مقاله

لاغری و تقویت اراده

لاغری و تقویت اراده

لاغری و تقویت اراده _  اضافه وزن دارید؟ برای لاغری و کاهش وزن اراده می کنید، اما نمی توانید آنها را دنبال کنید؟ در مقابل وسوسه ها ضعیف هستید؟ نمی توانید عادت های بدتان را ترک کنید؟ آدم متعهدی نیستید؟ اگر پاسخ به این سوالات منفی است پس این مقاله به درد شما نمی خورد! اما اگر فکر می کنید شما هم در این موارد دچار مشکل هستید، تا پایان این مقاله، ما را همراهی کنید.

 

چرا برای لاغری اراده ندارم ؟

مدت هاست که اضافه وزن دارم و نمی توانم در برابر وسوسه خوردن خودم را کنترل کنم . چشمانم را نیمه باز می کنم و نگاهی به ساعت می اندازم. ساعت نزدیک یازده است اما توان ندارم تا از تخت خواب بیرون بیایم. نمی توانم صبح زود بیدار شوم. با اینکه می دانم باید فکری به حال این رفتارم بکنم،اما نمی توانم!

داستان اراده

همسرم با عصبانیت عینک و کیف و دسته کلیدم را از روی میز پذیرائی برداشت و به اتاق برد. در راه انگار با خودش حرف می زد: نمی دانم تا این اتاق چقدر راهه، که به خودشان زحمت نمی دهند وسایل را سرجایشان بگذارند! دوباره صدایش را شنیدم که می گفت: خیلی سخته بشقابی را که در آن میوه خوردید، خالی کنید؟! راست می گفت هیچ نظمی در زندگی ام ندارم . قانونمند بودن برایم ناممکن است.

اراده چیست؟

اساسا اراده نیرویی بسیار عظیم است که ما می توانیم هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی از آن استفاده کنیم. در وجود هر انسانی، دو نیروی مثبت و منفی وجود دارد که دائما با یکدیگر در کشمکش هستند. برای غلبه هر یک از این دو قوه بر دیگری، نیروی دیگری لازم است، که آن را اراده می نامیم.

اگراین نیروی عظیم در اختیار بخش مثبت وجودمان و در خدمت اهداف عالی قرار بگیرد و از آن بهره برداری شود، می توانیم چیزهای زیادی را به دست آوریم. اما اگر این انرژی در اختیار بخش منفی باشد، بی اختیار، ما را به سوی بی هدفی یا اهداف ناصحیح و در یک کلام، زوال خواهد برد. به عبارت دیگر، اراده نیرویی است که به کمک آن، دنبال آن چیزی که می خواهیم می رویم.


چرا برای کاهش وزن اراده ندارم!

این سؤالی است که همیشه افراد چاق آن را تکرار می کنند، و مدام می گویند من اراده ندارم یا اراده من ضعیف است! در حقیقت، این بزرگترین دلیلی است، که چاق ها برای توجیه اندام نامتناسب خود از آن استفاده می کنند .
اما، آیا واقعاً بعضی ها اراده ندارند و بعضی دیگر با اراده قوی یا ضعیف به دنیا می آیند؟ قبل از پاسخ به این سؤال، کمی در مورد موفقیت یا عدم عدم موفقیت رژیم های لاغری و ارتباط  آن با نیروی اراده صحبت کنیم.

 

چرا بعضی ها اراده رژیم گرفتن را ندارند!

موضوعی که در موفقیت یا عدم موفقیت کاهش وزن مؤثر بوده، هدف شخص در پیروی از رژیم لاغری است. خیلی از افراد چاق دارای انگیزه ای قوی و صحیح برای کاهش وزن نیستند. و اهداف کوتاه مدت و مقطعی و غیر منطقی برای این امر دارند.

مثلاً اصرار دارند که در مدت زمانی کوتاه وزن اضافی خود را کاهش دهند، تا برای شرکت در فلان مهمانی یا عروسی یا مراسم خاص، وزن مناسبی داشته باشند. البته پس از دستیابی به این هدف رژیم لاغری را هم رها می کنند.

 

بعضی افراد چاق به خاطر چشم و هم چشمی و رقابت با دیگران دست به پیروی از رژیم لاغری بسیار دشوار و نامناسب می زنند. و اصرار دارند که در مدت زمانی کوتاه و با سرعتی زیاد وزن اضافی خود را کاهش دهند. چون ادامه چنین رژیم دشواری به علت ناکافی و نامناسب بودن امکان پذیر نیست. که بعد از مدتی نه چندان طولانی، رژیم را رها کرده و به پرخوری پناه می برند.

 

برخی دیگر از افراد هم، دچار وسواس در مورد وزن خود و نفرت از اندام خود شده و حساسیت بیش از حد نشان می دهند. این مسئله باعث می شود که به سلامت خود توجه نکنند و از برنامه غذایی بسیار محدود از کالری و دشواری پیروی کنند، که آنان را دچار اختلالات ناگوار و مشکل خواهد کرد و هرگز قادر به ادامه چنین رژیمی نخواهند بود

اشکال کار کجا بوده است؟

برای همه‌ی ما پیش آمده که با خواندن مطلبی، یا دیدن فردی موفق، و یا حتی تحت تاثیر انگیزه ای درونی، شوری را در خود احساس کنیم، و تصمیم بگیریم به خودمان تکانی بدهیم و کاری کنیم که زندگی مان متحول شود.


عوامل لاغری و تقویت اراده

دو عامل آگاهی و هدف صحیح ،نقش بسیار موثری در میزان اراده هر فرد دارند. تعیین هدف، در واقع تصمیمی آگاهانه ای است، مبنی بر اینکه این نیروی عظیم در خدمت کدام بخش مثبت و منفی قرار گیرد. ابتدا باید از فواید انجام یک کار و مضرات انجام ندادن آن آگاه شویم و هدفی را برای خود به درستی تعریف کنیم.

در اینجا منظور ازکسب آگاهی کسب دانش نظری و تئوری نیست. چرا که اصولا، چنین دانشی ،انگیزه و محرک لازم برای عمل را ایجاد نمی کند. بلکه، نوعی از آگاهی مدنظره که از عمل کردن و کشف روابط علت و معلولی به دست می آید. این نوع آگاهی چون بر تجربه استوار است، بخوبی می تواند محرک لازم را برای شخص به وجود می آورد.

 

لاغری و تقویت اراده چطوری شکل می گیرد!

برای کسب چنین دانشی باید وارد گود عمل‌ شویم. در مرحله نخست،  توجه ما به عمل یا سخن، یا فکر و یا ایده ای جلب می شود و آن را مدنظر قرار می دهیم. در مرحله بعد، که تفکر نامیده می شود، ذهن موضوعی را که مورد توجه قرار داده است، تجزیه و تحلیل  می کند و شیوه به کار گرفتن آن را طرح ریزی می کند.

مرحله سوم، اصلی را که پس از ارزیابی و تفکر پذیرفته ایم،به حافظه می سپاریم، و سعی می کنیم در هر فرصت آن را انجام دهیم. در مرحله پایانی که همان عادت است، باید به ایده پذیرفته شده عمل کرده و این عمل را به دفعات تکرار کنیم.

نکته:

هدفی هم که در نظر می گیریم باید دقیق ،منطقی،متناسب با توانایی و استعدادهایمان باشد. اهداف ما نباید جاه طلبانه ،دست نیافتنی و به دور از حقیقت باشد.

اگر تحت تاثیر احساسات آنی و شور و هیجان هدفی را تعیین کنیم مسلما ، هم در تعیین هدف اشتباه می کنیم و هم در رسیدن به آن از اراده ای کافی بهره مند نخواهیم بود.


روش هایی لاغری و تقویت اراده

 

 

  1. برای لاغری و تقویت اراده همه چیز را یادداشت کنید

خودآگاهی کلید تغییر یک عادت است و گاهی مجبوریم برای رسیدن به خودآگاهی از بیرون به خودمان بنگریم. وقتی شما رفتارها و انتخاب‌هایتان را در مورد خورد و خوراک و نحوه‌ی ورزش کردن‌ می‌نویسید، می‌توانید رفتارهایتان را بی‌طرفانه ارزیابی و قضاوت کرده و تغییرات لازم را در آینده ایجاد کنید. کمپانی Kaiser Permanente مطالعه‌ای انجام داده که نشان می‌دهد افرادی که تمام خوراکی‌های مصرفی خود را یادداشت می‌کردند، دو برابر سایرین وزن کم می‌کنند.

 

  1. برای لاغری و تقویت اراده، آرام باشید

استرس، اراده‌تان را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود تصمیمات نادرست و ضعیفی بگیرید. مطالعات نشان داده‌اند، توانایی مغز برای تصمیم‌گیری محدود است و تصمیمات جزئی‌ای که در طول روز می‌گیریم، اراده‌ی ما را ضعیف می‌کند. با تضعیف اراده، شاید میل‌ شما به پُرخوری‌های احساسی بیشتر شود. یا تنبلی را به باشگاه رفتن ترجیح بدهید.

اگر تصمیم‌گیری بخشی از کارهای روزانه‌ی شماست، سعی کنید اساس برنامه‌ریزی‌هایتان روی انتخاب‌های سالم باشد تا در تصمیم‌گیری‌های جزئی و کوچک دچار استرس نشوید. پس، واقعا ارزش ندارد برای هر چیز کوچکی به خودتان استرس وارد کنید.

نکته:

برنامه‌ی غذایی‌تان را از قبل مشخص کنید و برای انجام تمرین‌های ورزشی‌ هم با یک دوست یا همراه برنامه‌‌ریزی کنید. اگر از قبل تصمیم‌های‌ روزمره‌تان را گرفته باشید، دیگر برای انتخاب انجام کارها یا عدم انجام آنها نیروی معزتان تحلیل نمی‌رود.

 

  1. برای لاغری و تقویت اراده، عادت سازی کنید

برای تقویت اراده  لاغری باید عادت های جدید مثبت بسازید. همان طور که می دانید، نود و نه درصد مواقع، قدرت عادت بر قدرت اراده پیروز می‌شود. مثلا اگر چهار هفته، بطور مرتب پیگیر یک رفتار باشید، آن رفتار بخشی از زندگی روزمره‌تان می‌شود. در نهایت، به این رفتارها  چنان عادت می کنید و لذت می‌برید، که اگر برخلافشان عمل کنید، احساسی عجیب و غیرطبیعی خواهید داشت.


سخن آخر لاغری و تقویت اراده

 

به طور کلی، اراده به یک خواستهٔ مشخص یا دلخواه اشاره ندارد، بلکه ظرفیت کلی داشتن چنان خواسته‌هایی و قاطعانه عمل کردن بر مبنای آنهاست. اراده همان متوقف کردن میل به خوردن و جلوگیری از پرخوری است.

پس، تنها چیزی که بین شما و لاغری قرار دارد، تصمیم و اراده قوی است. در واقع اراده، بیشتر شبیه به عضله است، اگر اراده‌‌تان تقویت نشود، نمی‌تواید کار زیادی انجام دهید. سالم و تندرست باشید

 

منبع مدیریت استراتژیک بدن

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا