مقاله

لاغری و تغییر نگرش

لاغری و تغییر نگرش

لاغری و تغییر نگرش _ تغییر نگرش شما نسبت به غذا و مثبت‌تر کردن آن به جای داشتن ِ نگرشی منفی، می‌تواند احتمال تداوم دادن به روند لاغری یا کاهش وزن را بیشتر کند. به جای اینکه روی افکار منفی‌تان نسبت به بدنی که دارید و غذایی که می‌خورید تمرکز کنید، بهتر است نگاه خود را تغییر دهید تا به جای شکست خوردن، شاهد موفقیت خود در این امر باشید.
در این مقاله راه‌هایی را خواهید شناخت، که با استفاده از آنها، می‌توانید نگرش خود را تغییر بدهید و با مثبت اندیشی و موفقیت به یک کاهش وزن ایده‌آل برسید.

نگرش قدیمی لاغری

دهه‌ها بود که رویکرد اصلی برای لاغری و کاهش وزن، گرسنگی دادن به خود، و ورزش‌های سنگین بود. تمرکز اصلی در این روش‌ها روی کم کردن کالری دریافتی برای تحریک بدن جهت چربی سوزی قرار داشت. هر چند که برای کاهش وزن و لاغری، این موضوع مهمی است، اما امروزه کارشناسان دریافته‌اند که لاغری و کاهش وزن، چیزی فراتر از صرفاً کم کردن کالری مصرفی یا انجام فعالیت‌های ورزشی شدید است! لاغری و تغییر نگرش


اهمیت نگرش در چیست؟

نگرش شما شامل درک شما از موفقیت یا شکست است و تأثیر بزرگی بر زندگی تان دارد. الگوهای فکری ما سال‌هاست که در ذهن ما ریشه دوانده‌اند. ایجاد چند تغییر کوچک و ساده در طرز فکر می‌تواند نگرش را تغییر دهد. درست مانند هر تغییر دیگری، باید به خودتان فرصت بدهید و با صبر و حوصله برخورد کنید.

درست مانند یک طراح داخلی که وضعیت داخلی ساختمان را طراحی و سازماندهی می‌کند نگرش شما نیز عملکردی مشابه دارد و به طراحی و سازماندهی ذهن‌تان می‌پردازد و آن را منعطف می‌کند. تغییر نگرش نسبت به غذا نباید کار پیچیده‌ای باشد اما به زمان نیاز دارد، چون مهم‌ترین مسئله‌ای که باید بدانید این است که انتخابِ نوعِ نگرش‌تان با خودتان است. لاغری و تغییر نگرش

لاغری و تغییر نگرش رژیم به خودکنترلی

یک نگرش شایع نسبت به غذا و رژیم گرفتن، محروم کردن خود از یک سری از غذاهایی است که نمی‌توانید بخورید. مثلاً طرز فکر شما در مورد محرومیت از خوردن می‌تواند این باشد: من هرگز نوشابه نمی‌خورم، هرگز به رستوران نمی‌روم و باید غذاهای کسل‌کننده و نه‌چندان خوشمزه بخورم.

هر چند پیروی از یک رژیم محدود و محروم‌کننده برای بعضی از افراد می‌تواند برای کاهش وزنشان مفید باشد، اما برای عده‌ای دیگر می‌تواند زمینه‌ساز شکست باشد.

اگر واقعاً قصد رژیم گرفتن دارید، حضور شیرینی‌های جورواجور در همه جای خانه یا محل کارتان، اجتناب از آن‌ها را برایتان چالش برانگیز خواهد کرد. محیط خود را تغییر دهید و آن را سالم کنید تا مقداری از درگیری‌های ذهنی‌تان کم شده و به قدرت اراده‌تان افزوده شود. لاغری و تغییر نگرش

توجه:

تمرکز کردن روی غذاهایی که الآن «هرگز» نمی‌توانید بخورید، باعث می‌شود اتفاقاً به این غذاها بیشتر فکر کنید و ممکن است روزی دیگر طاقت نیاورید و تسلیم شوید و پرخوری کنید و بعد هم با احساس گناه و افکار منفی دست و پنجه نرم کنید. احساس گناه می‌تواند تغییرات رفتاری را بهتر کند اما می‌تواند بی‌فایده هم باشد و احساس کنید کنترلی روی خودتان ندارید.

راهکار:

به جای محروم کردن خود، نگرشتان را نسبت به خودکنترلی تغییر دهید. مثلاً جمله‌ی «من رژیم دارم» معمولاً معادل محرومیت از خوردن است. به جای اینکه فکر کنید «هرگز نباید» دسر بخورید، با داشتن نگرش خودکنترلی می‌توانید گهگاه به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم، کمی دسر بخورید.


لاغری و تغییر نگرش پرخوری احساسی

بدن به مواد مغذی گرفته شده از غذاها نیاز دارد تا به بقای خود ادامه دهد. به جای اینکه وقتی استرس دارید، غمگینید یا هر چیز دیگر، به خوردن به چشم یک راه فرار نگاه کنید؛ آن را به‌عنوان سوخت‌رسانی به بدنتان تلقی کنید. تغییر نگاهتان به غذا به‌عنوان سوخت رسانی به بدن، و نه جنگ و جدالی بابت عددی که ترازو نشان می‌دهد می‌تواند تغییر مثبت بزرگی باشد.

خودتان را سرزنش نکنید و به جای تمرکز روی غذا خوردن به‌عنوان صرفاً مقدار مشخص شده‌ای از کالری، روی خوردن ِ غذاهایی تمرکز کنید که مواد مغذی فراوانی را که بدنتان نیاز دارد به آن برساند. به زبان ساده‌تر؛ کالری شماری را رها کنید و به میزان مواد مغذی توجه کنید. غذا باید بدن شما را تغذیه کند، نه اینکه ابتدا خود را کاملاً محدود کنید و متعاقب آن به پرخوری و زیاده روی بیفتید.

لاغری و تغییر نگرش تصویر بدنی

تحقیقات نشان داده اینکه خود را چگونه می‌بینید و هویت درونی شما می‌تواند رفتارهایتان را پیش بینی کند. مثلاً، در مطالعه‌ای زنانی که از بدن و اندام خود راضی نبودند، معمولاً از ورزش کردن اجتناب می‌کردند.
برخی مطالعات نیز نشان داده حتی فقط این تفکر که اضافه وزن دارید می‌تواند ریسک افزایش وزن در آینده را بالا ببرد. به جای اینکه خودتان را فرد ناسالمی بدانید یا هرگونه تصور منفی دیگری نسبت به خود داشته باشید، نگرشتان را نسبت به خودتان دگرگون کنید تا با گرفتن تصمیم‌های سالم، هم حالا و هم در آینده سالم بمانید.

لاغری با تغییر نگرش عادت خوردن

تمرین ِ هوشمندانه غذا خوردن یعنی اینکه به بدنتان اجازه دهید مصرف غذایتان را هدایت کند. در دنیای شتاب زده‌ی امروز، اجباری که برای انجام چند کار به طور همزمان وجود دارد، ممکن است به راحتی سیگنال دهی‌های بدن را گیج کند. ما عادت کرده‌ایم آن‌قدر بخوریم که بشقاب‌هایمان خالی شوند یا اینکه وقتی ناراحت، کسل و یا عصبی هستیم، خوردن را به‌عنوان مکانیسمی دفاعی تلقی می‌کنیم.

 

فهم اینکه چرا غذا می‌خوریم می‌تواند روی نگاه ما به غذا اثر بگذارد. آیا غذا را عاملی برای تسکین استرستان می‌دانید؟ آیا وقتی تنها و بی‌حوصله هستید، غذا خوردن برایتان نوعی سرگرمی است؟ بهتر است از این به بعد وقتی غذایی می‌خورید، احساس خود را یادداشت کنید و سپس آن‌ها را طبقه بندی کنید تا نگاه خود نسبت به غذا خوردن را ارزیابی کنید.
سعی کنید عواملی را که باعث می‌شوند دچار خوردن‌های هیجانی شوید شناسایی کنید، و از غذا خوردن لذت ببرید نه اینکه فقط غذا را ببلعید تا بشقابتان خالی شود. وقتی سیر شدید به بدنتان گوش دهید و زیاده روی نکنید.

وقتی عوامل خوردن‌های هیجانی را پیدا کردید چه بکنید؟

می‌توانید یک کار مثبت و سالم را جایگزین کنید، مثلاً پیاده روی، ورزش، بافتنی، نقاشی و یا هر کار دیگری که استرستان را آرام می‌کند. ترک عادت ِ سراغ غذا رفتن به‌عنوان دفاعی در برابر هیجانات، قدم مهمی در ایجاد روابط سالم با غذاست.

لاغری با تغییر نگرش دلسوزی

اگر واقعاً قصد رژیم گرفتن دارید، حضور شیرینی‌های جورواجور در همه جای خانه یا محل کارتان، اجتناب از آن‌ها را برایتان چالش برانگیز خواهد کرد. محیط خود را تغییر دهید و آن را سالم کنید تا مقداری از درگیری‌های ذهنی‌تان کم شده و به قدرت اراده‌تان افزوده شود.

مثلاً به این بهانه که همسر یا فرزندانتان هله‌هوله دوست دارند، از این خوراکی‌ها در کابینت آشپزخانه‌تان نگهداری نکنید. همچنین خیلی خوب است که غذاهای سالم و خوب را جلوی چشم و در دسترس قرار بدهید. خودتان و محیطتان را برای رابطه‌ای سالم با غذا تنظیم کنید تا انرژی مضاعف داشته باشید. محیط خود را برای پیروزی تنظیم کنید.


داستان آموزنده تغییر نگرش

می گویند در کشور ژاپن مرد میلیونری زندگی می کرد که از درد چشم خواب بچشم نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرص ها و آمپول ها را بخود تزریق کرده بود اما نتیجه چندانی نگرفته بود.

وی پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان زیاد درمان درد خود را مراجعه به یک راهب مقدس و شناخته شده می بیند. وی به راهب مراجعه می کند و راهب نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد کرد که مدتی به هیچ رنگی بجز رنگ سبز نگاه نکند!

پس از بازگشت از نزد راهب، او به تمام مستخدمین خود دستور می دهد با خرید بشکه های رنگ سبز، تمام خانه را با سبز رنگ آمیزی کند. همینطور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض می کند.

پس از مدتی رنگ ماشین، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می آید را به رنگ سبز و ترکیبات آن تغییر می دهد و البته چشم دردش هم تسکین می یابد.

مدتی بعد مرد میلیونر برای تشکر از راهب وی را به منزلش دعوت می نماید. راهب نیز که با لباس نارنجی رنگ به منزل او وارد می شود متوجه می شود که باید لباسش را عوض کرده و خرقه ای به رنگ سبز به تن کند. او نیز چنین کرده و وقتی به محضر بیمارش می رسد از او می پرسد آیا چشم دردش تسکین یافته؟

مرد ثروتمند نیز تشکر کرده و می گوید: ” بله، اما این گران ترین مداوایی بود که تاکنون داشته. ” مرد راهب با تعجب به بیمارش می گوید بالعکس این ارزانترین نسخه ای بوده که تاکنون تجویز کرده ام…!! برای مداوای چشم دردتان، تنها کافی بود عینکی با شیشه سبز خریداری کنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود.

نکته:

تغییر دنیا کار احمقانه ای است. برای اینکه نمیتوانی تمام دنیا را تغییر دهی، بلکه با تغییر دیدگاه و یا نگرشت میتوانی دنیا را به کام خود درآوری. تغییر دیدگاه و یا نگرش ما ارزانترین و موثرترین روش می باشد.


نگرش چاقی

تا زمانی که نگرش من در مورد چاقی به گونه ای است که از آن خجالت نکشم…
تا زمانی که انگیزه های من برای لاغری آن اندازه زیاد نیست که بر خوردن و چاق شدن من غلبه کند…
تا زمانی که من در مورد خودم انتظار تناسب اندام و لاغری ندارم…
تا زمانی که برایم زیاد مهم نیست که تناسب اندام دارم یا نه…
تا زمانی که برای سلامتی خودم ارزش زیادی قائل نیستم…

نمی توانم لاغر کنم

لاغری و تغییر نگرش چاقی

اما من می دانم که باید برای سلامتی، خودم را حتما لاغر کنم…

من از اینکه چاق باشم خجالت می کشم…

من برای اینکه لاغر کنم، سختی ورزش کردن را به جان می خرم…

من برای اینکه لاغر کنم، رژیم غذاییم را شروع می کنم…

من باید لاغر شوم و این حتمی است.

نتیجه تغییر نگرش

برای هر تغییری، ابتدا باید تغییر نگرش را در دستور کارمان قرار بدهیم. تا زمانی که نگرش و دیدگاه ما برای آن تغییر مناسب نباشد، تغییری صورت نخواهد گرفت.اگر ما تا این لحظه تغییر نکرده ایم یا تغییرمان پایدار نبوده است، دلیلش این است که دیدگاه ما برای آن تغییر هنوز مناسب نیست.

پس یک تغییر برای خودتان انتخاب کنید. بررسی کنید ببینید نگرش و دیدگاه شما برای آن تغییر مناسب است یا نه؟ اگر مناسب است؟ آیا آن اندازه هم قوی هست که تغییر شما را جلو ببرد؟
اگر مناسب نیست ؟ دیدگاه درست و مناسب تغییر خود را بنویسید و پروژه تغییر نگرش را به صورت مرحله به مرحله رقم بزنید. سالم و تندرست باشید

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا