معرفی کتاب

کتاب گتسبی بزرگ

کتاب گتسبی بزرگ

کتاب گتسبی بزرگ با عنوان اصلی The Great Gatsby یکی از ماندگارترین و پروفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات آمریکا است. کتابی که تاکنون بیشتر از ۲۵ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این رمان از آثار برجسته ادبیات امریکا در قرن بیستم به شمار می‌رود، اثری کلاسیک که پیوسته تجدید چاپ می‌شود و توانسته است خوانندگان چند نسل را مسحور خود سازد. تجدید چاپ‌های ‌مکرر این کتاب در سراسر دنیا ‌و قرار گرفتن آن در لیست صد کتاب برتر جهان گواه این ادعاست.

رمان گتسبی بزرگ که هم‌ اکنون یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های آمریکایی به‌شمار می‌آید، در مدارس و دانشگاه‌های سراسر جهان در رشته ادبیات آمریکا به ‌عنوان یکی از کتب استاندارد تدریس می‌ شود. این رمان آمریکای ثروتمند پس از جنگ جهانی اول را به تصویر می‌کشد. در واقع، این اثر، خاطره‌ایست ‌جاویدان؛ از هوس، هرزگی، تباهی و بی‌قیدی که همه و همه در ثروت نهفته است. این کتاب به سراغ نقدگونه‌های مختلفی از مضامین عدالت، قدرت، صلح، خیانت، رویای آمریکایی و از همه بیشتر تفاوت طبقات اجتماعی پرداخته است.

اف. اسکات. فیتس جرالد  Fitzgerald Francis Scott برخلاف باور مردم که ثروتمندان را همه از یک طبقه و قماش‌ می‌دانند، آن‌ها را به دو قشر تقسیم کرده است. گروه اول دارای ثروت قدیمی و گروه دوم، قشر گتسبی یا همان دارای ثروت جدید هستند. نکته بسیار بجا و ظریفی که فیتز جرالد در داستان خود آورده، مربوط به قشر سوم یا همان «بی‌پول‌ها» ست. تنها نماینده‌ی این قشر در پایان داستان کنار گتسبی می‌ماند.

نقد و بررسی کتاب گتسبی بزرگ

رمان گتسبی بزرگ چون هر رمان دیگری داستان زندگیست، همان زندگی مرسوم و جاری انسانی اما به نظر می‌رسد درس‌های ‌انسانی عمیقی می‌آموزد که ربطی به زمان و مکان ندارد و هر کسی در هر شرایطی می‌تواند از آن بیاموزد و درس بگیرد و اصلا راز جاودانگی و شهرت این اثر چیزی جز این آموزندگی نیست.

گاه باید با دنیا و ناملایمات و نا‌خراشیدگی‌های ‌آن سازگار شد و دنیا را دور زد! کاری که گتسبی نکرد و خواست از نزدیکترین راه به مقصدش برسد و حریف دنیا نشد و زمین خورد.
گتسبی قهرمان کتاب، مردیست خود‌ساخته و بزرگ که چون هر انسان دیگری مجموعه‌ای ‌از خوبی‌ها ‌و بدی‌هاست، اما خوبی‌های ‌او بر بدی‌هایش ‌رجحان دارد و بزرگترین اشتباه او لجاجت و پافشاری بر روی یک آرزوی محال از دست رفته است.

ریچارد یاتس می‌گوید: “این اثر روشنایی خیره کننده‌ی ‌جهان است… نه تنها اعجازیست در شکوفایی استعداد، بلکه خودش به خودی خود فتحی است در شیوه و اسلوب.”

این کتاب که در سال 1925 میلادی منتشر شده است به عنوان کتابی ناموفق شناخته شد و تا پایان عمر نویسنده نتوانست به موفقیت برسد. تا اینکه پس از سال ها و در نبود اسکات فیتزجرالد، رمان گتسبی بزرگ در سال 1945 به تجدبد چاپ رسید و تولد دوباره این کتاب از این تاریخ، مجددا اتفاق افتاد. چرا که در کمال ناباوری و با استقبال شدید مخاطبان این کتاب به پر مخاطب ترین کتاب ایالات متحده معروف شد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این کتاب جذاب بیشتر صحبت کنیم.

در پشت جلد، قسمتی از متن کتاب آمده است:

لابد احساس می‌کرد که دنیای گرم گذشته را از دست داده و برای دیرزیستن با رویایی یگانه بهای گزافی پرداخته است. لابد از میان برگ‌های ترسناک به آسمانی ناآشنا نگاه می‌کرد و به خود می‌لرزید از این‌که می‌دید چه چیز بدقواره‌ای است گل سرخ و چه سرد است آفتاب بر چمن نورسته…

چرا گتسبی بزرگ است؟

از هر 10 نفری که این کتاب را می خوانند حداقل 6 نفر این سؤال را می پرسند که چرا لقب این مرد هوس باز و خوش گذران را بزرگ گذاشته اند؟ برخی از مخاطبان بر این عقیده اند که گتسبی به دلیل پول و ثروت فراوانی که داشت در نظر بسیاری از مردم بزرگ و محترم به حساب می آمد و این موجب شد تا صفتی به این نام کنار اسم گتسبی همیشه درخشان جلوه کند.

درباره کتاب گتسبی بزرگ

رمان حس و حال امریکای دهه ۲۰ را به طور کامل در خود دارد. کشوری که کم‌ترین آسیب را در جنگ بزرگ دیده و آینده‌ای امیدوارکننده دارد. آینده‌ای پر از موسیقی جَز و گشایش‌های فرهنگی و تغییر نگاه‌های جنسیتی و شکل پوشش زنان و در عین حال دوران ممنوعیت الکل و قمار و بالطبع بساط‌های زیرزمینی هردو. گتسبی بزرگ درباره مرگ یا شکست یا زوال رؤیای امریکایی نیز هست. شکست رؤیای رسیدن به آرزوهای فردی و مواجهه با واقعیتی به نام تضاد طبقاتی.

نکته جالب در پس تمام این ایده‌ها، شخصیت خود نیک‌کاراوی است. او جایی در میانه‌ ایستاده است.. او تحصیل کرده است و با اصل و نسب و از خانواده‌ای مرفه ولی جیبش خالی است. شاید به همین خاطر هم هست که نظرش درباره گتسبی تا این اندازه متضاد است. او از یک طرف معتقد است که گتسبی نماد همه چیزهایی است که از آن متنفر است و از طرف دیگر معتقد است که گتسبی از بسیاری از آدم‌های دیگر ارزشمندتر و قابل احترام‌تر است. زبان رمان به شکل قابل‌توجهی هم رسمی و کتابی است و هم شکسته و خودمانی. هم شاعرانه است و هم صمیمی. انگار راوی نمی‌داند در برخورد با رویدادها چه زبانی را باید به کار گیرد…

کتاب گتسبی بزرگ

اسکات فیتز جرالد در کتاب گتسبی بزرگ خاطره‌ای جاویدان از هوس، هرزگی و تباهی و بی‌قیدی که همه و همه در ثروت نهفته است را روایت می‌کند. این داستان در نیویورک و در لانگ آیلند، و زمانی اتفاق می‌افتد که فیتزجرالد آن را عصر موسیقی جاز می‌نامد. در سال ۱۹۲۲ که ایالات متحده دورانی از رشد اقتصادی را پس از جنگ جهانی اول می‌گذرانید. در این دوره بر تعداد میلیونرهای ایالات متحده افزوده شد و گتسبی یک از این میلیونرها بود.

نیک کراوی از اهالی غرب میانه که به سواحل شرقی امریکا کوچ کرده‌‌است همسایه گتسبی می‌شود. گتسبی بزرگ و ثروتمند است و به خاطر مهمانی‌های باشکوهش معروف شده‌است. در میان مردم شایعاتی درباره شیوه پولدار شدن او وجود دارد، ولی کسی نمی‌داند ثروت او از کجا آمده‌است. نیک ابتدا از این همه مهمانی پر زرق و برق همسایه‌اش دل خوشی ندارد، اما کم کم خودش به یکی از مهمانان تبدیل می‌شود و می‌تواند به گتسبی نزدیک شود و پی به راز میهمانی‌های هر شنبه او ببرد. گتسبی بزرگ عاشق است و این میهمانی‌ها را به شوق این برگزار می‌کند که معشوق شبی پا به خانه‌اش بگذارد. نیک زن مورد علاقه گتسبی را می‌شناسد پس شروع به تحقیق و پرس و جو درباره گذشته این مرد می‌کند.

در سال ۲۰۱۳ از روی این اثر فیلمی به کارگردانی باز لورمن و با بازی لئوناردو دی‌کاپریو ساخته شد که توانست جازه اسکار بهترین طراحی صحنه و لباس را به دست آورد.

درباره نویسنده کتاب گتسبی بزرگ

فرانسیس اسکات کی فیتز جرالد در سپتامبر ۱۸۹۶ و در منطقه سینت‌پال مینه‌سوتا در خانواده‌ای کاتولیک و ایرلندی از طبقه متوسط، متولد شد. او هنگامی که ۱۳ ساله بود نخستین رمان کارآگاهی خود را در روزنامه مدرسه به چاپ رساند. فیتز جرالد در سال ۱۹۱۳ میلادی وارد دانشگاه پرینستون شد. شناخته‌شده‌ترین اثر او رمان گتسبی بزرگ است که اولین بار در سال ۱۹۲۵ منتشر شد.

نکته:

در طی سال های 1920 پدیده ای جالب اتفاق می افتد و آن مهاجرت وسیع آمریکایی ها به اروپاست، از جمله به فرانسه، به طوری که تعداد آمریکایی های مقیم پاریس و فرانسه در آن دوره به 30 هزار نفر تخمین زده می شود. بدون تردید قدرت خرید دلار در به وجود آمدن این پدیده تاثیر فراوانی داشته است ولی برای بسیاری، از جمله هنرمندان و نویسندگان و روشنفکرانی نظیر «همینگوی»، «دوس پاسوس»، «ژولیین گرین» و “فیتزجرالد” و دیگران جو سنگین سیاسی اجتماعی متعصب و ارتجاعی آندره به خصوص پس از وضع قانون منع مصرف الکل است که این مهاجرت ها را دامن می زند، زیرا این ها هیچ کدام ثروتمند نبودند.

این نویسنده با داستان های کوتاه و جذاب محبوبیت خود را در دل مخاطبان ایجاد کرد تا اینکه پس از نگارش کتاب گتسبی نام خود را به عنوان بزرگ ترین نویسنده قرن بیستم در آمریکا بدرخشاند.
فیتزجرالد سال ۱۹۳۷ پس از بستن قراردادی با کمپانی رسانه‌ای «ام‌جی‌ام» به لس‌آنجلس مهاجرت می‌کند. وقتی فیتزجرالد داستان کوتاه «دمای هوا» را در سال ۱۹۳۸ نوشت در مجله «اسکوایر» فیلم‌نامه و داستان‌کوتاه می‌نوشت و روی رمان تمام‌نشده‌اش به نام «عشق آخرین تایکون» کار می‌کرد.

جالب است بدانید؛ این نویسنده پس از مرگش شهرت زیادی یافت و در زمان حیاتش تنها با نام یک نویسنده کار درست او را می شناختند.
اسکات فیتزجرالد ۲۱ دسامبر ۱۹۴۰، زمانی که تنها ۴۴ سال سن داشت، درگذشت.

دیگر آثار اسکات فیتزجرالد

داستان های اسکات فیتزجرالد تا به حال در سراسر دنیا ترجمه شده و مخاطبان زیادی برای خواندن دیگرآثار این نویسنده مشتاق هستند در ادامه با برخی از مهم ترین کتاب های چاپ شده این نویسنده آشنا می شویم.

• زیبا و ملعون
• لطیف است شب
• آخرین قانون
• آن سوی بهشت
• بازگشت به بابل

تمامی آثار این نویسنده به فارسی روان ترجمه شده اند و توسط بهترین انتشارات های کشور یعنی انتشارات ققنوس، انتشارات قطره و نیلوفر بارها به چاپ رسیده است و شما می توانید هر کدام را که دوست داشته باشید به راحتی تهیه کنید و به مطالعه آن بپردازید اما پیشنهاد می شود قبل از خواندن دیگر آثار این نویسنده کتاب گتسبی را کامل مطالعه کنید.

بهترین ترجمه رمان

پیدا کردن ترجمه جذاب و روانی که بتواند حس و حال نگارش یک نویسنده آمریکایی را در دهه 1920 میلادی به مخاطب برساند کار چندان آسانی نیست؛ اما خوشبختانه این کتاب سال هاست که به زبان فارسی ترجمه شده و مترجم درست کار مانند معصومه عسگری توانسته است به خوبی ترجمه ای جذاب و روان را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. اگر شما طرفدار کتاب های الکترونیکی هستید پیشنهاد می شود با خرید آنلاین گتسبی بزرگ نسخه پی دی اف این کتاب را از فیدیبو مطالعه کنید و از آن لذت ببرید.

کتاب صوتی گتسبی بزرگ

ابن روزها و با توجه به علاقه گسترده مردم نسبت به گوش دادن به کتاب های صوتی، فیدیبو نسخه صوتی جذاب ترین و هیجان انگیز ترین کتاب ها را در اختیار مردم قرار می دهد. کتاب گتسبی با صدای آرمان سلطان زاده هم اکنون قابل خرید است و شما می توانید برای گوش دادن به این داستان فوق العاده، کتاب الکترونیک گتسبی بزرگ را مطالعه کنید و تصویرسازی جذاب قسمت های اصلی کتاب را در ذهن خود تداعی کنید.

خلاصه کتاب گتسبی بزرگ

«خلاصه‌سازی» در سراسر جهان پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد و مهم‌ترین آثار ادبی جهان به دست نویسندگان و پژوهشگران به صورت خلاصه، بازنویسی شده‌اند. امروز نیز در سینما، تئاتر و حتی بسترهای مختلف ادبی می‌توان ردپای تلخیص و اقتباس را به وضوح دید. اما هدف از خلاصه‌سازی چیست؟ چرا باید خلاصه خواند، در حالی‌که آثار اصلی چیره‌دست‌ترین نویسندگان جهان به راحتی قابل دسترس است؟ چرا باید به متون خلاصه و بازنویسی‌شده‌ رجوع کرد، هنگامی که لذت راستین مطالعه را می توان در قلم بزرگ‌ترین نوابغ جهان یافت؟

در میان تمام آثار ادبی تاریخ، کتاب‌هایی وجود دارند که نامشان به گوش همه‌ی ما آشناست؛ کتاب‌هایی که نه تنها در ادبیات از نقشی غیرقابل‌کتمان برخوردارند، بلکه رد پای آن‌ها در جای‌جای زندگی‌مان به چشم می‌خورد. با این حال در شلوغی و ازدحام کنونی، کم‌تر فرصتی برای مطالعه‌ی این آثار پرحجم اما ضروری دست می‌دهد.

کتاب گتسبی بزرگ

شاهکار گتسبی بزرگ از نگاه مردی به نام نیک روایت می شود که برای پیشرفت شغلی از شمال آمریکا به نیویورک مهاجرت کرده و در همسایگی مردی زندگی می کند که هر شب مهمانی های باشکوهی در منزلش برگزار می شود. نیک که در ابتدا از مهمانی های شبانه همسایه اش تعجب می کند سعی بر این دارد تا از او فاصله بگیرد چرا که از زرق و برق های زندگی گتسبی خوشش نمی آید، اما یک روز و با دریافت دعوتنامه ای از گتسبی نظرش عوض می شود و او هم یکی از مهمانان گتسبی می شود.

داستان گتسبی از این قسمت به اوج جذابیت خودش می رسد که نیک درباره مهمانی های گتسبی کنجکاو می شود و به این نتیجه می رسد که تمام این مهمانی ها جلب توجهی است برای معشوقه گتسبی تا شاید دوباره برگردد و گتسبی بتواند بار دیگر او را ملاقات کند. بنا بر اتفاق دیزی معشوقه گتسبی یکی از اقوام نزدیک نیک است و نیک برنامه ای ترتیب می دهد تا این دو همدیگر را ببینند و همین قرار داستان های هیجان انگیز و غیر قابل حدسی را برای مخاطب روایت می کند.

درباره فیلم گتسبی بزرگ

به دنبال موفقیت چشمگیر رمان اسکات فیتزجرالد در سال 2013 باز لورمن کارگردان مشهور آمریکایی داستان گتسبی بزرگ را به صورت فیلم سینمایی به تصویر کشید. لئونارد دیکاپریو با بازی در این فیلم توانست چهره مرد ثروتمندی به نام گتسبی را به خوبی به تصویر بکشاند. سبک این فیلم سینمایی شباهت نزدیکی به نسخه اصلی کتاب دارد و موفق چشمگیر این فیلم توانست گتسبی را به جامعه طرفدران فیلم معرفی کند.

خواندن کتاب گتسبی بزرگ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این رمان به افرادی که دوست دارند از شاهکارهای ادبی اطلاع کافی داشته باشند و بهترین های قرن را بشناسند به شدت توصیه می شود.
در کتاب گتسبی بزرگ داستان زندگی مرسوم و جاری انسانی، روایت می‌شود؛ اما این کتاب درس‌های انسانی عمیقی به همراه دارد که ربطی به زمان و مکان ندارد و هر کسی در هر شرایطی می‌تواند از آن عبرت بگیرد. بدون شک یکی از

برترین رمان‌های قرن بیستم، در اوج ظرافت و هنر، پیام‌های خود را در قالب هوس، هرزگی، تباهی و بی‌قیدی که همه در ثروت نهفته، به مخاطب عرضه می‌کند.
بنابراین امید می‌رود تمامی مخاطبین، کتاب گتسبی بزرگ را مطالعه کنند و از خواندن این شاهکار ادبی، لذت ببرند. پس برای خواندن این رمان جذاب تردید نداشته باشید و همین الان مطالعه خود را آغاز کنید.

جملاتی از کتاب گتسبی بزرگ

داستان گتسبی جامعه طبقاتی آمریکا را روایت می کند در حالیکه با هرزگی، هوس و خوبی ها و بدی های بسیاری همراه است. این داستان بر خلاف تصور بسیاری از خوانندگان سبک رمانتیک نیست و بیشتر به جاه طلبی و زندگی رویایی مردی به نام گتسبی پرداخته شده است. در برخی قسمت های کتاب با جملات و پاراگراف های جذابی مواجه می شویم که دوست داریم بارها و بارها آن را بخوانیم. در ادامه با هم جذاب ترین قسمت های کتاب را مرور کنیم.

لابد احساس می ‌کرد که دنیای گرم گذشته را از دست داده و برای دیرزیستن با رویایی یگانه بهای گزافی پرداخته است. لابد از میان برگ‌های ترسناک به آسمانی ناآشنا نگاه می‌کرد و به خود می ‌لرزید از این‌که می ‌دید چه چیز بدقواره‌ای است گل سرخ و چه سرد است آفتاب بر چمن نورسته!

رفیق، نمی‌تونم بگم چقدر تعجب کردم وقتی دیدم عاشقش شد‌م. حتی یه مدتی امید داشتم که ولم کنه، ولی نکرد، چون خودش عاشقم شده بود. فکر می‌کرد خیلی سرم می‌شه، چون چیزهایی که من می‌دونستم فرق داشت با چیزهایی که خودش می‌دونست… خب، بله، خیلی با آرزوهام فاصله داشتم، اما لحظه به لحظه هم عاشق‌تر می‌شدم. بعد یهو دیگه هیچی برام مهم نبود. چه فایده داشت کارهای مهم بکنم وقتی می‌تونستم براش بگم چه کارهایی می‌خوام بکنم و با گفتنش بیشتر بهم خوش می‌گذشت؟

گتسبی به نـور سبز باور داشت، به آن آینده سراسر سکر و لذت که سال به سال از برابر ما بیشتر پس می‌نشیند. پس، از چنگ ما گریخته است، اما مهم نیست فـردا تندتر خواهیم دوید، دوست‌های‌مان را بیشتر خواهیم گشود و روزی در صبحی خوش پس همچنان می‌کوبیم، مانند قایق‌هایی خلاف جریان، و همواره به گذشته رانده می‌شویم.

کتاب گتسبی بزرگ، شاهکار ادبیات قرن در آمریکا

در سال‌هایی که جوان‌تر و زودرنج‌تر بودم، پدرم نصیحتی به من کرد که هنوز آن را در ذهنم مرور می‌کنم. پدرم گفته بود: «هر وقت دیدی که می‌خوای از کسی ایراد بگیری فقط یادت باشه که آدم‌های دنیا همه این موقعیت‌ها رو نداشتن که تو داری.»

دست‌هایش را در جیب کتش کرد و با اشتیاق دوباره به نظاره پرداخت، انگار که حضور من خدشه‌ای بر شب زنده داری مقدس او وارد می‌آورد. به راه خود رفتم و او را همان‌جا ایستاده در مهتاب و در کار مراقبت هیچ به حال خود رها کردم.

دی زی واقعی به پای دی ذیِ رویاهای گتسبی نمی رسید. نه به خاطر عیب خودش، بلکه به علت جوشش حیاتیِ توهم غول آسایی که گتسبی در ذهن خود ساخته بود. از حد دی زی بزرگ تر شده بود، از حد همه چیز گذشته بود. گتسبی خودش را با شور آفرینندگی در آن غرق کرده بود و پیوسته به آن افزوده بود و هر پر رنگینی را باد برایش آورده بود به آن چسبانده بود. هیچ آتش یا طراوتی قادر نیست با آنچه آدمی در قلب پر اشباح خود انبار می کند برابری کند.

تام و دی زی آدم های بی قیدی بودند. چیزها و آدم ها را می شکستند و بعد می دویدند و می رفتند توی پولشان، توی بی قیدی عظیمشان یا توی همان چیزی که آن ها را به هم پیوند می داد، تا دیگران بیایند و ریخت و پاش کثافتشان را جمع کنند.

گتسبی به چراغ سبز ایمان داشت، به آینده ی لذت بخشی که سال به سال از جلو ما عقب تر می رود. اگر این بار از چنگ ما گریخت چه باک، فردا تندتر خواهیم دوید و دست هایمان را درازتر خواهیم کرد و سرانجام یک بامداد خوش…

مشخصات کتاب گتسبی بزرگبرای مطالعه‌ی جمله‌های بیشتری از کتاب گتسبی بزرگ، بخش نمونه کتاب را رایگان دانلود کنید

عنوان: گتسبی بزرگ
نویسنده: اسکات فیتزجرالد
مترجم: رضا رضایی
انتشارات: ماهی
موضوع: رمان خارجی
مناسب برای: تمامی گروه های سنی
شابک: 9789644481451
تعداد صفحات: ۲۱۲
قطع: رقعی
جلد: شومیز
قیمت: ۱۹۰۰۰ تومان

نظر شما در مورد کتاب گتسبی بزرگ چیست؟ لطفا اگر این کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا