پاکسازیمقاله

طب آیورودا

طب آیورودا

طب آیورودا _  آيورودا طب سنتی هندي  (Ayurveda medicine) است، آیورودا که درساسنکریت به نام (علم زندگی ) مشهور است جامع ترین نظام پزشکی ذهن و جسم است که تاکنون تدبیر شده است. نه تنها اطلاعات نظری جامع، بلکه همچنین شیوه هایی علمی برای رسیدن به سلامت بیشتر است. روش ذهن  و جسم آیورودا در درمان صدها بیماری از سرماخوردگی ساده گرفته تا سرطان نقشی موثر ایفا کرده است.

شاخه های آیورودا کدامند ؟

آیورودا شامل هشت شاخه اصلی ( طب اطفال ،طب زنان و زایمان ،چشم پزشکی ، طب سالمندان ،گوش و حلق و بینی ، مسمومیت شناسی ، طب عمومی و جراحی)می باشد . بسیاری از روشهای شفابخشی مدرن ( ماساژ ، رژیم درمانی ، گیاهان ، پولاریتی تراپی ، کینزیولوژی ، شیا تسو ، طب سوزنی ، طب فشاری ، سنگ درمانی ، رنگ درمانی ، مراقبه ) در اصل شاخه هایی از فلسفه آیورودا می باشند .معالجات شامل گياهان دارويي ،‌ تغيير رژيم غذايي ، مراقبه ، رایحه درمانی ،ماسـاژ و حرکات يوگا براي نگهداري يا بازيابي سـلامتي ا ست .

 

اولین سوال در ذهن یک پزشک طب آیورودا این نیست که فرد مراجعه کننده دچار چه نوع بیماری است ، بلکه این است که بیمار من چه شخصیتی دارد، خلقیات او ،توانایی ها و استعدادهای او چیست و پس از تشخیص این مسائل تصمیم گیری درمانی شروع می شود.

 

دانشمند بزرگ ” Charaka” گفته است : “پزشک هر چقدر که از نظر علمی و درمان بیماری ماهر و خبره باشد اگر نتواند با هنر عشق و نور وارد قلب بیمار شود نمی تواند او را درمان کند .”


فلسفه آیورودا چیست ؟

متاسفانه طب جدید به تفاوت های میان بیماری ها بیشتر از تفاوت ها میان آدم ها اهمیت میدهد. اما در نظم آیروودایی تفاو تها فردی در ایجاد، بهبود و حفظ سلامتی نقش تعیین کننده ای دارد. مثلا در یک رزو پاییزی خنک عده ای کاپشن، پلیور می پوشند چنانکه گویی فصل زمستان است! در حالیکه در همین روز به کسانی بر می خوریم  که با یک پیراهن آستین کوتاه راه می روند انگار که در فصل تابستان هستند.

 

یا در مثال دیگر: بعضی ها می توانند مقدار بسیار زیادی غذا بخورند و آن را براحتی هضم کنند و پس از دو یا سه ساعت گرسنه شوند در حالیکه بعضی ها غذای مختصری میخورند و تا ساعتها میل به غذا ندارند. این تفاوتهای اولیه به روشنی سطوح مختلف سوخت و ساز در تولید انرژی را نشان میدهد.هر یک از ما ویژگی های فیزیولوژیایی و بیولوژیایی منحصر بفرد خود را داریم که موجب انواع ذهن و جسم متفاوت در اشخاص میشود.

طب آیورودا

آیورودا هنر هماهنگی موجود زنده با قوانین طبیعت است . هدف آن حفظ سلامت در فرد سالم و شفا در فرد بیمار است . آيورودا ريشه در اين اعتقاد دارد كه سلامتي نتيجه تعادل بين ذهن ، بدن و روح است . به بیان بهتر ، سلامتی ، تعادل کامل بین سه انرژی اساسی بدن یا سه دوشا ( واتا _ پیتا_ کافا) و یک تعادل بین جسم _ ذهن _ روح (یا آگاهی) است.

 

بر طبق آيورودا ، هرشخص مقداري از 5 عنصر اصلي عالم(خاك، آب ،‌ آتش ،‌ هوا ، اتر ) را در خود دارد و‌ تركيب اين عناصر با يكديگر به سه نوع متابوليسم بدن يا سه نوع دوشا منجر مي شود .دوشا ها انواع متابولیک بدن هستند که هر کدام ساختار و طرح زمینه ای افراد از قبیل ساختاربدنی ، شخصیت، عکس العمل ها و تمایلات غذایی را تشکیل می دهند. اين دوشاها ،‌ به عنوان واتا ، پيتا و كافا شناخته مي شوند . واتا شامـل اتر و هواست و با حـركات بدن مرتبط مي شود( انرژی حرکت یا کاتابولیک) . پيتا از آتش وآب درست شده ،‌ و به سـوخت و سـاز بدن مربوط است که اساس هضم و تغییر ماده به انرژی ( انرژی متابولیک ) است . كافا شامل خاك و آب است كه با ساختار بدن و ثبات و پايداري مرتبط است.( انرژی ساختار ی و آنابولیک)


هرچند كه هر سه نوع دوشا در همه افراد وجود دارد ، در هر فرد خاص ، يكي از اين دوشاها غالب است .تیپهای بدنی- شخصیتی معروف طب آیورودا کدامها هستند ؟

دوشای واتا : تمامی حرکات بدن را کنترل می کند ( اتر + هوا )

دوشای پیتا : کنترل سوخت و ساز را بعهده دارد( آتش + آب)

دوشای کافا : مسئول کنترل ساختار بدن است( آب+ خاک)

 

 

علت اصلی بروز بیماری از دید آیورودا چیست ؟

اصل كلي طب آيورودا بر اين اساس است كه بيماری بعلت عدم تعادل در يك يا چند دوشا بوجود می آید . عوامل متعددی مي تواند بر تعادل دوشاها اثر بگذارد . از رژيم غذايي گرفته تا تغيير فصل ،استرس در كار يا خانواده هم تعادل دوشاها را بر هم مي زند كه نتيجه آن انباشتگي سموم در بدن و ذهن است . هنگامی كه علت بيماري تشخيص داده شد ، تحت راهنمايي يك درمانگر آيورودا بازيابي تعادل و سم زدايي انجام مي شود . شفا فقط هنگامی رخ می دهدکه قسمتهای مختلف زندگی بهبود یابند. نگهداری سلامت و تعادل ، نیازمند آگاهی و هشیاری لحظه به لحظه و شفا دارد.


جلسات درمانی آیورودا چگونه برگزار می گردد ؟

اولين ديدار با يك درمانگر طب آيورودا حدود 45 تا 90 دقيقه طول مي كشد . درمانگر يك سري سئوال براي تعيين نوع دوشاي بیمار مي پرسد . از وی درباره خصوصيات فيزيكي ، احساسي ،‌ ذهني ،‌ مزاج و غذاهاي مورد علاقه همچنين درباره خصوصيات شخصيتي و سابقه خانوادگي سئوال مي شود .

 

درمانگر به قلب و ريه فرد گوش مي كند و توجه خاصي به نبض و زبان وی دارد . طبق آيورودا ،‌ هر شخص سه نبض سطحي و سه نبض عمقي روي هر مچ خود دارد كه به ارگانهاي مختلف داخلي بدن مربوط است . با نبض خواني ، درمانگر مي تواند عدم تعادلها را معلوم كند . اين نبض ها همجنين اطلاعاتي درباره سه دوشا بما مي دهند . رنگ و حساسيت قسمتهاي مختلف زبان ،‌ بخوبي ظاهر فيزيكي فرد ،‌ نشانه هايي را درباره سلامتي او آشكار مي كند . بعلاوه ممكن است نمونه ادرار هم آزمايش شود .

 

بعد از تعيين نوع مزاج و عدم تعادلهای موجود ، درمانگر ممكن است تركيبی از درمانهاي آيورودا را براي بیمار تجويز كند كه شامل گياهان دارويي ، شيوه زندگي ، اصلاح رژيم غذايي ، مديتيشن ، يوگا ، تمرينات تنفسي و پاكسازي با دوش يا تنقيه است .

 

اگر شما متوجه شديد كه براي مثال كافاي شما زياد شده است ممكن است متابوليسم كند يا اضافه وزن داشته باشيد . لذا درمانگر ممكن است پيشنهاد كند كه يك سري تمرينات معمول را انجام دهيد و از رژيم غذايي سبك استفاده كنيد .

نویسنده : علیرضا آزاد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا