مقاله

شهامت در کاهش وزن

شهامت در کاهش وزن

شهامت در کاهش وزن _ زمانی که چاق هستید و تصمیم به کاهش وزن می گیرید، فكر كنید یك نفر در زندگی‌تان هست كه بیست و چهار ساعته دنبال شماست و تعقیب‌تان می‌كند و هر جا می‌روید مدام به شما ترس، نگرانی و اضطراب می‌دهد، اعتمادبه‌نفس‌ تان را تخریب می‌كند و اجازه نمی‌‌دهد كار‌هایی كه می‌خواستید را انجام دهید.فكر كنید هر بار كه می‌خواهید تغییری در تناسب اندام تان ایجاد كنید، می‌آید و به شما می‌گوید: « اگر جای تو بودم این كار را نمی‌‌كردم. اگر تو را برنجانند چی؟ اگر شكست بخوری چی؟»

فرض كنید هر بار كه می‌خواهید لاغر شوید این شخص مدام زیرگوش‌تان می‌خواند كه «پشیمان می‌شوی، خواهیم دید چه گندی می‌زنی». ممكن است با خودتان بگویید هیچ‌وقت چنین شخصی را تحمل نمی‌‌كنید اما باید بدانید كسی كه چنین رفتاری را با شما دارد، همان ترس شماست.

ترس و شهامت

همه ما نبرد درونی داریم؛ نبردی كه میان دو بخش از وجودمان در می‌گیرد؛ یكی بخش منفی و مخرب و دیگری مثبت. در اصل این نبرد ترس و شهامت است كه آن را بخش روشن‌بین و خودآگاه می‌نامیم. همه ما همزمان ترس و شهامت را در وجودمان داریم، اما اگر بخواهیم بر ترس پیروز شویم، باید منشا اصلی آن را درك كنیم.

ریشه شهامت در کاهش وزن

یکی از خصوصیات ذهن ما مقاومت کردن آن در برابر سختی هاست، هرچقدر که بیشتر خود را تحت فشار قرار دهید ذهن هم استقامت بیشتری از خود نشان خواهد داد، و دلیل اینکه در تمام سال هایی که چاق بوده اید، هر اقدامی برای کاهش وزن و لاغری کرده اید نتیجه دلخواه شما را به ارمغان نداشته است، همین موضوع است.
جسم ما فعالیتی کاملا تحت تاثیر ذهن ما دارد و اگر باور شما و فرمول ذهنی شما درباره کاهش وزن و لاغر شدن اشتباه باشد هرچقدر که از لحاظ جسمی سعی کنید لاغر شوید، در نهایت این ذهن شماست که نتیجه را رقم میزند.

واقعیت این است كه طبیعت ذاتی فكر و ذهن آن است كه عشق بورزد. فكر و ذهن‌تان، شما را دوست دارد اما شیوه و روشی كه برای محافظت از شما در مقابل رویداد‌های دردناك به كار می‌برد « ترس» است. هدف ترس آن است كه شما را در مقابل درد و رنج محافظت كند. در واقع، منبع و منشا تمامی ترس‌‌ها تنفر از خویشتن نیست، بلكه عشق به خویشتن است. شهامت در کاهش وزن

ترس از بین نمی‌رود

قرار نیست شما ترس را از وجود خود‌تان پاك كنید. ترس هیچ‌گاه از بین نمی‌رود بلكه شما باید بخواهید با ترس‌تان به گونه‌ای متفاوت برخورد كنید. هر بار با ترس‌تان روبه‌رو می‌شوید، می‌توانید انتخاب كنید كه چه كسی بر اوضاع مسلط باشد؛ ترس‌تان یا بخش خودآگاه، روشن‌بین و شجاع وجودتان.

راز تغییر رابطه‌ای كه با ترس‌تان دارید این نیست كه تلاش كنید آن را نابود كنید، بلكه باید جرات، شهامت، دانش و خودآگاهی‌تان را از ترس‌تان جلوتر ببرید و عشق به خود‌تان را از ترس‌تان بزرگ‌تر كنید.

ترس‌تان را بد تفسیر نكنید

همه ما سوءتعبیر‌هایی از ترس داریم؛ سوءتفاهم‌هایی كه باعث می‌شود بیش از حد در دام ترس‌مان بیفتیم. اولین سوءتعبیر این است كه ترس را نشانه این بپنداریم كه مرتكب اشتباهی شده‌ایم. مثلا خیلی از افرادی که اضافه وزن دارند به دلیل اینکه بارها از طریق روش های مختلف برای کاهش وزن و لاغری اقدام کرده اند و نتیجه نگرفته اند، به خودشان بی اعتماد شده اند و شهامت در کاهش وزن را از دست داده اند. طبیعی است که برای دوباره اقدام کردند در کاهش وزن ترس داشته باشند، اما این ترس را چطور تفسیر می‌كنید؟

آیا این ترس نشانه این است كه نباید لاغر شوید؟ پاسخ احتمالا این خواهد بود«نه». ترس شما فقط به این معناست كه از منطقه امن خود خارج شده‌اید و فراتر از قلمرو « آشنا» قدم برداشته و به حیطه «ناآشنا» رسیده‌اید. ترس شما صرفا واكنشی انسانی و طبیعی در برابر رشد و تغییر است.

ترس یا شهامت؛ انتخاب با شماست

اغلب انتخاب‌های زندگی به خودی خود نه مثبت هستند نه منفی؛ فرافكنی‌‌های ماست كه احساس مثبت یا منفی را در ما زنده می‌كند. این قاعده به‌ویژه درباره ترس هم صادق است.

درك و شناخت ماهیت ترس تنها راه تسلط و پیروز شدن بر آن است. خود شما هستید كه انتخاب می‌كنید هر روز از چه چیزی بترسید و از چه نترسید. ممكن است كار‌هایی انجام دهید كه حتی فكر كردن راجع به آنها هم برای دیگران ترسناك باشد، اما ممكن است كار‌هایی انجام دهید كه برای دیگران انجام دادنش راحت است اما برای شما بسیار ترسناك است. ذهن شماست كه تصمیم می‌گیرد از چه بترسید و از چه نترسید. حالا كه خود‌تان انتخاب می‌كنید پس چرا انتخاب دیگری نكنید؟ ترس همیشه ما را از لحظه اكنون دور می‌كند و ما را به آیند‌‌ه‌ای موهوم می‌برد.

كافی است از خود‌تان بپرسید: « آیا همین الان خطری مرا تهدید می‌كند؟» این سوال شما را به لحظه اكنون می‌آورد و كمك می‌كند با منبع خودآگاه درون‌تان تماس بگیرید.

تعبیرش را درك كنید

قرار نیست ترس به شما بگوید كه هیچ كاری نكن و دست روی دست بگذار.

اگر درست این حس را تعبیر كنید خواهید دید ترس شما به این معناست كه تا مطمئن نشده‌اید چه چیزی در پیش است، ادامه ندهید؛ نه اینكه قدم از قدم برندارید. ترس قرار است تمام آسیب‌ها و خطراتی كه تصمیم‌گیری برای شما دارد به شما نشان دهد چون خطرات زیادی در كمین شماست. بهتر است بدانید این احتیاط اصلا بد نیست و می‌تواند كمك كند شما همه جوانب را بسنجید.

آماده‌باش می‌دهد

اگر فكر می‌كنید ترس می‌خواهد این را به شما القا كند كه شما آمادگی شروع کاهش وزن و لاغر شدن را ندارید، بهتر است یك‌بار دیگر معنای ترس را با خودتان مرور كنید. ترس مثل یك هم اتاقی احساسی و عاطفی است كه با شما زندگی می‌كند، با شما حرف می‌زند و سعی می‌كند شما را متقاعد كند برخی كارها را انجام دهید و برخی كارها را نه؛ و مدام دارد به شما هشدار می‌دهد.

ترس شما به این معناست كه آماده باشید و خودتان را مهیا كنید، که یكی از رویاهای شما در شرف به حقیقت پیوستن است. پس تا آنجا كه توان دارید از آن حمایت كنید.

موانع را نشان می‌دهد

چه به این موضوع از این دیدگاه نگاه كرده باشید و چه نه، شما همواره با ترس رابطه برقرار می‌كنید و این رابطه یكی از مهم‌ترین روابط شما در زندگی است. ترس سعی می‌كند شما موضوعات را دست بالا بگیرید. گاهی اوقات ترس را اینطور معنی می‌كنیم كه نباید دست به انجام كاری بزنیم مگر اینكه هیچ مانعی وجود نداشته باشد. كاری كه حس ترس با شما می‌كند این است كه سختی‌ها را به شما نشان دهد. ترس شما به این معناست كه موانعی در سر راه شما وجود دارد. این موانع را به تو نشان می‌دهم تا بتوانی چاره‌ای بیندیشی و یك‌بار برای همیشه از شرشان خلاص شوی. شهامت در کاهش وزن

با ترس‌ نجنگید زندگی كنید

اگر بخواهید منتظر شوید ترس‌های‌تان ناپدید شوند تا بتوانید دست به كاهش وزن بزنید، ممكن است مجبور باشید تا ابد صبر كنید.

ترس همیشه با ما خواهد بود؛ ترس واكنش طبیعی بدن ما در برابر برخی رویدادها و موقعیت‌هاست. بنابراین كاملا ساده‌لوحانه است كه منتظر باشیم ترس‌های‌مان از بین بروند تا دست به لاغری بزنیم .

به خاطر داشته باشید ممكن است این حق انتخاب را نداشته باشید كه بترسید یا نترسید، اما این انتخاب با شماست كه فقط نظاره‌گر ترس‌های‌تان باشید و به‌رغم ترس‌های‌تان دست به عمل بزنید یا اینكه اجازه دهید آنها شما را فلج كنند. كافی است ترس‌تان را نظاره كنید و هر بار كه ترسیدید از خود‌تان بپرسید: « من می‌ترسم اما ترس هویت واقعی من نیست. من آن خودآگاهی و بصیرتی هستم كه ترس‌هایم را مشاهده می‌كنم.»

با ترس‌های‌تان حرف بزنید

اگر می‌خواهید با ترس‌تان در کاهش وزن و تناسب اندام كنار بیایید و راهی برای روبه‌رو شدن با آن به دست بیاورید، بهتر است از ترفند صحبت كردن با ترس‌تان استفاده كنید. با استفاده از این ترفند به سادگی می‌توانید ترس‌تان را بریزید، و چنانچه تمرین را به درستی انجام دهید تفریح خوبی هم خواهد بود.
یكی یكی ترس‌های‌تان در کاهش وزن را بیان كنید و از خود‌تان بپرسید: «بعد چه؟» این تمرین به شما اجازه می‌دهد ترس‌های‌تان بریزد و با تصور بدترین حالات ممكن ببینید، كه حتی در بدترین شرایط هم كاری از دست‌تان برمی‌آید. با بیان واضح و شفاف احساسات و نگرانی‌‌ها، افكار ناراحت‌كننده و ترسناك شما تخلیه می‌شود.

درست زمانی كه ترس‌های‌تان در لاغری را بیان می‌كنید در مقطعی متوجه می‌شوید، هرگز اجازه نخواهید داد چنین اتفاقات ناگواری بیفتد و با شهامت در کاهش وزن پیش می روید.

شهامت با چه چیز‌هایی تقویت می‌شود

نقطه مقابل مواردی كه ترس را در شما تقویت می‌كند، چیز‌هایی است كه می‌تواند خیلی راحت به شما شهامت ببخشد؛ اولین و مهم‌ترین چیزی كه به شما جرات می‌دهد، عشق است؛ جرات و شهامت شكلی از عشق است. شكلی از عشق به خویشتن و بزرگداشت و گرامیداشت حقیقت وجودی و ماهیت واقعی‌تان. مثل شهامت در کاهش وزن
علاوه بر این منبع بزرگ انرژی، برخورداری از پشتیبانی دیگران، برنامه‌ریزی روشن و واضح در مورد اهداف، نظم و انضباط، نشست و برخاست با افراد مثبت و حضور در محیط‌هایی كه در آنها تغییر و رشد تایید می‌شود، می‌تواند شما را در جهت داشتن شهامت جلو ببرد.

ضمن اینكه به روح‌تان در این مورد یعنی شهامت در کاهش وزن، بها می دهید، باید جسم را نیز همسو با روح در جهت رشد پیش ببرید. داشتن تغذیه سالم، استراحت، رفتن به دامان طبیعت و سبك زندگی مناسب همگی می‌توانند به شما كمك كنند، ترس را در خود‌تان در کاهش وزن ضعیف كنید. صرفنظر از مواردی كه ذكر شد، باید خود‌تان نیز براساس شناختی كه از خود‌تان دارید در مسیر تقویت جرات و شهامت در کاهش وزن پیش بروید.

چطوری با ترس‌تان روبه‌رو شوید؟

ترس نیرویی دارد كه می‌تواند خوشحالی و خوشبختی شما را خراب كند. ترس ضعف‌های‌تان را تثبیت می‌كند و اجازه نمی‌دهد رشد كنید و بین شما و دیگران جدایی می‌اندازد. ترس كاری می‌كند رویاهای‌تان را فراموش كنید اما چند تغییر ساده به شما كمك می‌كند كمتر بترسید و شجاعت بیشتری در خود احساس كنید.
آنچه ترس شما را تقویت می‌كند قضاوت، سرزنش، گوشه‌گیری، انزوا، خستگی، سردرگمی و تشویش است. علاوه بر همه اینها دمخور شدن با افراد منفی‌باف و بدبین و حتی سركوب احساسات و فروخوردن آنها و حضور در محیط‌هایی كه تغییر و رشد شخصی در آنها تایید و تشویق نشده، از جمله مواردی است كه خیلی راحت می‌تواند ترس شما از کاهش وزن را قوی كند.

 

حتما خودتان هم مواردی را تجربه كرده‌اید كه ترس در شما آنقدر بزرگ شده كه نتوانسته‌اید كاری از پیش ببرید. اما بهتر است بدانید هرچه خودآگاهی و روشن‌بینی‌تان را بالا ببرید، جرات و شهامت‌ در کاهش وزن را تقویت می كنید، و ترس‌های‌تان را ضعیف و ضعیف‌تر كنید، احساس اقتدار و آزادی بیشتری خواهید كرد.
با خودتان بگویید كه نباید بترسید. ترس دشمن تفكر و تعقل شماست. ترس مرگی كوچك است كه به نابودی تمام و كمال شما می‌انجامد. با ترس‌های‌تان روبه‌رو شوید و بگذارید از شما رد شوند. وقتی ترس‌ها را از سر گذراندید دیگر هیچ‌چیز باقی نمی‌ماند و خود واقعی شما بروز می‌كند. با تكرار این جملات انگار با یك چیز عمیق در روح‌تان صحبت می‌كنید؛ با حقیقتی كه آن را از یاد برده‌اید.

چرا تصمیم گیری با قلب، جواب همه چیز است؟

هر چند وقت اجازه می دهید ترس به جای شما تصمیم گیری کند؟ هر چند وقت یکبار آنچه را واقعا دوست دارید (مثل کاهش وزن) انجام بدهید از ترس شکست، ترس مورد قبول واقع نشدن، ترس شرمسار شدن، ترس از آسیب دیدن، ترس از انتخاب اشتباه، انکار می کنید؟ هر چند وقت فقط با مغزتان و بدون مداخله قبلی تصمیم گیری می کنید؟ وقتی به گذشته نگاه می کنید، چند مورد از تصمیم گیری هایی که بر اساس ترس انجام داده اید خوب کار کرده اند؟ شهامت در کاهش وزن!

 

کلام آخر شهامت در کاهش وزن

بنابراین توصیه می کنیم وقتی می خواهید تصمیم بزرگی مثل کاهش وزن و لاغری بگیرید، ابتدا با قلبتان مشورت کنید. مغز بدون قلب تصمیمات ضعیفی می گیرد. تصمیم گیری از روی ترس، نه تنها، باعث ناراحتی می شود، بلکه، نارضایتی حاصل از آن در ادامه زندگی نیز باعث می شود نتوانیم زندگی کامل و رضایت بخشی داشته باشیم.
این نوع تصمیم گیری در تمام نقاط زندگی به کار می آید، پس، برای داشتن رضایت از خود و زندگی همیشه به قلبتان توجه کنید و ببینید در عمق وجودتان چه چیزی می خواهید.

منبع مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا