مقاله

تمرکز بر اهداف لازم

تمرکز بر اهداف لازم

زندگی بسیاری از افراد فقط تنظیم نیست. زندگی آنها در چند مسیر مختلف پیش میرود و در نتیجه به ندرت اهداف اصلی را در زندگی به انجام می رسانند. تعریف هوش یا استعداد عبارتست از:  تمرکز بر اهداف لازم

تمامی آرزوها، خوب و طبیعی هستند. اما نمی توانید همزمان بر همه آنها تمرکز کنید. هدف، تمرکز بر چیزی است که شما در این لحظه در گیر آن هستید. کسی را می شناسم که هدفش به دست آوردن سلامت بود. برای ان کار، آن خان باید غذاهای سالم می خورد و سیگار نمی کشید و با برنامه ورزشی منظم، 17 کیلو وزن کم می کرد. وی سلامت خود را بدست آورد، فقط یازده سال طول کشید..!!!

بله، بدست آوردن سلامت یک فرآیند است و او باید از ابتدا شروع میکرد. ابتدا باید هدف خود را تعیین میکرد، سپس مسیر دستیابی به این هدف را ترسیم میکرد و قبل از هر چیز با مطالعه منابع اطلاعاتی متفاوت از قبیل کتاب، مقالات در مجله یا اینترنت و گوش دادن یا دیدن فایل صوتی و تصویری و نهایتاشرکت در سمینار ها و دوره های آموزشی؛ دانش و مهارت را لازم را کسب میکرد. و با توجه به آگاهی هایی که به دست آورد توانست اولویت های خودش را تعیین کند. مثلا قبل از این که بتواند وزن را خود را کم کند و اندام خوبی داشته باشد باید سیگار را ترک میکرد، چون زمانی که ورزش میکرد نفس کشیدن برایش دشوار بود. از طرفی دیگر، تلاش های گذشته اش برای ترک سیگار به او یاد داده بود که ترک سیگار همراه با افزایش وزن خواهد داشت !

او با آگاهی از این که افزایش وزن ناشی از ترک سیگارش اجتناب ناپذیر است، برای ترک سیگارش راهکار پیدا کرد. یک سال گذشت تا وی توانست با به نکشیدن سیگار عادت کند. او همزمان قبل از اقدام به گرفتن هر گونه رژیمی، شروع به کسب دانش در زمینه سواد تغذیه ایی و  شناخت آناتومی و فیزیک بدن کرد و حتی برای این کار دردوره های مختلفی شناخت منابع غذایی، که در موسسات مختلف یا فرهنگسراها برگزار میشد، شرکت کرد. بعد از دو سال شروع به کم کردن وزنش کرد و احساس خوبی داشت. او در طی این فرآیند، هم بر ترک یک عادت تمرکز کند و هم با روش شناسی برنامه ای بلند مدت، دست بکار کسب سلامت خود شد. اگر او تلاش کرده بود که دو کار مهم را همزمان انجام دهد، در یک زمان کوتاه مدت شاید بطور موقت قابل دستیابی بود، اما مطمئنا فشار روحی زیادی داشت و به شکست خوردن نزدیک بود.

برای موفقیت در زندگی، باید بیاموزید روی یک هدف مهم کار کنید و با تردستی در یک زمان دو تا سه هدف کوتاه مدت را به دو تا سه هدف میان مدت تبدیل کنید. این مقاله به شما نشان می دهد چگونه چنین کاری انجام دهید، که چگونه زمینه هایی از زندگی خود را مشخص کنید که به توجه شما نیاز دارد و چگونگی ایجاد تعادل در زندگی موجب میشود در هر کاری که انجام می دهید، عملکردی بهتر داشته باشید.

بدانید کجا هستید و کجا می خواهید بروید

مسیر مهم است. اگر نمی دانید به کجا می خواهید بروید، شاید از جایی که دلخواهتان نیست سر در میاورید. اگر قرار است به جایی که می خواهید بروید، برسید باید نقطه شروع داشته باشید. داشتن تصویر شفاف ذهنی از هدف پیش از شذوع، بسیار مهم است. این روش به شما توانایی میدهد تا وقتی با مه سنگین غیر منتظره مواجه میشوید، بدانید که باید چیکار کنید. وقتی اهداف را تعیین می کنید، آنها را ببنید و در مسیرشان کار کنید تا احساس نکنید که گم شده اید.

در واقع شما گم نمیشوید فقط به راهنمایی نیاز دارید. داستان زیر این فهم این مطلب را برای شما انسان می کند: روزی مسافری در یکی از روستاهای دور متوجه شد که راه ار اشتباه آمده است. توقف کرد و یکی از روستاییان را صدا زد و گفت: دوست عزیز، نیاز به کمک دارم، گم شده ام. روستایی لحظه ایی به او نگاه کرد و پرسید: می دانید کجا هستید؟ مسافر گفت: بله، وقتی وارد روستا شدم تابلوی اسم روستایتان را دیدم. روستایی سرش را به علامت تایید تکان داد و گفت می دانید به کجا می خواهید بروید؟  مسافر پاسخ داد: بله، و مقصد را گفت. روستایی لحضه ایی به نقطه ایی دور نگاه کرد و گفت: شما گم نشده اید، فقط به راهنمایی احتیاج دارید.

خیلی از ما در موقعیت همین داستان هستیم. می دانیم کجا هستیم اما چون آرامش نداریم از زندگی نا امید و ناراضی می شویم. ما برای رسیدن به موفقیت به دستور العملی که ما را راهنمایی کنید نیاز داریم. زندگی نمی تواند بدونبرنامه پیش رود اگر برنامه ای نداشته باشیم.  اگر قرار است به جایی که می خواهیم بروید برسید باید نقطه شروع داشته باشید. زمانی کهاهداف خاص و آگاهانه تعیین نمی کنید، چیزی که بیشتر به آن فکر می کنید تبدیل به هدف شما می شود. حال اگر شما بیشتر موارد منفی زندگی را خیال بافی می کنید، به همان تصاویر ذهنی تبدیل می شوید

شناخت قدرت اهداف

بیشتر مردم موضوع تعیین اهداف را امتحان کرده اند، اما احساس می کنند که فایده ای برایشان نداشته است. حتی برخی از آنها لیستاهداف خود را هم نوشته اند ! اما اکثریت در همان نقطه متوقف می شوند و هرگز برای نیل به هدف اقدام نمی کنند. تا زمانی که شما به طور شفاف اهداف خود را فهرست نکنید و برنامه ای کتبی ضمیمه آن نکنید، برنده هدف نیستید. اتفاق افتادن و انجام شدن کار دو موضوع مجزاست. تنظیم اهداف موجب وقوع آن می شود و به شما توانایی می بخشد تا آگاهانه و با فداکاری در راستای آن هدف کار کنید.

 

نویسنده: aliazad

مشاور ارشد مدیریت استرتژیک بدن

منبع:

http://Interview with Ziglar on Zig: The Autobiography of Zig Ziglar, Booknotes, 6 October 2002

http://Interview with Zig’s son Tom about his father

http://Interview with Ziglar’s daughter Julie Ziglar Norman about her father

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا