معرفی کتاب

کتاب انعطاف پذیری

کتاب انعطاف پذیری

کتاب انعطاف پذیری ؛ پرورش استقامت، آرامش و شادی ؛
Resilient , how to grow an unshakable core of calm, strength, and happiness
نوشته دکتر ریک هانسون Rick Hanson و فارست هانسون Forrest Hanson است که به همت ناهید ملکی به فارسی ترجمه شده است در این کتاب از طریق نمونه‌ها و تمرینات زیاد، چگونگی رسیدن به آرامش ذهن و بهینه‌سازی فرصت‌ها برای برقراری ارتباط با دیگران را می‌آموزیم. اصطلاح Resilient در برخی منابع فارسی به تاب آوری نیز ترجمه شده است.

ویدئوی معرفی کتاب انعطاف پذیری

انعطاف پذیری (تاب آوری) چیست؟

یک ایده اساسی در روان‌شناسی و پزشکی وجود دارد که بیان می کند: مسیر زندگی شما تنها به سه عامل بستگی دارد:

  1. چگونگی مدیریت چالش ها
  2. محافظت از نقاط آسیب پذیر
  3. افزایش منابع

این عوامل در سه مکان قرار دارند: جهان، بدن و ذهن شما. هنگامی که عوامل و مکان ها را ترکیب کنید، نُه راه برای بهبود زندگی شما وجود دارد.
همه این ها مهم هستند، اما منابع رو به رشد در ذهن، قدرت منحصر به فردی دارند. این عامل بزرگترین فرصت را ارائه می دهد، زیرا معمولا تاثیر بیشتری روی ذهن خود نسبت به بدن تان یا جهان دارید. همچنین، این عامل بیشترین تأثیر را نیز دارد، زیرا هر کجا که هستید ذهن خود را به همراه دارید. شما همیشه نمی‌توانید بر روی جهان، دیگران یا حتی بدن خود حساب کنید. اما می توانید بر روی قدرت های داخلی پایدار سیستم عصبی خود حساب کنید و کتاب انعطاف پذیری (تاب آوری) در مورد توسعه این قدرت ها است. منابع ذهنی مانند اراده، عزت نفس و مهربانی، ما را به انعطاف پذیری (تاب آوری) می رسانند.

انعطاف پذیری یعنی توانایی مقابله با ناسازگاری و فشار چالش ها برای دستیابی به فرصت ها. در حالی که قابلیت انعطاف پذیری به بهبود ما بعد از خسارات و آسیب ها کمک می کند، اما کارکرد آن بیشتر از این بهبودی است. انعطاف پذیری واقعی باعث افزایش خوشبختی، احساس واقعی خوشحالی، عشق و صلح می شود. به طرز قابل توجهی، هرچقدر که تجربه‌های خوشبختی را در خود درونی کنید، باعث ایجاد ساختارهای قدرت درونی می‌شوید که به نوبه خود شما را بیشتر انعطاف پذیر می کند. خوشبختی و انعطاف پذیری یکدیگر را تقویت می‌کنند.

کلید اصلی، شناختن چگونگی تبدیل تجربیات گذرا به منابع داخلی پایدار در مغز شما است. این یک انعطاف پذیری عصبی مثبت است و این کتاب به شما نشان می دهد که چگونه از آن برای افزایش رفاه و آسایش استفاده کنید.

مبنای این جمله زیبا، این دیدگاه است که بر اساس تجربه مثبت شخص و دیگران، بازسازی مغزهای‌ ما بر ترویج خیرخواهی، سخاوت، قدردانی و شفقت استوار است.
تغییر ذهن برای بهتر شدن، به معنای تغییر مغز است. مغز به طور مداوم و با یادگیری از تجربیات، خود را تغییر می‌دهد. هنگامی که بارها و بارها یک «مدار» را در مغز خود می‌سازید، آن را تقویت می‌کنید. یاد می‌گیرید آرام‌تر یا مهربان‌تر باشید، همانطور که هر چیز دیگری را یاد می‌گیرید: از طریق تمرین مکرر.

اگر چه ممکن است پیچیده به نظر بیاید، اما در واقع ساده و شهودی است. مغز از طریق شلیک نرون‌ها از پنج تا پنجاه بار در یک ثانیه، طوری عمل می‌کند که می‌توانید انعطاف‌پذیری و خوشبختی را چندین بار در روز افزایش دهید، هر بار در یک دقیقه یا کمتر. این یک تعمیر سریع نیست. شما باید بر روی مغز به همان شیوه‌ای کار کنید که بر روی یک عضله کار می‌کنید تا آن را تغییر دهید: هر بار، مقداری تلاش کوچک که در طول زمان، بیشتر می‌شود. می‌توانید به نتایج اعتماد کنید زیرا خودتان به دستش آورده‌اید.

محتوای کتاب انعطاف پذیری (تاب آوری)

همه ما نیازهایی داریم. طبیعی است که اگر برآورده نشوند، احساس تنش، نگرانی، ناامیدی و صدمه دیدن داشته باشید و احساس خوشبختی کمتری را تجربه کنید. هرقدر که انعطافپذیری بیشتری داشته باشید، بهتر قادر به پاسخگویی به نیازهای خود در برابر چالش‌های زندگی هستید و نتیجه آن، خوشبختی بیشتر خواهد بود.

هر انسان دارای سه نیاز اساسی است: ایمنی، رضایت و ارتباط؛ که از گذشته‌ی تاریخ تکاملی‌مان نشات گرفته‌اند. در حالی که شرایط ما در طول دویست هزار سال گذشته به شدت تغییر کرده است، مغزمان تا حد زیادی یکسان باقی مانده است. ماشین عصبی که اجداد ما را قادر به برآورده کردن نیاز خود به ایمنی از طریق یافتن پناهگاه، نیاز به رضایت از طریق به دست آوردن غذا و نیاز به ارتباط از طریق پیوند با دیگران، میساخت، امروزه همچنان در مغز ما زنده است.

ما به چهار روش اصلی با نیازهایمان مواجه میشویم: شناخت آنچه درست است، تامین منابع، تنظیم کردن افکار، احساسات و اعمال، و ارتباط ماهرانه با دیگران و جهان وسیع پیرامون. استفاده از این چهار راه برای پاسخگویی به نیازهای سه گانهی مشترکمان، به دوازده قدرت درونی اساسی می‌رسد که فصول این کتاب هستند:

  • شناخت تامین منابع تنظیم ارتباط
  • ایمنی شفقت سرسختی آرامش شجاعت
  • رضایت آگاهی قدردانی انگیزه آرزو
  • ارتباط یادگیری اعتماد به نفس صمیمیت سخاوت

ما منابع روحی را در دو مرحله توسعه می‌دهیم. یک، باید آنچه را که می‌خواهیم رشد دهیم، تجربه کنیم، مانند احساس سپاس‌گزاری، دوست داشتن و یا اعتماد به نفس. دومین مورد که بسیار مهم است: ما باید این تجربه گذرا را به یک تغییر پایدار در سیستم عصبی تبدیل کنیم. در غیر این صورت هیچ بهبود، رشد و یادگیری‌ای وجود نخواهد داشت. حقیقتا داشتن تجربه‌های مفید و لذت‌بخش، کافی نیستند. این یک ضعف اساسی در روان‌شناسی مثبت‌نگر، آموزش منابع انسانی، مربیگری و روان‌درمانی است. مردم بسیاری از تجربیات مفید بر روی مغزشان را هدر می‌دهند. اما فقط با کمی تلاش، می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا اثرات پایداری را ایجاد کنند.

این کتاب به شما کمک می کند تا این منابع روانشناختی را به روش گام به گام توسعه دهید، مانند قدم زدن در یک مسیر. با افزایش این نقاط قوت و انعطاف پذیری (تاب آوری) بیشتر، احساس اضطراب و تحریک، ناامیدی، محرومیت، تنهایی، آسیب و ناراحتی کمتری خواهید داشت. و هنگامی که امواج زندگی به سوی شما می آیند، آنها را با صلح، محبت و عشق بیشتری در وجودتان، پذیرا خواهید بود.

 


برخی نظرات دربارۀ کتاب انعطاف‌پذیری

– کتاب انعطاف‌پذیری، با بزرگ‌منشی و ظرافت نوشته شده و مقدماتی از بینش و مهارت‌های عملی را برای مواجهه نیرومندانه با سختی‌ها ارائه می‌دهد. یک راهنمای زندگی که با مشاهدات شخصی منصفانه و حمایت تحقیقات علمی تدوین شده است.

دکتر استیون پورگز، دانشمند و استاد روان‌پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی

– در هرج و مرج ناشی از نااطمینانی و سختی، یک فرد آرام در یک اتاق می‌تواند تمام تفاوت‌ها را ایجاد کند و ریک هانسون به ما نشان می‌دهد که چگونه آن شخص باشیم. انعطاف‌پذیری از روش‌های بسیار قابل دسترس برای غلبه بر سوگیری منفی مغز و یافتن راهی به شادابی است. این کتاب یک منبع بی‌شمار و هدیه‌ای برای سلامتی است.

دکتر کریستوفر گرمر، استاد دانشکده پزشکی هاروارد؛ نویسنده کتاب راه صحیح خودشفقتی

– این راهنمای روشن، جامع و صریح، یک مجموعه علمی از شیوه‌های ساده و حکمت روشنی برای دنیای پرچالشی است که هر روز با آن مواجهیم.

فرانک اوستاسسکی، نویسنده کتاب پنج دعوت

– انعطاف‌پذیری یک کتاب مبتنی بر عقل و دلسوزی است. راهنمایی زیبا برای کمک به تعادل، شادی و سلامت. هنگام خواندن این صفحات، به معنای واقعی کلمه، صداهای صادقانه و صریح ریک و فارست احساس می‌شود که ما را هدایت می‌کنند تا عاقل‌تر و روشنفکرتر شویم. این واقعا یک پیشنهاد ویژه و نادر است.

دانیل جی سیگل، نویسنده کتاب ذهن: سفر به قلب انسان و آگاهی

– این کتاب بر اساس علم مغز و روانشناسی مثبت است و گنجینه‌ای از بهترین شیوه‌های حفظ شادی پایدار و غیرقابل انکار است. این دقیقا همان چیزی است که ما از ریک هانسون انتظار داریم: یک کتاب عملی، تجربی، قابل خواندن و عمیقا عاقلانه.

دکتر باب اِستَل، نویسنده راهنمای کاهش استرس ذهن‌آگاهی؛ زندگی با قلب باز

 


درباره نویسندگان کتاب انعطاف پذیری

دکتر ریک هانسون ، روانشناس، عضو ارشد مرکز «Greater Good Science» در دانشگاه برکلی و نویسنده پرفروش نیویورک تایمز است. کتاب‌های او شامل خوشبختی، مغز بودا، تنها یک چیز، و تربیت مادر است که به 26 زبان در دسترس است. او «بیانیه ذهن دانا» را سردبیری می‌کند و دارای برنامه‌های صوتی متعددی است. فارغ التحصیل ممتاز از UCLA و بنیانگذار موسسه Wellspring علوم اعصاب و معرفت اندیشمندانه است. او برای سخنرانی در ناسا، آکسفورد، استنفورد، هاروارد و سایر دانشگاه‌های بزرگ دعوت شده و در مراکز مراقبه در سراسر جهان آموزش داده است.

دکتر هانسون متولی سابق دانشگاه سیبروک است و در هیئت مدیره مرکز مراقبه راک اسپیریت خدمت می‌کرد و رییس هیئت مدیره FamilyWorks بود که یک سازمان اجتماعی است. هانسون در سال 1974 مراقبه را آغاز کرد، در چندین سمت آموزش دیده است و یک اجتماع مراقبه هفتگی در سان رافائل، کالیفرنیا را رهبری می‌کند. از صخره‌نوردی لذت می‌برد و با همسرش، دو فرزند بالغ دارند.

فارست هانسون ، نویسنده و مشاور تجاری است. او وب سایت Eusophi را که برای به اشتراک گذاشتن محتوای با کیفیت بالا از کارشناسان در زمینه خوشبختی، سلامتی، ثروت و حکمت است، سردبیری می‌کند. او فارغ‌التحصیل دانشگاه برکلی است، در منطقه خلیج سان‌فرانسیسکو زندگی می‌کند و به عنوان یک سرگرمی جدی به رقص می‌پردازد. کتاب انعطاف پذیری

 


جملات برگزیده کتاب انعطاف‌پذیری

– آموزش توجه کردن، بهترین نوع آموزش خواهد بود.
– سختی در روح و روان است، نه در عضلات.
– بسیاری از مردم برای آنچه نیستند ارزش بیشتری قائلند و آنچه هستند را کم‌ارزش می‌دانند.
– آسمان، تو هستی، باقی چیزها، فقط هوا است.
– خرد، خوشبختی بزرگتر را نسبت به خوشبختی کوچکتر انتخاب می‌کند.
– ترجیح می‌دهم با یک دوست در تاریکی قدم بزنم تا به تنهایی در نور.
– عاقل کسی است که صلح‌جو، صمیمی و شجاع است.

در بخشی از کتاب انعطاف‌پذیری می‌خوانید

روابط از تعاملات ساخته شده است، و تعاملات از ارتباطات ساخته شده است، مانند رفت و برگشت توپ در بازی تنیس. هنگامی که نوبت شما برای «ضربه زدن به توپ» است، طیف وسیعی از گزینه‌ها را بسته به آنچه شخص مقابل گفته است، در اختیار دارید. برخی از این گزینه‌ها عاقلانه‌تر است.

حکمت یک کلمه فانتزی است، اما در ترکیبی از مهارت و خوبی خلاصه می‌شود. هنگامی که صحبت می‌کنید، تمام چیزی که می‌توانید انجام دهید این است که هدف‌گذاری کنید تا طیف گزینه‌هایتان پایان خوبی داشته باشند. سپس فرد مقابل چیزی را در پاسخ خواهد گفت، توپ مکالمه را به سمت شما می‌فرستد و شما فرصتی دیگر برای برگرداندن آن، تا جایی که ممکن است به صورت عاقلانه، دارید.

این روش نگاه کردن به تعاملات، یک جنبه از فضیلت یک‌طرفه است: این موضوع بر مسئولیت شما در مورد آنچه می‌گویید تاکید می‌کند و آرامشی را در ذهن به ارمغان می‌آورد که از دانستن اینکه بهترین کاری را که می‌توانستید، انجام داده‌اید، ناشی می‌شود. این همچنین، علاقه شخصی را مشخص می‌کند تا مسائل مربوط به آن را کاهش دهد، مانند تن صدای شما یا یک انتخاب بد کلمه، که دیگران می‌توانند بر آن تمرکز کنند تا از بحث در مورد آنچه شما در تلاش برای صحبت کردن در مورد آن هستید، اجتناب کنند.

معنی سخن گفتن عاقلانه، به طور واقعی چیست؟ درباره یک رابطه یا یک تعامل که اخیرا برایتان چالش‌برانگیز بوده است، فکر کنید شاید گفتگوهایی که به دعوا یا سکوت اجباری غیر دوستانه تبدیل شده‌اند و ببینید که چگونه پیشنهادات زیر ممکن است کمک کنند.

فهرست مطالب

در ستایش کتاب انعطاف‌پذیری
مقدمه

بخش اول: شناخت

فصل اول: شفقت
فصل دوم: آگاهی
فصل سوم: یادگیری

بخش دوم: تامین منابع

فصل چهارم: سرسختی
فصل پنجم: قدردانی
فصل ششم: اعتماد به نفس

بخش سوم: تنظیم

فصل هفتم: آرامش
فصل هشتم: انگیزه
فصل نهم: صمیمیت

بخش چهارم: ارتباط

فصل دهم: شجاعت
فصل یازدهم: آرزو
فصل دوازدهم: سخاوت


نحوه استفاده از کتاب انعطاف پذیری (تاب آوری)

ما به بررسی نحوه تجربه، رشد و استفاده از منابع کلیدی ذهنی برای رفاه و آسایش خواهیم پرداخت. شما ایده های مفیدی در مورد مغز، شیوه های تجربی، ابزارهایی برای ساخت نقاط قوت خاص، پیشنهاداتی برای زندگی روزمره، و نمونه هایی شخصی خواهید یافت. پیشنهادهای مختلف برای افراد مختلف کاربرد دارند، و می خواهم به شما گزینه های زیادی بدهم. آنچه برای شما مناسب است را پیدا کنید.

می توانید از این کتاب به روش های مختلف استفاده کنید. می توانید در هر ماه یک فصل جدید را برای یک سال رشد شخصیتان بخوانید. یا نیازی را که برای شما اهمیت زیادی دارد، انتخاب کنید، مانند ایمنی، و بر فصول مربوط به آن تمرکز کنید. این دوازده قدرت از یکدیگر پشتیبانی می کنند؛ مانند حلقه‌های زنجیری که با هم مرتبطند. از نظر شما بعضی از نقاط قوت برای‌تان مناسب‌تر خواهد بود، خوب است که به آنها برسید و آنچه را که بیشتر به شما می آموزد پیدا کنید. فصل ۲، «آگاهی»، و فصل ۳، «یادگیری»، شامل اصول و تکنیک های پایه ای است که بقیه موارد را پایه گذاری می کنند.

دانلود کتاب انعطاف پذیری (تاب آوری)

 

برای دانلود رایگان فایل نمونه کتاب «انعطاف پذیری» نوشته دکتر ریک هانسون، از لینک زیر استفاده نمایید:

 

دانلود رایگان کتاب انعطاف پذیری (تاب آوری)

 


مشخصات کتاب

عنوان: انعطاف‌پذیری
زیر عنوان: پرورش استقامت، آرامش و شادی
مؤلف: ریک هانسون
ناشر: نشر نوین
مترجم: ناهید ملکی
ویراستار: امین یزدانی
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 155.24
سال چاپ: 1397
نوبت چاپ: 1
تعداد صفحات: 274
شابک 10 رقمی: 6008738624
شابک 13 رقمی: 9786008738626

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا