مقاله

مردان بعد از طلاق چاق می شوند

مردان بعد از طلاق چاق می شوند

مردان بعد از طلاق چاق می شوند _ كارشناسان می‌گویند به نظر می‌رسد كه ازدواج و طلاق هر دو فاكتورهایی مضر برای اندازه دور كمر هستند! چون بنا بر یك بررسی جدید آماری، زنان بعد از ازدواج، و مردان پس از طلاق دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند.
بررسی‌های پیشین نشان داده‌اند وزن افراد به‌طور کلی پس از ازدواج کمی اضافه می‌شود و پس از طلاق نیز اندکی کاهش می‌یابد، اما بررسی قبلی فقط «میانگین» تغییر وزن و مجموع گروه‌‌های افراد را اندازه گرفته بودند. اما این پژوهشگران به دنبال پاسخ این سؤال بودند که آیا افرادی پس از طلاق یا ازدواج دچار اضافه وزن یا کاهش وزن قابل‌توجه که بر سلامت آنها اثر بگذارد می‌شود یانه.

آنها پاسخ سؤالات خود از ده هزار مرد و زن در آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و وزن و وضعیت ازدواج آنها را بین سال‌های 1986 تا 2008 پیگیری کردند. مشارکت‌کنندگان در این بررسی در شروع تحقیق در سنین میان 22 و 29 و در پایان تحقیق در سنین میان 43 تا 51 بودند.

دیمیتری تومین، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه دولتی اوهایو، سرپرست این پژوهش، گفت “هنگام انتخاب شما با این تغییرات بزرگ در زندگی، وزن شما ممکن است افزایش یابد.”

پژوهشگران میزان وزن اضافه یا کاسته شده را دو سال پس از ازدواج یا طلاق اندازه گرفتند. آنها اضافه وزن 3 تا 9 کیلوگرم (برای فردی با قد 180 سانتی‌متر) را اندک، و اضافه وزن بیش از 9 کیلوگرم را زیاد تعریف کردند. کاهش وزن عمده نیز به صورت وزن کم‌کردن بیش از سه کیلوگرم تعریف شد.

بیشتر افراد مورد بررسی در دو سال اول پس از ازدواج یا طلاق نوسان وزنی قابل‌توجهی نداشتند، اما حدود 10 تا 15 درصد آنها پس از طلاق کاهش وزن زیاد پیدا کرده بودند. زنانی که ازدواج کرده بودند در طو دوره 2 ساله پس از ازدواج نسبت به زنانی که ازدواج نکرده بودند، با احتمال 46 درصد بیشتر ممکن بود اضافه وزن قابل توجهی پیدا کنند.

چرا مردان بعد از طلاق چاق می‌شوند

نتایج این بررسی نشان مردان پس از ازدواج در معرض خطر افزایش وزن به مقدار زیاد نیستند. اما مردانی که طلاق گرفته بودند نبست به مردانی که در همان زمان متأهل گرفته بودند نسبت مردانی که در همان زمان متأهل باقی مانده بودند، با احتمال 63 درصد بیشتر ممکن بود افزایش وزن زیاد پیدا کنند.

به گفته پژوهشگران این احتمال افزایش وزن برای مردان و زنانی که پس از 30 سالگی ازدواج کرده یا طلاق گرفته بودند، بیشتر و در افراد سالمند‌تر این خطر حتی بیشتر بود.

این پژوهشگران درباره دلایل این تفاوت افزایش وزن پس از ازدواج میان زنان و مردان به تحقیق نپرداخته بودند، اما ممکن است علت این باشد که زنان پس از ازدواج بیشتر در خانه می‌مانند تا به کارهای آن برسند و ممکن است زمان کمتری برای ورزش داشته باشد.

ثابت شده است که ازدواج باعث بهبود سلامت مردان می‌شوند، شاید به این علت که همسران‌شان بر رفتارها و عادت‌های غذا خوردن آنها نظارت می‌کنند.

به گفته او این یافته که افراد سالمند‌تر با احتمال بیشتری پس از ازدواج یا طلاق وزن اضافه می‌کنند، هم ممکن است به این خاطر باشد که افراد با افزایش سن، عادت‌های تغذیه‌ای و ورزشی معینی پیدا می‌کنند.

آنها می‌گویند: «هنگامی که سن شما بالا می‌رود، نسبت به دوران جوانی تغییرهای ناگهانی در زندگی مانند ازدواج یا طلاق، ضربه شدیدتری به شما وارد می‌آورد.» لازم به یادآوری است که این بررسی فقط به تغییرهای در دو سال اول پس از ازدواج یا طلاق پرداخته بود.» مردان بعد از طلاق چاق می شوند


مردانِ مطلقه

در حقیقت، استرس های قبل، حین و پس از طلاق، طولانی مدت بوده و سبب ایجاد فرایندهای بیولوژیکی در اشخاص می شود. این فرایندها منجر به بیماری های قلبی و عروقی خواهد شد و روند ابتلا به سایر بیماری های مزمن را نیز تسریع می کند. استرس سبب بروز التهاباتی در بدن می شود، که التهاب یک عامل خطر بروز حمله قلبی به شمار می رود.

ضمن اینکه، برخی دیگر از تحقیقات نیز نشان می دهد، مردان مطلقه بعد از جدایی از همسر خود کمتر ورزش می کنند، کمتر بهداشت فردی را رعایت می کنند؛ بیشتر سیگار می کشند و به دیگر رفتارهای پرخطر تمایل بیشتری دارند. خشم، انزوا، اضطراب، افسردگی، ترس از بی کفایتی، احساس نا امنی و احساس شکست از دیگر تبعات طلاق روی سلامت روان اشخاص به شمار می رود. مردان بعد از طلاق چاق می شوند

طلاق با مردان چه می کند؟

فشارهای روحی و روانی، ابتلا به انواع آسیب ها مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، اختلافات رفتاری، خودکشی، انحرافات جنسی و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری های عفونی و ویروسی، از دست دادن پیوندها و همبستگی با خانواده، طرد خانوادگی و اختلاف با سایر اعضای خانواده، تن دادن به ازدواج های موقت و ازدواج های ثانویه، اختلاف بین فرزندان با همسر در صورت ازدواج مجدد و داشتن فرزند، از جمله آثار و پیامدهای منفی طلاق برای مردان است. مردان بعد از طلاق چاق می‌شوند

چرا طلاق برای مردان سخت تر است؟

تا به حال کسی به قضیه جدایی از این حیث فکر کرده است! شاید شرایط اجتماعی و جوّ غالب طوری بسط پیدا کرده که طلاق تنها برای زنان یک معضل شناخته می شود و برای مردان به عنوان یک رهایی تعریف شده است. شاید همه چیز به این دلیل است که ما خودمان را در مسند قضاوت قرار می دهیم و به صرف آنچه که به چشم می بینیم بابت هر اتفاقی حکم قطعی صادر می کنیم، آن هم نه با احتساب نسبی بودن بلکه با در نظر گرفتم مطلق بودن هر اتفاقی!

با این حال وقتی پای مطالعات جزئی تر به میان می آید، ورق اتفاقات بر می گردد. این موضوع شامل مقوله طلاق هم می شود. در ظاهر به نظر می رسد که زنان پس از طلاق شرایط دشوارتری را می گذرانند. اما واقعیت اینجاست که مشکلات مردان بعد از جدایی اگر بیشتر از زنان نباشد بی گمان کمتر از آن ها هم نیست. مردان نیز درست مانند زنان چه به لحاظ روحی و روانی، و چه از جهت اجتماعی لطمه های جدی می خورند، که می تواند زندگی آینده آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. مردان بعد از طلاق چاق می شوند


آیا مردان شکننده تر هستند؟

حدود دوسال پیش بود که سایت سایکولوژی تودی psychologytoday گزارشی را از یک روان شناس منتشر کرد که به آسیب های روحی مردان پس از طلاق پرداخته بود. یکی از تیترهای این گزارش، جمله ای تامل برانگیز را نشان می داد که نتیجه تحقیقات متعدد روی وضعیت مردان پس از طلاق بوده است. جمله اینطور تعریف می شود: «طیف وسیعی از مطالعات نشان می دهد مردان به لحاظ درونی به استواری زنان نیستند!»

واقعیت این است که مردان درست به اندازه زنان درباره تشکیل خانواده و ازدواج مشتاق هستند. حتی در مواقعی زنان می توانند زودتر از مردان به وصلت خود پایان بدهند یا اینکه زنان بیشتر از مردان برای طلاق پیش دستی می کنند.(براساس تحقیقات مشترک کالمین و پورتمن 2006). به علاوه مطالعات نشان می دهد، به طور میانگین زنان در دوران پس از طلاق رنج و ناراحتی کمتری را نسبت به مردان متحمل می شوند.

به بیان ساده تر اینکه مردان می توانند بابت ازدواج خود از زنان خوشحال تر باشند و در نتیجه وقتی طلاق اتفاق می افتد مردان بیشتر از زنان می بازند. چرا که آن ها سلامت و خوشبختی شان را در معرض از دست دادن می بینند.

تبعات ناخوشایند جسمی و روحی طلاق برای مردان بسیار قوی تر از زنان است. (روباردز 2012). آنچه مسلم است اینکه نتایج ناخوشایند طلاق برای مردان می تواند بسیار پرهزینه تر از آنچه که به نظر می رسد باشد. بعد از یک جدایی، احتمال خودکشی بین مردان خیلی بیشتر از زنان است(کولوژ 2010). با همه این اوصاف آیا طبیعی نیست که مردان بر اثر طلاق شکننده تر از زنان باشند؟ مردان بعد از طلاق چاق می شوند


چرا طلاق برای مردان دشوارتر است…

آنچه که می تواند طلاق را برای مردان سخت تر کند، تغییر در سبک زندگی آنهاست. به عنوان مثال آن ها ممکن است خیلی بیشتر رو به دخانیات و الکل آورند (همینیکی ولی 2003). درواقع این زنان هستند که در قالب همسر، مردان را به رفتار سالم ترغیب می کنند (رکزرک و آمبرسون 2012). بنابراین، بدون این حضور مثبت تاثیرگذار، احتمال بازگشت مردان به عادت های قدیمی ناسالم بسیار زیاد خواهد بود. به واقع، مردان خیلی بیشتر به لحاظ احساسی به زنان خود وابسته می شوند، و خیلی کمتر گزینه های دیگر را به عنوان آلترناتیوهای حمایت کننده روحی و عاطفی جایگزین همسران خود می کنند.

یک تحقیق اجتماعی کلی در فاصله سال های 1972 تا 2012 نشان می دهد وقتی از مردان پرسش می شود در مواقعی که احساس افسردگی می کنند سراغ چه کسی برای آرام شدن می روند، 71 درصد از آن ها همسران خود را انتخاب کرده اند، این در حالی است که فقط 39 درصد از زنان، شوهران خود را در چنین موقعیتی به عنوان فرد تسکین دهنده برگزیده اند.

در عین حال زنان متاهل معاشرت های اجتماعی یا حامیان روحی بیشتری را در دوران ازدواج خود نسبت به مردان متاهل حفظ می کنند. همین مسئله است که در دوران طلاق، اتفاقی مهم تلقی می شود. چون فقدان وابستگی کامل به حمایت روحی و عاطفی همسر از قبل وجودداشته است. البته این بدان معنی نیست که مردان دوست یا خانواده ندارند، بلکه آن ها خیلی کمتر به دریافت حمایت های عاطفی از طرف افرادی غیر از همسر خود عادت کرده اند. همه این دلایل کافی است تا طلاق برای مردان نسبت به زنان به اتفاقی سخت تر تبدیل شود، البته با علم اینکه آمارها در این خصوص نسبی است. مردان بعد از طلاق چاق می شوند


وقتی درد جدایی همه را نشانه می گیرد

آنچه که مسلم و طبیعی است اینکه طلاق چه برای زنان و چه برای مردان سخت خواهد بود، و هر دو از مشکلات روحی بعد ازاین اتفاق رنج می برند. اما اثرات مضر در سلامت روح و جسم برای مردان شدیدتر می شود. در حقیقت، مردان پس از طلاق از حمایت های روحی کمتری نسبت به زنان برخوردار خواهند بود. البته، این خودِ مردان هستند که خیلی کمتر به دنبال بهره مندی از چنین پشتیبانی هایی هستند.

با همه این اوصاف، اگر اطرافتان آقایی وجود دارد که به تازگی طلاق گرفته است، او را اینطور قضاوت نکنید، که گویا مسئله برایش خیلی راحت و بی اهمیت است. در واقع، مردان هم به اندازه زنان به حمایت های روحی بعد از جدایی نیاز دارند. تفاوت در این است که زنان خیلی راحتتر برای این حمایت ها، درخواست کمک می کنند، اما مردان معمولا این کار را انجام نمی دهند. از آنجایی که مردان ظاهر خود را خیلی بهتر از زنان حفظ می کنند، بی خیال و بی تفاوت به نظر میرسند؛ و شاید به همین دلیل است که با قضاوت های ناعادلانه ای رو به رو می شوند. مردان بعد از طلاق چاق می شوند


وقتی همیشه مردان مقصرند!

«مردان همیشه مقصرند! آن ها به واسطه مرد بودنشان باید مقصر باشند و انگار این موضوع به یک تعریف از مرد بودن تبدیل شده است.» این توصیف از زبان مرد 38 ساله ای است که معتقد است شاید چون مردان به لحاظ فیزیکی از زنان قوی ترند و امنیت اجتماعی بیشتری دارند، پس باید مقصر باشند.

او می گوید: این «باید» به یک قانون نانوشته تبدیل شده است. در حالیکه، زنان معتقدند همواره در حق آنها اجحاف شده است و بابت این موضوع مرتب صحبت می کنند. پس، به محض اینکه یک مرد بخواهد احقاق حق کند متهم می شود به زیر پا گذاشتن حق زنان. همین مسئله باعث شده همیشه انگشت اتهام به سمت مردان نشانه برود.

این آقای جوان که شغل آزاد دارد می گوید اگر بنا به انصاف است باید گاهی هم پای حرف مردانی نشست که طلاق گرفته اند و به نوبه خودشان شرایط سختی را تحمل می کنند.
«زنان اشک می ریزند، حرف می زنند، با همه درباره مشکلات شان می گویند، ماجرای عدم تساوی حقوق زن و مرد را وسط می کشند، و در نهایت چهره مظلومی از آن ها در اذهان ثبت می شود. پشت همین اتفاق، دیگر کسی نمی گوید شاید یک درصد طرف مقابل این خانم هم به عنوان یک مرد، محق باشد. ما مردان چون حرف نمی زنیم، در جمع گریه نمی کنیم و نمی خواهیم غرورمان از بین برود متهم می شویم به بی خیالی.» مردان بعد از طلاق چاق می شوند


مردان پس از طلاق…

شکی وجود ندارد که طلاق یکی از سخت ترین موقعیتی هایی است که هر فردی می تواند در آن قرار بگیرد. با این حال، مطالعات متعدد در طول سالیان نشان داده است زنان با توجه به استفاده از کمک های اطرافیان خیلی بهتر می توانند خودشان را ریکاوری کنند و به زندگی برگردند. در حالیکه این اتفاق برای مردان به همین سادگی ها نیست. مردان پس از طلاق با مشکلات روحی عدیده ای مواجه می شوند که پنج مورد از مهم ترین این مشکلات به تعریف سایت selfgrowth.com به شرح زیر است:

1.افسردگی

مردان با از دست دادن همسر و زندگی خود یک سقوط تمام عیار را از بالا به پایین تجربه می کنند. اگر در این اتفاق کمکی به آنها نشود آنچه بروز خواهدکرد، افسردگی به معنای واقعی کلمه است. آنها ناگهان احساس می کنند در گودالی افتاده اند که هیچ وقت نمی توانند از آن خارج شوند. آنها دنیای واقعی را گم می کنند، انگیزه شان را آرام آرام در همه قسمت های زندگی از دست می دهند؛ و شاید همین اتفاق کافی باشد تا در مسیر نابودی خودشان گام بردارند.

2.خشم

صرف نظر از هر موقعیتی که یک فرد به عنوان یک مرد دارد، طلاق میتواند خیلی چیزها را تغییر بدهد. مردان پس از طلاق خشم عجیبی را تجربه می کنند. خشم در برابر کسانی که برای آنها این ناراحتی را به وجود آورده اند، و خشم در برابر خودشان بابت اینکه نتوانسته اند از عهده زندگیشان بربیایند؛ و این خشم گاهی این قدر زیاد میشود که خودشان هم متعجب میشوند. مردان بعد از طلاق چاق می شوند

3.موقعیت از دست رفته

جامعه با آنچه که یک مرد دارد، به قضاوت او می نشیند. در عین حال، طلاق می تواند همه آنچه را که یک مرد طی سالیان دراز برای به دست آوردنش تلاش کرده است از بین ببرد. دیگران درباره شما چه فکری می کنند وقتی که خانواده خود را به دلیل طلاق از دست می دهید؟ نگاه آن ها حالا به شما متفاوت می شود؟ و آیا این تغییر در نگام احترام آمیز آن ها به شما هم تاثیر می گذارد؟ مردان پس از طلاق چنین پرسش هایی را بارها و بارها از خود می پرسند و همین تصور موقعیت از دست رفته است که آن ها را به شدت آزار می دهد. مردان بعد از طلاق چاق می شوند

4.درمان نامتعارف برای تسکین درد

برای بی حس شدن در برابر درد آزاردهنده طلاق، راه های نامتعارفی وجود دارد که اصلا بعید نیست برای یک مرد به راه حل تبدیل شود. پناه بردن به الکل، دخانیات یا حتی مواد مخدر در عین حال می تواند یکی از تبعات ناشی از جدایی باشد و بدتر از همه اینکه هرچه یک مرد بیشتر به سمت چنین درمان های نامتعارفی پیش برود، بیشتر از راه حل های بجا و واقعی دور می شود. مردان بعد از طلاق چاق می شوند

5.آ نها دیگر به هیچ زنی اعتماد نمیکنند

یکی از بدترین تبعاتی که می تواند یک مرد را بعد از طلاق درگیر کند، اعتماد نکردن دوباره به زنان یا به طور کلی تر هر آدم دیگری است. شاید مردان بتوانند از همه دردهایی که پس از طلاق به آن گرفتار می شوند خودشان را نجات دهند اما از دست این یکی با ذهنیت محافظت از خودشان در برابر عذاب بیشتر خلاص نخواهند شد. همین مسئله باعث می شود آن ها برای شکل دادن به یک زندگی دوباره و رابطه ای مجدد که می تواند به زندگیشان سر و شکل بهتری بدهد، پرهیز کنند. مردان بعد از طلاق چاق می شوند


حرف آخر

در جامعه امروز، به دلیل تغییرات ایجادشده در شیوه زندگی افراد و نحوه تفکرشان، آمار طلاق در کشورمان رو به افزایش است. طلاق به عنوان یك آسیب اجتماعی بر بنیان خانواده اثر گذار است. در این میان بیشتر مواقع مردم فکر می‌کنند مردان پس از طلاق آسیب جدی‌ نمی‌بینند و همه مشکلات پس از طلاق گریبانگیر خانم‌هاست.

برعکس تفکری که عموم مردم دارند، باید بگویم مردان بعد از كودكان بیشترین آسیب را از طلاق می بینند. به عبارتی دیگر، مردان بیشتر از زنان در معرض آسیب‌های جدی پس از طلاق قرار می‌گیرند و به افسردگی‌های شدیدتری مبتلا می‌شوند. همین موضوع آنها را از محیط‌های اجتماعی و حتی دوستانشان دور میکند. بنابراین، مردان در طول این دوره، مشکلات جدی‌تری را تجربه می‌کنند، از ضربه‌های روانی جدایی بیشتر رنج می‌برند و زودتر به ته خط میرسند. آنها آشفته‌تر از زنان هستند و بیشتر به خودکشی فکر میکنند و احتمال خودکشی در آنها بیشتر است.

نگرانی در مورد سرنوشت فرزند و آینده او، گسست عاطفی با همسر، نگاه جامعه به یك مرد جدا شده و اشاره به ضعف وی به خاطر عدم توانایی در مدیریت زندگی؛ عواملی هستند كه مرد را مورد هجوم قرار می دهند.

مردان بعد از طلاق چاق می شوند

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا