معرفی کتاب

کتاب آدم‌ های سمی

کتاب آدم های سمی

کتاب آدم های سمی Toxic People: 10 ways of dealing with people who make your life miserable نوشته‌ی لیلیان گلاس Lillian Glass و ترجمه‌ی نهضت صالحیان و مینا فتحی است که انتشارات درسا کتاب حاضر را در سال 1395 منتشر کرده است.

کتاب آدم‌ های سمی مجموعه روش‌ها و توصیه‌هایی است که کمک می‌کند این افراد را شناسایی و خود را در مقابل تاثیرات آن‌ها قوی‌تر کنیم. فرد سمی کسی است که زندگی شما را زهرآلود می کند، در زندگی شما نقش حامی ندارد، کسی است که از دیدن پیشرفت و موفقیت شما خوشحال نمی شود، کسی است که برای شما آرزوی بهترین ها را ندارد؛ و در مجموع به طور مستقیم یا غیر مستقیم، سعی می کند سد راه شما در مسیر رسیدن به موفقیت و اهداف تان شود.

در کتاب آدم‌ های سمی شما خواهید توانست آدم‌هایی را که در طول زندگی‌ انرژی‌تان را می‌گیرند، شناسایی کنید. این افراد بجای آنکه باعث حرکت و پیشرفت شما شوند که رضایت و سرزندگی را در کنارشان تجربه کنید، عامل رکود، پشیمانی، نارضایتی و یاس در شما هستند. نویسنده این شخصیت‌ها و چگونگی تاثیرشان بر شما را به همراه ارئه راهکار معرفی می‌کند.

با دانستن اینکه چگونه افراد سمی اطراف خود را هدایت کنید و چگونه از تشویش و فشار عصبی خود بکاهید و چگونه از گفتار مؤثرتری استفاده کنید، در روابط شغلی و کاری خود نیز فردی موفق‌تر خواهید بود. دانستن اینکه چگونه با افراد منفی در اطراف خود برخورد کنید و چگونه خود را از انرژی‌های منفی آنها در امان نگه دارید باعث بالارفتن اعتمادبه‌نفس شما می‌شود و درنتیجه احساس کامیابی بیشتری خواهید کرد.

درباره کتاب آدم های سمی

در بخشی از مقدمه کتاب آدم‌ های سمی می‌خوانیم: «باید باور کنیم که پیام‌های به‌ظاهر پیش پا افتاده‌ی دیگران در باور و خودانگاره‌ی ما حک می‌شود و در روح و روانمان ریشه می‌دواند و بر اعتمادبه‌نفسمان اثر می‌گذارد. ما انسان‌ها باید بدانیم که به‌عنوان موجوداتی عاطفی بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستیم. انسان‌های بدطینتی که زباله‌های درونی خود را به‌صورت تیغ‌های زهرآگین و منفی به سوی ما پرتاب می‌کنند و باعث رنجش، ترس و نگرانی یا فلج‌شدن ما می‌شوند، “افراد سمی” نامیده می‌شوند.»

محتوای کتاب آدم های سمی در دو بخش کلی دسته‌بندی شده است. قسمت اول شامل آزمون تشخیص و شناسایی افراد سمی و دسته‌بندی افراد سمی به سی نوع متفاوت است، که شما را قادر به تشخیص افراد سمی اطرافتان می‌کند. همچنین با مطالعه‌ی این بخش شما تا حدی در می‌یابید که چرا این افراد این‌گونه‌اند.

در بخش دوم، به شما ده فن آموخته می‌شود تا با به‌کارگیری آنها قادر باشید به شکل مؤثر با یک فرد سمی مقابله کنید و دیگر ناچار به درون‌ریزی احساسات منفی خود نباشید. همچنین شما بعد از مطالعه و به‌کارگیری این کتاب قادر خواهید بود روابط خود را با یک فرد سمی بهبود بخشید یا برای همیشه او را از دایره‌ی معاشران خود کنار بگذارید.

مطالعه‌ی کتاب آدم های سمی می‌تواند اشک به چشمان شما بیاورد یا حتی باعث خنده‌ی شما شود زیرا این مطالب شما را به یاد تجربیات تلخ خود در برخورد با چنین افرادی می‌اندازد.
نهایتا کتاب آدم های سمی طوری تدوین و طراحی شده که به شما کمک کند از خود فرد بهتری بسازید و خود نیز برای دیگران یا خود فردی سمی نباشید.

مقدمه ی نویسنده کتاب آدم های سمی

سنگ و چوب می تواند استخوان های انسان را رد کند، اما زبان نمی تواند. احتمالا اغلب ما در دوران کودکی از بزرگترها شنیده ایم که حرف باد هواست و به انسان آسیبی نمی رساند. یا شاید شما هم زمانی که کودک بودید با بچه ای لوس و گستاخ روبه رو شده اید که با نیش کلام و زبانی گزنده، حرفی به شما زده تا شما را آزار دهد.

شما هم به دلیل اینکه نمی دانستید چگونه با چنین موجود گستاخی برخورد کنید، یا چون به شما گفته شده بود حرف باد هواست و ارزشی ندارد، سعی کرده اید آن فرد را نادیده بگیرید و برای آرام کردن خود گفته اید:
ولش کن! حرف باد هواست و ارزش ناراحت شدن را ندارد! و به این ترتیب سعی کردید حرفی را که ناراحت تان کرده نشنیده بگیرید و فراموش کنید.

اگر شما هم جزو آن دسته از اکثریت مردم هستید که نمی دانید در مقابل رفتار و گفتار آدم های گستاخ چگونه واکنش نشان دهید، شاید اکنون زمان آن فرا رسیده باشد که با بازنگری این مسئله و ارزش قائل شدن برای شأن انسانی و آرامش خود، نگرش خود را در این زمینه تغییر دهید و در رابطه با برخی افراد و رفتارهایشان و آسیبی که از جانب آنها به شما می رسد تجدید نظر کنید.

چرا که هرچند سنگ و چوب استخوانهای آدم را می شکند، ما باید بدانیم که جسم یا روح انسان نیز با کلمات و گفته های آزاردهنده و بیجا صدمه می بیند و درهم می شکند. بدون شک کلمات نیز می توانند به روح و جسم انسان آسیب برسانند.

معرفی لیلیان گلاس نویسنده کتاب آدم های سمی

لیلیان گلاس ، متخصص زبان بدن، مفسر رسانه، مشاور حقوقی و نویسنده ای آمریکایی است. گلس مدرک کارشناسی خود را در رشته ی علوم گفتاری و شنوایی از دانشگاه بردلی دریافت کرد و سپس به دانشگاه میشیگان رفت. او در دانشگاه میشیگان به پژوهش در مورد تفاوت های جنسیتی در نوع برقراری ارتباط علاقه مند شد. گلس در 24 سالگی، مدرک دکتری خود را از دانشگاه مینسوتا دریافت کرد.

Lillian Glass در جوانی توانست به عنوان سخنران، محقق و دانشیار شروع به فعالیت کند. گلاس در سال 2016 به عنوان کارگردان و تهیه کننده‌، فیلم مستند Reinventing Rosalee را ساخت و در آن نشان داد هیچ وقت برای رسیدن به آرزوها دیر نیست و باید برای آن‌ها تلاش کرد. این مستند بیش از 40 جایزه دریافت کرد و در بسیاری از فستیوال‌های سینمایی نمایش داده شد. مجله گلمور دکتر لیلیان گلاس را به عنوان یکی از ده زن شاغل جوان انتخاب کرده است.

نقد و بررسی کتاب آدم های سمی

کتاب آدم‌ های سمی نوشته‌ی لیلیان گلاس به حضور آدم‌هایی در زندگی می‌پردازد که در نبود آن‌ها شرایط بهتر رقم می‌خورد ولی بنا به شرایطی این افراد در سراسر زندگی همه‌ی ما حضور دارند. او به این آدم‌ها، سمی (toxic) می‌گوید زیرا از دیدن پیشرفت و موفقیت در زندگی سایرین خوشحال نمی‌شوند و تلاش می‌کنند تا بقیه را از رسیدن به موفقیت بازدارند. این افراد با زدن حرفایی گستاخانه و رفتاری دو رو روح ما را خدشه‌دار می‌کنند و به زندگی ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم آسیب می‌زنند. گاهی این افراد با تاثیر منفی خود در زندگی نزدیکانشان سبب شده‌اند افراد به انواع بیماری‌های روحی و جسمی دچار شوند.

لیلیان گلاس در این باره می‌گوید: «من در طی سال‌ها کار حرفه‌ای به عنوان متخصص گفتاردرمانی، مشاور روابط بین فردی و رفتار درمانگر، به وضوح تاثیر شگرف کلمات را در انسان دیده و تجربه کرده‌ام. من از نزدیک شاهد پیامدهای مخرب رفتارهای زشت و گفتار ناروا و نابجای افراد نادان یا سمی در زندگی افراد بوده‌ام و دیده‌ام زمانی که مورد هدف تیرهای زهرآگین این آدم‌ها قرار می‌گیریم تا چه حد می‌توانیم شکننده و آسیب‌پذیر باشیم.»

با آدم‌ های سمی اطرافتان چگونه رفتار کنید!

لیلیان گلاس روش‌های مختلفی در کتاب آدم های سمی ارائه می‌دهد که با کمک آن‌ها بتوانیم در برابر این افراد و تاثیراتشان مقابله کنیم؛ یکی از روش‌های بسیار معمول در مواجهه با این افراد، دوری و جلوگیری از معاشرت با آن‌هاست. معمولا این افراد با حسادت‌ورزی خود، آرامش و آسایش را از زندگی می‌گیرند و آن را به جهنم تبدیل می‌کنند. این افراد همه جا وجود دارند و ما باید بتوانیم آن‌ها را شناسایی کنیم. یک مدیر خشن، همسری بی‌ملاحضه، یک دوست با افکار منفی و یا یک برادر معتاد می‌تواند تمام زندگی ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. باید در مقابل این افراد رفتارمان را مدیریت کنیم و سعی کنیم تا از کوچک‌ترین تاثیرها نیز جلوگیری کنیم. رفتار ما در مواجهه با این افراد باید به گونه‌ای باشد تا افکار مخرب آن‌ها را مهار کنیم و کینه، نفرت و حسادت را دور بریزیم.

مترجم و ناشر کتاب آدم های سمی

در سال 1395 کتاب آدم های سمی ، چگونه نقش افراد سمی را در زندگی‌تان شناسایی، کنترل و خنثی کنید با ترجمه‌ی «نهضت صالحیان (فرنودی)» و «مینا فتحی (عرفانیان)» توسط «انتشارات درسا» منتشر شد. این دو مترجم‌ کتاب‌های دیگری در زمینه‌ی روانشناسی ترجمه کرده‌اند که می‌توان به کتاب والدین سمی اثر «سوزان فوروارد» با ترجمه‌ی «مينا فتحی» و همچنین کتاب انسان در جستجوی معنی با ترجمه‌ی نهضت صالحيان اشاره کرد. «پروین طلی» برگردان فارسی دیگری از کتاب آدم‌های سمی را در «انتشارات آرایان» منتشر کرده است.

«نهضت صالحیان»، یکی از مترجم‌های کتاب آدم های سمی درباره‌ی تاثیر آدم‌های سمی بر زندگی‌مان می‌گوید: «دوستی‌های بی‌محتوا، رفاقت‌های ناامن، عشق‌های بی‌دوام، خانواده‌های پریشان و ازهم‌گسسته، از محصولات روابط مسموم و ارتباط میان «جان‌های ناخالص» و ارتباطات سطحی یا نمایشی است…
در گام نخست باید خود را شناخت. خودشناسی واقعی غیر از آن شناختی است که دلمان می‌خواهد مردم از ما داشته‌ باشند. باید با خود صادق بود و با دیگران نیز صادقانه روبه‌رو شد. باید به خاطر داشت که هر چه با دروغ به دست می‌آید عاقبت از دست رفتنی است…

به خاطر داشته باشیم کار ما این نیست که بر افراد سمی بتازیم یا مسئول درمانشان باشیم. بلکه کار ما در برخورد با افراد سمی در درجه‌ی اول شناسایی آنها و دوم محافظت از خود در برابر مسموم شدن از طریق آنهاست…
در این مسیر باید سعی کنید با خود صادق باشید و بدون تعارف خود را ارزیابی کنید، چرا که شاید عملکرد خودِ شما هم، در مواردی نسبت به برخی از اطرافیان سمی باشد…
اگر خواهان جامعه‌ای سالم هستیم یادمان باشد که این قدم همواره از خودشناسی و خویشتن آغاز می‌شود»

در بخشی از کتاب می‌خوانیم…

بهتر است قبول کنیم که برخی از رابطه‌های دو نفره به هیچ وجه ثمربخش نیست و باید از اصرار بر حفظ آن دست بردارید. افرادی هستند که رفتارهایشان تاثیراتی کاملا سمی در زندگی شما دارد.، پس منطقی‌ترین کار برای شما پایان دادن به این رابطه به منظور نجات آینده و وقت و زندگی‌تان است. این رابطه را به دور بیندازید تا شان و منزلت خود را حفظ کنید. «باید برای خود معلوم کنید حقیقتا از دست چه کسی عصبانی هستید» بسیاری از ما سرتاسر عمرمان را در خشم، افسردگی، یا احساس تهی بودن می‌گذرانیم؛ و عبرت‌آموز است که اغلب از علت این احساسات که ما را فلج می‌کند ناآگاهیم.

فقط می‌دانیم که سردرگم و از زندگی ناراضی هستیم، یا تعجب می‌کنیم که چرا هیچ چیز ما را خوشحال نمی‌کند. توجه داشته باشد ما تنها زمانی می‌توانیم ریشه‌های این احساسات و دلایل کدر بودن عواطف خود را دریابیم که به کند و کاو عمیق د ر درون خود بپردازیم؛ گذشته و حالمان را بازنگری کنیم؛ و چه بسا در بسیاری مواقع دریابیم که علت همه‌ی این آشفتگی‌ها و خشم‌های فروخورده، تاثیر افراد سمی یا رفتارها و گفته‌های مسموم آنها در زندگی ما بوده است.

شاید به طور ناخودآگاه از مادرمان عصبانی هستیم چرا که به گونه‌ای که ما می‌خواستیم رفتار نکرده است، شاید هم از دست افرادی که به عنوان همدم وارد زندگی ما شده‌اند و فرد مناسبی برای ما نبوده‌اند، چرا که باعث شده‌اند ناامیدانه از فردی به سراغ فرد دیگر رفته باشیم.

در هر حال متوجه باشید که نباید خشم ناشی از این موارد را چون کاسه‌ی زهر درون خود نگه داشت یا بر سر کسی خالی کرد. متوجه باشید که اگر اقدام به پاکسازی فکری و احساسی خود نکنید در انتها خود نیز به فردی سمی تبدیل خواهید شد. دفعه‌ی دیگه قبل ا ز اینکه بخواهید با احساس گناه تکه‌ای بزرگ از شکلاتی را ببلعید، مخدر مصرف کنید یا پشت سر هم سیگار روشن کنید، ابتدا از خود بپرسید واقعا از چه کسی خشمگین هستید!

آدم‌هایی که شناخت کافی حتی نسبت به خود ندارند، وارد ارتباط با فرد دیگری می‌شوند که برایشان غریبه‌تر از خودشان است. با یکدیگر دوست می‌شوند و به دوستان صمیمی تبدیل می‌شوند، به یکدیگر عشق می ورزند یا حتی ازدواج می کنند بدون اینکه از خصوصیات پایه‌ای شخصیت یکدیگر شناخت صحیح داشته باشند؛ و پس از گذر زمانی گاه نه چندان طولانی، با تفاوت‌های یکدیگر روبرو می‌شوند؛ سپس دچار تضاد می‌شوند.

گاه در گذر زمان یکی از دو طرف رشد می‌کند و تغییر، و دیگری جا می‌ماند؛ پس دچار مشکل می‌شوند. سمی شدن یک رابطه گاه الگوی خاصی ندارد بلکه همان گونه که انسان‌ها دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند رابطه‌ها را نیز دچار همان پیچیدگی می‌کنند.

قسمت هایی از کتاب آدم‌های سمی

ممکن است به نقطه ای برسید که بخواهید رابطه تان را با فردی، مثلا نامزدتان خاتمه دهید.(آدم های سمی) طبیعی است که هرچه به نقطه ی پایان نزدیک تر می شوید بیشتر احساس اندوه می کنید. ممکن است گریه کنید، به درون خود بخزید و گوشه گیر شوید یا رفتارهای غیر قابل پیش بینی از شما سر بزند. اما به شما بگویم که اینها همه طبیعی است. نگران نباشید؛ اجازه بدهید نظام درونی تان به هر ترتیبی که می خواهد این مراحل را طی و برون ریزی کند تا به آرامش برسد.

همه ی ما توی زندگی به نوعی درگیر این موضوع هستیم و از نظر آسیب های روحی عاطفی، رفتار اجتماعی و حتی فیزیکی تحت تاثیر قرار می گیریم.

با کسانی که به هر نحوی در ارتباط هستیم، غریبه؟ کارمند؟ همکار؟ همسر؟ فرزند؟ و حتی والدین؟

میدونیم که خیلی مواقع این رفتارها و این کلماتی که میبینیم و میشنویم از روی غرض نیست اما تاثیر خودش رو میذاره…

زمانی دختر جوانی به دلیل درمان مشکل سوء تغذیه به من مراجعه کرد و در طی جلسات درمان معلوم شد در دوران مدرسه دوستی داشته که همواره او را « گاو چاق » صدا می کرده و نهادینه شدن ناخودآگاهانه ی چنین باوری در او، وی را به سوی بیماری « انورکسیا، anorexia ، کم خوری یا بی اشتهایی عصبی » سوق داده است.

مثلا اگه مدام به خودت بگی: خب منکه نمیتونم اینکارو انجام بدم،

وای من چقدر چاق و زشتم اصلا کسی نگامم نمیکنه چه برسه به…!
اعتماد به نفس ندارم !
خب منکه نمیتونم توی اینکار موفق بشم!

اینکار مال من نیست که ! همین لقمه نونی که دارم درمیارم به زوره!

وای یعنی چجوری همسرمو خوشحال کنم نمیتونم!
عمراً بتونم انقدر پول درارم!
اصلا در حدی نیستم که بتونم مورد توجه قرار بگیرم و موفق باشم!

اگه تو به تکرار باورهای منفی و نامطلوب درباره ی خودت ادامه بدی بقیه هم همون چیزها رو در مورد تو باور می کنن چراکه می گن هرکس خودش رو بهتر از هرکس دیگه ای میشناسه؛
اگر خودتان را دوست نداشته باشید و برای نجات روح و روان خود اقدامی نکنید بدانید که برای دیگران هم نمی توانید فرد موثری باشید.


دانلود کتاب از فیدیبو

 

علاقه‌مندان به تهیه نسخه چاپی کتاب آدم های سمی می‌توانند از سایت دیجی کالا اقدام به خرید کنند

کتاب الکترونیکی این اثر را هم میتوانید در سايت فيديبو خرید و دانلود كنند

 


فهرست مطالب

مقدمه ی نویسنده ….
مقدمه ی مترجم ۰۰۰۰۰۰۰.
فصل یک: آیا فردی سمی در زندگی شما وجود دارد؟ ……………
فصل دو: رفتارهای سمی ۰۰۰
فصل سه: چه چیز باعث می شود افراد سمی در برخورد با دیگران این گونه …
فصل چهار: روش های شناسایی افراد سمی …………..
فصل پنج: سی نوع مختلف افراد سمی……..
فصل شش: ده شگرد برای رویارویی با افراد سمی……………….
فصل هفت: مناسب ترین شیوه ها برای مقابله با هر دسته از افراد سمی ….
فصل هشت: انتخاب شیوه های برخورد با توجه به جایگاه آن فرد در……
فصل نه: راههای مقابله با خشم و آسیب ناشی از رابطه ی سمی ……..
فصل ده: مجموعه ی علائم ظاهری افراد سمی …………..
فصل یازده: بهبود روابط و بر قراری رابطه ی مجدد با فرد سمی..
فصل دوازده: رها شوید و به دنبال زندگی تان بروید ……..


مشخصات کتاب

عنوان: آدم های سمی (چگونه نقش افراد سمی را در زندگی تان شناسایی کنترل و خنثی کنید)
موضوع: اختلاف بین اشخاص
نویسنده : لیلیان گلاس
مترجم : نهضت صالحیان و مینا فتحی
ناشر: درسا
قطع: رقعی
عرض: ۱۴.۳
ارتفاع: ۲۱.۴
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۳۷۶
قیمت: ۵۶۰,۰۰۰ ریال
گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا