشی از متن کتاب:

در کتاب کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد ، هیچ دستورالعمل خاص یا اسرار مخفی وجود ندارد. ما درباره ی یک کلمه، برای یک سال برای یک انسان صحبت می کنیم. فقط همین. هرکسی قابلیت و مهارت انجام آن را دارد. ما می دانیم که شما می توانید. چون شاهد قدم های افراد مختلف و قدرت یک کلمه در زندگی شان بوده ایم. نویسنده در فصل دهم راهکارهایی عملی را مطرح می کند و با طرح یک پرسشنامه ی عملی و کاربردی از ما دعوت به شرکت در این کمپین می کند.

یـک کـلـــمــه وجــود دارد کـه بــرای شـمــاسـت وقتی شما آن را پیدا کنید و به اشــتراک بگذارید زندگی شما هدفمندتر و با هیجان‌ تر از قبل می‌ شود. این کــتاب، کــتابی کوچک است، ایــده‌ ای سـاده. یک کـلـمه‌ تان را کشف کنید و با آن زندگی کنید و تأثــیـــرش بر زنــدگـــی‌ تـان را تجـــربـه کـنید.


مشخصات کتاب:

عنوان: کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد
One Word That Will Change Your Life
نویسندگان :جان گوردون، دن برایتون، جیمی پیج
مترجم :عسل تاجیک
انتشارات :ابوعطاء
تاریخ چاپ1396 :
نوبت چاپ: چاپ اول
تعداد صفحات: 64
شابک : 9789641702788
قطع: رقعی
تعداد جلد: 1
نوع چاپ: سیاه و سفید
نوع جلد: شومیز
موضوع: توانمندسازی افراد در تغییر نگرش و افزایش عزت نفس

ترجمه و چاپ در ایران تحت امتیاز انتشارات وایلی توسط انتشارات ابوعطا

 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا