معرفی کتاب

کتاب برتری خفیف

کتاب برتری خفیف

کتاب برتری خفیف تبدیل اقدامات منظم ساده، به موفقیت و خوشبختی نامحدود ، همان راهنمایی است که وعده‌ی یک روزی موفق خواهم شد؛ را به برنامه‌ای واقعی در تمام حوزه‌های زندگی تبدیل می‌کند. کتاب برتری خفیف به قلم جف اولسون نوشته شده است که از رازهای موفقیت خود در این کتاب پرده برداشته است.

خیلی از آدم ها به دنبال روشی هستند تا با کمک آن بتوانند به موفقیت‌های مالی دست یابند. منابع فراوانی از جمله سخنرانی‌ها و کتاب‌ها وجود دارند که ممکن است ما را در انتخاب مسیر درست دچار سردرگمی و اشتباه کنند. اما خواندن تجربیات یک مدیر موفق از زبان خودش می‌تواند بسیار سودمند باشد.

در واقع کتاب برتری خفیف در زمینه‌ی اصول موفقیت مالی نوشته شده است. چرا که یه وقتایی با خواندن بعضی از کتاب‌های خودیاری و موفقیت تصور می‌کنیم موفقیت مالی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتفاقی است که باید در زندگی ما بیفتد! در حالی‌که موفقیت در هر جنبه از زندگی ارزشمند و اثرگذار بر جنبه‌های دیگر زندگی است. یک موفقیت اصیل و پایدار فراتر و بزرگتر از موفقیت‌های مالی است. زندگی موفق اصیل آن زندگی‌ است که در آن سلامتی شما، روابطتان، شغل، معنویات، رفتارها و تاثیری که بر جهان اطراف خود دارید، در جهت موفقیت باشد.

نکته‌ی مهم درباره‌ی موفقیت اصیل این است که گسترش می‌یابد. به این مفهوم که شما در هر حوزه‌ای که موفق شوید، ناخودآگاه در جنبه‌های دیگر زندگی‌تان نیز اثرگذار است. مثلا اگر در حوزه‌ی سلامتی، سلامت جسم و روح خود را بهبود ببخشید، بدون شک در حوزه‌ی کار نیز به موفقیت‌هایی دست پیدا خواهید کرد. همه چیز روی هم اثر می‌گذارد. کتاب برتری خفیف به شما می‌آموزد چطور با اقداماتی کوچک در تمام جنبه‌های زندگی از جمله شغلی، روابط، خانوادگی، مالی و سلامتی به موفقیت‌های بزرگ برسید.

سخن اصلی کتاب

موفقیت کلید شادی نیست. بلکه شادی کلید دستیابی به موفقیت است.

این کتاب اطلاعات جدیدی ارائه نمی‌دهد. بلکه تلاش می‌کند به مخاطب خود یادآوری کند هر آنچه را که برای موفقیت نیاز است، در اختیار دارد. فقط کافی است که از دانش موجود خود بهره‌ی درستی ببرد و در مسیر درست از این اطلاعات استفاده کند. تمرکز نویسنده بر عادات و کارهای روزمره‌ای است که هر روز انجام می‌دهیم، اما هیچ توجهی به آن‌ها نداریم. همان کارهای کوچک و ساده‌ای که به مرور زمان می‌توانند برای ما موفقیت‌های بزرگ را خلق کنند. و حقیقت این است که موفقیت تنها با استمرار بر کارهای کوچک به‌دست می‌آید. چه آن‌را در ابتدا مسخره کنید و چه با آن مقابله کنید، درنهایت راهی جز پذیرش این حقیقت وجود ندارد.

از هیچ اقدام کوچکی در زندگی نباید چشم‌پوشی کرد و تمام رفتارهای خود حتی ساده‌ترین و کوچک‌ترین آن‌ها را باید زیر نظر گرفت. هر تصمیمی که می‌گیرید هر چقدر هم کوچک باشد، مرحله‌ای از راه شما به‌سوی موفقیت یا شکست است. در حالی که تصوری که خیلی از ماها از موفقیت داریم، تصور درستی نیست. ما نتیجه‌ی نهایی را می‌بینیم و فکر می‌کنیم برای رسیدن به این نتیجه باید کار بزرگ و خارق‌العاده‌ای انجام بدهیم. بعد خود را در مقابل آن ناتوان می‌یابیم و احساس می‌کنیم با آدم‌های موفق فاصله‌ی زیادی داریم. در نتیجه خود را در مقابلشان حقیر می‌بینیم.

این تصور درست نیست. هیچ موفقیتی یک‌شبه و با انجام یک کار بزرگ ایجاد نشده است. پیشرفت و موفقیت در طی روزها و به‌طور مستمر شکل می‌گیرد. تصمیمات روزانه می‌توانند کلید موفقیت باشند. همین انتخاب‌های ظاهرا کوچک و بی‌اهمیت روزانه نقش مهمی در ایجاد موفقیت یا شکست دارند.

آدم‌های موفق فرق خاصی با ما ندارند، مگر در انجام کارهایی به‌گفته‌ی جف اولسون آدم‌های ناموفق دلشان نمی‌خواهد آن‌ها را انجام دهند. انسان‌های موفق کارهای جزئی را انجام می‌دهند که به‌نظر نمی‌رسد با یک‌بار انجام تغییر خاصی ایجاد کنند، اما اینقدر آن‌کار را تکرار و تکرار می‌کنند که تاثیر مرکب آن درنهایت تغییری آشکار ایجاد می‌کند.

تفکر مثبت موجب نگرش مثبتی خواهد شد که به دست زدن به اقدامات مثبت می‌انجامد. اقدامات مثبت یک سبک زندگی مثبت ایجاد می‌کند. درست در نقطه‌ی مقابل، نگرش منفی می‌تواند به سبک زندگی منفی‌گرایانه منجر شود. این موضوعی است که در کتاب برتری خفیف استفاده شده است و با ایجاد نگرش مثبت مخاطب را به اقدامات مثبت تشویق می‌کند.

حضور در هر لحظه و خودآگاه بودن در زمان حال می‌تواند تمرکز ما را روی کارهایی که هر روز در حال انجامشان هستیم، بیشتر کند. متوجه می‌شویم که زمان‌های زیادی را صرف کارهایی می‌کنیم که در جهت موفقیت یا اهداف ما نیستند. این ذهن‌آگاهی و حضور در زمان حال به‌تدریج به ما کمک می‌کند، عادت‌های کوچک مثبت را جایگزین رفتارهای بیهوده‌ی روزمره‌ی خود کنیم. با آگاه شدن هر لحظه می‌توان به این فکر کرد که در این لحظه بهترین کاری که از من بر می‌آید، چیست.

درباره‌ی کتاب

این کتاب توانست در مدت زمان کوتاهی به فروش بالایی در ایالات متحده دست پیدا کند و به زبان‌های مختلف ترجمه شود. نسخه اصلی کتاب حاضر در سال ۲۰۱۳ راهی بازار شده است. قبل از آن در سال ۲۰۰۵ اولین نسخه‌اش در آمریکا منتشر و به کتابی پرفروش تبدیل شد. ۳ سال بعد نویسنده با همکاری بنیاد موفقیت، کتاب را مناسب نوجوانان با داستان‌های جذاب بازنویسی کرد. نسخه‌ی فعلی این کتاب دارای تغییرات و بازنویسی جدیدی از نسخه‌ی اولیه‌ی آن است.

این کتاب نظرات زیادی را به خودش جلب کرده و در وب‌سایت معروف گودریدز از ۵ ستاره ۴.۴ ستاره با حدود ۱۳ هزار رای به خود اختصاص داده و حدود ۱۰۰۰ نظر برای آن ثبت شده است. این اتفاق نشان‌دهنده‌ی ارزشی است که خواندن این کتاب به زندگی خوانندگان خود هدیه می‌دهد.

کتاب برتری خفیف در کتابخانه‌ی ملی ایران در موضوعات موفقیت، خودسازی و خوشبختی دسته‌بندی شده است. این کتاب اگرچه حاوی نکات مدیریتی و روانشناسانه در زمینه‌ی مدیریت است، اما برای افراد از هر طبقه و شغل می‌تواند مفید و ارزشمند باشد. چرا که راه حلی عملی و اصلی را برای کسب موفقیت‌های بزرگ با کلمات جادویی خود به‌زیبایی به تصویر می‌کشد. راهی که برای هرکس در هر موقعیت و مکان و زمانی قابل اجرا و پیگیری است.

درباره نویسنده‌ی کتاب برتری خفیف

جف اولسون در شهر آلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمد. تحصیلات خود در رشته‌ی بازاریابی را با کسب بالاترین رتبه در مقطع کارشناسی به سرانجام رساند. او رشته‌ی تحصیلی خود را دنبال کرد و هم‌زمان با تحصیل، در فرودگاه آلبوکرکی مشغول به کار شد. او از همان ابتدا توانست توانایی مدیریتی خود را نشان دهد و به سرعت به شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت تگزاس اینسترومنتس _که در زمینه‌ی کامپیوتر فعالیت دارد _ راه یابد. او به دنبال موفقیت‌هایش در شرکت‌های مختلف، تصمیم گرفت شرکت خودش را تاسیس کند.

جف اولسون شرکت سان ایر را در زمینه‌ی انرژی خورشیدی راه انداخت. او در شرکت سان ایر بسیار موفق عمل کرد و تمام مسیر طراحی، تولید، بازاریابی و فروش را تجربه کرد. شرکت او بعد از چهار سال توانست خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های انرژی خورشیدی آمریکا مطرح کند. اولسون در مدت زمانی که به مدیریت مشغول بود توانست تجربه‌های زیادی درباره‌ی کسب‌ و کار و تجارت کسب کند و به عنوان یک فرد موفق شناخته شود. او از تجربه‌های خود در زمینه‌ی فروش استفاده کرد و در سال 2012 شرکت دیگری در زمینه‌ی فروش مستقیم کالا تاسیس کرد. موفقیت این شرکت آن‌چنان زیاد بود که ارزش آن طی یک سال از صفر به صد میلیون دلار رشد پیدا کرد و به یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فروش آمریکا تبدیل شد.

جف اولسون همواره در تلاش بود تا بتواند تجربیات خود را با مردم به اشتراک بگذارد و آن‌ها را در مسیر موفقیت و فروش راهنمایی کند. او یک برنامه‌ی آموزش ملی تدوین کرد و براساس آن «شبکه‌ی مردم» را تاسیس کرد. «شبکه‌ی مردم» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آموزش پیشرفت شخصی بود. جف اولسون به یکی از محبوب‌ترین سخنران‌های انگیزشی تبدیل شد و سمینارهای زیادی درباره‌ی موفقیت در فروش، بازاریابی و خوش‌بختی نامحدود برگزار کرد. سپس، او با او با افراد حرفه‌ای دنیای موفقیت مانند «برایان ترسی»، «جیم ران» و «لس براون» شروع به همکاری کرد و برنامه‌های تلویزیونی بسیاری در زمینه‌‌های مختلف روان‌شناسی تولید کرد. او تابه‌حال بیش از ۹۰۰ برنامه‌ی تلویزیونی در زمینه‌ی رشد فردی، سلامتی، موفقیت‌های مالی، ارتباطات و غیره تولید کرده است.

پس از آن، جف اولسون تصمیم گرفت تجربیات خودش را به نگارش دربیاورد تا افراد بیشتری در سراسر جهان از آموزه‌های او استفاده کنند. جف کتاب برتری خفیف را در سال 2005 منتشر کرد که با استقبال زیادی روبرو شد. پس از انتشار این کتاب، جف اولسون تصمیم گرفت تجربیات خودش را و مطالب کتاب برتری خفیف را برای نوجوانان در قالب کتاب دیگری بنویسد. از این‌رو در سال 2008 کتاب «موفقیت برای نوجوان‌ها: نوجوان‌های واقعی از برتری خفیف می‌گویند» را منتشر کرد. در این کتاب علاوه بر رعایت زبان ساده و قابل فهم برای نوجوانان، اولسون چندین داستان از موفقیت نوجوانان را به کتاب پیوست کرده است.

نویسنده‌ی کتاب برتری خفیف در ۳۰ سال گذشته با سخنرانی‌های ارزشمند خود به صدها هزار انسان در بهبود زندگی‌شان در زمینه موفقیت مالی و رشد شخصی کمک زیادی کرده‌است. او همواره خود را شاگرد مسیر رشد شخصی و پیشرفت می‌داند. جف اولسون به همان میزان که در خوشبختی و سلامتی خود موفق عمل کرده، در زمینه‌های مالی و شخصی نیز موفق بوده است. جف اولسون در برتری خفیف از موفقیت در تمام زمینه‌ها صحبت کرده است.

ساختار کتاب برتری خفیف

کتاب برتری خفیف در دو بخش و هجده فصل نگاشته شده است. بخش اول آن تحت عنوان «نحوه عملکرد برتری خفیف» است که در این بخش نویسنده داستان زندگی خودش را بازگو می‌کند و از شکست‌ها و موفقیت‌هایش می‌گوید. اولسون معتقد است تنها چیزی که او را به یک مدیر موفق تبدیل کرده، پشت‌کار و سخت‌کوشی بوده است. او از تجربه‌ی خودش به هنگام سقوط سهام شرکت‌اش می‌گوید و نحوه‌ی عملکردش به هنگام مواجهه با این مشکل بزرگ را بازگو می‌کند.

اولسون در این بخش از کتاب برتری خفیف معتقد است مجموعه‌ کارهایی که ما را از شکست دور می‌کنند و به سوی بقا و موفقیت رهنمون می‌کنند، ساده‌اند ولی ما با سهل‌انگاری در انجام آن‌ها از راه موفقیت گمراه می‌شویم. کارهایی مانند پس‌انداز کردن فقط چند دلار، یا چند دقیقه ورزش و یا مطالعه‌ی روزانه‌ی کتاب به طور مستمر می‌تواند نتایج بسیار بزرگی را برای ما به ارمغان آورد. او در واقع معتقد است با یک عادت کوچک درست در مدت زمان طولانی می‌توانیم در آینده موفقیت‌های بزرگی را خلق کنیم.

بخش دوم کتاب «زندگی کردن با برتری خفیف» نام دارد. در این فصل جف اولسون بیشتر از اهمیت انجام کارهای کوچک و تاثیرگذار به صورت مستمر در زندگی می‌گوید. او معتقد است لحظه‌های خصوصی و پنهانی شخصیت هر فرد تعیین‌کننده‌ی مسیر زندگی است. انتخاب‌های کوچک مشخص می‌کنند که ما ساعت‌های‌مان را در طول روز چگونه می‌گذرانیم. مجموعه انتخاب‌های کوچک و نادرست روزمره شاید به ظاهر کم‌اهمیت و بی‌تاثیر باشند ولی آینده را تحت شعاع قرار می‌دهند و ما را از مسیر موفقیت دور می‌کنند.

جف اولسون بارها در کتاب برتری خفیف بیان می‌کند که تنها خود شما هستید که می‌توانید سبب موفقیت خودتان شوید و باید خودتان را از روزمرگی نجات دهید. عبارت روی جلد کتاب «تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود» نیز به توصیه‌های نویسنده کتاب صحه می‌گذارد؛ زیرا جف اولسون معتقد است با قدم‌های کوچک و با انجام عادات درست و پرهیز از رفتارهای نادرست گذشته، حتما می‌توان به موفقیت دست پیدا کرد.

جف اولسون در این کتاب یک راهنمای مشخص برای رسیدن به تغییرات دلخواه را به خواننده‌ی خود ارائه می‌دهد. ممکن است نکاتی در سراسر کتاب بارها و بارها تکرار شوند، اما این تکرار بیهوده نیست. انگار که خواننده به چنین تکراری نیاز دارد تا ذهنش آمادگی این تغییرات اندک را پیدا کند. ازطریق تکرار کارهای روزانه به‌طور منظم است که می‌توانید از جایی که هستید، به جایگاه مورد علاقه‌ی خود برسید.

بخش‌هایی از کتاب

جف اولسون در بخشی از کتاب در مورد ریتم موفقیت صحبت کرده است. او این ریتم را به بالا رفتن از نردبان تشبیه کرده که تنها با استفاده از هر دو پای چپ و راست امکان‌پذیر می‌شود. بدون یکی از آن‌ها بالا رفتن از نردبان موفقیت‌آمیز نخواهد بود. چرخه‌ی موفقیت یک چرخه‌ی بی‌انتها است که هر دو بخش آن به‌طور دایره‌وار روی یکدیگر اثر می‌گذارند و یکدیگر را تقویت می‌کنند. دو بخش موفقیت که باید مانند پای چپ و راست یکدیگر عمل کنند، آگاهی و عمل هستند. آموختن با خواندن، آموختن با انجام آن کار. خواندن درباره‌ی نکات جدید، استفاده از آن. دیدن در عمل، انجام آن عمل. همه‌ی اینها دو بال اصلی موفقیت هستند که در یک دایره‌ی دائمی با هم کار می‌کنند و محصول نهایی آن موفقیت است.

معرفی کتاب برتری خفیف

قسمت‌هایی از کتاب را با هم در اینجا می‌خوانیم:

آدم‌ها به‌طور متوسط زمانی در حدود ۲۵۰ ساعت تا ۳۵۰ ساعت در طول یک‌ سال را به رانندگی و در رفت‌وآمد از جایی به‌جای دیگر صرف می‌کنند. این زمان به‌طور میانگین حدود ۴۰ دقیقه تا یک‌ساعت روزانه است. حالا اگر این زمان را صرف گوش دادن به پادکست‌های آموزشی و بهبود فردی کنید، دانشی معادل یک مدرک دکترا در مورد موضوع انتخابی خود در طی چند سال به‌دست خواهید آورد. این قدرت برتری خفیف است.

جف اولسون-کتاب برتری خفیف-صفحه ۱۴۶

ایجاد کتابخانه‌ی شخصی برای بهبود و رشد فردی خود شاید تنها سرمایه‌گذاری ارزشمند و مهمی است که پس از سرمایه‌گذاری روی سلامتی خود می‌توانید انجام بدهید.

جف اولسون-کتاب برتری خفیف-صفحه ۱۴۵

با آگاهی از رفتارهای کوچک، شما می‌فهمید که هنگام رفتن از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب مسابقه نمی‌دهید. بلکه این یک تطابق و سازگاری تدریجی است. همان رفتارهای بسیار کوچک و به‌ظاهر بی‌اثر، بزرگ‌ترین قدرت را در زندگی شما دارد.

صفحه ۱۱۸ کتاب برتری خفیف

ترجمه‌های کتاب The Slight Edge

کتاب حاضر اولین‌بار با ترجمه‌ی لطیف احمدپور و میلاد حیدری با عنوان کامل برتری خفیف، تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود در ایران توسط انتشارات ققنوس در سال ۱۳۹۵ چاپ و منتشر شده است. این ترجمه ۳۹۱ صفحه دارد. البته همین ترجمه در سال ۱۳۹۶ برای گروه صنعتی همگام توسط ققنوس چاپ شد و به چاپ پنجم رسید.

ترجمه‌ی دیگری از این کتاب با عنوان برتری جزئی توسط غلامحسین علی مازندرانی در ۴۱۵ صفحه توسط انتشارات آرایان تهران در سال ۱۳۹۶ منتشر شده است.

به نظر می‌رسد ترجمه‌ی اول این کتاب (انتشارات ققنوس) طرفداران بیشتری را به خود جذب کرده و روی وب‌سایت‌های فروش آنلاین کتاب نیز همین ترجمه برای فروش به‌صورت نسخه چاپی، نسخه الکترونیکی موجود است. در سال ۱۳۹۷ و در زمان نوشتن این مطلب آخرین چاپ آن چاپ هفتم است.

همچنین کتاب صوتی برتری خفیف توسط نوار در سال ۱۳۹۷ از همین ترجمه تهیه شده که علاوه‌بر نسخه چاپی روی وب‌سایت نوار و دیگر وب‌سایت‌ها در دسترس است.

هم‌چنین «لطیف احمد‌پور» و «میلاد حیدری» علاوه بر همکاری در ترجمه‌ی کتاب برتری خفیف همکاری‌های دیگری نیز با هم داشته‌اند و کتاب «اثر مرکب» از «دارن هاردی» و کتاب «چرا دانش‌آموزان ممتاز برای دانش‌آموزان ضعیف کار می‌کنند؟» از«رابرت کیوساکی» را به فارسی برگردانده‌اند.

کتاب برتری خفیف برای چه کسانی است

کتاب برتری خفیف برای افرادی که قصد دارند کسب و کاری را راه اندازی کنند، بسیار سودمند خواهد بود. همچنین کتاب می‌تواند منبعی ارزشمند برای معرفی و آموزش راه‌های رسیدن به موفقیت جهت استفاده همگان باشد. می توان افرادی را که با این کتاب مواجهه می شوند به دو دسته تقسیم کرد:

1. افرادی که قبلا کتاب هایی در زمینه موفقیت خوانده اند.
2. افرادی که تا به حال کتابی در زمینه موفقیت نخوانده اند.

در هر دو صورت این کتاب برای شما مفید خواهد بود. برای افرادی که قبلا کتاب های این زمینه را مطالعه کرده اند. قسمت هایی از مطالب این کتاب ممکن است تکراری و حوصله سر بر باشد. چون می توان آن ها را در هر کتاب موفقیت دیگری پیدا کرد. اما چیزی که در مورد این کتاب متفاوت است، نحوه بیان نویسنده و تلاش او برای ایجاد یک نگرش جدید است. به همین خاطر حتی اگر همه کتاب های حوزه موفقیت و خودسازی را خوانده باشید باز هم این کتاب برای شما مفید خواهد بود.

اما اگر تا به حال هیچ کتابی در زمینه موفقیت و خودسازی نخوانده اید، برتری خفیف یک کتاب بسیار ارزشمند برای شما خواهد بود. مطالب این کتاب ساده و روان می باشد و می توانید نهایت استفاده از آن را ببرید.

برایان تریسی -نویسنده کتاب‌های خودیاری- در مورد کتاب برتری خفیف می‌گوید: «این کتاب یکی از قدرت‌مندترین، کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اصول موفقیت را به شما یاد می‌دهد، این کتاب زندگی شما را متحول می‌کند.»

فهرست مطالب کتاب برتری خفیف

بخش اول: نحوه عملکرد برتری خفیف

1. ولگرد ساحلی و میلیونر
2. اولین عنصر
3. انتخاب
4. در انجام دادن اقدامات پیش پا افتاده ماهر شوید
5. آهسته تر بروید تا سریع تر برسید
6. در دام جهش کوانتومی نیفتید
7. راز شادی
8. اثر موجی
9. اما باید با یک سکه یک سنتی شروع کنید

بخش دوم:زندگی کردن با برتری خفیف

10. دو مسیر زندگی
11. مهارت یافتن در برتری خفیف
12. روی خودتان سرمایه گذاری کنید
13. یادگیری از مربی ها
14. از چهار هم پیمان برتری خفیف استفاده کنید
15. عادت های برتری خفیف را در خودتان پرورش دهید
16. سه گام تا تحقیق رویاها
17. زندگی کردن با برتری خفیف
18. از این جا به کجا خواهید رفت

نظرات خود را درباره‌ی این کتاب و تجربه‌ای که از خواندن آن داشته‌اید، با ما در میان بگذارید.

مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا