مقاله

تمرکز، روشی نوین برای لاغری

تمرکز، روشی نوین برای لاغری

تمرکز، روشی نوین برای لاغری _ تمرکز معمولاً با نشستن با چشمان بسته و با تمرین یوگا همراه است. ولی چگونه با لاغری و کاهش وزن همراه است؟! تمرکز برای از دست دادن وزن به معنای تمرکز اساسی بر غذای در حال خوردن و تمرین ورزشی می باشد تمرکز بر نشانه های داخلی که مربوط به چگونگی مشاهده خودتان، تصمیم گیری های غذایی، احساسات و توانایی تصمیم گیری سالم است.

آیا تمرکز برای از دست دادن وزن واقعاً موثر است؟

تمرکز برای لاغری بر ذهن و آگاهی از احساس شما در طول روز و نحوه تاثیر آن بر تصمیمات شما است. مدافعان مدیتیشن برای کاهش وزن نشان می دهند که این یک جزء مهم از موفقیت دراز مدت در کاهش وزن است زیرا با عوامل غذایی عاطفی و سایر مسائل ریشه ای برای موفقیت درازمدت مواجه است.

ترکیب رژیم سالم ، ورزش و الگوهای خواب هنوز بخش اصلی هر طرح کاهش وزن است. با توجه به موانع ذهنی برای رفتارهای سالم، ذهنیت می تواند یک لایه اضافی از موفقیت باشد.
ذهنیت باید با تغییر سبک زندگی سالم مرتبط شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که تمرکز حواس یا مراقبه در کاهش وزن برای کاهش وزن قابل توجه است اما برخی تحقیقات نتایج متفاوتی داشته است. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

مدیتیشن برای کاهش وزن چیست؟

تمرکز برای لاغری می تواند به این معنی باشد که شما بر اندیشه های ذهنی، نگرش ها و احساسات خود تمرکز می کنید که لحنی برای اعمال تان تعیین می کنند. این راهی است برای کاهش سرعت و تمرکز بر روی اهداف به جای آنکه از طریق تصمیم گیری ها سرازیر شود. برای کاهش وزن، این به معنی کشف انگیزه های کاهش وزن ، مقابله با برنامه ریزی های دوران کودکی برای مصرف غذا، تغییر الگوهای تغذیه ای احساسی و درک اینکه چرا تلاش های کاهش وزن در گذشته موثر نبوده است.

این آگاهی ذهن شما اجازه می دهد تا نه تنها بر آنچه می خورید تمرکز کنید بلکه به رفع افکار، احساسات و موانع روحی بالقوه در رفتارهای ناسالم کمک می کند. تمرکز حواس، کار و تمرکزی را بر عهده می گیرد که ممکن است در جامعه پهناور ما دشوار باشد. با این حال، در نظر گرفتن زمان برای جمع آوری اطلاعات در اندیشه ها، احساسات و نگرش هایی که در مورد خودتان دارید و کاهش وزن می تواند به شما در بلند مدت کمک کند. مفاهیم شبیه به هیپنوتیزم برای کاهش وزن هستند.

تمرکز حواس به سادگی به معنی تمرکز بر وضع موجود است و نه چند وظیفه دیگر که در حال انجام است. به عنوان مثال، در یک مقاله TIME توجه به عنوان تمرکز برای تجربیات حاضر، به جای تفکر درباره 50 چیز دیگر که امروز باید انجام شود تعریف شده است. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا به گرسنگی داخلی و نشانه های کامل بدن خود برسید. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

چگونه می توانید مدیتیشن را برای کاهش وزن ترکیب کنید

تمرکز بر روی غذا در حالی که در حال خوردن هستید یک راه ساده برای جلب توجه بیشتر است. این به معنی کاهش دادن زمان خوردن، لذت بردن از هر لقمه، طعم و بو است.
این می تواند رضایت شما را افزایش دهد که می تواند به شما در جلوگیری از خوردن غذا و احساس گناه کمک کند. قبل از قرار دادن چیزی در دهان خود، در نظر بگیرید اگر واقعاً گرسنه هستید. اگر نه، چرا غذا می خورید؟ آیا شما خسته، دیوانه، غمگین و غیره هستید؟

مصرف مجدد غذا می تواند در بسیاری از برنامه های کاهش وزن رایج باشد اما هنگام خواندن احساسات خود مجددا می توانید ارتباطات عمیقتری با الگوهای تغذیه خود پیدا کنید. یکی دیگر از جنبه های مراقبه یا توجه به کاهش وزن می تواند انگیزه شما برای کاهش وزن را جستجو کند و دلیل این که شما نمی توانید به اهداف خود دست یابید را پیدا نماید. این ممکن است سبب بروز رفتارها و اعتقادات با غذاهایی شود که در کودکی آغاز شده است و این که چگونه این، تلاش های کاهش وزن شما را مختل کرده است.

اگر شما علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد راه های افزایش توجه خود برای کاهش وزن هستید با متخصص تغذیه و یا دیگر متخصیص سلامت صحبت کنید. راه های زیادی برای جلب توجه به تلاش های کاهش وزن وجود دارد و راهنمایی و حمایت یک حرفه ای می تواند کمک کند. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

آیا تمرکز برای لاغری واقعاً کار می کند؟!

آیا مراقبه ذهن واقعا برای کاهش وزن کار می کند؟ تحقیقی نشان می دهد که خوردن با تفکر ممکن است به درمان اختلالات خوردن کمک کند. با این حال، تحقیق در مورد تمرکز ذهنی و کاهش وزن گسترده نیست. بررسی 14 مطالعه که در 2014 انجام شده تمرکز ذهنی و خوردن غذا، خوردن عاطفی و تغییر وزن را مورد بررسی قرار دادند.
محققان از این مطالعات نتیجه گرفتند که تمرکز ذهن باعث کاهش مصرف غذا و خوردن عاطفی می شود اما اثر آن بر کاهش وزن مخلوط شده است. محققان نتیجه گرفتند تحقیقات بیشتری برای مدیتیشن ذهن و کاهش وزن لازم است.

مطالعه ای در سال 2009 اثرات مداخلات کاهش وزن مبتنی بر ذهن در زنان را مورد بررسی قرار داد. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه با تلاش های کاهش وزن طبیعی که قبلا انجام می دادند ادامه دادند و گروه دیگری در چهار تمرین 2 ساعته تمرین ذهنی حضور داشتند. در پایان 6 ماه، گروهی که این کارگاه ها را داشتند BMI آنها به دلیل کاهش مصرف غذا، بیشتر کاهش یافت.
مراقبه ذهن ممکن است به طور کلی مفید برای کاهش وزن باشد اما تحقیقات بیشتری لازم است. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

نتیجه گیری: تمرکز و لاغری و کاهش وزن

مراقبه ذهنیت به عنوان وسیله ای برای کاهش وزن محبوبیت دارد. برنامه های کاهش وزن و رژیم غذایی در گذشته عمدتا بر رفتارهایی تمرکز کرده اند که تمرکز اصلی در مصرف غذا و ورزش است.
ذهنیت می تواند آگاهی در مورد علت تصمیم در مورد مواد غذایی برای کاهش وزن را افزایش دهد. ذهنیت همچنین می تواند به شما کمک کند تا با دستورالعمل های داخلی، گرسنگی، رضایت و سیری خود ارتباط برقرار کنید.

راه های مختلفی با ترکیب تمرکز حواس برای کاهش وزن وجود دارد. و تغییرات خاصی از ذهنیت ممکن است برای یک فرد بهتر از دیگری کار کند. تحقیقات از استراتژی های غذایی ذهنی حمایت می کند که ممکن است در خوردن ناسالم مفید باشد. بسیاری از مطالعات مدیتیشن ذهن را پیشنهاد کرده اند که ممکن است باعث کاهش مصرف غذا خوردن شود که می تواند باعث کاهش وزن شود.

دیاپاک چوپرا ، نویسنده و متخصص سلامت روان، معتقد است که مراقبه می تواند به کاهش وزن کمک کند. درواقع، چوپرا در مقاله “هافینگتون پست” توضیح داد که چگونه مراقبه می تواند باعث تغییر کافی مثبت در مغز شما در هشت هفته شود تا مجددا رفتارها را تغییر دهید و به شما کمک می کند تا عادت های غذایی و رفتارهای دیگر را اصلاح کنید. با این وجود، تمام مطالعات نشان داده اند که ارتباط قوی میان توجه و کاهش وزن وجود دارد. بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

 


راه های افزایش تمرکز

تمرکز حواس، حالتی ذهنی و روانی است که در آن حالت، تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع خاصی متمرکز می شود و تضمین کننده امر یادگیری و انجام صحیح کارها و رهایی از خطرات احتمالی است. تمرکز حواس در هر کاری از ضروریات قطعی است.

تمرین های زیر را برای افزایش تمرکز داشته باشید:

زمانبندی خاصی برای انجام این تمرین ها پیشنهاد نمی شود، چون اگر به شما گفته شود که باید در مدت یک هفته تمرینی را تکمیل کنید و به آن مسلط شوید و شما از عهده این کار بر نیایید، ممکن است ناامید شوید و یا گاهی ممکن است برای به پایان رساندن تمرین در زمان تعیین شده، آن را بطور کامل و صحیح انجام ندهید. بخاطر بسپارید که گاه روزها، هفته ها و حتی ماه ها تمرین مستمر لازم است تا به این مهارت ها مسلط شوید. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

تمرین شماره ۱:

کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک بار دیگر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که شمارش را درست انجام داده اید. در ابتدای کار با یک پاراگراف شروع کنید و هنگامی که این تمرین برای شما آسان تر شد، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را به طور ذهنی و با حرکات چشم هایتان انجام دهید.

تمرین شماره ۲:

در ذهن خود از یک تا صد را بر عکس بشمارید.

تمرین شماره ۳:

در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمرید و کم کنید. ( ۱۰۰- ۹۷ – ۹۴ – … )

تمرین شماره ۴:

یک کلمه و یا یک طرح ساده را انتخاب کنید و آن را به مدت ۵ دقیقه در ذهن خود تکرار کنید. هنگامیکه توانستید بهتر و آسان تر تمرکز کنید. سعی کنید این کار را برای مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید و بدون آنکه تمرکز حواس خود را از دست بدهید.

تمرین شماره ۵:

یک میوه مثلا یک سیب را بردارید و از همه طرف به آن نگاه کنید. تمام حواس خود را بر روی آن متمرکز کنید و به چیز دیگری غیر از آن سیب فکر نکنید. وقتی به سیب نگاه می کنید به چگونگی رشد آن و یا ارزش غذایی آن و یا حتی مغازه ای که آن را خریده اید فکر نکنید، بلکه فقط و فقط به خود سیب فکر کنید. به آن نگاه کنید، آن را ببویید و لمس کنید.

تمرین شماره ۶:

همانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. در ابتدا تمرین شماره ۵ را به مدت ۵ دقیقه تکرار کنید و سپس به انجام این تمرین بپردازید. چشمان خود را ببندید و سعی کنید طعم، رنگ و بوی میوه را احساس و تصور کنید و هر چه می توانید این تصویر را در ذهن خود شفاف تر کنید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، چشمان خود را باز کنید، میوه را نگاه کنید و سپس تمرین را تکرار کنید.

تمرین شماره ۷:

یک شی ساده ( قاشق، چنگال و یا لیوان ) را بردارید و بر روی آن تمرکز کنید. از همه طرف به آن نگاه کنید بدون آنکه کلمه ای در ذهن داشته باشید. سعی کنید فقط به آن شی نگاه کنید بدون آنکه بر اسامی و یا کلمات مربوط به آن فکر کنید.

تمرین شماره ۸:

پس از آنکه در انجام تمرین قبل مهارت پیدا کردید، می توانید این تمرین را انجام دهید. شکل هندسی کوچکی ( مثلث، مربع و یا دایره ) را بر روی کاغذ رسم کنید و آن را به رنگ دلخواه درآورید. سپس بر روی آن تمرکز کنید. فقط به آن شکل فکر کنید و افکار نامربوط دیگر را از خود برانید. سعی کنید در طی تمرین به کلمات فکر نکنید.

تمرین شماره ۹:

مانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. اگر نتوانستید شکل را بطور کامل مجسم کنید، چشمانتان را باز کرده، چند دقیقه به شکل نگاه کنید سپس چشمان خود را ببندید و تمرین را ادامه دهید.

تمرین شماره۱۰:

سعی کنید حداقل برای مدت ۵ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. دقت کنید وقتی که تمرین های قبلی را با موفقیت به پایان رساندید، آنگاه نوبت به این تمرین خواهد رسید. در آن هنگام شما برای انجام این تمرین آمادگی خواهید داشت و قادر خواهید بود برای مدتی معین به هیچ چیز فکر نکنید. به زودی این کار برای شما آسان و آسان تر خواهد شد. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

 


شاه کلید لاغری با تمرکز بر احساس سیری

رژیم حجمی یک برنامه درازمدت است که با تنظیم کالری روزانه به کاهش وزن دست می یابید.کلید اصلی رژیم حجمی، تمرکز بر احساس سیری کامل است. دکتر رولز می گوید که مردم به دلیل انواع و میزان مواد غذایی که می خورند، احساس سیری کامل می کنند، نه به دلیل تعداد کالری یا گرم چربی، پروتئین یا کربوهیدرات.

در رژیم غذایی حجمی، که یک رژیم غذایی ابداع شده توسط دکتر باربارا رولزاست، این کار را به راحتی می توانید انجام دهید. بر خلاف رژیم های غذایی که مبتنی برمحرومیت است، در رژیم حجمی این امکان فراهم است که غذاهای سالمی را به مقدار زیاد بخورید و در عین حال وزن کم کنید.

ترفند این رژیم این است که غذاهای مناسب را انتخاب کنید تا احساس سیری کامل کرده و کالری کمتری مصرف کنید. رژیم حجمی، به شما اجازه می دهد که بیشتر بخورید و در عین حال وزن کم کنید. البته با این برنامه در مدت کم نمی توانید وزن زیادی از دست بدهید، در واقع این رژیم یک برنامه درازمدت است که شما با تنظیم کالری روزانه با کالری مصرفی از طریق پیاده روی و ورزش، به اهداف کاهش وزن خود دست می یابید. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

چه چیزی بخورید و چه چیزی نخورید؟

شما می توانید هرچیزی را بخورید، اما باید به تعداد کالری که در مقدار مشخص مواد غذایی است، توجه داشته باشید. غذاهایی با تراکم انرژی بالا، کالری زیادی دارد و برعکس ارزش غذایی زیادی ندارد، اما موادی با تراکم انرژی کم دارای کالری کمتر با حجم بیشتری است.

دکتر رولز غذاها را به چهار دسته تقسیم می کند:

دسته اول: شامل میوه های همیشه مجاز یا سبزی های غیر نشاسته ای (مانند بروکلی، گوجه فرنگی، قارچ) و سوپ هایی با پایه آب گوشت است.

دسته دوم: شامل دانه های کامل و سبوس دار (مانند برنج قهوه ای و ماکارونی تهیه شده از آرد گندم کامل) پروتئین های کم چرب، حبوبات و لبنیات کم چرب است.

دسته سوم: شامل تکه های کوچکی از غذاهایی مانند نان دسر، اسنک های تهیه شده بدون چربی، پنیر و گوشت با چربی بالاتر است.

دسته چهارم: شامل قسمت هایی از مواد غذایی سرخ شده، آب نبات، کوکی ها، آجیل ها و چربی هاست.

هر روز سه وعده غذایی، دو وعده تنقلات و یک دسر خواهید خورد.در رژیم غذایی حجمی مواد غذایی حاوی آب، مانند بسیاری از میوه ها و سبزی ها اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا بدون اضافه کردن کالری زیاد شما را سیر می کند.

دکتر رولز می گوید آشامیدن آب کافی نیست، زیرا این کار فقط تشنگی شما را برطرف می کند، اما گرسنگی شما را برطرف نمی کند. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

تغذیه سالم، کاهش کالری

کلید اصلی رژیم حجمی، تمرکز بر احساس سیری کامل است. انتخاب با شماست. شما باید به تراکم و چگالی انرژی غذاهای انتخابی خود توجه زیادی داشته باشید. برای مثال، در مورد کالری ها یک کاسه بزرگ سوپ از نظر کالری با یک ششم از چیز برگر برابر است.

ورزش

شما با استفاده از یک قدم شمار به طور روزانه شروع به اضافه کردن ۱۵۰ قدم در فعالیت های روزانه خود کنید. هدف اول این است که تا پایان هفته به روزانه ۱۰۰۰ گام برسید.

محدودیت های غذایی

این رژیم برای گیاه خواران و کسانی که نیاز به محدود کردن نمک و چربی دارند، انعطاف پذیر است. در رژیم حجمی غذاهای سالمی را به مقدار زیاد بخورید و در عین حال وزن کم کنید.

نتیجه رژیم غذایی حجمی

توصیه می شود از یک رژیم غذایی مغذی که هر متخصص تغذیه ای می تواند تجویز کند، پیروی کنید؛ کالری و چربی ناسالم را قطع و مقدار زیادی سبزیجات و میوه های پر فیبر مصرف کنید.

این رژیم غذایی عمدتا یک تغییر شیوه زندگی است و به شما کمک می کند انتخاب های عاقلانه تری برای تغذیه داشته باشید که به کاهش پایدار و دراز مدت وزن شما کمک می کند. تمرکز، روشی نوین برای لاغری

رژیم غذایی برای افراد دارای شرایط خاص

رژیم غذایی حجمی، درعین حال که برای لاغری و کاهش وزن استفاده می شود، به راحتی برای بسیاری از بیماران قابل انعطاف است. کاهش وزن برای بیماری های مختلفی از جمله دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، آپنه خواب آرتریت و… مفید است. کاهش وزن حتی ممکن است نیاز شما به داروها را کاهش دهد. قبل از شروع این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم غذایی حجمی به شما چگونگی انتخاب غذاهای بهتر و کاهش کالری بدون محرومیت را آموزش می دهد. این رژیم برای هر کسی که می خواهد یک تغذیه سالم، اما یک رژیم انعطاف پذیر داشته باشد، ایده آل است.

تمرکز، روشی نوین برای لاغری

گردآوری مدیریت استراتژیک بدن

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا