معرفی کتاب

کتاب چگونه عاقل بمانیم

کتاب چگونه عاقل بمانیم

کتاب چگونه عاقل بمانیم (How to Stay Sane) اثر فلیپا پری (Philippa Perry) به کوشش تینا حمیدی به فارسی برگردانده شده است و از سوی نشر هنوز منتشر شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. اهمیت سلامت جسمانی برای همه روشن است، اما آیا تلاش برای دستیابی به تعادل روانی هم به همین اندازه اهمیت دارد؟ زندگی مدرن استرس فراوانی به ما وارد می کند؛ حفظ آرامش، رضایت و استقبال از تجربیات جدید کار بسیار دشواری است.

در این کتاب فلیپا پری روانپزشک به ما چگونگی کارکرد ذهن را نشان می دهد و با تمریناتی خاصِ خود کتاب به مخاطب می آموزد که چطور انعطاف پذیری مان را افزایش دهیم، روشن بینی را در خود تقویت کنیم و رضایت بیشتری داشته باشیم و تصمیمات بهتری بگیریم.

این کتاب هم توضیحی است درباره ی ذهن انسان، و هم راهنمایی است برای مواجهه با بسیاری از مشکلاتی که زندگی پیش پای ما می گذارد.

درباره کتاب چگونه عاقل بمانیم

کتاب چگونه عاقل بمانیم ، بر روی کنترل احساسات در شرایط بحرانی و حفظ دیدگاه خوش بینانه نسبت به زندگی تاکید می‌کند. همه ما داستان هایی از زندگی خود داریم اما متاسفانه بیشتر افراد به خاطر داشتن داستان‌ها و تجربیات تلخی که در گذشته دارند، ممکن است فرصت های خوب را هم با نگاه بدبینانه شان تعبیر کنند.
فیلیپا پری، نویسنده کتاب چگونه عاقل بمانیم ، به خواننده تکنیک‌هایی را می‌آموزد تا از طریق آن بتواند همواره احساسات خود را به خوبی رصد کند و در شرایط بحرانی واکنش‌های منطقی‌تری از خود نشان دهد.

کتاب چگونه عاقل بمانیم به ما می‌گوید که برخلاف آن چیزی که تصور می‌کنیم اصلا منطقی نیستیم و همواره از روی احساسات تصمیم‌گیری می‌کنیم.
البته این کتاب برای یک عده هم، شاید چندان خوشایند نباشد. نویسنده‌ی کتاب همان‌طور که گفته شد یک خانم روانکاو ۶۰ ساله است (که البته زمان چاپ کتاب ۵ سالی جوان‌تر بوده) و خودتان هم که روان‌شناس جماعت را می‌شناسید!

تا دو کلمه با آنها همکلام می‌شوید و صحبت از روزگار می‌کنید فوری تبدیل به یک کیس بیماری می‌شوید و با بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن روانکاویتان می‌کنند. البته که این مسئله رو مخ است و در اکثر مواقع صحبت‌های روان‌شناس به‌هیچ‌وجه توی کَت‌مان نمی‌رود ولی معمولا حرف‌هایی که از سمت این عزیزان زده می‌شود چندان هم بیراه نیستند.

آنها سعی در انگ زدن به مخاطبان خود ندارند و صرفا آنها را علمی و اصولی مورد نقد و چالش قرار می‌دهند. اگر بی‌جنبه هستید و بهتان برمی‌خورد که کتاب لحن روان‌شناسی‌طوری با شما داشته باشد و شما را یک کیس بیمار تلقی کند سمت این کتاب نروید. ولی بدانید و آگاه باشید که همه‌ی ما مشکلاتی در اکثر زمینه‌های روانشناسی داریم و اگر با خودمان روراست باشیم شاید بتوان آنها را کمی تا قسمتی درست کرد.

درباره نویسنده کتاب چگونه عاقل بمانیم

فیلیپا پری ، روانپزشک انگلیسی و نویسنده رمان گرافیکی است. این نوع از کتاب ها، با محتوای داستان های مصور در مقوله روان‌درمانی کاربرد دارند.
قبل از اینکه فیلیپا پری این کتاب را منتشر کند، در حوزه سلامت روان مطالعات بسیاری انجام داد. فیلیپا پری هم در رادیو و هم در تلویزیون فعالیت می کند و مقالات زیادی در حوزه سلامت روان دارد.
از دیگر کتاب‌های خوب او می‌توان به «کتابی که آرزو می کنید والدینتان بخوانند» (و فرزندان شما خوشحال خواهند شد که این کتاب را بخوانید) است. این کتاب راهنمای خوبی برای والدین است و مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها را برای آن‌ها مشخص می‌کند.

نکته:

خانم فلیپا پری پیش از انتشار کتاب «چگونه عاقل بمانیم؟» یک گرافیک‌نوول با همکاری انتشارات پالگریو مک میلان درباره‌ی مسائل روان‌شناختی منتشر کرده بود که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد.
گرافیک‌نوول‌ها تقریبا همان داستان‌های مصور (Comic Book) هستند ولی مضمون بزرگسالانه‌تر و همچنین حجم نسبتا بیشتری نسبت به داستان‌های مصور دارند.

نویسنده به همراه شوهر خود و دخترش در لندن زندگی می‌کنند و از آخرین فعالیت‌های حرفه‌ای نویسندگی وی می‌توان به نوشتن سلسله مقالاتی در باب موضوعات گوناگون روان‌شناسی در روزنامه‌ی گاردین اشاره کرد.

آیا این کتاب برای شماست؟

این کتاب برای کسانی نوشته شده است که می‌خواهند در این دوران جدیدِ زندگی بازی را نبازند. یعنی چی این حرف؟ یعنی اینکه بد زمونه‌ای است! معلوم نیست که تصمیم‌گیری‌هایمان ما را به سعادت می‌رساند یا که داریم راه را اشتباه می‌رویم. توی این بحبوحه‌ی زندگی مسئله‌ی دیگری نیز آزاردهنده است و آن فرق بین عقل و احساس است. بسیاری از مواقع عاقلانه تصمیم می‌گیریم و دیگران ما را بی‌احساس و سرد و یخ خطاب می‌کنند و در موارد دیگر که احساس‌مان به عقل‌مان غلبه می‌کند، بعد از چند مدت گندش درمی‌آید که ای دل غافل عجب خبطی کردم! این وسط چیزی به نام منطق هم هست.

یک مرز باریک بین این دو عنصر که هم عقل و هم احساس را دربرمی‌گیرد. تصمیم‌گیری‌های ما آسان و ساده نیست که با حساب دودوتا چارتا حل‌وفصل شود و نیاز به کمی کنکاش و بررسی دارد. علی‌الخصوص در این دوران زندگی مدرن و پر از استرس قرن بیست‌و‌یکم که در آن گیر کردیم و دست‌وپا می‌زنیم که بتوانیم در بازار زندگی موفق باشیم. اتخاذ تصمیمات دقیق‌تر و منطقی‌تر در بین مشکلات زندگیِ ما بزرگترین هدف خانم نویسنده‌ی روانکاو ما بوده و به‌خوبی هم این مسئله را برای خواننده باز می‌کند و بسیار جامع و مفید و خلاصه صحبتش را تمام می‌کند.

در مجموع مناسب کسانی که….

1. افرادی که در شرایط بحرانی نمی‌توانند بر احساسات خود غلبه کنند و همیشه بابت واکنش های اشتباه خود پشیمان می‌شوند؛
2. کسانی که در گذشته داستان‌ها و تجربیات تلخی داشته اند و از دیدگاه بدبینانه خود، به ستوه آمده‌اند؛
3. افرادی که می خواهند در سخت‌ترین شرایط، بهترین واکنش را از خود نشان دهند و منطقی رفتار کنند.

در حاشیه

بعد از موفقیت این کتاب در سال ۲۰۱۲ بود که از سلسله کتاب‌هایی با نام درس‌هایی برای زندگی، ۵ کتاب منتشر شد که یکی از آنها همین کتاب چگونه عاقل بمانیم بود. این سلسله کتاب‌ها به سردبیری آلن دل بولتن که خود از نویسندگان بزرگ سوئیسی است، تدوین و منتشر شدند.

توصیه های درباره کتاب چگونه عاقل بمانیم

«در عصر سردرگمی‌های معنوی و عملی، طراحی و احیای دوباره‌ی کتاب‌های خودیاریگر یک نیاز ضروری است. مدرسه‌ی زندگی با مجموعه کتاب‌هایی که به مسائل مهم زندگی از جمله پول، صلامت عقل، کار، تکنولوژی و میل به تغییر جهان و تبدیل آن به جایی بهتر می‌پردازد، این تولد دوباره را اعلام می‌کند.»
آلن دوباتن، سرپرست مجموعه

«مدرسه‌ی ‌زندگی راه‌هایی اساسی پیش‌روی ما قرار می‌دهد تا به کمک آن‌ها به گنجینه‌ی دانش انسانی دست ‌یابیم.»
ایندیپندنت ساندی

در توضیح پشت جلد کتاب چگونه عاقل بمانیم می‌خوانیم:

«اهمیت سلامت جسمانی برای همه روشن است؛ اما آیا تلاش برای دستیابی به تعادل روانی هم به همین اندازه اهمیت دارد؟ زندگی مدرن استرس فراوانی به ما وارد می‌کند؛ حفظ آرامش، رضایت و استقبال از تجربیات جدید کار بسیار دشواری است. در این کتاب فلیپا پری ـ روانپزشک ـ به ما چگونگی کارکرد ذهن را نشان می‌دهد و با تمریناتی به ما می‌آموزد که چطور انعطاف‌پذیری‌مان را افزایش دهیم، روشن‌بینی را در خود تقویت کنیم و رضایت بیشتری داشته باشیم. این کتاب هم توضیحی است درباره‌ی ذهن انسان و هم راهنمایی است برای مواجهه با بسیاری از مشکلاتی که زندگی پیش پای ما می‌گذارد.»

نکته:

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل کتاب چگونه عاقل بمانیم اثر فیلیپا پری را ندارید، می‮‌توانید این خلاصه کتاب مفید را در بوکاپو مطالعه کنید و یا از اینجا تهیه اش کنید…

 


عناوین بخش‌های کتاب چگونه عاقل بمانیم

پیشگفتار
خودنگری
ارتباط با دیگران
استرس
داستان چیست؟
نتیجه
تمرین و تکلیف


مشخصات کتاب چگونه عاقل بمانیم

عنوان: چگونه عاقل بمانیم
عنوان اصلی: How to Stay Sane
موضوع: بهداشت روانی فشار روانی
نویسنده : فلیپا پری
مترجم : تینا حمیدی
ناشر: هنوز
قطع: رقعی
سال انتشار: ۱۳۹۸
تعداد چاپ: ۸
عرض: ۱۳.۲
ارتفاع: ۱۸
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۱۶۰
قیمت: ۲۰۰,۰۰۰ ریال

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا